Ako poposúvať spánky 14-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

potrebovala by som sa poradiť ohľadom spánku môjho syna. Štvornožkuje, stavia sa a učí sa chodiť. Ráno sa budí okolo pol šiestej a cca po troch hodinách BO ide spať. T.j cca okolo deviatej. Spí hodinu a pol až dve.

Potom má ďalšie BO okolo troch hodín. Spať ide okolo druhej, ale zaspí až okolo tretej. Na ten druhý spánok ho mám problém uspať. Zaspáva zväčša pri kojení. Budí sa tak okolo pol piatej. Potom ideme von a späť ide o tej pol ôsmej alebo o ôsmej. Dlhšie večer nevydrží. Prespí celú noc Kojím už iba pred spánkami.

Ako mu mám posunúť spánky, aby sme postupne prešli na jeden spánok?

Ďakujem

Dobrý deň,

opäť platí, že na zníženie spánku musí byť dieťa pripravené. Približne medzi 10. - 12. mesiacom sa postupne predĺžia časy bdenia vášho dieťaťa a druhý spánok sa posunie na neskoršie popoludnie. V tomto období môže mať dieťa problém zaspať na druhý spánok. To veľa rodičov zneistí a prejdú príliš skoro na 1 spánok.

💛Dieťaťu však možno iba nevyhovujú aktuálne časy spánku. Navyše tomto období prechádza regresiou, spánok odmieta ale nie je pripravené na 1 spánok. Dieťa je následne preťažené a noci sa zhoršujú. Prechod na 1 spánok sa deje medzi 10 - 18 mesiacom, ale najčastejšie je to medzi 12 - 18 mesiacom.

Príznaky prechodu na 1 spánok:
🌟dlhé zaspávanie,
🌟skoré ranné budenie,
🌟odmietanie druhého spánku,
🌟vynechanie jedného spánku,
🌟na jeden zo spánkov je dieťa veľmi náročné uspať,
🌟časté nočné budenie a bdenie v noci viac ako 2 hodiny.

💛Ak máte problém uspať na druhý spánok, môžete prispôsobiť denné aktivity tak, aby ste malého človiečika trošku viac unavili a uľahčili tak uspávanie na 2 spánok. Na uspávanie budete možno musieť použiť nosič, prípadne inú formu zaspávania ako ste boli zvyknutí.

🌟Prípadne, ak ľahšie zaspáva na prvý spánok a ťažšie na druhý, posuňte čas uspávania prvého spánku na neskôr o cca 15 - 20 minút a miesto druhého spánku poskytnite buď oddychovú aktivitu alebo mini šlofík v podvečerných hodinách. Šlofík je cca 5 - 15 minútový krátky spánok, z ktorého dieťa prebudíte. Ide iba o to, aby ste preklenuli týmto spánkom čas do večierky.

🌟Budú sa striedať dni, kedy bude mať dieťa 2 spánky a dni, kedy bude 1. Toto obdobie môže trvať aj mesiac.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo