Môže žena odmietnuť oxytocin?

Zodpovedané
7. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odtoku plodovej vody a oxytocinu.

Je v poriadku, keď žene odtečie plodová voda, do 1 hodiny nastúpia pravidelné kontrakcie a napriek tomu dostane v nemocnici oxytocin v infúzii?

Dáva sa oxytocin paušálne?

Prečo je to tak, keď pôrod po odtečení plodovej vody postupuje, žena má kontrakcie, všetko je v poriadku a do nemocnice príde na 7 cm otvorená?

Môže žena oxytocin odmietnuť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemôžem sa vyjadrovať k situácii, o ktorej nemám podrobnejšie informácie.

Vo všeobecnosti pokiaľ pôrod postupuje, žena má pravidelné kontrakcie a mení sa nález na pôrodných cestách, tak nie je dôvod k podaniu oxytocinu. Žiaľ, často je podávaný len z dôvodu netrpezlivosti pôrodníka.

Paušálne sa nepodáva. Má svoje indikácie, kedy jeho podanie môže pôrod pozitívne ovplyvniť.
Žena môže odmietnuť čokoľvek, ale niekedy je od lekára vyžadované podpísanie reverzu.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com