Kiahne

sisko78
10. dec 2011

v skolke sa rozsirili kiahne nasi ich este sice nemaju len neviem od kedy a do kedy su infekcne ...mozu infikovat uz aj ked sa to na nich este neda vidiet???myslim si teda ze z ich slabsou imunitou ich dostanu urcite 😉 dakujem za rady vopred

zuzanocka
25. jún 2012

sorry, uz som nasla prispevok od @raffaella.. takze az po z ´miznuti posledneho 🙂 sama sa opytam, sama si odpoviem 🙂

nanip
27. jún 2012

Ahojte. Chcem sa spýtať, asi na koľký deň po kontakte s kiahňami sa zvyknú najčastejšie prejaviť? Mala som kiahne, dcérka ešte nie, bola stále pri mne, starala sa pekne o mňa, pomáhala tatinovi natierať mi pupáčiky, pusinkovala ma.... dnes je 16. deň a u nej nič. Cca pred 2 dňami sa jej vyhodila afta v puse, bola taká mrzutejšia, polihovala, slabo papala a dnes už funguje opäť naplno. Vtedy som si myslela, že už ich čo nevidieť dostane, no dnes jej je už očividne lepšie. Viem, že inkubačná doba je 14 - 21 dní, len som chcela vedieť, kotrý je taký najčastejší deň, kedy zvyknú prísť. Alebo je aj možné, že by ich nedostala, aj keď bola od úplného začiatku kiahní v stálo kontakte so mnou?

lenusiatko
27. jún 2012

U nas doma aj v rodine sa najcastejsie kiahne vysypali od 14-21 dni. Teraz chytil syn od dcery - presne na 18 den, ale kedze zijeme v prostredi, kde je vela nakazenych deti aj dospelych, mam pocit, ze sa to da chytit kdekolvek a kedykolvek. Plne ihriska, skolky, kupaliska, takze to preskakuje jedna radost. VIdela som uz aj kupat sa dievcatko s kiahnami v bazeniku na kupalisku a mamina si myslela, ze je dostipana od komarov a ine deti sa v pohode hraju v piesku so zdravymi detmi.

nanip
27. jún 2012

@lenusiatko Ja som už tiež uvažoavala, že či ich náhodou malá neprekonala. Mala tú aftu v puse a na čielku, tam kde začínajú vlásky akoby štipanec od komára. Zmizlo jej to za 2 dni. Ale behala aj večer po vonu, tak to kludne mohol byť aj ten štipanec, tak fakt neviem 😕

lenusiatko
27. jún 2012

@nanip Neviem, pochybujem, ze by kiahne tak rychlo presli a len 2 kusy. Moj maly ich ma teraz snad 300 a ma ich naozaj velke a velmi tazko sa mu hoja, spytaj sa lekarky, co ti na to povie. Ja ked som nie si ista, radsej idem sa poradit 🙂

nanip
28. jún 2012

@lenusiatko Neviem veru naozaj. Budem za našou Dr. musieť zájsť, čo povie. Keď mám byť úprimná, chcela som, aby ich dcérka dostala radšej teraz, než potom neskor, či v dospelosti. Tak som sa od nej ani neizolovala. Pila po mne z pohára, bola stále so mnou, ešte aj keď mi raz pluzgierik praskol, tak chytila tú vodičku, mi ukazovala, že aké to je mokré. Nechce sa mi jednoducho veriť, že by sa mohlo stať, že ich nedostane. 😨

cajkae
28. jún 2012

Ja mám podobný problém. Dostal ich synovec a moje tri deťúrence sú každý deň s ním v kontakte. Hrajú sa spolu a stále nič. Malého mali očkovať, kvôli ním to aj odložili. Vypočítal nám že ak ich nedostaneme do 6.7. tak sa máme prísť zaočkovať. Tak čakáme,každý deň ich obzeram už mi z toho šibe 🙂

nanip
30. jún 2012

Tak sme sa im predsa nevyhli. Na 18. deň ich moja malá predsa dostala. Včera sa začala vyhadzovať, celkom fajn to znášala, teplotka bola len mierne zvýšená, no dnes už ťahala na 40-tky ☹ Dam jej proti teplote, zaberie a o 4 hodiny sme už zas v tých istých výškach. Dúfam, že skoro bude dobre...

evina57
30. jún 2012

Moji bratia mali vo februári kiahne (4 a 5 ročný) chytili v škôlke a potom jeden od druhého na cca 14 deň. Nebývam s nimi ale môj vtedy 8 mesačný syn to chytil tiež. Ale po týždni od návštevy. Všetko prebehlo v poriadku, bez teploty, málo pupienkov, ani to nevnímal. Natierali sme betadine.

martini
21. jan 2013

baby, potrebujem poradiť...s takou relatívne kontroverznou vecou. Mám 14mesačného syna a suseda mi volala, že ich malá ma kiahne a či nechceme? Som sa zasmiala, kedže som si myslela, že si robí srandu. Ale ona vážne, že jej lekárka radí, že čím skôr tým lepšie, lebo ak nechceme očkovať proti kiahnam (čo nechcem), tak ked dieťa nastupi do školky, tak ma väčšiou oslabenu imunitu a priebeh kiahni je horší a preto je lepšie ich dostať ešte pred školkou a jasné v čase ked je dieťa zdravé. Môj syn je imunitne na tom asi dobre, lebo sme zatiaľ okrem soplika nič nemali...tak som sa normálne začala nad tým čo povedala zamýšľať. Ale na druhej strane mi to stále príde praštené, že mám ísť dať dieťa umyselne infikovať... je však pravda, že väčšina detí toto ochorenie aj tak má a ak nemá,tak je to ešte horšie, lebo hrozí, že to dostane v dospelosti spolu s jeho deťmi a to je priebeh podstatne horší...čo vy na to?

brumka
22. jan 2013

@martini neviem ako to znasaju 14rocny ale dospely casto velmi zle preto je najlepsie mat kiahne co najskor a mat pokoj. mi sme to chceli mat za sebou uz v 2 rokoch.

anjelicek26
22. jan 2013

@martini - ano je to prastene dieta umyselne infikovat. Moze kludne mat tazky priebeh, dopredu to nevies. Plus teda dnes imunita dobra - po kiahnoch pol roka desna, maly mal kiahne v auguste a do novembra stvoro antibiotik, nemocnica, kazdu pliagu chytil, z krvi ma imunitu na nule. Dovtedy bol chory len raz, takze asi tak. Kiahnami sa to nekonci, ono to ma aj dohru na imunite dietata...

kvieta
22. jan 2013

@martini Suseda má pravdu, bežne sa to tak robí, pretože v detstve majú lepší priebeh. Takže treba ísť k susede na kávu🙂

brumka
22. jan 2013

@martini a zabudla som mali sme vtedy povolenie dvoch lekarok.

zuzana76
22. jan 2013

@martini asi by som nemala odvahu to svojim detom urobit, ale .... podla mna kiahne raz dostanu a ak nedostanu ako deti o to vacsi pruser, ak to dostanu ako dospeli, navyse ak ste na tom teraz ok s imunitou, mozno by ani nemali problemy nejake vacsie, Moji obaja /5 r. a 2r. /kiahne v lete prekonali. V podstate som rada,ze to mame za sebou, len ja som si cely zivot myslela,ze som kiahne nemala , nasi o nicom nevedeli, dokonca , ked ich mali moji 2 surodneci , ja som ich nedostala, potom som si dala vysetrit protilatky a kiahne som musela prekonat kedysi, len som mala asi taky slaby priebeh, ze rodicia o nicom nevedeli. No a ja som sa obe tehotenstva klepala,ze co ak to chytim ako tehotna. Navyse mozete kiahne dostat, ked napr budete mat ist na dovolenku , alebo v inej nevhodnej situacii. Takze toto su zase argumenty, preco kiahne prekonat skor. Kazdopadne rozhodnutie je na tebe.

zukana
22. jan 2013

Ahoj. Synček mal 12 mesiacov keď dostal kiahne. Malá ich doniesla zo škôlky. Bola doma tri týždne a tak samozrejme ich chytli aj on. Vyhádzal sa na 19 deň (ževraj je inkubačná doba 21 dní) a ešte som ho aj kojila (dr. povedala, že keď som ich ja prekonala, a malý je kojený, tak možno nedostane). Vyhádzaný bol viac ako dcérka, prvé dva dni mal teplotku 37,5 °C (dcérka až 38,5). Inak to znášal veľmi statočne a dobre. Len toľko, že som tie pupáčiky nevedala mazať pekne, každý zvlášť ale som ho nateriala ako telovým mliekom. Ročnému nevysvetlíte, aby sa nehýbal a kludne ležal.
Susedkiny synovia sa boli u nás hrať a ani jeden to nedostal, tak uvidíš možno ani tvoj to nechytí.
Ak by mal už aj teraz ťažký priebeh, tak si predstav, že ako veľký by bol ešte horší.

martini
22. jan 2013

@zukana @zuzana76 @brumka @kvieta @anjelicek26 Ďakujem za Vaše rady, Nakoniec som sa intuitívne rozhodla tak, že nateraz to nechám tak a na návštevu k susedom nejdeme. Počkám kým bude mať malý 2 roky, nejako sa mi zdal teraz ešte na to malý a fakt mu možno potom lepšie vysvetlím, že musí vydržať natieranie (moje dieťa patrí do skupiny detí, ktoré nevydržia v jednej polohe ani 3 sekundy a stále sa musia hýbať 🙂 ) Ešte raz dík.

brumka
22. jan 2013

@martini mi sme sa tiez rozhodli po 2r, mali sme aj skor ponuky ale zdalo sa nam to skoro

veve14789
23. jan 2013

zuzana76 a baby prosim a čo ak som este skutočne kiahne nemala a som tehotna, ake su tam rizika?

kvieta
23. jan 2013

@veve14789 Pozri si na nete archív STV1 Dámsky klub z 22.1.2013

kingstonka
3. mar 2013

ahojte- ako dlho trva od obiavenia vyrazok-pokym sa naplnia tekutinou- a potom prasknu?

kingstonka
3. mar 2013

uz som si nasla ze 24 hodin-tak uvidim- zatial to vyzera ako postipane a teplotu nema

kvieta
3. mar 2013

Ja som malú pri prvej vyrážke osprchovala teplou vodou, rýchlejšie sa možno aj vďaka tomu vyhádzala, lekárka to pripustila, tak tretí týždeň už nemala skoro nič, všetko zasužené. Vyhadzovala sa a poriadne iba nejaké 4 dni, potom to už schlo.

miskokatka
23. máj 2013

Prosim Vas, je podla Vas normalne, ze moj syn ma iba jednu ovciu kiahnu uz druhy den? Vcera rano sa mu vyhodila jedna, vyzera presne ako na vsetkych obrazkoch, co som pozerala. Teraz je uz vo vnutri hnisava. Pred dva a pol tyzdnami bol v kontakte so sesternicami, ktore vtedy mali kiahne. Ostatne deticky z rodiny maju od vcera uz riadne vysypane a moj syn ma iba jednu. Moze sa mu to vyhodit vnutri v telicku? Drzime ho v teple, nenamaha sa, davam mu vitamin C..... ☹

kvieta
23. máj 2013

@miskokatka Osprchuj ho v teplej vode, možno sa ešte vyhádže a nech je v teple. Nebol očkovaný proti kiahňam náhodou?

danim
23. máj 2013

@miskokatka kamoskina dcera tak mala 4 dva dni a potom sa komplet vysypala...a veeeela..

danim
23. máj 2013

@miskokatka a moja mala 1 tak 1 a pol dna a potom uz viac.. ale tak normalne nastastie.. pozri do vlasov, usta..este

miskokatka
23. máj 2013

Dakujem pekne za odpovede 🙂 Skusila som ho osprchovat v teplej vode, aj vecer, aj dnes doobeda. Len sme rychlo osusili a sup obliekat, teple ponozky, teraz ma aj pancuchy, vesticku. Tak cakame. Sestra mi poradila, ze treba dat dietatku vypit trosicku rumu, tak som mu cvrkla do cajiku...Ak sa do rana nevyhadze viac, asi budem musiet zavolat doktorke. Bojim sa, aby sa mu to nevysypalo niekde vnutri v telicku...dnes som citala same hrozive veci...Sledujem mu vsetky casti na tele a stale nic...iba ten jeden...:( 😒

miskokatka
23. máj 2013

Este som zabudla....maly nie je ockovany proti kiahnam. Ale ma atopicky ekzem, davame kazdy vecer vitaminy na podporu imunity. Teraz som mu zvysila aj o B komplex kvoli kliestom...

danim
23. máj 2013

@miskokatka tak to by som volala dr. , aby ona pozrela, ci to ozaj je vobec kiahna...