Epileptický záchvat u štvorročnej dcérky

miirkka1
30. mar 2021

Prosim velmi pekne o skusenosti.Prosim.Dcerka 4rocna mala v spanku zachvat,krce,prevratila oci,volali sme sanitku,sme v nemocnici.Krvny obraz,cukor,srdce v poriadku,robili jej EEG,no vysledky nemame.Bolo to strasne,bojim sa o nu,nikdy take nic nemala.

Je tu mamicka,co sa jej to stalo?Dovod?Prišlo to este niekedy?

miirkka1
autor
7. apr 2021

@gabrielkaa Ahojky...vysledky mame dnes a ze eeg komplet dobre.Ja tomu nechapem.Co to mohlo byt?Boze taka som rada

gabrielkaa
7. apr 2021

@miirkka1 to je vyborna sprava!!! Myslim,ze sa obidete bez liekov. Budu vam este spankove robit, ale to neviem ako sa to robi, ci budete hospitalizovany na jeden den, alebo ako.. my sme mali aj denne, klasicke EEG vysetrenie zle. Takze my sme nemuseli podstupovat toto spánkové. co vam povedal lekar? aky bude postup?

blackmoon1325
7. apr 2021

Dobrý deň, my sme trošku iný prípad ale podelím sa oň. Keď mal starší syn 4tyzdne - vďaka "úžasnej " starostlivosti lekárky pediatričky a zľahčľahčovania situácie sme sa dostali do ťažkých narkózy v priebehu mesiaca 4x - posledná náročná skončila umelým spánkom, stómiou a nedokysličenim - čo môže alebo nemusí mať za následok toho čo sa udialo. Dnes má 3r a je až moc živé dieťa, pár dní pred 2.narodeninami nastalo peklo -, mal.zvysenu teplotu a silný febrilny kŕč, náhla strata vedomia, modranie, zastáva dýchania - ja v 3mesiaci tehotná vyľakana po telefonickej porade zo 112, sanitky som.ho.rozdychala, kolotoč v nemocnici EEG, neuro vyšetrenia, RTG, Všetko čo šlo... Prepustený domov ako Ferbilny záchvat a strata vedomia - nikdy to.nechcem zažiť, priebeh bol.hrozny- rúčky vystrel do vzduchu do.hora, prepol.sa a po.vykriku a triaške stratil.vedomie, ľahol.mi.na rukách ako handrova bábika -ozivovala som. Po prepustený presne na 15den bez teplôt to prišlo nadránom v spánku bolo čosi pred 4rano, prebudil.sa prevrátil.očka zapozeral sa následne do strany a mal kmytave ušklby celého tela do strany, dýchal, nuž nereagoval ale to už sme.podlai rektalne diazepan, a opäť hospitalizácia potvrdenie epilepsie, EEG nálezy, ložiská, MRI potvrdilo zmenu na štruktúre mozgu... Ubehol rok od nastavenia liečby -kvapky Convulex - a nech klopem záchvaty sa nikdy viac neopakovali ... A dúfam ani nebudú ... Pevne verím že všetko zvládnete a epilepsia pominie prípadne lieky zamedzia... Veľa síl a energie prajem...

miirkka1
autor
7. apr 2021

@gabrielkaa praveze ziaden,ani spankove eeg.Ze keby sa to opakovalo,tak sa urobi aj Mr.Chapes nic.Ze riziko epilepsie je nizke.Co to potom bolo,preco?

miirkka1
autor
7. apr 2021

@blackmoon1325 boze moj,chvalabohu,ze ste v poriadku, aj ked určite nato nikdy nezabudnes.My sme mali to iste okolo 5h rano,ale bez teplotu.Prosim ta to kolko mal teplotu?Ja uz budem tiez davat radsej skor sirup po tomto nepríjemnom zazitku.A vyrastie z toho?

gabrielkaa
7. apr 2021

@miirkka1 tak držím palce. To je pozitívna správa. Už ju musíte len sledovať . Dúfam a prajem vam, aby sa to už neopakovalo.

miirkka1
autor
7. apr 2021

@gabrielkaa dakujem krasne, ale ja tomu celemu nerozumiem,mala naozaj dost velky zachvat aj ked trval do minuty,nevnimala.Boze ved to moze mat clovek len tak zachvat trasenia v krci,zuby mala zatate a cerila ich a nedalo sa ich ani otvorit.Myslis ze je to dobry postup?

miirkka1
autor
7. apr 2021

@miirkka1 samozrejme ze ju sledujeme,az prilis,spi uz skoro ,nie ako predtym,snazime sa vsetko pravidelne ,aby mala ritual.Len 1rozpravku denne a tak.Ja sa strasne bojim o moje deti.

gabrielkaa
7. apr 2021

@miirkka1 ono, keby bolo niečo vážne, lekár by to na EEG videl. Podľa mna to mohol byt záchvat, ale tuto formu vo veľa prípadoch bežne denne EEG neodhalí. Možno to bol len jediný záchvat...

miirkka1
autor
8. apr 2021

@gabrielkaa bola som dnes u detskej dr,lebo mladsia mala ockovanie,tak mi vravela, ze to treba este pozriet a urobit spankove eeg,zs to denne je kratky usek a nemusi nic ukazat.Boze zase mam hlavu v smutku

gabrielkaa
8. apr 2021

@miirkka1 nemas sa coho bat. Potom si budes uplne na jasnom. Malej ked sa to zacalo, tak sme boli na SK a tam je takyto postup bezny. Ak jej to aj budu robit, a spánkové eeg to potvrdi, stale je tam moznost, ze to bol a bude len jediny zachvat.

blackmoon1325
9. apr 2021

@miirkka1 my máme toho veľa na krku ale zvládneme to už z úsmevom aj horším sme si prešli... No mali sme teplotu vtedy 37,7 od tej doby už pri zvýšenej teplote musíme podávať diazepam orálne + sirup na teploty (jemu telíčko veľmi úboho reaguje na lieky - tak preto tak skôr podávame, lekárky rozhodli). A samozrejme ako prevencia kŕčov, záchvatu stále po ruke rektalny diazepam 🙂 .. vyrastie/nevyrastie nikto mi to nepovie ale ja v to verím... prajem Vám ako aj ostatným maminam aby toto nemuseli zažívať a deturence z toho buď vyrástli alebo zabrala.liečba ...

miirkka1
autor
20. máj 2021

@gabrielkaa Ahojky.Tak uz je 6Tyzdnov od toho zachvatu.Boli sme na spankove eeg a tam sa potvrdila Rolando epilepsia.Ja som hotova.Kolko mala prosim ta tvoja dcerka zachvatov kym ste nasadili lieky?Este nam nic nedali.Mame este sedenie kde ma byt aj muz .Hovoril mi aj o nejakych zachvatov ze iba tvare ze moze mat.To vtedy sa sklabi?To v spanku?Nevies prosim ta.

gabrielkaa
20. máj 2021

@miirkka1 ahoj Mirka. Ano, nam tuto Rolando potvrdili aj na normalnom eeg. ona mala velmi zle tie EEG vysledky vzdy. nemuseli sme ani spankove absolvovat. my sme s liecbou velmi dlho vahali a ja si uz ani presne nepamatam kedy sme sa rozhodli. Spustacom bol u mna jeden velký generalizovany zachvat, vtedy sa vo mne cosi zlomilo a povedala som si, ze to skusim. Nas neurologicka tak jemne vzdy prehovarala. nikdy netlacila. je to na rodicoch. spava s vami? Ona uz nemusi mat zachvaty vobec. Dcera mala par generalizovanych, po ktorych som bola na prasky a vascinou mala tie parcialne. To su take zasklby tvare, tiez nie moc prijemny pohlad ale vzdy lespie ako tento generalizovany. ona to mala tiez tak - bud ked zaspavala, ze uz ked bola napoly "zaspata" alebo naopak ked sa zobudzala. Tieto zachvaty nie su uplne v hlbokej faze spanku. Hlavu hore, mala z toho vyrastie. Inak vam lekar odporucal lieky? Ake? Ospolot?

miirkka1
autor
20. máj 2021

@gabrielkaa ako ja tomu stale neverim.Ale tvoja dcerka je uz bec zachvatov a liekov ze?Ona mala ten jeden velky ale nepomocila sa.Telicko mala v krci a oci prevratene.Po tom jej vytiekli sliny a spala dalej.To je ten velky generalizovany?Neviem ci predstavit tie male.Ci sa nato zabudime.Manzel s nou spi.Ja som s rocnou,koji sa este a stale je hore,nechcem,aby ju budila.Tu starsiu som kojila dlhsie.Mozem vediet tvoja bola kojena ?Ak ano tak dlhsie?Uz všelijaký dovod hľadám.
Pri tych malych zachvatoch spala dcerka dalej alebo sa zobudila?No nedal este ziadne lieky lebo ma dovolenku debil az o 2tyzdne mame prist.

gabrielkaa
21. máj 2021

@miirkka1 áno, je už bez záchvatov dosť dlho. Táto forma epi by mala vymiznut spolu s dozrievanim. Myslím, že áno, keď je celé telo v kŕči, tak sa jedná o generalizovaný. Ja som sa zobudila aj na malý. Je to tiež taký divný zvuk. Neviem ale, či som postrehla všetky tieto malé záchvaty, lebo malá chodila spať samozrejme skôr ako ja. Malú som kojila dosť dlho, vyše 2 rokov. Ale neboj, z kojenia to nie je. Po malom záchvate väčšinou zaspala . Ide o to kedy sa to stalo, keď ráno krátko pred tým, ako mala vstať , tak už nezaspala, pokial nadránom, alebo veľmi skoro, tak áno, zaspala. Tieto malé si pamätala. Vedela ich aj opísať .

pehavcek
21. máj 2021

@miirkka1 ahoj. Ak ta mozem upokojit. Moja mamina je zdravotna sestra a spominala, ze vela dospelych ludi ma v karte uvedeny jeden epi zachvat alebo epi zachvaty v detstve a potom uz nie. Ze je naozaj velmi vela deti, ktorym sa to nezopakuje alebo z toho vyrastu. Tiez uz su v dnesnej dobe velmi dobre lieky oproti rokom dozadu. Neboj, bude dobre. Najhorsia je ta neistota ked nevies co je dietatku a co bude. Ked to prijmete ako jeho sucast, uz bude lepsie. Moja kolegyna ma syna, ktory mal zachvat rok po uraze hlavy. Bola hotova. Cele tyzdne jej nic lekari nepovedali, pritom maly mal ukazkovy epizachvat. Drzali ju v neistote. Nic nehovorili. Po nasadeni liekov ho este rok kontrolovala skoro celu noc. Bola hotova. Podla mna najhorsie na tom je, ze rodicia su v neistote a nedostavaju dostatok informacii. Potom sa lekari hnevaju ked clovek googli ale tam sme nasli vsetky potrebne info od pricin, cez prejavy az po to co mozu a co by nemali robit deti s epi. Teraz si uz kolegyna poriadne ani na synove epi nespomenie ale tie zaciatky boli frustrujuce. Mala velky strach. Velmi vam prajem aby sa to neopakovalo.Drzim palce

miirkka1
autor
21. máj 2021

@gabrielkaa ja prave rozmyslam,ze ci to nie je kojenim.Ja som ju kojila 2,5roka.A ona spavala celkovo zle od mala plackala aj ked som bola stale pri nej v posteli. Ci nemala naruseny spanok tym ,ze sa budila stale na prso.Teraz to iste robi ta rocna dcerka,ze tak place.Tak uz normalne sa bojim,ze sa to bude aj u nej opakovat.Ja neviem ake sme mali eeg,povedal len auffallig,to je zle.Ukazoval mi take spicate vlny co isli na dol.
Dakujem ti za info,viac sa clovek dozvie od ludi ako od lekara.Nic neviem od neho.Az o 2tyzdne mame to sedenie.

miirkka1
autor
21. máj 2021

@pehavcek dakujem ti za upokojenie.Ja dufam v to,ze vsetko bude v poriadku.Len to ze dcerka je velmi citliva,nemoze clovem nic povedat lebo po tisku place niekde.Aj my ju kontrolujeme,manzel s nou spi a len co sa mikne,tak muz je hotovy.Ten prvy zachvat bol pod jeho rukou si lahla a zaspala a zacalo to.To iste sa mu stalo ked bol maly,jeho mensi brat spal pri nom a prvy zachvat mal jeho brat tiez pod jeho rukou.Zial jeho brat ma 25 a zachvaty ma stale.Preto je muz z toho uplne hotovy,ja ani nevravim.Nasa vytuzena prva dcerka.No nedavam to pred nou najavo.Neviem ani ci jej mame povedat,ze ma epilepsiu

pehavcek
21. máj 2021

@miirkka1 ja by som jej zatial nic nevravela.Len keby sa pytala tak by som jej primerane veku vysvetlila, ze kazdy ma nejake choroby, napriklad chore ocka a preto musia mat okuliare a ze aj ju obcas telicko neposlucha ale ze tomu pomozu dobre lieciky. Inak by som to s nou neriesila a uz vobec nie rozpravat sa o jej chorobe s manzelom pred nou.Osobne si myslim, ze ste v takom velkom strese, ze to z vas citi a stresuje ju. Pokojny rodic=pokojne dieta, vystresovany rodic = vystresovane dieta. Momentalne vidi na vas strach a neistotu a to citi aj ona. Naopak ked bude citit u vas pokoj, pociti ho aj ona. Chorobu nezmenite, treba ju prijat a zit dalej. Skuste si sadnut a porozmyslat ake aktivity vas robia stastnymi. Ja viem, ze neexistuje gombik, ktorym strach vypnete ale clovek je silny tvor a pre dieta dokaze urobit vela. A najlepsim liekom pre vase dieta su stastni a pokojni rodicia

miirkka1
autor
21. máj 2021

@pehavcek ano mas pravdu,krasne povedane.Musime,aby sa citila dobre

pehavcek
21. máj 2021

@miirkka1 ja ta len doplnim. Musite, aby sa citila ona ale aj vy dobre. Zasluzite si to vsetci 🙂 keby si sa chcela ohladom niecoho poradit tak mi kludne napis. Som psychologicka. Len nie vzdy mozem reagovat hned. Praca, dieta, manzel... 🙂 nie som tu stale.

monyyka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miirkka1
autor
22. apr 2024

@monyyka Ahojky...dcérka užíva Ospolot 200mg..mate aj vy túto diagnózu?

monyyka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz