Čo ak ma pošlú z úradu práce na pohovor a moje deti budú v tom čase choré?

Zodpovedané
19. mar 2019

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom poberania dávky v nezamestnanosti a ošetrením člena rodiny. V práci som dala výpoveď a v piatok sa idem registrovať na úrad práce ako nezamestnaná.

Keď mi od tejto doby ochorejú deti, môže mi lekárka na ne vypísať OČR?

Doteraz som bola s nimi doma na rodičovskej dovolenke, tak som to počas ich choroby neriešila.

Čo ak ma pošlú z úradu práce na pohovor a moje deti budú v tom čase choré?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

úrad práce Vás vyradí pre nespoluprácu s úradom práce pre odmietnutie ponuky vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov alebo odmietnutie nástupu do vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov.
Váš lekár Vám môže vypísať OČR, ale nárok na ošetrovné Vám nevznikne, no ako dôkaz to môže postačovať.
Pokiaľ ide o účasť na pohovore, tak tu môžu nastať dve situácie:
1. dátum pohovoru je fixný
2. dátum pohovoru je flexibilný.

AD 1: ak zamestnávateľ iba v konkrétny deň robí pohovory a Vaše deti v tom čase budú choré a Vy preukážete túto skutočnosť, tak úrad práce Vás nebude môcť vyradiť.

AD 2: ak Vám zamestnávateľ ponúkne viacero termínov a Vy sa vyhnete každému z nich, ale nebudete mať OČR na tieto termíny, tak sa ohrozujete vyradením z evidencie, pretože dnes zamestnávatelia, ak potrebujú zamestnanca, tak sa mu vždy prispôsobia, a štát chce mať veľmi pozitívne štatistiky, takže radšej Vás vyradia a vylepšia si tým štatistiku.
V takom prípade odporúčam podať odvolanie a ak sa dozviete, že zamestnávateľ prijal inú osobu, tak nie je dôvod pre Vaše vyradenie.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu