Musel by ísť 12 ročný syn po mojej smrti k otcovi, s ktorým nie je v kontakte?

Zodpovedané
2. apr 2022

Dobrý deň,

mám 12 ročného syna a môj ex sa o neho nezaujíma od jeho dvoch rokov. Výživné neplatil pravidelne. Je tam dlh. Posledné dva - tri roky bežne výživné uhrádza, avšak dlh stále neuhradil.

Ak som ja zomrela, musel by ísť syn k nemu?

Je možné napísať nejaký papier, že by sa o neho starali starí rodičia?

S nimi vyrastal od malička. Otca si vôbec nepamätá.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo väčšine prípadov sú deti po smrti rodičov zverené najbližším príbuzným, s ktorými majú vytvorený vzťah. Nakoľko Váš syn nepozná otca nepredpokladám, že by súd Vášho syna zveril otcovi.

Ideálne je spísať vyhlásenie, kde uvediete, že by ste chceli, aby bol maloletý syn zverený Vašim rodičom, overiť Váš podpis a poprípade aj súhlas poručníkov - Vašich rodičov.

To, či by súd na Vaše prianie, komu bude syn zverený prihliadal, neviem odpovedať, nakoľko to záleží od okolností a uváženia súdu. Viem si však predstaviť, že by to určitú váhu malo.

V prípade potreby právnych služieb alebo právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz