Uvádza sa na súde pri určovaní otcovstva zo strany matky konkrétny dôkaz?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som na súd podať žiadosť ohľadom určenia otcovstva a následne potom aj o výživné.

Musím na súde podať nejaký dôkaz alebo vysvetlenie, že prečo si myslím, že dotyčný je otcom?

Akým spôsobom sa takýto dôkaz uvádza?

Ako mám postupovať?

Kto v takomto prípade hradí poplatky a testy otcovstva?

Má slobodná matka možnosť žiadať o právnika zadarmo?

Ak nie, koľko by ma približne stál?

Ďakujem

Dobrý deň,

konanie o určenie otcovstva je oslobodné od súdnych poplatov. Ohľadom bezplatného právneho zastúpenia sa musíte informovať na príslušnej pobočke Centra právnej pomoci.

Samozrejme návrh na určenie otcovstva musí obsahovať odôvodnenie, prečo označujete za otca dotyčného. Popísať Váš vzťah, prípadne predvolať svedkov, ktorí o Vašom vzťahu vedeli atď. Následne súd určí znalca na vypracovanie znaleckého posudku z oboru genetiky.

Doporučujem však pred podaním návrhu na súd otca písomne vyzvať na súhlasné vyhlásenie otcovstva pred príslušnou matrikou tak, aby ste sa vyhli súdnemu konaniu.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz