Skrátený krčok a hospitalizácia v 25. týždni s dvojičkami. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
8. jún 2020

Dobrý deň,

rada by som poznala Váš odborný názor na moju situáciu. Momentálne som v prebiehajúcom 25. týždni s dvojvaječnými dvojičkami. 3 týždne dozadu ma hospitalizovali, keďže sme šli na pohotovosť s kontrakciami a silným tvrdnutím bruška. Zistili mi skrátený krčok na 22 mm.

Krčok je mäkký, vnútorná bránka zatvorená, vonkajšia otvorená. Nasadili mi 4x2 tbl magnézia, 2x denne infúzie s magnéziom, 2x2 tbl vaginálne Utrogestan a samozrejme kľudový režim.

Po týchto opatreniach mi kontrakcie a aj tvrdnutie prestalo, resp sa znížilo na minimum.

V prvom tehotenstve som sa v 32. týždni začala otvárať, porodila som 34+ zdravého chlapca. Teraz mi robili kultiváciu - negatívne aj zisťovali CRP- nebolo zvýšené.

Posledný týždeň už nemám infúzie a bolesti sa zatiaľ nevrátili. Jediné, čo sa mi nepáči je, že cítim kopance strašne nízko (niekedy mám pocit, že to ani reálne nemôže byť tak nízko).

Stav sa mi ale nemenil za celý čas. O 2 dní mi idú robiť vyšetrenie a ak bude všetko ako doteraz, tak ma prepustia.

Je možné za týchto okolnosti donosiť deti do nejakého bezpečného týždňa, aj keď som ešte len v 25. týždni a už mám komplikácie?

Je to veľmi zlé?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak je cervikometrie pod 25 mm, tak sú opatrenia na mieste. Dôležité je, ako sa situácia bude vyvíjať. Ak sa stav nebude meniť, tak môžete byť podľa môjho názoru prepustená domov a šanca pokračovať v tehotenstve je vysoká.

To, že cítite kopance nízko nemusí nič vážne znamenať.

Ak by sa stav zhoršoval a krčok by bol kratší ako 15 mm, tak je na mieste podanie kortikoidov na dozretie pľúc bábätiek a tokolýzy (magnézium je skôr podporná liečba). Samozrejme aj hospitalizácia na špecializovanom pracovisku.

Verím, že k tomu u Vás nedôjde.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com