Čo máme zmeniť, aby sa zlepšil spánok 19-mesačného syna?

Zodpovedané
27. jún 2022

Dobrý deň,

19-mesačný synček ťažko zaspáva od narodenia a budí sa často v noci. Skúsili sme hádam všetko. Zaspávanie stále trvá hodinu a pol, môžeme robiť hocičo. Skúšame ho dať skôr spinkať aj neskôr, nijako nie je dobre. V noci tak isto.

Stále ho dojčím. Najväčšia pravdepodobnosť, že zaspí je pri dojčení, kočíkovaní, hojdaní v lehátku. V noci nosením na rukách alebo dojčení. Vstáva približne od pol 7 do 7. Spánok má od 12 do cca 13.20. Niekedy ho douspávam po cca 40 minútach. Večer sa ho snažíme uspávať od cca 20 tej. Skúšali sme aj skôr ak neskôr, ale nemá to žiaden vplyv. Povahou je skôr hyperaktívny a nevie sa asi ukľudniť. Ukľudní sa asi jedine hojdaním.

V noci sa budí väčšinou od pol noci a to niekedy aj 10x spinká na matraci na zemi, lebo v postieľke stále naráža a má málo priestoru. Aj z matraca sa sem tam zgúľa, aj keď ma "zátarasy "okolo seba.

Veľmi sa hýbe a kope nožičkami. Asi aj to ho často prebudí. Pred nočným uspávaním sa snažím, aby bol v kľude aspoň hodinku. Potom ideme do sprchy, oblečieme pyžamko a pozeráme knižku. Sám vylezie na matrac a chce spinkať, ale nejde mu to.

Môže ísť aj o nejaký zdravotný dôvod?

Čo by sme mohli zmeniť, aby sa jeho spánok zlepšil?

Ďakujem

Dobrý deň,

potrebovala by som viac informácií o vašom fungovaní počas dňa, o zdravotnom stave a tiež denných spánkoch, temperamente a rutinách.

Dávali ste dieťaťu kontrolovať niekedy železo? Nedostatok železa má totiž vplyv aj na spánok - dieťa sa môže budiť veľmi často a môže mať nepokojný spánok.

Je fajn zamerať sa na predspánkovú rutinu. Aký má dieťa temperament? Je skôr akčnejší, alebo preferuje okolo seba kľud? Nemá príliš veľa energie pred spánkom, ktorú potrebuje vybiť? Alebo nepotrebuje viac ukludňujúcich rituálov pred spánkom, aby sa dostal do relaxačného módu a dokázal zaspinkať?

Skúšali ste sa hrať s časom bdenia? Skúšali ste skrátiť spánky? Niekedy aj 30 minút navyše denného spánku môže mať vplyv na časté budenie v noci.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo