Vyhli by sme sa neúspešnému tehotenstvu, keby si dám vložiť geneticky testované embryo?

Zodpovedané
6. jan 2021

Dobrý deň,

som po 5. IVF a máme z neho krásnu dvojročnú dcérku. Ďalšie IVF mi lekár neodporúča, tak sme sa dohodli s manželom na vklade darovaného embrya. Najprv sme absolvovali vklad vlastného zamrazeného embrya, potom 2x darcovské (vždy boli darcovia do 25 rokov), ale ani raz sa mi už nepodarilo otehotnieť.

Je možnosť, že keby sme si dali vložiť geneticky testované, vyhli by sme sa možnému ďalšiemu neúspechu otehotnenia?

V prípade otehotnenia by sme tak zabránili možnosti stresovať, že či bude dieťatko zdravé?

Pri prvom tehotenstve som si dala hneď spraviť Trisomy testy.

Je genetika niečo ako náhrada Trisomy testov?

Ďakujem

Dobrý deň,

som veľmi rada, že sa Vám podarilo sa dostať k vytúženému bábätku pri mnohých IVF. Neviem z akého dôvodu Vám lekár neodporúča IVF a ani aký je Váš vek a toto sú zásadné faktory, ktoré hrajú rolu pri úspešnosti asistovanej reprodukcie.

S IVF je to veľmi komplexné, keďže k jeho úspešnosti je potrebná kombinácia viacerých faktorov.
Pre ženy pod 35 rokov je jeho úspešnosť takmer 40%, pre ženy nad 38 rokov približne 17%. Toto veľmi úzko súvisí s tým, že vajíčka ženy starnú spolu s ňou a preto sa s vekom zvyšuje výskyt chromozomálnych abnormalít. Taktiež môže byť s vekom pridaný zdravotný problém, ktorý ovplyvňuje schopnosť maternice prijať embryo na implantáciu (napríklad endometrióza, PCOS).

Ďalším faktorom je kvalita embryí, nie vždy sa dajú získať najkvalitnejšie embryá na implantáciu a dôležité je ako presne sú tieto embryá kultivované (napríklad by nemal byť predlžovaný čas kultivácie v neprirodzenom prostredí, pretože toto môže znížiť ich schopnosť implantácie).

Jedná sa o jedinečnú kombináciu vyššie spomenutých faktorov, ku ktorým môžu byť pridané napríklad aj imunologické faktory, genetické poruchy, endokrinné zmeny. Tieto veci sa veľmi ťažko ovplyvňujú a je potrebné ich brať do úvahy.

Pri viac ako 6 zlyhaných IVF cykloch sa pravdepodobne jedná o viacfaktorový problém, obzvlášť keď boli transferované aj darcovské embryá. Pri opakovanom zlyhaní implantácie je v niektorých prípadoch možné absolvovanie hematologického vyšetrenia a na základe výsledkov môže byť odporučená antikoagulačná liečba, ktorá pri poruchách zrážania krvi (ktoré môžu hrať rolu pri neplodnosti a opakovaných potratoch) môže pomôcť s udržaním tehotenstva.

Trisomy test je skríningový test, ktorý je robený počas tehotenstva. Je omnoho presnejší ako biochemický skríning. Ale stále je to len skríningová metóda, ktorá udáva riziko výskytu napríklad Downovho syndrómu.

Pred-implantačné genetické vyšetrenie sa robí formou biopsie embrya. Môže byť robené v dvoch časových úsekoch. Toto vyšetrenie samo o sebe nezvyšuje šance na implantáciu a donosenie bábätka. V prípade skoršej biopsie je možné, že negatívne ovplyvňuje schopnosť embrya na implantáciu. Po odobratí bunky z embrya sa jej DNA vyšetrí na špecifické vyšetrenia. Môžu to byť aneuploidie - zmeny poctu chromozomov - (ako je Downov syndróm, Edwardsov syndróm, Turnerov syndróm) ale aj špecifické gény ako napríklad v prípade cystickej fibrózy. V prípade, že je embryo takýmto spôsobom vyšetrené na spomínané aneuploidie je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že bábo ich nebude mať, avšak existuje mnoho iných genetických ochorení, na ktoré sa pri tomto vyšetrení nezameriavame a tie sa môžu prejaviť.

Váš gynekológ dôkladne pozná Váš zdravotný stav, preto je dôležité odkomunikovať ďalšie kroky s ním. Môžete skúsiť aj konzultáciu u iného odborníka na asistovanú reprodukciu, ale pri opakovanom zlyhaní implantácie je málo faktorov čo môžeme ovplyvniť.

Prajem vám pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko