Migréna u detí?

nelinka0401
22. júl 2011

Ahojte mamičky.Moja 4 ročná dcérka mávala dosť veľké bolesti hlavy.Boli sme u pediatričky a tá nás poslala na neurologiu.Robili jej tam testy a všetko mala ok.Potom mi doktorka povedala,že to môže byť aj migréna. ☹ Je mi to neuveriteľné aby už také malé detičky mali také problémy.Pred pár dnami sa to znovu zopakovalo.Zobudila sa a plakala,že ju veľmi bolí hlavička ☹ po chvíli zvracala a bolo dobre... ☹ ☹ ☹

anjelicek26
17. feb 2012

@kostri - ona je tak ako Saska, bude mat 6.

elllla
14. apr 2012

ahojte, tak nemame to potvrdene, ale myslim, ze na misku to sedi uplne.. prave dnes ma "svoj den", uz sa vyvracala a spi.. vcera jedla jahody.. naposledy to mala na velku noc po zjedeni orechoveho kolaca, rovnako aj na vianoce po orechoch.. medzitym zvracala 2x, ale uz sa nepamatam, ze kedy presne.. v lete bola v nemocke na infuzkach, lebo sme nevedeli zastavit vracanie.. tam len skonstatovali, ze je to syndrom periodickej horucky, lebo sa jej stav stale opakuje kazdy 1-2 mesiace uz asi dva roky.. zacne sa stazovat, ze jej nechuti jest, je unavena, boli ju hlava vzadu ako je krk... to uz vieme, ze je zle a nesieme jej lavor.. kym sa nevyvrati, je s nou zle.. manzel uz prisiel na to, ako ju co najrychlejsie vyprazdnit bez pouzitia prstu v krku (tomu sa vyhybame, aby sme jej neprivolali nejaku bulimiu).. staci jej dat vypit 1-2 pohare cistej vody.. a ide vsetko zo zaludka pekne von a jej sa ulavi.. vacsinou zaspi a po zobudeni je dobre, plna energie, niekedy ma este zvysenu teplotu (okolo 37.2-37.5).. do 48 hodin je uplne vporiadku..
prave dnes som si sadla zase na net a studovala prave o migrene.. spustacom moze byt TV, pocitac (co u nej sedi, vacsinou ked je na PC, tak potom ju bolieva hlava).. jedlo (citrusy - tie nemoze, lebo sa vyhadze na licach, jahody - od skolky nemoze jahodovy kompot a vcera mala kupovane jahody.. orechy - potvrdene na velku noc aj vianoce.. cokolada - tak to by mna uz asi polozilo, haha, ale ju cokoladou neprepchavame, takze nevieme.. stres - ked sme na nu minuly rok 2x nakricali, ze nas naozaj riadne nahnevala, tak to prislo, odvtedy sa kontrolujeme a snazime sa vyhybat stresom.. takze myslim, ze sme jasni..

nelinka0401
autor
15. apr 2012

@elllla ahoj.no tak to máte ťažké ☹ ale aspoň už viete kedy to má prísť.moja to už odvtedy ako som sem dala túto tému nezvracala.ale bála som sa tiež veľmi.my sme to mali asi vírusové.ale nebolo nám všetko jedno ked 2 dni v kuse vracala.cez deň aj v noci.boli sme aj na neurologii a chvalabohu nič jej nenašli.

katecameron
15. apr 2012

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=37926363... nechcete vyskusat aj takuto alternatívu ? ked dieta bolí hlava nebolo by odveci aj taketo vysetrenie ja idem vyuzit dcera ma problemy s uskom a podla lekarov je ok nevedia uz co s tym tak ideme na toto vysetrenie kamoskinej malej odhalili viacero prícin jej vyduteho bruska

katecameron
18. apr 2012

baby vcera sme boli nA biorezonancii vrele odporucam keby ste nieco chceli vediet napíste mi 😉

andrejka1983
4. okt 2017

@simsalabim ahoj, citam tvoj prispevok a akoby som ho ja pisala:( presne tie iste problemy mam ja s dcerkou. Od cca 4 rokov ma migreny, niekedy 2x do mesiaca, niekedy raz za tyzden. Vzdy vecer to pride ale nikdy neviem kedy :(, ak stihnem dam nurofen active pre male deti a prejde to, ak nie tak sa vyzvracia , dam tabletku a ide spat lebo citi tlak na oci a unavu. Ked sa vyspi, na druhy den je ako rybicka 🙂 nic jej nieje.
Len my rodicia sme uz vycerpani, skusali sme uz aj zmenit stravu, obehli sme vsetkych lekarov od gastra, cez psychologa, 2x neurolog a kazdy povedal ze krajsie a zdravsie dieta nevidel, nasa pediatricka hned na zaciatku odhadla ze su to detske migreny.....a musi zial z toho jednoducho vyrast....preto chcem sa opytat ci vam nieco pomohlo, este mava migreny?nejake rady, typy...budem vdacna za kazde povzbudenie 🙂 dakujem

simsalabim
4. okt 2017

@andrejka1983 nepotesim ta. Migreny sa na istu dobu zmiernili, takmer uplne ustupili. No s nastupom dospievania sa objavili opat. Presne, ako lekari prepovedali. U zien maju migreny dokazatelny suvis cyklom ( viem aj podla seba). Dcera sice este nema menzes, ale...

andrejka1983
4. okt 2017

@simsalabim aha :( ...no nam povedali ze z toho musi jednoducho vyrast, prave hormonalnou zmenou...ze u niekoho vzniknu u niekoho zmiznu, alebo sa zmierna....
Ja uz neviem co robit...a kedy prosim ta u vas ustupili, teda aspon nacas, v akom veku...uzivali ste nieco? Co vam pomohlo? Dakujem za pomoc

simsalabim
6. okt 2017

@andrejka1983 da sa povedat, ze vek medzi 5-10 rokov bol v podstate bez migreny (vyskytli sa tak 2-3 zachvaty za toto obdobie. Potom sa opat zacali, asi v case, ked jej zacali mierne rast prsicka, ktore su stale uplne mini. Ked bola mensia a tie zachvaty boli extremne caste, niekolkokrat do tyzdna, uzivala nejaky sirup na P, uz si teraz neviem spomenut na nazov. Bolo to vlastne antihistaminikum, ktoreho vedlajsi ucinok bol pozitivny vplyv na migreny - tak mi to povedal neurolog. Potom na ocnom vystereni zistili nejaku poruchu okohybnych svalov, ktora sa vraj mohla na migrenach spolupodielat (okom nevidelna). Operovali ju, po operacii zachvaty na velke prekvapenie neurologa aj ocnej zmizli. Tvrdili mi, ze nie je mozne, ze by ta ocna vada mala 100% podiel na zachvatoch a ze sa migreny s nastupom dospievania celkom iste objavia. A tak sa aj stalo. Minuly rok mala obdobie velmi castych zachvatov, asi ako sa prebudili hormony. Ocne vysterenie je v poriadku. Absolvovali sme aj CT aj MR, s negativnym vysledkom. Diagnoza:migrena bez aury. Takze tak. Nastastie, zachvaty su relativne malo caste, 2x do mesiaca. Hovorim relativne, lebo si pamatam na obdobie aj 4 zachvatov do tyzdna. Ma obdobia, ked je aj 2 mesiace bez zachvatu, potom ma trebars 3 v priebehu mesiaca. Spustac ci spustace nepozname.

andrejka1983
7. okt 2017

@simsalabim dakujem ti velmi pekne za odpoved, drzim vam palce nech sa to stabilizuje 🙂 ani my zial nepozname spustac, najviac nam to sedelo na cokoladu ...ale bolo obdobie ked ju dlhsie nejedla a aj tak mala migreny....cez leto je to lepsie, v zime castejsie, mozno to ma suvis aj so zmenami pocasia, ...a u nas tiez aj s vymenou chrupu,mliecne zubky chodime tahat lebo sa nekyvu a uz rastu nove tak mozno aj ten tlak prispieva k bolestiam hlavy... Dakujem za pomoc 🙂 nech sa vam dari

jahody11
31. júl 2019

@simsalabim
@andrejka1983 my sa trápime tuež asi 4 roky, boli sme aj na komplexne vyšetrenie na Kramaroch, tam jej dali Topamax, ale mala velmi silne vedlasie ucinky, teraz berie Lamictal ale niekedy dobre, cely mesiac nic a teraz za posledne 2 tzdne mala uz 3 záchvaty.... Beriete nejake lieky? Myslim pravidelne, cize preventivne...

simsalabim
31. júl 2019

@jahody11 nie, uz nie. Po operacii oci sa frekvencia zachvatov podstatne znizila. Dcera vie rozpoznat prichod migreny a vtedy okamzite podavame Nurofen active, ktory sa rozpusti v ustach. Necakame sni sekundu, nosi ho aj do skoly. Kedze pri okamzitom podani jej zaberie, a zachvaty nie su caste, neurolog nepredpisal zatial nic ine.

jahody11
31. júl 2019

@simsalabim Keď moja príde ráno o 4:30 - 5:00 za mnou, že ju bolí hlava, okamžite čípok a aj tak sa jej 90% záchvatov spustí...

alchemilkazltozelena
31. júl 2019

@nelinka0401 jednoznacne treba ist na ocne..mna rok bolela hlava, ked som bola mala, az potom sme sli a vysledok - hned som dostala velmi silne dioptrie..ze kde sme boli doteraz sa dr spytala 🤷‍♀️

jahody11
31. júl 2019

@alchemilkazltozelena moja nosi okuliare uz 3 roky, z oci to nie je.

simsalabim
31. júl 2019

@jahody11 no lenze ona pride, ked ju uz hlava boli. To je neskoro. Moja dcera vsak citi, ze migrena pride este pred zachvatom. Volaju to aura, u kazdeho byva ina, ja tiez mavam auru pred zachvatom... ale v noci nie je sanca to rozpoznat. Inak toto je velmi dobry link s informacii o migrene, mozno vam pomoze rozpoznat, ked sa blizi zachvat. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Migréna Pozri si fazy migreny - dromy.
Avsak auru nemava kazdy...

simsalabim
31. júl 2019

@alchemilkazltozelena migrena nie je len bolest hlavy...

alchemilkazltozelena
31. júl 2019

@jahody11
@simsalabim necitala som vsetko..ja som napisala o sebe ze mozno malej treba okuliare preto ju boli hlava, ja som sa k migrene nevyjadrovala

jahody11
31. júl 2019

@simsalabim Niekedy máva take blikanie a vlnenie, ale to keď príde bolesť okolo9:00 ale tak skoro ráno sa nedá zistiť, ona v podtstate spí a zobudí sa na silnú bolesť na pravej strane cela a za okom, ...bojim sa najviac, ako to bude v škole... absencie...

simsalabim
31. júl 2019

@alchemilkazltozelena no len ked ma nasadene take lieky, ako ma, len bolest hlavy to nebude...silne lieky predpisane neurologom. Inak neurolog pred vysetrenim vyzaduje ocne vysetrenie, takze verim, ze to ma dcera
@jahody11 v poriadku.

@jahody11 ked sa zobudi na bolest, uz je naozaj neskoro, viem, podla seba. Nastastie, moaj dcera mava migreny cez den a ako hovorim, uz vie rozoznat, kedy pride zachvat. Precitaj si ten clanok - ja som na moje prekvapenie v nom nasla informacie, ktore mi pomohli rozpoznat, ze sa zachvat blizi ( ta faza, co sa vola prodrom). Mozno sa dcera v niecom spozna? U mna to je napriklad stuhnutost svalov ( pred poslednym zachvatom tak velmi, ze som mala problem si cupnut, uplne stiahnute svaly na celom tele aj na nohach, hoci vacsinou pocitujem len krk). Blikanie a vlnenie, ak je pred bolestou, je aura a vtedy teba podat liek. Toto ma moja dcera, vtedy si dava liek. Nosi ho so sebou do skoly a ked, treba, da si ho.

jahody11
31. júl 2019

@simsalabim prave citam ten clanok, len som v praci ta tak na pol oka 😀 ale vecer doma poriadne prestudujem,.. mne zacali tiez take bolesti ale ja som si mylslela, ze to je obycajna bolest, len taka silna az ked som to zacala mat intenzivnejsie posledne mesiace, az tak ze sa mi vlni pred ocami, nevladzem, ako pises, svaly sa mi stiahnu, obycajne analgetika nic nezmiernia, tak som sa objednala vcera na neurologiu ale termi az 5.9. tak preto hladam, co a ako, ako by sa dalo pomoct malej a teraz uz aj mne. Mavam zachvaty aj 3-4 dnove. Bolest v kuse, hlavne za pravym okom.

andrejka1983
7. aug 2019

@jahody11 Ahoj, my bojujeme s migrénami od 4 rokov a prešli sme si všetkými vyšetreniami, je úplne zdravá. Povedali nám že pravdepodobne bude citlivá na nízky tlak v počasí, a veruze sme si odsledovali že keď ma pršať, alebo v zime snežiť, bolievala ju hlava. Alebo keď sa veľa naje, doslova prezerie, tak ju potom ju od žalúdka rozbolí aj hlava. Neurológ nám najprv nasadil peritol, ale s odstupom času nevidím nejaký výsledok. Skôr my sme sa s tým vyrovnali a už tak nestresujeme. Dcérka vie že keď to na ňu ide, tiež jej bliká pred očami, hneď nám to povie a dáme jej nurofen tabletku, ak jej je aj na vracanie tak čipku. Rovnako tak funguje aj v škole, vie že keď to na ňu ide tak ma si vziať tabletky. Upozornila som na to písomne aj osobne pani učiteľku, vždy jej pomôže aj treba. Rovnako veľa krát sa stalo že sa rano zobudila s migrénami a vracala, tak sme nešli do školy ale až napr. na 3.hodinu, do žiackej som jej napísala ospravedlnenie že sme mali migrénu ale pani učiteľka už o Tom bola oboznámená , že takto neskôr prídeme v priebehu roka viackrát a vzala to na vedomie že nie je s tým problém. Chodí už do 3 ročníka. Ak máte nejaké otázky kľudne sa pýtajte 🙂