Tehotenstvo s ochorením štítnej žľazy

marcovka91
19. júl 2017

Prosím Vás žienky, ktoré sa liečite na štítnu žľazu tak ako ja (hypotyreóza) vedeli by ste mi odporučiť nejakú alternatívu k Femibion-u 1 ? Niekde som sa dočítala, že sa pri ochorení štítnej žľazy neodporúča a nechcem to riskovať, som prvýkrát tehotná v 5 týždni. Beriem Euthyrox 100, no neviem si z tých preparátov vybrať niečo relevantné aby dieťatku nič nechýbalo. Budem vďačná za každý tip 🙂

janinuska
19. júl 2017

@zuzka1117 Ano euthyrox pondelok-piatok 25-ku, sobota, nedela 50-tku. Sledovana som na endokirinologickej ambulancii už 10 rokov, endokrinologička mi len povedala, že ak otehotniem mam prist a bude mi inak davkovat lieky, ale ked otehotniet nemožem, gynekolog len naznačoval, že protilatky proti hormonu štitnej žlazy to možu ovplyvnovat. Ked som bola v car na iui sestrička mi hovorila, spg dobry ovulaciu mate, velka šanca, že sa to podari a nič. 3xIUI a nič. Mam pocit, že doktori nevedia nič.

scarletka34
19. júl 2017

@miluna777 tiež som po operácii štítnej žľazy a beriem eutirox 100. Keď som otehotnela užívala som 115-ku. A vitamín femibion ale moje tehotenstvo nedopadlo dobre nebolo vidno plod. Tak čakám kedy sa začnem sama čistiť lebo na kyret ísť nechcem. Som 10tyz a zatiaľ len trosku krvácam čakám kedy to už bude za mnou aby sme sa mohli znovu začať snažiť o babo s úspešným koncom.

mariannamk
19. júl 2017

ahojte, my sa tiez snazime dlhsie, kombinaciou viacerych veci sa nam to natiahlo na 5 rokov. mne napriklad femibion proti srsti. drahy marketingovy kusok. tak som si nasla cistu listovku od swansonu (5-methyltetrahydrofolic acid), teda presne ten typ listovky, co je aj vo femibione ci v podobnom pripravku od dr. max, ale bez ostatnych vitaminov a mineralov. vitaminy bez jodu sa potom daju najst aj obyc. ale ked ma clovek pestru stravu a listovku chceme iba kvoli babatku, tak staci iba tu cistu (len ju treba doplnit o B6 a B12, aby vhodne ucinkovala).
ja teraz uzivam 50tku euthyrox. po stimulacii v maji mi TSH vystrelilo nad 6. tak snad sa to upravi cim skor.

janinuska
19. júl 2017

Inak suhlas s mariannamk Femibion je dost drahy a mne nepomohol,uplne stači obyčajna kyselina listova. Dievčata možu stimulačne lieky na vaječniky nejako pokazit hormon TSH?

zuzka1117
19. júl 2017

@miluna777 dakujem pekne 🙂

zuzka1117
19. júl 2017

@janinuska no ja som pred tehotenstvom brala 50 a 75 obden a pocas tehotenstva 88 aby malo dostatok hormonov aj babatko. ano zena ked otehotnie tak sa hned musi u lekara hlasit lebo vdaka liekom ma dostatok hormonov iba pre seba, preto sa davka musi zvysit aj pre babatko. tak tam bude asi problem niekde inde ☹

zuzka1117
19. júl 2017

@janinuska inak este ma napadlo krv mas v poriadku? bola si na nejakom dokladnejsom vysetreni? ja chodim do hemomediky do martina kvoli tomu ze mam syndrom lepivych dosticiek a kvoli tejto chorobe velmi casto zena potrati hned na zaciatku tehotenstva a to vacsinou ani o tehotenstve este netusi. (mne to zistili este pred tym ako sme vobec uvazovali o babatku takze to mam stabilizovane, len viem ze je to v dnesnej dobe velky dovod preco sa niekomu nedari otehotniet)

scarletka34
19. júl 2017

@zuzka1117 tak dôkladne vyšetrenie krvi mi nerobili ale keď sa vyčistím s tohto tak plánujem ísť doktorke nech mi spraví dôkladne vyšetrenie krvi.

miluna777
19. júl 2017

@scarletka34 To je mi ľúto :( Držím palce, aby to všetko dopadlo dopre, a to čím skôr.

scarletka34
19. júl 2017

@miluna777 ďakujem 😘

ervenka
19. júl 2017

@janinuska ak mozem- ty nemas obycajnu hypothyreozu. Vtedy nemas problem s ATPO. vy mas autoimunne ochorenie Stitnej zlazy. Hashimoto? Kvoli tomu,ze ti telo zabija SZ, mas problemy s tehu. Bohuzial liecba je zlozitejsia ako pri "obycajnej hypo" stitnej zlaze. Neviem preco ti lekari povedali,ze sa neda liecit. Viem,ze v tu v NL existuje kombi liecba- na jednej strane sa potlaca SZ, na druhej strane sa chybajuce hormony doplnaju euthyroxom. Pripadne pristupia lekari ku radikalnemu rieseniu- SZ ide von.
@marcovka91 v podstate mas jod obsiahnuty uz v euthyroxe. Vidim,ze beries 100, predpoklad je,ze ti este zvysia davku. Neodporuca sa brat extra jod, lebo telo moze zareagovat a prejdes s hypo do hyper+ neziaduce vedlajsie ucinky. Dolezite je, brat vitaminy ( hlavne tie so zelezom) s odstupom 4 hodin od eurothyroxu. Niektori lekari hovoria,ze staci 2hod. Ale istota je 4h. Tsh <2,0 resp. 2.5 T4 cim blizsie ku 20,0 tym lepsie.
Stimulacia moze ovplyvnit SZ, ono je to vsetko prepojene. Napr. velmi casto sa stretavam s tym,ze ludia zabudaju na hypofizu. V nej sa rodi TSH, kt. podporuje tvorbu thyroxinu v SZ. Hypofiza produkuje aj prolaktin, oxytocin, v tehu/ po porode dostava hypofyza dost zabrat. Preto tehotne velmi casto dostanu tabletky. Bohuzial ochorenia SZ su vacsinou dlhodobe/ zelozivotne zalezitosti.
Treba sa vyhybat soji, arasidom, horcici. SZ ma rada jahody, ceresne. tiez si treba dat pozor na vit. B12, A, D
PS- nie som lekarka, ale mam vela informacii vdaka NL zdruzeniu pacientov so SZ. Vymiename si informacie, novosti a tak. A nie su to informacie JPP, ale skutocne odborne.

terezka1947
19. júl 2017

@ervenka citam,ze sa vyznas....ja mam autoimunne ochorenie stitnej zlazy a beriem len slabucku davku Lthyroxinu...ale co tu tak citam,ci sledujem inych,kazdy berie euthyrox...preco?je to dg,ci cim?
inak,ja som na prve ehu cakala-ale nasadili mi tabletky a hned sa zadarilo a potom druhe tiez,ale sledovala ma lekarka
a ked sa mam vyjadrit k teme,tak pri prvom som jedla femibion,pri druhom do cca 6 mesiaca sem tam kyselinu listovu a inak nic...a ku koncu femibion

ervenka
19. júl 2017

@terezka1947 aku davku Lthyroxinu beries, ak sa smiem spytat? euthyrox obsahuje laktozu. Lthyroxin nie. Niekomu zaberie eu, ale inemu nerobi dobre. Mozno aj kvoli laktoze. Iny lepsie reaguje na lthyroxin. Napr. ja mozem len euthyrox. Pri Lthyroxine som mala velmi silne vedlajsie reakcie. Ale je to velmi individualne.

terezka1947
19. júl 2017

@ervenka fuu,to som nevedela...teraz beriem-mam brat 50,ale priznam.....flakam to,pocas tehu som mala 25,po porode nic....iba ma sledovala....prosim ta,ake vedlajsie ucinky si mala?dakujem

scarletka34
19. júl 2017

@terezka1947 mne štítnu už vyoperovali tak preto eutyrox tie tabletky nahrádzajú hormón štítnej žľazy.

terezka1947
19. júl 2017

@scarletka34 aha,dakujem....aj mamke tak vyoperovali a brala eutyrox,ale uz sa jej na skusenosti nemozem opytat...

scarletka34
19. júl 2017

@terezka1947 hmm to mi je ľúto. Ved ak budeš niečo potrebovať tak kľudne napíš 😉

terezka1947
19. júl 2017

@scarletka34 dakujem,ja som sa len pristavila pri tom mojom Lthyroxine a eutyroxe...nechapala som,preco ten rozdiel....a nikdy mi to nenapadlo sa to lekarky ani opytat,no a je pravda,ze teraz tie lieky dost flakam....a ked sa ma lekarka pyta na tazkosti-tak....ani neviem,co povedat,lebo unava,vycerpanost-vlasy,atd,atd....atd....no,zena s malymi detmi ma asi vsetko,keby sa zacala pozorovat,no a ja bud vela veci zlahcujem alebo pripisujem prave detom...a mala by som asi SZ zacat brat vaznejsie...najma,ked som minule citala,ze aj na pecen,ci zlcnik moze mat vplyv...a teda,mam trosku vyssie pecenovky a netusim z coho,lekari to pripisuju kamenom....ale neviem...no.
to ozaj bay clovek sa viac pozoroval...alebo aj dobre,ze to nema cas robit.
ale sranda to nie je...

ervenka
19. júl 2017

@terezka1947 50 je normalna davka. Nemala by si to flakat.
No ja som mala navaly tepla, busenie srdca, trasenie ruk, zadrziavanie vody v tele, ale take, ze som nedokazala dat ruku v past. Problemy s pamatou. ked mi znovu dali euthyrox behom 2 dni telo v pohode. Takze mam v karte poznamku, ze je nevyhnutne dat len euthyrox
Vo vseobecnosti by sa nemalo len tak prechadzat z jednych tabletiek na ine. Ak ti vyhovuju tie, kt. mas- zostan pri nich.

terezka1947
19. júl 2017

@ervenka no vidis,tak ja mam tiez problemy s tym zadrziavanim vody,mam dni,kedy si nedam obrucku a dni,kedy mi je uplne volna....a ovplynvuje to aj pamat a koncentraciu???
no,ozaj by som nemala flakat,lebo asi by sa aj vela poriesilo...si ma vystrasila-ale dobre,dobre.....dooobre,ce to citam

ervenka
19. júl 2017

@terezka1947 ano. Ovplyvnuje. Stretla som sa s jednym panom- vysoky ako hora. Taky medved. A zacal hovorit, ze kedysi mal pamat ako slon. Pamatal si briebeh kazdej porady, ze mohol slovo po slove opakovat. Ale postupne sa zacal citit zle, ako cas plynul (obdobie 15 rokov) zacal mat problem s pamatou, vsetci mu hovorili, ze to je vekom. No figa, neliecena SZ. Buchal si hlavu,ze nesiel skor na odber krvi. Povedal,ze sa s tym naucil zit. Lenze hovoril to so slzami v ociach. Navyse sa mu obycajna hypo SZ zvrhla do autoimunneho ochorenia+ pred 2 rokmi zacala u neho psoriaza, co je dalsie autoimunne ochorenie. Tu v nl je aj vyraz pre "spomaleny mozog" "mist brain"= zahmleny mozog
Napr. deti, kt. sa narodili mamam s neliecenou hypoSZ v extremnych pripadoch mozu mat naozaj problemy v skole. Hlavne s matematikou.
SZ je vlastne taky general, kt. riadi cele telo. Ak je general KO tak cele telo je KO. NEmozes cakat zazraky.

terezka1947
19. júl 2017

@ervenka no....dobre sa pytat....lebo sa clovek vela dozvie,skor od ludi,co maju rovnake problemy ako od lekarov

ervenka
19. júl 2017

@terezka1947 nechcem sa dotknut lekarov. Ale velmi vela lekarov zaspali dobu. HypoSZ= dame cloveku jod a bude ok. HyperSZ= nech prestane solit a bude ok. Lenze takto to nefunguje... Nemam cas/chut sa hadat. Ale je smutne, ze nie kazdy endokrinolog ide s dobou, vyskumami... A pritom tie vyskumy sa deju. A cim dalej, tym viac to vyzera, ze SZ je zodpovedna za velmi vela potiazi. Lenze na druhej strane mas ludi- flegmi. Raz som sa stretla s nazorom- TSH 16 t4 ani nebolo zmerane. Ale pani mala zdrave deti, tak vo co go? No o nic, len o dlhodobe zdravie.
Ale to som super velmi odbocila od temy... Ospravedlnujem sa autorke. 🙏

scarletka34
19. júl 2017

@terezka1947 tak ja som tiež po operácii tie lieky neužívala poctivo a mala som zle výsledky a lekárka ma nahresila že by som mohla upadnúť do kómy alebo do pol roka by mi telo zostarlo raz toľko rokov co mam. Takže už ich užívam poriadne lebo to ozaj není sranda. Tie lieky by si veru nemala flákať máš deti ktoré ta potrebujú. Potrebujú mať zdravú a šťastnú maminu 🙂 pred operáciou som mala aj ja búšenie srdca, trpnutie rúk a únavu. Ale ako som si ju dala vyoperovat sa cítim veľmi dobre.

mija80
20. júl 2017

Ja mam znizenu funkciu SZ a brala som pocas tehu vitaminy LadyVita az do konca tehu a narodil sa mi zdravy chlapec.

vanesanova
20. júl 2017

@marcovka91 ano stale na co chces viac chemie ked nemusis?a hlavne tie komplexne kys.list.su zbytocne drahe a obsahuju len vitaminy na vyse kt.mozes ziskat stravou prirodzene aj ja som uzivala chvilu v tehot.femibion ale on obsahuje jod a ten ovplyv.stitnu zlazu lenze nevies ako ci ju znizuje alebo zvysuje preto som sa radsej na to vykaslala neexperimentovala a uzivala som len cistu radsej to staci ak chces nejake vitaminy na vyse radsej uzivaj lanovy olej chia semienka alebo kustovnicu cinsku ako aj ja v tehot.

janinuska
20. júl 2017

@ervenka Ano mam hashimotovu tyreoitidu, doktorka mi povedala, že tie protilatky nikdy neklesnu, tak neviem.

janinuska
20. júl 2017

@zuzka1117 Na hematologickom vyšetreni som nebola , len na reproimuno mi robili krvny obraz.

10081987
20. júl 2017

@scarletka34 ak sa môžem opýtať, aké hrozné už museli byť dôvody nato, že ti ju museli vyoperovať? desím sa tej predstavy 😲.. ja mam autoimunitnú tyreoiditídu užívam euthyrox 100 cez víkendy 125..už som čítala veľa diskusií, kde sa názory žien rôznia s tým snažením o bábo...začínam sa toho báť..a držím hlavne palce 🙂

scarletka34
20. júl 2017

@10081987 lebo som sa už dlho liečila na štítnu a tie lieky co som užívala už ani neviem ako sa volali ze sa nesmu užívať celý život.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre