Ako sa zbavím depresie?

Zodpovedané
22. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám dvojročné a päťročné dieťa, muž je stále v práci.

Minulý rok boli po sebe 2 pohreby z mužovej strany - dedkovia. Od druhého pohrebu som sa začala strašne báť. Celkovo odjakživa nemám rada, keď niekto z rodiny zomrie. Vždy som sa bála, že sa príde rozlúčiť. Ale vždy to prešlo.

V júli sa to zhoršilo. Začala pociťovať úzkosť, bála som sa byť sama. Mala som stavy, že mi búšilio srdce. Nespala som asi týždeň, bolo mi na odpadnutie. Potom sa to prehĺbilo do stavu, keď mi niečo vo vnútri hovorilo urob si niečo. Nemohla som vidieť nožík, počuť vlak. Smrti sa bojím. Bála som sa, že mi z toho prepne a si niečo urobím, ale nechcela som si ublížiť. Ako keby som sa bála vlastných myšlienok.

Dostala som Alventu 150 a vyhľadala som psychiatra.

Čím to mohlo byť spôsobené?

Cítim sa lepšie, ale niekedy mi vie prejsť hlavou zlá myšlienka. Úzkosti ustúpili.

Kedy sa celkovo zlepší môj stav?

Ďakujem

Dobrý deň,

depresia býva spôsobená viacerými vplyvmi. Môže sa objaviť zo dňa na deň v podstate u kohokoľvek. Medzi rizikové faktory patrí dedičnosť, častejšie postihuje ženy, hormonálne zmeny, užívanie liekov, nejaká choroba, stres, nejaká veľká životná zmena.
Je to choroba ako každá iná.

Dá sa úspešne liečiť, najlepšie výsledky vykazuje kombinácia medikamentóznej liečby a psychoterapie. Niektorí si pochvaľujú aj alternatívnu liečbu. Treba nájsť to, čo vám najlepšie vyhovuje a funguje.

Pokiaľ mávate stále aj občasné nepríjemné myšlienky, kontaktujte svojho lekára, popr. skúste aj psychoterapiu.

Držím palce, aby boli už len dobré dni.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com