Bude mať manžel po rozvode nárok na polovicu sumy z môjho nového auta?

Zodpovedané
11. máj 2023

Dobrý deň,

čaká ma rozvod, ešte sa len chystám podpísať rozvodové papiere. Dva roky už spolu nežijeme. Od začiatku manželstva máme oddelené účty, nakoľko zarábam viac ako manžel a chcela som to mať takto ošetrené. Manžel počas manželstva prispieval len na nájom cca 160 eur, nič viac. Rozišli sme sa a ja som si kúpila nové auto. Moje staré auto som mu nechala.

Bude mať manžel nárok na polovicu sumu z nového auta?

Auto bolo kupované počas manželstva, ale platené z môjho účtu v plnej sume.

Viem to ešte nejako "zachrániť" kým podpíšem rozvodové papiere?

Na auto, ktoré som mu nechala si nechcem nárokovať nijakým spôsobom.

Ďakujem

Dobrý deň,

aj keď máte oddelené účty, všetky financie na účtoch sú spoločné. Patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov bez ohľadu na to, na koho účte sa nachádzajú. Takže nové auto, ktoré ste si kúpili, patrí do BSM a bude predmetom vyporiadania v prípade rozvodu.

Manžel teda nárok mať bude.

"Zachrániť" sa to dá tzv. zúžením BSM, s ktorým musí súhlasiť aj manžel. Rieši sa to u notára notárskou zápisnicou. V tomto prípade mi to príde ako zbytočný medzikrok, pokiaľ sa viete s manželom na majetku dohodnúť.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz