Môžem žiadať o cisársky rez a sterilizáciu pri štvrtom pôrode?

Zodpovedané
1. okt 2019

Dobrý deň,

mám 37 rokov a čakám štvrté dieťa. Onedlho budem rodiť, všetko je zatiaľ v poriadku. Predchádzajúce pôrody, rýchle a spontánne.
Uvažujem o sterilizácií - podviazanie vaječníkov pri pôrode.

Môžem požiadať lekára o cisársky rez a aj o to, aby mi hneď spravili aj sterilizáciu?

Všetko je v poriadku a aj bábo je otočené dole hlavičkou.

Koľko sa platí za sterilizáciu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

cisársky rez je veľká operácia, ktorá výrazne môže ovplyvniť vaše zdravie. Hlavne ale môže významne ovplyvniť zdravie vášho dieťaťa do budúcnosti.

V posledných rokoch sa uskutočnilo niekoľko štúdií, ktoré dokazujú, že deti narodené cisárskym rezom majú vyššie riziko astmy, cukrovky, obezity, alergií a iných závažných ochorení.

Preto by sa mala každá indikácia k cisárskemu rezu starostlivo zvažovať a nemožno o neho požiadať ak nie je dôvod.

Máte za sebou 3 pôrody, ktoré ako sama píšete prebiehali bez komplikácií a rýchlo. Je predpoklad že tak bude prebiehať aj tento pôrod.

Sterilizácia sa vykonáva po šestonedelí laparoskopicky na žiadosť rodičky. Je to výrazne menšia operácia ako cisársky rez s ľahkou rekonvalescenciou.

Cenu si musíte zistiť vo vašej nemocnici.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com