Skríning rázštepu nervovej sústavy a Downovho syndrómu

pavlina156
24. sep 2013

Ahojte budúce mamičky a mamičky. Volám sa Pavlína, mám 21 rokov a čakáme babetko. Minulý mesiac mi brali krv, minulý týždeň som bola v poradni, výsledky z krvy boli dobré. Doktor mi povedal, že je všetko ako ma byť, že sa práve nachádzam v 16 týždni tehotenstva, ale že budeme brať ešte jednu krv a tá je dosť dôležitá. Včera mi volali z ambulancie, že mi výsledky prišli zlé a že mám okamžite príst, tak som išla. Povedali mi, že 95% je všetko dobré, ale tých 5% nie. Sestrička ma ukludňovala, že sa nemám čoho bát. No ako som prišla do ambulancie a sadla si spolu s mojím gynekologom, povedal mi, že moje maličke neni v poriadku a teda, že by malo mať downov syndrom, som šokovaná, nikto z mojej rodiny a ani z priatelovej neni takto chorý. Ale vraj to nemusí byť dedičné. Poslali ma do BA na genetiku a na odber plodovej vody, ale vraj to je dosť nebezpečné. Počula som, že sa to dá zistiť aj 4D ultrazvukom. Som z toho hotová, nespím celé noci, iba nariekam a plačem. Neviem, čo si mám o tom myslieť a už vôbec nie, čo s tým mám robiť. Je mi jedno kolko, čo stojí, obetujem všetko. Len keby ste s tým niekto mal nejakú skúsenosť a napísal mi. Velmi budeme vdační! Pretože som z toho úplne na dne. ☹ .... Ďakujem

karin1234
25. sep 2013

Ahoj, ak nechces ist na odber plodovej vody, vyhladaj dobreho odborníka, ktory urobi morfologicky ultrazvuk, prezrie babo od hlavičky po päty, pri dawn. syndrome je dôlezitá hodnota sijoveho prejasnenia a pritomnost nosovej kostičky to by sa malo kontrolovať v 12tt. mne robili morfolog.ult. v 20tt, ten vyzeral byt ok. narodil sa mi zdravy synček. inak som mala zvysene riziko trizomie 18, na odbere plodovej vody som nebola ale pokial by si chcela mat istotu, zájdi tam vedia zistiť viacej čo sa týka genetiky ako z morfo ultrazvuku, a hlavu hore moja, bud silna ved budeš mama, tvoje babätko potrebuje pokoj a lasku. ja nerada spominam na obdobie ked mi vysli zle vysledky, poplakala som si a po morfo ult. to zo mna spadlo a uz som len verila,ze miminko bude zdravé.

cejara
25. sep 2013

@pavlina156 Ahoj, nechcem to zľahčovať, viem si predstaviť ako sa cítiš, pretože ja som si prešla tým istým. Mne vyšlo riziko na downov syndróm 1:19!!! Bola som na amniocentéze začiatkom septembra a po dvoch dňoch nám volala genetička, že vyzerá to tak, že naše bábätko bude v poriadku. Zajtra si idem pre kompletné výsledky, tak dúfam, že to tak naozaj bude. Keď som bola na sone, na 4D utz 2 krát, lekár nám vždy potvrdil, že bábätko je v poriadku. Ale aj tak som nervózna a ukľudním sa až vtedy, keď môjho drobca budem mať v náručí a budem vedieť, že je naozaj zdravý 🙂 Známej vyšli testy na downov syndróm 1:4 a má zdravého chlapčeka!

avotalip
25. sep 2013

ahoj. ja som teraz 17+3tt. pred týždnom mi volali tiež že mám zlé výsledky, DS 1v250 a NTD 1v4600. Hned ma poslali na genetiku do trenčína. Odber plodovej vody som odmietla, tak mi odporúčili podrobný morfologický ultrazvuk. Na ten som sa objednala na 8.10. do Martina k Mudr. Grochalovi. Mám 25 rokov a toto bude moje tretie bábo. predtým som mala výsledky vžey ok.
Vôbec sa nestresuj.... Ja som dá sa povedať kludná 😉 A ked mi na sone povedia že tam nevidia žiadne znaky postihnutia, tak budem ešte kludnejšia.
Vela žien má zlé výsledky ale veľká väčšina má nakoniec zdravučké detičky.
Čo sa týka toho môjho drobčeka, tak sa nanho velmi teším a nech to dopadne akokolvek, určite si ho nedám.
Držím palce nech ti to dobre dopadne bud kludná a z toho sona sa dá naozaj vela zistiť.

salmonela
25. sep 2013

@pavlina156 to ti neviem presne povedat, ako rychlo ta objedna, ale ked zavolas, povedia ti. Ja som tam bola dvakrat. Presne si viem predstavit Tvoj stres, ale naozaj sa nenechaj vytocit, mne sa zda ze je to cele tak trosku o biznise, posielaju potom pacientky na amniocentezu a tie si platia aj 300 eur za zrychleny vysledok, pretoze nemaju nervy na to, cakat dva tyzdne. Okrem toho vacsina zien, co pise, mala dobre vysledky amniocentezy, napriek zlemu screeningu. A naopak, poznam aj take pripady, ze mala vsetko dobre pocas tehotenstva a aj tak sa po narodeni preukazalo, ze je to DS... takze ziadna panika.

montinka
25. sep 2013

@pavlina156 ano presne tak. Na ultrazvuku bolo uplne vsetko ok a odvtedy som mala ten dobry pocit ze bude ok. No amnio uz bola zajednana a tak som tam sla...

pavlina156
autor
25. sep 2013

Dnes som volala s dotorom Orosom, sme hned na zajtra obednaný. Ked počul moje čísla, hned ma na zajtra obednal. NT povedal, že mám dobré.. ale zbytné čísla su velmi vysoké. Zajtra tam mám byť, uvidíme, čo povie ultrazvuk a podla toho sa zariadime. Včera som tak dobre zaspávala a dnes zasa ten zlý pocit.. ☹ ☹ ☹ .. Povedal mi, že to je dosť velke riziko.. Som už uplne na dne.. Mám len 21 rokov a neviem si predstaviť, že by som tak mladá mala vychovávať choré dieťatko.. aj ked ho tak velmi milujem.. ☹ ..

kiki68
26. sep 2013

@pavlina156 Si mlada, zdrava,tak to bude urcite ok a zdrave. Ja uz zacinam mat dojem,ze cele tieto testy by sa mali vysledky brat opacne. Kamoske vysli tiez krasne, riziko nebolo ziadne a babo jej zomrelo,navyse malo nejake tazke postihnutie. Podla mna sa zbytocne tymto zeny stresuju,ked tam kde to ma odhalit nieco to neodhalia tam kde ej to zdrave vyjdu taketo blbe vysledky. Drzim velmi palce,ale verim tomu,ze budes len dalsia mamicka co bude na tieto testy nadavat,ze ako Ta vystrasili a zbytocne. 😉 Velmi drzim palce!

angi07
26. sep 2013

@pavlina156 Ahoj mne to vyšlo pozitívne na DS 1:150. bola som v BA u Dr.Čunderlíka na UZV- objednal ma tam môj gyndoš- že vraj je na SR najlepším odborníkom. Napokon všetko dopadlo dobre, prerátali mi termín o 2 týždne , potom mi brali ešte raz krv podľa dobrého termínu a už výsledky boli 100%. Takže kľudne môže byť že nemáš presný termín, stačí ak tam je rozdiel 3 dní a už ti môže vyskočiť toto.... drž sa, všetko bude OK. 😉

pavlina156
autor
30. sep 2013

@angi07 Angi, ak to je pravda o tom termíne, tak by ma to trošku ukludnilo.. Pretože ja si nie som istá, či som dala dobrý, alebo zlý termin poslednej menštruácie... V tehu knižke mám termín 11. 3. 2014 .. ale na tých testoch zo skriningu už mám termín 3. 3. 2014 .. Zajtra ideme na genetiku do BA a pravdepodobne na ten odber plodovej vody.. ☹ .. Takýto strach a stress som nemala ani pri maturite.. Velmi sa bojím.. Hlavne o moje maličké .. ☹

nativanativa
30. sep 2013

@pavlina156 ahoj , nic sa neboj , tieto testy su podla mna obycajna zbytocnost , mne tiez vychadzali velmi zle testy - down 1:100 a razstep tiez ale ten ze 1:5400 , tiez som bola na nervy , plakala som ze co to ma znamenat , ale akonahle ti doki robi ultrazvuk a meria hodnoty NT a uz vtedy su ok a on nema ine pochybnosti , tak nie je o com . bola som aj na genetike a tam mi samozrejme odporucili amnio , ale ja som odmietla , vedela som a bola som presvecena ze malinky je v poriadku . a aj bol
chcem ta povzbudit a povedat tolko , ze sa nemas coho bat , ak by sa nieco lekarovi uz na sone nezdalo , hned by ta o tom informoval ,ze sa mu nieco nezda , downici maju totiz odlisne crty ako normalne zdrave deti .
ako ti tu aj ostatne baby pisu , vobec si nerob z toho velku hlavu , 90 % tychto testov vychadza falosne pozitivnych !!!
vela stastia 🙂

hanbe
30. sep 2013

@pavlina156 ahoj,necitala som to tu vsetko,ale verim,ze bude vsetko ok.mne tiez povedali,ze mam zle vysledky,uz si presne nepamätam,mala ma uz 2,5 roka.strne som stresovala,plakala...,presne ako ty.isla som do BA a tam mi dr.povedla,ze vsetko je ok,ostatne vsetky vysledky su dobre,nikto v rodine nikdy nemal ziadny problem...sama sa vyjadrila,ze tie vysledky zbytocne stresuju mamicky,ze su to IBA staisticke udaje.proste niekto zostavil nejaku tabulku a vsetko sa s tym porovnava.vraj ona by najradsej tieto odbery uplne zrusila.dala som si spravit rozsireny morfologicky ultrazvuk,vsetko sa pomeraloskontrolovalo a bola som kludna.urcite by som na tvojom mieste tiez isla,budes mat aspon istotu a budes kludnejsia.a este nieco,moja svagrina mala dawna 1:4 a maly ma uz 4 roky,je to chlap ako hora,nema ziadny problem,je uuuplne zdravy.takze neboj sa,bude to urcte v pohode.

kiki68
30. sep 2013

Pavlinka drz sa!myslime na Vas,dobre to dopadne, urcite sa to narodi zdrave....len mas z toho urcite stres,ja by som mala tiez....A ten morfologicky uz robili?

pavlina156
autor
30. sep 2013

@kiki68 Kiki, ano, minulý štvrtok sme boli v BA na morfo. ultrazvuku, tam mi ale nepovedali nič moc.. jednoducho mam isť na odber plodovej vody a potom zase na morfo ku ním, kde som bola a uvidime, čo a ako.. ☹

kiki68
30. sep 2013

@pavlina156 neboj, bude to dobre, drzime veeelmi palce! a na tom morfo sa im tiez nieco nezdalo,ked posielaju na ten odber?Ale neboj,ten odber vraj nie je taky zly,je to skor napor na psychiku,takze hlavne klud,musis tomu babatku verit,aby sa Ta pevne drzalo v brusku 😉

olma79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
avotalip
16. okt 2013

@olma79 ja mám tiež zlé výsledky, 1:250, pred týždnom som bola na morfologickom sone u Mudr. Grochala v Martine, nenašiel žiadne vady, na 99.9% čakáme zdravého chlapčeka. Neviem aké máš riziko, ale velmi držím palce, a prajem ti velmi vela optimizmu a síl. Ja som nebola na amnio, doktor v martine mi povedal že by bola večšia pravdepodobnosť že pri tom odbere plod. vody potratím ako keby sa ten down. potvrdil. A aj tak by som si ho nedala 🙂 Tiež mi povedal že tie testy môže vela vecí ovplyvniť, takže sú velmi často nepravdivé.

olma79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
avotalip
18. okt 2013

no tie výsledky mi povedali tiež v 16-17tt. a na sono som sa objednala do Martina. bola som tam v 19+2 tt. Cez tie tri týždne čakania som bola v pohode, moc som nestresovala, viem že tie výsledky bývajú velmi často chybné. Sono som si ale zaplatila - 50 eur. Môj gynekolog mi mal robiť to sono v 19+5 ale kedže som bola v martine, a dal mi aj správu, kde bolo všetko popísané a všetko bolo ok, tak mi ani sono nerobil. Mne bolo povedané, že najlepšie je to robiť v 20tt. Hlavne nestresuj 😉 aké máš riziko? Ináč ja som bola aj v Trenčíne na genetike a myslím že úplne zbytočne, len mi tam navyprávali blbosti....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre