Ako ste riešili otázku bývania na začiatku?

karin415
29. dec 2010

Ahojte, zujímal by ma Váš názor na to, ako ste riešili bývanie na začiatku. My plánujeme bábo niekedy v priebehu buducého roka a rada by som najprv mala zabezpečené bývanie. Pôvodne sme uvažovali, že budeme bývať s priateľovou mamou v rod. dome kde sme si aj jednu väčšiu izbu zariadili, uvažovali sme nad prerobením na dvojgeneračný dom aby sme mali aj súkromie keďže moja budúca svokra je typ, že sa stále do všetkého musí miešať a vie vždy všetko najlepšie 🙂 no keď sa nám montovala aj do toho ako si zariadiť aj tú izbu tak som povedala, že toto nie... bola by som radšej za vlastné bývanie, uvažujeme nad hypotékou no dosť sa bojím tejto predstavy na také dlhé obdobie sa zadĺžiť a potom je tu ešte podnájom to sa zase velmi nepáči môjmu priateľovi. Už z toho začínam byť fakt nešťastná ... Ako ste to riešili vy? máte hypotéku alebo ste v podnájme? ako sa vám býva v podnájme? da sa finančne hypotéka zvládnuť aj pre mladú rodinu?

lucadra
29. dec 2010

@karin415 Ahoj, my bývame v podnájme, platíme 340 eur mesačne, len tak tak to zatial zvladame, nad hypotekou sme neuvazovali, ani by sme ju nevzali, svokrra preda asi rodinny dom a kupime si byt potom. a aj ona pre seba. zatial som spokojna ze to takto je, mohlo by byt aj horsie, no nie je, sme v lokalite ktora sa nam paci a zatial to takto ostane este minimalne rok, alebo kym sa nieco vazne nestane

lucadra
29. dec 2010

@karin415 a bývame v jedno izbovom, teda v 1+kk, jedna plus kuchynsky kut, cize taka velka garzonka a zatial mame dost miesta, aj ked mala ma dost hraciek a kolisiek a somarin, tak vieme to dat na svoje miesto, a prečo nechcete ist do podnajmu?

katecameron
29. dec 2010

preboha len nebyvajte so svokrou ked tam este ani nebyvate a uz sa do vsetkeho miesa my sme byvali tiez u svokrovcov a dopadlo to katastrofalne totalne hrozne nikdy viac nutene sme museli odist prec nebolo kam tak sme sli ku starej mame mojho muza bola vdova ale ona nehorazne ziarlila na mna a tak som si jedneho dna povedala tak toto nie odisla som ku svojim rodicom aj s babatkom mala mala polroka potom sa moj muzicek spamatal a zacal hladat byvanie no my sme mali jedine stastie ze moji rodicia su financne zabezpeceny ludia a mohli si dovolit nam dat vtedy pol miliona SK potom sme kupili byt vtedy boli byty este relatívne lacne teraz by to bol pruser svokrovci mojemu muzovi nedali uplne nic ani len trenírky otras taky ludia a pritom maju obrovsky dom

lubica69
29. dec 2010

@karin415 vyše polovica mladých rodín spláca úver ale je to oveľa lepšie ako bývať so svokrou ešte takým typom ako máš ty Ten kľud je na nezaplatenie Do podnájmu by som ja nikdy nešla Veď za ten nájom čo platí napr @lucadra nám vynde zaplatiť aj vlastný nájom vo vlastnom dome a aj hypotéka 😀

lucadra
29. dec 2010

@lubica69 no lenže nám by nedali hypotéku, moj muž je už starý, tomu nedajú už a mne tiež nič nedajú, tak bývame takto, stále lepšie, ako niekde na ubytovni, alebo nedaj boze byť bez domova. a to je aj tak veeeelmi dlha doba nieco splacat, ja viem, svoje je svoje, ale my mame aj inu možnost s tou svokrou a predajom, tak ono sa to potom tak bude riešiť. zatial je to takto v pohode. 🙂

karin415
autor
29. dec 2010

@lucadra No pôvodne som podnájom nechcela, nepacilo sa mi ze davas peniaze do vrecka niekomu inemu, ze to radsej budem splacat hyoteku ale ked som si to realne zratala hypoteka + najom a este k tomu ktovie ci by nam tu hypoteku vobec banka dala. Priateľovi sa podnájom nepáči, má jedného známeho ktorý sú v podnájme a majú takú smolu, že sa dosť často sťahujú a s deťmi tak to sa mu na tom nepáči, že nám kedykolvek môžu povedať, že byt už potrebujú a máme sa vysťahovať. No ja zase poznám veľa mojich kolegov čo sú už roky v jednom byte ... a sú spokojní 🙂

cikyta
29. dec 2010

kedže nič po nikom nezdedíme a samozrejme,že sme nemali ani tolko hotovosť...máme hypoteku. Ina možnosť nieje.

och
29. dec 2010

@karin415 urcite zo svokrou nebyvat !!!!!!!!!! ani s vlastnou mamou 😀 😀 😀
ja by som sla do hypoteky niakeho dvojizboveho bytiku a ak by ste to prestali zvladat, mozte ist k rodicom a bytik prenajimat, cim by bolo aj na hypo aj by ste o neho neprisli 😉 babo vela stoji ale ked sa uskromnite urcite to zvladnete 😉 moc drzim palce

lubica69
29. dec 2010

@lucadra no tak to jasné Ale to je teda iná pálka za podnájom Tak ale keď Vám svokra potom kúpi tak OK My tú možnosť nemáme
@cikyta tiež sme ten prípad,že nám nikto nič nedá tak splácame

lucadra
29. dec 2010

@karin415 len tak ťa z podnajmu nemôžu vyraziť, treba si určiť hned na začiatku podmienky. my máme odstupnu dobu 4 mesiace, za tu dobu by sme našli nejaké iné byvanie. a to v tom istom sme treti rok. sice je pravda, ze je to nas kamarat, čo nam to prenajíma, ale to na zmluve o prenájme nič nemení. a asi polovica mu ide do vrecka, ratali sme to spolu a normalne otvorene nam predlozil všetky výpočty a faktúry. ked som sa minule rozpravala s jednou pani, co prenajimala dvojizbák a povedala som jej že miname asi 4 kubíky teplej a 4 studenej vody mesačne, tak ju skoro porazilo a povedala že už neprenajíma. hladali sme lacne a väčšie, ale ostali sme tu nakoniec. som spokojna. sice nie je balkon, ale sme na prvom poschodi, tak muž zbehne na cigu dole vždy. to až tak nevadí, aj tak chodíme stále vonku ked sa da.

lucadra
29. dec 2010

@lubica69 no ved 1/4 vlastný moj muž po otcovi, co mu zomrel a polovica je svokrina, tak to chcu predat, aby bol pokoj z tým. a ešte má moj muž jedného brata, nemali by sa ako vyplatiť, tak jedine takto sa to vyrieši

karin415
autor
29. dec 2010

Je to hrozne na zaciatku.. tak ako pise cikyta ak ste nic nezdedili alebo sa dobre nenarodili je to hruuuuza ☹ Na novy rok sa chystám už poriadne preštudovať hypotéky aké ponákajú banky, aké by sme mali možnosti, Mám dosť obavy ja som zamestnaná cez personálnu agentúru tak neviem ako to bude posudzovať banka, no som zvedavá... ozaj vyuzili ste pri výbere hypotéky aj nejakého fin. poradcu? ten vraj posúdi viacero bánk a vyberie tu najvhodnejšiu pre vás .

karin415
autor
29. dec 2010

@lucadra tak to je dosť podoný prípad ako u nás priateľov otec tiež zomrel a má ešte jedného súrodenca, len si neviem predstaviť, ze by moja buduca svokra mala ist do bytu 😀 chybalo by jej tam to piplanie sa v zahradke 😀

lucadra
29. dec 2010

@karin415 no ved aj to. Preto to tolko už naťahujeme, lebo svokra býva sama v dome a má svojho miláčika psa, ktorý má miesto za stolom, fuj, krpec hnusný, nemám ho rada, furt šteká a hryzie ma. No a tiež má záhradu, stále plače, že už nevládze, ale stále sa tam bude trápiť. nepochopím to. ale je to úžasný človek, nemožem nič zlé povedať na ňu, ale bývať by som s nou nebývala. takže aj vy to budete asi tým podnájmom riešiť, nie?

lucadra
29. dec 2010

@karin415 a ten finančný poradca je blbosť,nie? ved to sa asi platí, tak ak sa vyznáš v číslach a máš chuť a čas si to vybehať, tak by si to aj bez pomoci dokázala porovnať všetky take tie najlepšie ponuky, nie?

karin415
autor
29. dec 2010

@lucadra No tak to nepochopím ani ja...tiez stale narieka aka je unavena, ale stale ju najdes v tej zahrade 😀 myslim ze to budeme riesit tiez podnajmom ak sa nam nepodari hypoteka a ten fin. poradca neviem ako to presne je, mne jedna znama vravela ze sa za to neplati co mi je divne lebo neviem za co by potom dostali plat aleo od koho presnejsie preto sa pytam ci to niekto vyuzil .... a ako to je v podnajmoch ak mate napr. vlastne zariadenie? mozete robit nejake upravy ? myslim len take minimalne vymalovat alebo vrtanie do stien,nejake policky a tak...

lucadra
29. dec 2010

@karin415 no možno to s tým finančným poradcom je tak, že musíš si nejakú tu hypoteku vybrať a potom on si ztiahne z toho nejaké %, také ako s realitnými maklérmi to asi je. No my sme vzali čisto nový nezariadený byt, len kuchyna a predsien bola tam, ostatný nabytok je náš. my ked chceme niečo vrtať, alebo niečo priklincovať, tak nemusíme mu volať a pýtať sa ho na to, lebo ked budeme odchádzať, tak to tu budeme malovať na novo na bielo aj pivnicu. a diery po šrobíkoch moj muž potom opraví. Aj predtým kde sme bývali tak sme na svoje náklady potom vymalovali. Ale to všetko sa treba dohodnut s majitelom. a určite je lepšie hladať nezariadený byt ako zariadený, lebo natrafíš na nejakých blbov, vezmete si zariadený byt a nieco sa nahodou stane, ani sa nemusi stat, no nábytok je sviňa a pekne vám to napáli. radsej mať svoj nabytok, toho by si sa mohla držať. Máš tam istotu.

lucadra
29. dec 2010

@karin415 a hlavne dopredu si treba stanoviť, že kolko minimalne tam budete bývať a že keby niečo tak nejakú vypovednu lehotu.
aby ste amli záruku istotu v tom.sa dohodnite, že sa zaväzujete na minimálne rok a kebyže chcete odísť, tak aspon tri mesiace aby ste mali na presťahovanie. a treba si stanoviť pevnu mesačnu sumu. radsej hladat byt s poplatkami vrátane energií, my takto mozme minuť kolko chceme a stale platime tak isto. aj ked pride koncoročné vyučtovanie a majiteľ musí niečo doplácať, tak nám to je jedno, my máme pevnú sumu. tam kde sa platia energie zvlášť, tak to nie je až tak dobré

ela2710
29. dec 2010

@karin415 ahoj, my byvame v najme, v plne zariadenom, lebo sme zacali od nuly, pstupne si kupujeme vlastne spotrebice a nabytok, za najom platime150eur najom 150 eur energie, takze 300 eur spolu, a uz sa nevieme dockat kedy nam na jar konci zmluva, lebo 300 e za maly dvojizbovy byt je moc. Ideme zobrat hypoteku pre mladych, budeme 30 rokov splacat po 150 eur mesacne, a energie na byt sa na, tiez zmestia do 150 eur, kupime si trojizbovy, uz mame aj vyhliadnutu lokalitu. Poviem ti jedno, vzdy radsej sa zadlzit a splacat si vlastne byvanie ako napchavat vrecka niekomu druhemu, s tym, ze ten byt nikdy nebude tvoj, ver mi

ela2710
29. dec 2010

@karin415 a este, ze ta cena najmu ta vyjde ako vlastny byt s hypotekou, a mas to aspon svoje, no co ak nebudes vladat splacat prides o byt, ale ked nebudes mat peniaze prides aj o najom...nemas co stratit ked vezmes hypoteku, a ked je to tvoj byt mozes si vrtat a prerabat ako sama chces

lucadra
29. dec 2010

@ela2710 až mi je do plaču, že 300 eur je veľa ☹ tu pri blave sa väščie garzonky pomaly v tejto sume pohybuju, nieto ešte že dvojizbový.

ela2710
29. dec 2010

@lucadra no len tu je max.plat 400 eur ☹ vacsi uz maju len riaditelia pobociek

karin415
autor
29. dec 2010

@lucadra ano ja by som tiez uvazovala nad nezariadenym byt, je to lepsie ak si mozes zariadit podla seba a a mala by som aj viac pocit ze som doma ako vylihovat na nejakom cudzom gauci 😀 a na druhej strane uz väcsiu cast mame nakupene takze aspon tieto vydavky mame za sebou ....

ela2710
29. dec 2010

@lucadra my byvame v Ziari a su tu platy na prd, velmi na prd, mozme byt radi, ze priatel vobec pracuje, lebo tu ani volne miesta nie su, a naozaj 300 eur mozme platit radsej za vlastny

karin415
autor
29. dec 2010

@ela2710 a tu hypoteku mate na celu cenu nehnutelnosti? davaju este vobec takto ze az na 100% nehnutelnosti?

ela2710
29. dec 2010

@karin415 aj taka sa da zohnat, no my chceme jednu velku pozicku na byt aj na zriadenie, v bankach sa daju uz vselijake tahy robit 🙂 a urcite najdes taku aka ti bude vyhovovat, kazdy zacina s pozickou

karin415
autor
29. dec 2010

@ela2710 no to suhlasim, ja som z kosic a tiez je to tu hrozne aj najst roboru a aj plat nic moc... za 300 eur by sme tu mali mozno aj 3 izb. byt v podnajme aspon co som tak priebezne pozerala ceny na nete. V BA to maju horsie

lucadra
29. dec 2010

@karin415 no ved mi sme začínali postupne doslova od lyžičiek, ešte stále nemám také blbosti ako je pretláčak na cesnak, alebo také somariny do domácnosti. mám šesť tanierov z každého, to nám stačí, proste nemáme ako niekto že 30 tanierov z každého druhu, sto pohárov, ale z každého mám jednu sadu. jedine čo mi chýba je veľká kuchyna a veľký jedalensky stôl a rohovka k tomu, to raz budem musieť mať ked budeme vo svojom. a nevadí mi že byt nie je náš, ale mám dobrý pocit, že všetko v nom je naše. postel, chladnička, telka, proste všetko................ jaaaaj, skvelý pocit. hlavne ked je super prenajímateľ a dojde na návštevu na vínko a pokecať a peniaze si dojde vždy vziať, že ho nemusíme nahánať.

lucadra
29. dec 2010

@ela2710 ty kokso, tak to nezávidím, neviem si predstaviť také podmienky. zlá možnosť zamestnania, nízky plat, vysoké výdavky.......moj muž má vysoký plat, ba nadpriemerný, ale z toho nám asi 300-400eur ostáva medzi ruky a ešte plačeme, že ako nám je zle. ale aspon sme malu veroniku zabezpečili do budúcna a platíme jej sporenie, tak na 20-tku dostane štartovné aspoň. mne rodičia nič nedali, tak my dáme našej dcére, čo sa bude dať

lucka1987
29. dec 2010

ahojte.... no ja mam 22 a mm 28 takze ja som nemala moc sancu si sporit doteraz na byvane a mm na to akosi zabudol 😅
mesiac po svadbe sme byvali u mojho otca v jednej izbe... otec sa do nicoho nemiesa a cele dni je v praci takze pohoda.. u svokry sa neda je ich tam dost, malo miesta a ona sa stara totalne do vsetkeho.. 😀
ako 18 rocna som si dala ziadost na byty najomne (este som mm ani nepoznala) a uz rok byvam v novom byte, kde uuudajne po 20 rokoch si ho mozem odkupit za zostatkovu cenu.. ale mame len obyvku s kuchinou spojenu + spalnu a soc. zariadenie chodbu, a balkon(ale je dost velky) platime 130 eur aj s energiami a mame to cca 45 m stvorcovych.....
ale teraz doplatime posledne splatky za leasing (350eur mesacne aj s poistkami) tak zacneme tu istu sumu sporit na stavebnom....
a mam tyk pekny plan: ak budeme zarabat tak ako doteraz tak za 8 rokov mozme zacat stavat a na to si vziat uver (pozemok mame) len aby to vyslo..
zatial sme bez babatka, ale uz som tehotna bola len som potratila.. takze treba uz konat lebo v tom nasom bytiku vecne ostat nemozme 😅