Tráviace problémy aj po odstránení časti tenkého čreva

Zodpovedané
3. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej sestry, ktorej odstránili časť tenkého čreva 1,5 metra, a to z dôvodu črevnej nepriechodnosti. Už prešlo niekoľko rokov a stále ma problémy s hnačkami. Môže to byt dôsledok operácie? Aké by bolo vhodné riešenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

Po odstránení časti slepého čreva majú niektorí pacient problémy s trávením, hovoríme o tzv. syndróme krátkeho čreva.

Ťažkosti pacientov vznikajú, pretože pri odstránení časti čreva, dôjde aj k poklesu povrchu črevnej sliznice. Tento syndróm sa klinicky prejaví hnačkami, mastnou stolicou, malnutríciou a dehydratáciou.

Základom liečby je kvalitná strava, podľa počtu hnačiek sú indikované lieky proti hnačke, ďalej sa podávajú lieky na zníženie tvorby kyseliny v žalúdku, pri podozrení na infekciu sú indikované antibiotiká. Ťažké stavy si vyžadujú parenterálnu výživu, to znamená, že strava sa podáva priamo do krvného obehu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková