Môže otec žiadať vrátenie výživného?

petronela4925
25. sep 2017

Dobrý deň, skončila som vysokú školu, bývam sama a zarabam si už sama na seba, len že moj otec mi stále plati vyživne? Môže neskor žiadať o vrátenie vyplateného vyživneho alebo sa výživne platí až kym súd nezruší jeho vyživovaciu povinnosť ? Ďakujem 🙂

kkubekova
25. sep 2017

Vyzivovacia povinnost rodica k dietatu trva dovtedy, kym dieta nie je schopne samostatne sa o seba postarat/zivit sa- uspokojovat svoje potreby. Posudzuje sa to vzdy individualne.
Ak je vyzivovacia povinnost stanivena sudom, tak zanikne opat len rozhodnutim sudu o jej zruseni - na navrh povinneho

cacianka
26. sep 2017

spotrebované výživné sa vraj nevracia, ale od už dospelých sa asi aj môže žiadať späť ... spýtaj sa v skupine právne poradenstvo

simonahra
26. sep 2017

otec vie ako si na tom? rozprávaš sa s ním? pokiaľ áno a stále ti ich posiela tak si nemyslím, že by ich od teba pýtal potom nazad. ale pokiaľ nie tak si myslím, že by sa muselo posúdiť sa už vieš o seba postarať alebo nie. ťažko povedať..

mirica
26. sep 2017

@petronela4925 ...súd na návrh zruší výživné ku dňu, kedy si bola schopná sa už živiť...takže ku dňu ukončenia Vš. Takže výživné, ktoré zaplatil navyše bude mať právo požadovať naspäť.

@kkubekova ...súd može zrušiť výživné aj na návrh oprávneného.

kkubekova
26. sep 2017

@mirica Mas pravdu. Dik za doplnenie - chcela som napisat len "na navrh" a nakoniec som dopisala len povinneho.
Len pre uplnost - skoncenie VS nestaci, musi byt schopna sa zivit sama, teda mat staly prijem

@petronela4925 Prepac za neuplnu informaciu. @mirica ma pravdu - aj ty mozes poziadat sud o zrusenie vyzivneho.

mirica
26. sep 2017

@kkubekova ....ani stály príjem nie je podmienkou....za schopnosť sa živiť sa nepovažuje, že musí mať prácu a príjem.....je to logické, lebo čo ak má dieťa solventného rodiča a povie si že si prácu nenájde a rodič mu bude musieť platiť výživné?....to nie(čítala som nejaké rozhodnutia súdov)
iný prípad by bol, ak by aj dieťa skončilo denné štúdium, ale bolo dlhodobo choré, a prácu by si dokázateľne hľadať nemohlo - vtedy by zrejme výživné zrušené nebolo

kburgerin
2. nov 2020

Prosim vas velmi pekne ja som invalidka od roku 2013 mam bipolarnu poruchu invalidny mam 180 euro psichoatrovi chodim pravidelne aj lieky beriem od roku 2014 platim vyzivne na svoje deti ktore su s ocom ktory je bohaty mne davali naposkedy pred dvoma mesiacmi 9 krat elektrosoky a vobec sa mu stav nezkepsuje aj doktor psichoater sa vyjadril ze niesom schopna sa sana zivit pred rokom som sa vydala za mojho muza ten sa stara o mna zijeme bez kupelky aj bez zachoda a nerobi mi dobre aj financna situacia ked nemame za co sinkupit jest za rok som v nemocnici hospitalizovana aj 4 krat prosim poradte mi co mizem ziadat aby som neplatila vyzivne prosim pochopte ma som stale zavreta len jednej izbe a nemam nikoho na koho sa obratim aj moja vlastna rodina uz rok somnou nekomunikuje a nepomozu nechapu ze mam taku diagnozu mala som aj pokus o samovrazdu