Mrle u dospelého

Zodpovedané
17. okt 2018

Dobrý deň prajem.
Môj problém spočíva v tom, že sa mi opakovane behom roka objavujú mrle (mrla detská). Je pravda, že dcérke pravidelne utieram zadok po stolici, ale dbám na hygienu. Nerozumiem tomu.
Vermox mám stále v domácej lekárničke, ale je to veľmi nepríjemné. Trvá to už naozaj dlho (roky). Poradíte mi, prosím, čo mám robiť a hlavne ako to zastaviť? Mrle v rodine mal len raz môj syn a inak nikto. Už som z toho zúfalá.
Ďakujem

Dobrý deň,

Enterobióza je parazitárne ochorenie, ktorého pôvodcom je mrľa detská. Človek je jediný hostiteľ a nákaza prebieha feko-orálnou cestou, teda priamym kontaktom s infikovanou osobou. Ide o typické ochorenie špinavých rúk.

Vajíčka mrle sa dostanú do úst špinavými rukami a následne sa menia na larvy, ktoré v čreve rastú. Samička vychádza v noci do okolia konečníka a nakladie vajíčka. Práve tento akt je sprevádzaný silným svrbením. Takto nakladené vajíčka môžu zostať na spodnom a posteľnom prádle, na rukách za nechtami, stávajú sa súčasťou všadeprítomné prachu.Preto je veľmi častá autoinfekcia (jedinec sa nakazí sám sebou).

V liečbe sa využívajú preparáty- albendazol (Zentel) a mebendazol (Vermox), pri opakovaných infekciách sa odporúča opakovať cyklus po 3-4 dávkach. Treba dbať na správnu hygienu, dôsledné pranie a žehlenie spodného a posteľného prádla.

Pri opakovaných infekciách je dobré sa poradiť s odborníkom, kedy sa urobia diagnostické vyšetrenia na dôkaz enterobiózy a navrhne sa ďalší postup liečby.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková