Mala by som brať injekcie, keď mám syndróm lepivých doštičiek?

Zodpovedané
22. dec 2020

Dobrý deň,

som po 2 potratoch (v 18. týždni predčasný pôrod a v 9. týždni MA) a zistili mi syndróm lepivých doštičiek. Žiadne mutácie. Teraz som v 8. týždni a zatiaľ bez problémov. Užívam Anopyrin 100 na základe rozhodnutia hematologičky.

Nie sú potrebné aj injekcie?

Môj gynekológ nie je zástanca injekcií a kontrola u hematologičky je až o 2 mesiace.

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma, že ste si už dvakrát prešli potratom. V takýchto prípadoch býva niekedy zistená porucha zrážania krvi, medzi ktoré patrí aj váš syndróm lepivých doštičiek. Všeobecne sa však u pacientok s týmto syndrómom neodporúča preventívna liečba trombózy, to až v prípade keď sú prítomné opakované potraty.

Anopyrin je jednou z foriem takejto preventívnej liečby, určite by ste mali pravidelne navštevovať hematologičku a informovať ju o svojom stave. Môže sa stať, že vám po čase vymení anopyrin za injekcie ako napríklad Fraxiparine, ale môže sa stať, že by sa to aj kombinovalo, že by ste mali aj aj, ale v niektorých prípadoch stačí aj bratie Anopyrinu samotného celé tehotenstvo. Vaša hematologička pozná váš zdravotný stav najlepšie a určite pre vás vyberie najvhodnejšiu liečbu.

Je dôležité aby ste ho potom v posledných týždňoch tehotenstva (keď je pôrod na spadnutie) prestali brať (samozrejme po diskusii s gynekológom alebo hematologičkou) z dôvodu, že má dlhší účinok a mohlo by to spôsobiť príliš veľké krvácanie pri pôrode.

Držím vám palce aby všetko dobre dopadlo a prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko