Boli kiahne dôvodom zamĺknutého potratu?

Zodpovedané
8. apr 2021

Dobrý deň,

minulý rok som otehotnela v čase, keď môj vtedy 8 ročný syn dostal kiahne. Celkom som sa tešila, že to bude mať za sebou a mal naozaj ľahký priebeh. Po ňom ochorel aj mladší syn, vtedy mal 20 mesiacov a bol stále dojčený. On mal priebeh horší, mal horúčky, bol veľmi vysypaný, nechutilo mu papať, nechcel spať, celé dni na mne visel. Často som ho dojčila a upokojovala nosením v nosiči, kde mi spal.

Vtedy som zistila,že som tehotná. Kiahne som ako dieťa prekonala, takže som to nevidela ako problém. S odstupom času si však spomínam, že minulý rok, keď mal mladší syn kiahne, som mala na tvári jednu vyrážku, ktorá mala neskôr výraznú chrastu.

V 13. týždni mi bol diagnostikovaný zamĺknutý potrat. Po kyretáži som dostala výsledky z histológie, ale boli iba veľmi všeobecné, nedali mi nijakú odpoveď.

Mohli byť príčinou potratu kiahne?

Viem, že fakt,že som prišla o dieťatko už nezmením, ale chcela by som poznať odpoveď, či to bolo ochorením alebo náhodná príčina.

O ďalšie dieťa sa už vzhľadom na to, že mám 40 rokov nechceme pokúšať.

Ďakujem

Dobrý večer,

mrzí ma, čím ste si prešli. Verím, že to muselo byť náročné.

U ovčích kiahni je možná opakovaná infekcia len v podobne pásového oparu (vo veľmi veľmi výnimočných prípadoch sa jedná aj o zopakovanie ovčích kiahní).

Z dostupných informácií neboli spojené prvotrimestrálne potraty s kiahnami, obzvlášť v prípade maminky, ktorá ich prekonala ako dieťa.

Z môjho pohľadu sa to zdá veľmi nepravdepodobné. Asi to bola len blbá zhoda náhod, ale rozumiem, že pátrate po odpovediach. Mrzí ma, že som Vám s tým veľmi nepomohla.

Spontánnymi potratmi končí mnoho tehotenstiev aj keď sa o tom až tak veľmi nerozpráva, týka sa to mnohých žien. A v tejto oblasti máme ešte veľa neznámych a preto nevieme ešte určiť všetky možné rizikové faktory a dôvody, prečo nastal ten daný potrat.

Prajem pekný večer

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko