Alkohol na úplnom začiatku tehotenstva

13. júl 2021

Dobré ránko baby. Som tehotná už skoro 3 mesiace, no vôbec som o tom netušila, kedže MS vždy prišla. S manželom však každý večer pri večeri, keď príde z práce vypijeme deci a pol červeného vína. Jasné, že odkedy viem, že čakáme malé, tak som si nedala ani kvapku, no bojím sa, či som mu nemohla nejako uškodiť. Takisto som každý deň na volejbalových tréningoch, kde sa ozaj dosť naskáčem, nabehám a častokrát aj poudieram. Musím s tým prestat? Volejbal je môj najvacsi konicek. Je mi jasne, ze s bruskom uz nepojdem na ziaden zapas, ale nedokazem si ani predstavit zivot bez treningov, alebo bez cvicenia vo fitku.

kristina1001
13. júl 2021

Mne doktorka odporúčala si dať sem tam trošku červeného vína na tvorbu červených krviniek ja som ho síce nepila lebo ho nemám rada ale pre info že keď to doktorka odporúča tak si myslím že to nieje tak moc čo si píla aby si ublížila babu

janai1
13. júl 2021

Deci a pol vina na začiatku určite neublížilo... A ak si zdravá a nezakaze lekár tak aj volejbal môžeš hrať dalej kým budeš vládať

anjelicek26
13. júl 2021

Toto ti bohuzial nikto neodpovie. Alkohol je pre embryo doslova toxicky, nevedia sa vedci zhodnut na tom, ake mnozstvo, ale 1,5 deci zasa uplne "minimum" nie je podla mna. Su zeny, co vypili ten pohar - dva a maju dieta s FAS. Su zeny, co pili priebezne cele tehu a dieta ma len mierne znizeny intelekt. Tazko nieco k tomu povedat, proste drzim palce, nech to babu neuskodilo. Co sa tyka treningu, tak ruky prec od kontaktnych sportov, kde ti moze kazdu chvilu lopta/spoluhracka buchnut do brucha, zas neblazni... zivot sa ti uz zacal menit, aj ked si to nevies este predstavit...

syslik81
13. júl 2021

ked som bola tehu som to prvy mesiac netusila ... boli sme na koncerte a teda oslavovali sme tam riadne ... mala je uplne v pohode ... nezanechalo to nasledky ... moja sestra je tazky nealkoholik .. ta ani to vino nevypije a ked bola tehotna tak dostala taku chud na pivo .. dr povedal ze jej to neublizi nech si da na co ma chut pokial sa neztrieska ... tehotenske chute su divne a pozname topokial nezahasime na co ame chut bude to horsie a horsie ... kolke fajcia aj ked vedia ze su tehu etc.... nestresovala by som ale kedze uz vies ze si v tom tak sa snaz zdravo jest etc

petamich
13. júl 2021

no neviem ale mne 1.5 dcl vina DENNE po asi dlhsiu dobu - ked autorka pise, ze nevedela, ze je tehotna zas tak malo nepride a pride mi to ine ako boli sme jeden vecer na zurke, ked som v 5tt nevedela, ze som tehorna - ved to je kontinualny prisun alkoholu - kazdopadne to nikto teraz nepovie, dieta moze mat FAS a nemusi, pripadne ine dosledky ale samozrejme aj ziadne 🤷‍♀️ a co sa tyka volejbalu - tehotenstvo nie je choroba a mozes fungovat normalne - kazdopadne neodporuca sa kardio s BPS nad 160 (ak sa nemylim) a asi by som neriskovala sport, kde viem schytat loptou riadnu supu do brucha, pripadne kontaktne sporty - ale tak kazda z nas je ina a sami si musime uvazit co je OK a NOK - je to tvoje dieta a tvoje tehotenstvo

autor
13. júl 2021

@syslik81 zdravo jem stale, teda.. neviem ci to je zdrave aj pre babatko.. mam dost fitness stravu.. vela zeleniny, bielkovin, pijem aj kazdy den dvakrat denne protein... och.. tak dufam, ze male bude ok... idem si pozriet co je vobec v tehotenstve povolene, pretoze lekar mi v podstate k tomu nic nepovedal... dal mi taku malu brozurku, ale tam nebolo nic o proteinoch ani o cviceni...

@kristina1001 aj moja znama mi vravela, ze si takto sem tam dala vinko a poznam vsetky jej deticky..uplne zdrave, nadpriemerne inteligentne..

@syslik81 ani my sme teda netusili, ze sa zadarilo... sme mladomanzelia, tak sme v podstate ani neplanovali, ale ani sa nebranili... lekar mi odporucil brat teraz kyselinu listovu.. vy ste brali nejake vitaminy?

queen_el
13. júl 2021

Aj tu ti napise XY zien, ze aj oni pili a maju zdrave deti...v skutocnosti je to loteria ako pisiali vyssie. Ja zas nechapem zeny, ktore vedia ze su tehotne a aj tak si daju, lebo "neublizi" a "lekar odporucil" 🙈. Ano, ty si nevedela, a teda uz to nezmenis. Denne si dat pohar vina je vela, to nie je sem-tam. Uz iba teda dufat, ze bude vsetko ok.

autor
13. júl 2021

@queen_el pre mna ten pohar vina denne vela nebol... u nas je to taky rodinny elixir... mame vlastne vinice a vlastne vino.. babka sa dozila krasnych 96 rokov.. dedusko 98... a stale vraveli, ze vdaka tomu nasmu vinku... pravdaze si teraz uz nedam, jasne, ze sa bojim, ci je drobcek ok, len pisem, ze mne sa to vela nezdalo... z tvojho prispevku mam vsak pocit, ako keby si ma zaradila k nejakym notorikom... 😳

klejkaez
13. júl 2021

Ja som do 7tt nevedela ze som tehotna, a nechci vediet. Tam oslava tu oslava, grilovacka, kazdy den s mužom (lockdown) ruzove vínko a nie málo.
No posledný víkend predtým ako som zistila, ze cakame bábätko sme sa odviazali naplno a naposledy.
Odvtedy ani kvapka.

queen_el
13. júl 2021

Ja ta nezaradujem nikam, ja osobne si neviem predstavit kazdy den si dat alkohol,ale nestaram sa, ak si niekto da, na zdravie. Ale v tehotenstve to je ine. Kedze si potom pisala, ze "sem-tam", no denne nie je sem-tam.
Ani to nie je jedno, kedy si vlastne prestala, do nejakeho tt nie je spojeny plod s matkou tak dovtedy teoreticky az tak neskodi. Len nie som si ista, ktory tyzden to je (asi 6. alebo 8., ale opravte ma kludne).

maciatkolulu
13. júl 2021

Pozri francúzsky paradox. Kľud, hlavu hore. Keď sa budeš stresovať bude zle. Ja ako mladá 20nricna baba, čo v živote nepila, nefajčí la, zdravá ako repa, žiadne lieky a mala mala problémy. Druhé a tretie a tobôž tretie, čo som pre niektorých už bola za zenitom pre tehotenstvo, všetko úplne ok. Takze nerieš, nezmeníš to, teš sa a šport rob, tak ako ti je príjemné, ved vieš čo si môžeš dovoliť a iné je na začiatku a iné s brusiskom😂držím palce. Neboj sa.

anjelicek26
13. júl 2021

@queen_el od 8.tyzdna zacina preberat funkciu placenta a tym padom je dieta napojene na krvny obeh matky.

K autorke - nikto ta nezaradil k notorikom. Len vysvetlujem, ze babatko nevie odburavat alkohol, je pre neho vysoko toxicky. Ty si nevedela, ze si tehotna, nikto ti to nevycita, ale bohuzial nasledky mozu byt/nemusia. Musis verit, ze vy budete mat stastie. A neporovnavaj vek a spracovavanie a vplyv alkoholu na dospeleho jedinca s tym, co robi alkohol u babatka. Ako mas v okoli tie dobre pripady, tak su aj tie negativne, len maloktora ti to tu napise, ze ich dieta ma FAS kvoli nim... drviva vacsina ma za to vycitky (a potom su tie, ktore si to ani nepriznaju a je im to jedno).

Ako pise kocka vyssie, nezmenis to teraz uz nijakovsky, vycitky tiez nepomozu - nijakovsky. Venuj sa svojmu telu, babatku, ten volejbal fakt vynechaj, fitko kludne - si zvyknuta cvicit, len ziadne tazke zavazia, spomalit trochu tempo, drzim palce, nech je drobec zdravy.

autor
13. júl 2021

@anjelicek26 dakujem 🙂

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nomis35
13. júl 2021

To ste mala úplne silnú menštruáciu ?

hviera81
13. júl 2021

uz to nezmenis, tak sa tym nezaoberaj, ked sa budes nad tym stresovat, to je ovela horsie.
inak, o skodlivosti toho co jeme, a pijeme a dychame, by som sa fakt nebavila, moj nazor je, ze take hocico dovezene, a nie raz postrekovane je ovela horsie, ako dat si to deci vina obcas k obedu....

ivangeline
13. júl 2021

Trenovat by som neprestala,pokym sa na to citis,je dobre mat kondicku ale hrat i ked na treningu..bola by som velmi opatrna...s loptou do brucha by som to neriskovala... :/ Ktovie ci nejako ovplyvni alkohol dieta ale myslim,ze nijak vazne nie. ;)

autor
13. júl 2021

@zazvorka87 s tym menzesom to nechapem doteraz... vzdy prisiel vcas, no ovela menej intenzivny... 3 dni len take spinenie, ale hovorim si, ze je leto, beham kade tade po kupaliskach, po turnajoch.,. ci nemam zapal, ze preto je slabsi 😆🤭Doktor povedal, ze je to mojim aktivnym sportovanim.. vraj som mala viac prekrvenu vystelku maternice

nomis35
14. júl 2021

To znamená že ste mali menštruáciu len celý čas slabšiu?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre