Môže užívanie magnézia oddialiť pôrod?

Zodpovedané
17. nov 2019

Dobrý deň,

v 36. týždni mi gynekológ predpísal magnézium (Magnesii lactas Galvex, 3x denne). Užívala som ho 10 dní a krčok som vtedy mala 1,5 cm. Na poslednej kontrole (5 dni pred predpokladaným termínom pôrodu) bol krčok stále 1,5 cm a bol bez iného nálezu.

Teraz mám 2 dni do termínu pôrodu a pociťujem len občasné tvrdnutie brucha.

Je možné, že 10 dňové užívanie magnézia mohlo oddialiť pôrod a bez neho by som rodila v termíne, prípadne o čosi skôr?

Subjektívne som nepociťovala žiadne ťažkosti a momentálne dané užívanie vnímam ako kontraproduktívne.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

úplne nechápem dôvod, prečo užívať v 36. týždni magnézium.

Bolesti v tomto týždni tehotenstva a skracovanie pôrodných ciest sú úplne normálne. Pretože sa telo už chystá na pôrod. Navyše údaj 1,5 cm je normálny nález.

Ťažko povedať, či by ste rodila skôr bez magnézia. Magnézium nie je tokolytikum, nevie zastaviť pôrod. Pomáha len proti kŕčom.

Na rozbehnutie pôrodu môžete skúsiť fyzickú aktivitu, dlhšie prechádzky. Dajte si korenené jedlo, môžete aj pohárik červeného vína. Pomôcť môže aj nechránený pohlavný styk.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com