Skoro 5 ročná dcéra sa v noci pocikáva

Zodpovedané
30. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej dcéry, ktorá má 4 roky a 8 mesiacov. V noci má stále plienky. Niekedy ju má aj 2 týždne suchú a už si poviem, že jej ju nedám a ráno ju má plnú. Mám pocit akoby bola zle odplienkovaná. Keď mala asi 19 mesiacov som ju chcela kvôli mojmu druhému tehotenstvu rýchlo odplienkovať. Odplienkovala sa rýchlo, aj na noc aj deň. Po narodení druhého dieťatka sa začala v noci pocikávať. Pripisovala som to k zmene - narodenie súrodenca. Dala som jej opäť plienku. To som asi nemala robiť, lebo odvtedy sa jej nevieme zbaviť.

Ak som ju nechala bez plienky, nech sa pociká, vôbec jej to nevadilo a spala veselo ďalej. Mala som budík každé 2 hodiny, ale bola som z toho nervózna a chodila som k nej aj každú hodinu kontrolovať. Zistila som, že je už mokrá, zobudila ju a prevliekala duchny.

Keď som ju dávala na nočník v noci, tak o 22 hodine som ju dala vycikať a keď som ju o 23 hodine bola pozrieť, bola už mokrá. Každú hodinu som ju chodila pozerať. Obe sme boli nevyspané, nervózne, nevedeli sme fungovať. Po troch nociach som to vzdala.

Snažím sa, aby aspoň hodinu pred spaním nič nepila. Niekedy ju však neustriehnem.

Do škôlky sa vždy teší, ale cez obed nespáva. A ak zaspí, tak sa pociká. Keď je doma (víkend, sviatok) a na obed spí, tak sa nepociká.

Do akého veku je normálne, aby mala plienky?

Druhé dieťa bolo odplienkované, keď malo 26 mesiacov. Nechávala som to viacmenej na ňom, netlačila "na pílu" ako pri prvom.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa odborníkov by malo byť dieťa schopné kontrolovať močenie počas spánku do 5 roku života. Ak sa dieťa pocikáva aj po 5. roku veku, hovorí sa o enuréze. Treba však brať do úvahy aj individuálne tempo každého dieťaťa.

Pri pátraní po príčinách by som sa primárne obrátila na detskú lekárku/lekára, či náhodou nejde o nejaký zdravotný problém, poprípade o fyziologické oneskorenie vývinu. Následne môžeme pátrať po možných psychických príčinách.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com