Je možný prepis domu na ženu, keď bol nadobudnutý počas manželstva?

Zodpovedané
9. jún 2022

Dobrý deň

s manželom máme dom a hypotéku. Dom cca 150 000 eur, hypotéka zostatok 40 000 eur. Máme 2 deti a jedno dospelé má muž z prvého manželstva.

Hypotéku splácam ja celý čas a nakoľko manžel je odo mňa o dosť rokov starší.

Existuje možnosť prepísať dom len na mňa i napriek tomu, že bol nadobudnutý počas manželstva spoločne?

Ak áno, tak aký je postup?

Je to možné, keď má banka záložné právo?

Ďakujem

Dobrý deň,

dom je možné prepísať len na Vás v prípade, že zrušíte bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM). Prípadne BSM zúžite notárskou zápisnicou o tento dom a dohodnete sa, že manželka sa stane výlučnou vlastníčkou domu.

Čo sa týka banky, nemala by mať s tým problém, nakoľko na hypotéke figurujete stále obaja, avšak toto je otázka priamo na banku.

V prípade potreby právneho poradenstva alebo právneho zastúpenia sa na mňa kľudne obráťte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz