Ak sa rozvediem v zahraničí a vrátim sa na Slovensko, mám sa obávať nejakých problémov?

Zodpovedané
21. nov 2022

Dobrý deň,

žijem v zahraničí s manželom a deťmi a chcela by som sa rozviesť. Keďže žijeme tu, rozvod by som riešila tiež tu. Občianstvo máme všetci slovenské a v zahraničí máme iba hlavný pobyt, nie trvalý.

Čo keď sa časom rozhodnem vrátiť aj s deťmi na Slovensko?

Mohol by nám bývalý manžel robiť problémy?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate, v akej krajine žijete. To je pre posúdenie Vášho problému podstatné.

Trvalý pobyt na SR má len evidenčný charakter. To nie je argument, keby ste sa chceli vrátiť s deťmi na SR. Deti majú obvyklý pobyt v zahraničí a zmeniť ho môžete len so súhlasom otca. V opačnom prípade riskujete obvinenie z únosu.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz