katjanka
    30. júl 2017    Čítané 3393x

    Ako som prišla na to, že moje dieťa má diabetes

    Diabetes I. typu postihuje čoraz viac detí v predškolskom veku. Skúsenosť s týmto ochorením majú aj mamičky na MK, ktoré radia, čo nepodceniť pri prevencii, aj ako sa s cukrovkou u svojich detí naučiť žiť.

    „Ide o autoimunitné ochorenie, keď si organizmus, často po nejakom prekonanom ‘strese’, začne ničiť vlastné bunky. Imunitný systém sa 'poblázni' a tvorí protilátky proti svojmu vlastnému telu. Zatiaľ sa nevie, prečo u niekoho vznikne a u iného nie,“ popisuje na fóre jedna zo skúsených mamičiek a dodáva: „Najčastejšie ide o zlyhanie tvorby inzulínu v Langerhansových ostrovčekoch pankreasu.“

    "Na vine nie je človek samotný. Skrátka je to choroba, ktorej sa dá ťažko zabrániť,“ dodáva na fóre Tanja.

    Faktorov je viacero

    Do istej mieri sa na vzniku diabetesu u najmenších môže podieľať genetika. Ak cukrovku máte vy alebo váš partner, je o to väčšia šanca, že s ňou bude zápasiť aj vaše dieťa. No ako dokazujú mnohé skúsenosti mamičiek, diabetes I. typu sa často objavuje aj u detičiek, u ktorých sa nikto v rodine s podobným problémom nestretol. Zažila to napríklad aj Ajka: „Moja dcérka má 6 rokov a má diabetes I. typu. Picháme jej teda inzulín už rok. Nie je to jednoduché, ale ani také hrôzostrašné. Zvykli sme si. Je to najmä o disciplíne a kvalite stravy, ktorú je. Spustila nám to štítna žľaza. Nikto v rodine doteraz cukrovku nemal."

    S vlastnou skúsenosťou sa podelila aj Annika, u ktorej dcéry zistili diabetes I. typu, keď mala 4 roky: "Odvtedy sme na inzulíne, teraz je to už 8. rok. Je to veľmi náročné. Pritom nemáme v rodine nikoho, kto by mal cukor tohto typu. Dovolím si dať jednu dobrú radu - nedávajte deťom príliš veľa sladkostí. Radšej zvoľte ovocie. Nech si príliš skoro nezvyknú na sladké príchute."

    Veľký smäd napovie

    Ktoré príznaky vlastne môžu napomôcť vytušiť, že niečo nie je v poriadku? Dieťa je veľmi často smädné, veľa vypije, a to aj v noci. Často močí, sťažuje sa na únavu, môže pochudnúť. Neskôr sa môže pridružiť aj vracanie.

    Práve abnormálny smäd môže byť varovným signálom na návštevu pediatra. „Testovať svoju dcérku som dala po tom, čo sa mi nezdalo, ako veľa tekutín denne príjme. Aj v noci dokázala stiahnuť 2 litre vody," približuje svoju skúsenoť ďalšia mamička na fóre.

    Ak u svojho drobca zistíte cukrovku dostatočne skoro, je to iba pozitívne. Vďaka včasnému zisteniu je pre detí prirodzenejšie zvykať si na obmedzenia, než keď to zistíte neskôr a musíte meniť dlhoročné návyky. Zároveň mnoho, či už detí alebo dospelých, o svojom probléme dlhodobejšie ani nevie a sami si tak stav zhoršujú.

    Zdravý životný štýl ako prevencia

    Vzniku diabetu u detí nie je jednoduché predchádzať. Zdravým životným štýlom však skutočne nemôžete nič pokaziť. Snažte sa teda svojim deťom dožičiť dostatok pestrej a čerstvej stravy, vitamínu D, veľa pohybu a málo stresových chvíľ.

    Plnohodnotný život

    Mamičky deti – cukrovkárov  sa zhodujú, že je to najmä o zvyku. Diabetes I. typu je choroba, s ktorou sa dá viesť úplne plnohodnotný život. Dieťa síce bude mať isté obmedzenia, no postupom času si na ne aj ono zvykne a naučí sa s nimi žiť. 

    V prvom rade samozrejme netreba podliehať panike a zbytočne sa ešte viac stresovať. 

    "Postupne dieťa aj samo pochopí a zistí, čo mu škodí a naučí sa to rozoznávať. Moje deti napríklad, síce nie sú cukrovkári, ale takisto od malička niektoré potraviny nemohli, to časom pochopili. Keď dostali od babiek či susedov potravinu, ktorá im škodí, priniesli mi danú vec, ja som ju odložila alebo niekomu dala a deti dostali za odmenu to, čo môžu," popisuje na fóre Katka a dodáva, že je dôležité dieťaťu najmä vysvetliť, prečo niečo môže a niečo nemôže, nielen o samotnom zákaze. 

    #zdravie #cukrovka #diabetes

    Zdroj foto: pixabay

    katarinka26
    26. okt 2016    Čítané 123x

    Nedostatok horčíka a vitamínu D versus vysoký tlak

    Vysoký krvný tlak je ochorenie, ktorým trpí veľké množstvo populácie a stále v nižšom veku. Je to ochorenie, ktoré spôsobuje vysoký tlak krvi na steny tepien, ktorý môže spôsobiť život-ohrozujúce ochorenia ako srdcový infarkt, mozgová porážka atď.

    Vysoký tlak je stanovený množstvom krvi, ktoré srdce pumpuje a množstvom odolnosti ku krvnému toku v tepnách. Čím viacej krvi srdce pumpuje, a čím sú tepny užšie, tým je krvný tlak vyšší.

    Príznaky vysokého krvného tlaku

    Mnohí trpia na vysoký krvný tlak roky bez toho, aby to postrehli. Dokonca bez symptómov a príznakov vznikajú poškodenia ciev, alebo srdca. Niektorí majú bolesti hlavy, zadýchavanie, krvácanie z nosa, avšak tieto symptómy už prichádzajú v neskôrších štádiách hypertenzie.

    Príčiny vysokého krvného tlaku

    Príčin je niekoľko, ale väčšinou je spôsobená nezdravým životným štýlom.

    • Vek
    • Nadváha a obezita
    • Nedostatok pohybu
    • Nadmerné požívanie alkoholu
    • Fajčenie
    • Nadmerná konzumácia solí
    • Nedostatočná konzumácia draslíka
    • Nedostatok vitamínu D
    • Stres
    • Dedičnosť

    Nedostatok horčíka a vitamínu D je veľmi rozšíreným problémom, ktorý môže prispievať ku vzniku arteriálnej hypertenzie. Antihypertenzívny efekt magnézia a vitamínu D zahŕňa renoprotektívne a vaskuloprotektívne vlastnosti a antagonistické pôsobenie na vápnik. Nízka úroveň 25-OH-D a horčíka v krvi sú nezávislým rizikovým faktorom pre výskyt arteriálnej hypertenzie. Klinické dáta naznačujú, že horčík a vitamín D by mohli byť prospešné pri liečbe arteriálnej hypertenzie, ako aj iných kardiovaskulárnych ochorení. Vzhľadom na relatívne bezpečný a finančne nenáročný spôsob dopĺňania horčíka a vitamínu D, by mala byť pacientom s hypertenziou predpísaná ich suplementácia.1, 3, 4

    Horčík a krvný tlak

    Horčík je aktivátorom viac ako 300 enzýmových systémov a zúčastňuje sa na všetkých procesoch závislých na ATP.

    Deficiencia horčíka (Mg, sérum: < 0,8 mmol/L) je nezávislým rizikovým faktorom hypertenzie a metabolického syndrómu (Schéma č. 1). Každá modifikácia úrovne endogénneho horčíka vedie k zmenám cievneho tonusu a následným zmenám arteriálneho krvného tlaku. Výsledky metaanalýzy naznačujú, že vplyv orálne podávaného horčíka na zníženie krvného tlaku závisí od dávky. Vždy, keď sa zvýšila denná dávka horčíka o 10 mmol, systolický krvný tlak sa znížil o 4,3 mm Hg a diastolický krvný tlak o 2,3 mm Hg. Iné štúdie preukázali, že u pacientov s hypertenziou, ktorí boli liečení antihypertenzívami (napr. diuretiká, ACE inhibítory alebo betablokátory), bola vyššia pravdepodobnosť deficiencie horčíka ako u kontrolných osôb.2, 3, 4

    Vitamín D a krvný tlak

    Deficiencia vitamínu D je spájaná so svalovou slabosťou a vysokým výskytom rôznych chronických ochorení ako rakovina, kardiovaskulárne ochorenia, skleróza multiplex a diabetes 1. a 2. typu.5 – 7 Nedostatok vitamínu D (25(OH) D, sérum < 20 ng/ml) je nezávislým rizikovým faktorom hypertenzie. 5, 6, 8
    Epidemiologické a klinické štúdie dlhodobo naznačovali súvislosť medzi nedostatočným vystavením slnečnému žiareniu, defi cienciou vitamínu D a hypertenziou alebo zvýšením plazmatickej renínovej aktivity. U pacientov s nedostatkom vitamínu D je trikrát vyššie riziko vzniku hypertenzie ako u osôb so zdravou úrovňou vitamínu D (25(OH) D: 40 – 60 ng/ml). Mechanizmus antihypertenzívneho efektu „slnečného“ vitamínu zahŕňa priamy efekt jeho hormonálne aktívnej formy 1,25(OH)2D na renín-angiotenzínový systém, endotheliálnu funkciu, vylučovanie paratyroidného hormónu a inzulínovú senzitivitu (Schéma č. 2). Na základe nedávno publikovaného systematického prehľadu a metaanalýzy sa zistilo, že vitamín D u pacientov s hypertenziou spôsobuje zníženie systolického krvného tlaku (− 6,18 mm Hg) a nepatrné zníženie diastolického krvného tlaku (− 2,56 mm Hg).5

    Horčík a vitamín D majú vzájomne sa posilňujúci efekt na endotheliálnu funkciu, cievnu reaktivitu a mnohé metabolické procesy (napr. metabolizmus inzulínu). Podľa sledovania uskutočneného WHO podávanie vitamínu D a horčíka pacientom s hypertenziou môže podporiť účinky antihypertenzívnych liekov. Z výsledkov monitorovania suplementácie horčíka a vitamínu D laboratórno-diagnostickými testami vyplynulo, že ich pravidelné dopĺňanie formou výživových doplnkov by mohlo priaznivo ovplyvniť zníženie predpísaných dávok antihypertenzívnych substancií (napr. diuretiká, ACE inhibítory). Nepochybne by to mohlo zredukovať mnohé nežiaduce účinky používaných antihypertenzívnych liekov (napr. porucha glukózovej tolerancie).

    Autori

    Gröber U. 1,  Kisters K. 2

    1 Uwe Gröber, Academy for Micronutrient Medicine, Germany,

    2 Prof. Dr. med. Klaus Kisters, St. Anna Hospital, Medizinische Klinik I, Herne and Academy of micronutrient medicine, Germany

    Literatúra

    1 Gröber U., Kisters K.; Infl uence of drugs on vitamin D and calcium metabolism; Dermatoendocrinology 2012 Apr; 4(2): 158–166.

    2 Classen H. G., Gröber U., Kisters K.; Drug-induced magnesium defi ciency; Med Monatsschr Pharm. 2012 Aug; 35(8): 274–80.

    3 Kisters K.; Oral magnesium supplementation improves borderline hypertension; Magnes Res. 2011 Mar; 24(1): 17

    4 Gröber U., Kisters K., Holick M.F.; Magnesium und Vitamin D bei Hypertonie, Nieren- und Hochdruckkrankheiten 2011, 40: 1–3

    5 Gröber U., Holick M. F.; Vitamin D – Die Heilkraft des Sonnenvitamins, 302 S, Wissenschaftliche Verlagsgesellschaft mbH, Stuttgart, 2012

    6 Holick M. F.; Vitamin D Defi ciency; N Engl J Med 2007 July; 357 (3): 266–281

    7 Holick M. F.; Sunlight “D”ilemma: risk of skin cancer or bone disease and muscle weakness; Lancet 2001 Jan, 357 (9249): 4–6

    8 Holick M. F.; DeLuca H. F.; Avioli L. V.; Isolation and Identifi cation of 25-Hydroxycholecalciferol From Human Plasma; Arch Intern Med. 1972; 129(1): 56–61