Sprchovanie a pobyt vonku pri ovčích kiahňach

babyangel
3. máj 2015

Milé maminky, nevedeli by ste mi prosím poradiť, dokedy sa nesmie dieťa sprchovať ani kúpať, a dokedy nesmie ísť dieťa von keď má ovčie kiahne? Máme ich už štvrtý deň a vonku je tak krásne, preto by som veľmi rada malú pustila na slniečko, a taktiež by som ju už rada celú aspoň osprchovala lebo 4 dni je už dosť. Neuškodím jej tým?
budem vďačná za každú radu

zuzana75
2. aug 2015

Ahojte moja mala (2roky a 9mesiacov)ma teraz kiahne.v pondelok som ybadal jednu vyrazku na chrbte, ale nejako som jej nepripisovala nieco take ako kiahne, vyzeralo to ako keby nieco zjedla a sparvila sa jej vyrazka. v piatok sme mali letiet na dovolenku , a vedela som, ze v jaslickach su kiahne rozsirene, tak sme vo stvrtok vecer sli na pohotovost, si potvrdit, ci mozeme ist.. ale pani doktorka povedala, ze su to zacinajuce kiahne.. tak sme zostali doma..dnes sme cca 4 den a mam pocit, ze sa uz neobjavuju nove.. a niektire uz ma vyschnute.. natieram jej to TANNO HERMAL lotio.. Nemala zatial vobec teplotu, Myslite, ze to este moze prist? lebo su uz na ustupe..Keby nemala pupaciky ako ona hovori, tak nevyzera ze by bola chora.. Chuti jej papat, spinka zatial dobre .. a az na to, ze sme zavrete uz 4 den v byte a je z toho nervozna, lebo jej chyba ina ako mamina spolocnost.. povedali mi ze za 10 dni na kontrolu... a rada by som ju vzala aspon do zahrady , nech sa trochu vyjasi...dakujem za povzbudenie.. pekyn vecer a drzim vam palcer..

ella_joy
2. aug 2015

@zuzana75 ked mali moji synovia kiahne, jedne po druhom, takze karantena doma mesiac, tak som ich bravala von na zahradu, nevidim dovod preco nie, ak mate zahradu, aby si dcerku drzala doma. Ono jeden syn mal maly vysev, ziadne ine priznaky, tak mozno to je aj vas pripad, ak sa kiahne uz neobjavuju nove mozno uz mate po, zvycajne to byva tyzden, ale tak nemusi to byt pravidlo.

zuziniki
2. aug 2015

@babyangel kúpať v hypermangáne aj 2-3x denne, že sa dieťa nesmie kúpať počas kiahní je úplne zastaralý názor... všetkých čo viem, že kúpali v hypermangáne mali ani nie za týždeň s kiahňami pokoj - všetko zaschnuté, detičky do dvoch týždňov fit... a hlavne žiaden tekutý púder a podobné hlúposti, pekne nechať vetrať na vzduchu, v tomto teple najlepšie nech sú decká nahé...

babyangel
autor
2. aug 2015

@zuziniki my uz mame kiahne za sebou 🙂 a ten hypermangan-SUPER VEC! 🙂

zuziniki
2. aug 2015

@babyangel áno, tak super 🙂 nám to neskutočne pomohlo, moje obe deti mali za 5 dní zaschnuté kiahne a žiadne jazvy im nezostali, to sú tiež mýty... Môj muž to chudák dostal v dospelosti a nemal také šťastie na lekárku a tá mu povedala, že sa nesmie vôbec kúpať a má sa natierať tým tekutým púdrom a chudák sa z toho mesiac nevedel dať dokopy...

zuzana75
3. aug 2015

@ella_joy no urcite ideme dnes vonku , sa mi zda , ze este ma nove dva pupaciky medzi prstekmi na rucicke, ale su drobne.. a zatial nic ine nepozorujem.. tak snad uz je to Ok.. cakaju nas horuce dni.. to bude trochu zaberacka, chcela by som ju dnes aj tak lepsie osprchovat.. vlasky ..a takk .. dakujem za ozvanie a pekny den

ella_joy
3. aug 2015

@zuzana75 Zuzka, urcite ju zober von, a kludne ju aj sprchni, ja som deti aj kupala v normalnej vode ( tu som nenasla hypermangan). Miluju kupanie, takze sa ani inak nedalo a starsi syn sa pri velkej aktivite poti, takze to bola nevyhnutnost. Este ked je aj takto teplo, vlasky sa spotia mala sa osviezi 😉 pekny den

zuzana75
4. aug 2015

@ella_joy Dakujem.. za radu.. no dne smusim aj vlasky umyt a zajtra idem k nasim na zahradu.. uz sa jej to pekne hoji.. tak snad je to uz za nami... pekny dnik aj tebe

simca06022011
4. aug 2015

Ja som malu s kiahnami kazde rano osprchovala na rychlo, jemne umyla bez mydla... neviem si predstavit ako by jej bolo este takej upotenej. Po sprche sme nabodkovali... a aj vlasky som jej umyla ked uz nemala teploty, ale v halve sme mali fakt mozno 2-3 chrasty...
Cize kludne si ju umy... bude sa lepsie citit.

kikina84
4. aug 2015

@babyangel za prve na slnko s kiahnami nesmie..ak sa vysype ,mala by ostat aspom 10 dni doma,bez kontaktu s okolim..a kupat po troch dnoch sa uz moze,ale len lahka sprcha,nepouzivat ziadne mydla,ani sampony..jemne osusit uterakom,nie suchat,,Prave nam odzneli,takze mame tesne po kiahnach ..drzim palce 😉

babyangel
autor
18. aug 2015

@zuziniki mojej dcere ostala jedna jedina jazvycka a to bola z kiahne ktora bola najväcsia a najzapalenejsia takze ta nam nezmizla ale nie je to vobec kvoli hypermanganu 🙂 ten praveze velmi pomohol 🙂 a mozem ho len odporucit pri kiahniach 🙂

zuziniki
19. aug 2015

@babyangel áno, hypermangán aj nám veľmi pomohol, odporúčam všetkým maminám a hlavne nenatierať žiadnym tekutým púdrom a nenechať kiahničky "kvasiť", kľudne kúpať aj 2x denne v spomínanom hypermangáne 🙂

jedosko600
28. nov 2016

Pekny vecer Vam prajem. Nas syn ma kiahne prave teraz uz 9 den. Krasne chrasty opadavaju a miznu. Natierala som od zaciatku Tanno hermal lotio nekupem, nesprchujem len umyvame zadocek a pipika.. teplitu 39.1 mal len jeden krat a to na 4 den.
Potom nic a vcera na 8 den 40😢 ..utekali sme na pohotovost a ze s kiahnami nic nema.
je to zapal hrdla😕dostali sme ATB a este teplotuje syncek aj teraz..zajtra ideme na vytery, vcera vsetky odberi
... dufam.; ze bude vsetko v poriadku o par dni.

zuzana75
28. nov 2016

@jedosko600 určite áno prejde to a jakubko bude zase fit 😊

sue0071
14. dec 2016

Chcem sa spýtať, či máte niektorá skúsenosti s kiahnami a to v takom zmysle, že syn je očkovaný, má 8 rokov a má len 4 na chrbáte. Lekár nám povedal, že po 4 dňoch môže ísť do školy, aj na prechádzky, bola som v škoku, či si zo mňa nerobí srandu. Na štvrtý deň som mu volala, že si syna nechávam doma, povedal mi, že ja si tomu rozumiem sama. Teraz je doma a má to možno aj dcérka, ktorej sa na krku vytvorila len jedna. Je to normálne, že len jedna kiahňa sa môže vytvoriť? Ona očkovaná nie je. Ďakujem za reakciu.....

bibi11
14. dec 2016

@sue0071 Ahoj, my sme teraz čerstvo po kiahňach 🙂 máme tri deti a každý inak, dcérka 2 pupáčiky, syn asi 20 a najmladšia dcérka asi milión🙂 Ale cez to všetko, že dcérka mala len dva pupáky, boli sme doma skoro dva týždne...do kolektívu sa smie keď sú všetky pupáčiky v stave chrastičky, teda nie sú mokvajúce. Držím palce na skoré uzdravenie 🙂

danielahamar
14. dec 2016

@sue0071 nemyslím, že má kiahne, vodnaté pupáčiky bývajú aj pri alergii, mali aj teplotu? Aspoň zvýšenú?

maminecka2
14. dec 2016

@sue0071 Ahoj, moze to byt, moj muz mal tiez zo 2 pupaciky. Ak su zasusene moze ist do kolektivu, ale ak je este slabsi, unaveny, nechaj ho doma. U skolkarov sa odporuca kvoli oslabenej imunite nechat este par dni doma nech hned nieco nechytia, u skolakov je jednak uz imunita lepsia a hlavne vela vynechat a potom to dobiehat je pre dieta dost stresujuce- lebo niekto ma dlhsi priebeh, aj 3 tyzdne 😕

sue0071
14. dec 2016

Dakujem za vase reakcie. Syna necham uz do konca tyzdna doma, ma tam uz len na jednej chrasticku, ostatne sa vystracaju. A malu uvidime po vikende. Teplotu nemal ani jeden du zivi, akoby im nic nebolo. 😉

maminecka2
14. dec 2016

@sue0071 Tak dakuj Bohu ze ste tak super obisli 😉
Nas to este len caka, tak trpnem kedy to chalani donesu domov, bo najmladsia ma len 7 mesiacov 😕

mandarinka34
14. dec 2016

Nam pomohol tento puder; Tanno -Hermal lotion ,hypermangan a fenistil kvapky ,kupel som robila na 3ti den,a po 7 dnoch bolo po kiahniach.

sue0071
15. dec 2016

A do kolektívu ste išli kedy? Malý hraje k tomu ešte hokej, teraz v sobotu majú zápas s rodičmi. Kiahne sa mu vysypali vo štvrtok min. týždeň, tak že to má dnes presne týždeň. Chce ísť, ale sa s tým nesúhlasím, aby išiel. Mal síce veľmi dobrý priebeh, ale imunitu má predsa oslabenú taktiež.

maminecka2
8. jan 2017

Caute, tak to vyzera ze sa pridavame aj my s kiahnami. Zatial vyzera ze mladsi syn dostal kiahne (aj ked este neviem na 100%- ma len par pupacikov, ziadne ine priznaky, hlavne ho to nesvrbi), a to mal zajtra nastupit 1.krat do skolky 😵 Starsi syn zatial nic, ziadne priznaky a teraz neviem ci ho mozem poslat do skolky ci nie. Lebo teoreticky sa mohol nakazit az teraz, moze mat inkubacnu dobu do 3 tyzdnov a ak by to dostal takto tak by som ho mala doma aj 6 tyzdnov. Ale samozrejme nechcem nakazit ostatne deti, tak teraz neviem. Maly je v skolke strasne rad, uz teraz cez prazdniny mu chyba. Mate niekto skusenosti? Ako ste to riesili? Lebo keby bol skolak tak by som nemala na vyber.
A este- nakazili sa vam aj kojene deti do roka? Mam doma este 8-mesacnu babiku, dufam ze ju to nateraz obide, je este aj chora, ach joj.
Dakujem.

evittam
8. jan 2017

@maminecka2 Starsieho daj kludne do skolky. Co sa tyka dcerky-dojcenie ti vobec nezaruci,ze chorobu nedostane-bohuzial. U nas bola inkubacna doba 2tyzdne aj u deti v okoli.

maminecka2
8. jan 2017

@evittam Dakujem za odpoved. Este budem musiet vyriesit vyzdvihovanie z tej skolky, jooooj. Radsej keby to mali naraz, no uvidime. Ano, viem ze kojenie mi nic nezaruci, budem len dufat ze si ju tie kiahne najdu az neskor, hlavne ze je este chora a toto do toho ☹

evittam
8. jan 2017

@maminecka2 Pozri, môj názor radšej skôr - naša mala keď mala 1,5 roka - super priebeh. Sesternicina dcéra to doniesla keď mala 9 rokov - katastrofa- dostala to jej 3-mesačná sestrička - super priebeh......Ale jasné - chápem - ak je chorá je to horšie. No uvidíš - držím prsty....😉

kamitomi
8. jan 2017

Naši chalani mali kiahne hneď po sebe, najprv starší a po 14 dňoch aj mladší. Pri staršom som šla podľa lekárky a netu. Nekúpala, natierala púdrom a dieťa šalelo... Potom som našla múdru radu, kúpať aj viackrát denne vo vode do ktorej sa pridá 2 lyžice sódy bikarbóny. Veľmi mu to pomohlo, nesvrbelo ho to toľko a prestalo mu ich toľko mokvať. Natierali sme Tanno Herman lottiom, je to lepšie ako klasický púder. U mladšieho už poučená, som ho od začiatku kúpala aj 5 krát denne. Nie na dlho, stačilo len 5-10 minút, no svrbelo to len minimálne ani sa to toľko nerozbehlo ako u staršieho. Von sme nechodili lebo to bolo presne v tomto období tak aby sa ešte niečo nepridružilo. No zopár kiahňových návštev sme mali 🙂 Niektoré mamičky chceli aby deti kiahne dostali ešte kým nastúpia do školy 🙂 takže deti sa nenudili.😉

maminecka2
8. jan 2017

@evittam Jasne, aj podla mna optimelne do nastupu do skoly, aj kvoli priebehu, aj kvoli vynechavaniu. Len sesternicinej kamaratke pred par rokmi zomrelo rocne dietatko na kiahne, nejako sa neviem odosobnit a ten strach ma akosi valcuje 😕 No ale bude ako bude.

tania27
12. mar 2017

kiahne sme dostali (prvé pluzgieriky) 1.3..medzitým sme sa sprchovali ,boli to také 3 minutové očistné kúry (telo,pišulka,dupka)..chcem sa opýtať či dnes na 12 deň,pri chrastičkách a bez akýchkolvek komplikácií možem šetrne umyť už aj vlásky.Dcérka vyzerá ako malé ,,mastné" čudo...Ďakujem za rady.😉

zuziniki
12. mar 2017

@tania27 úplne v pohode, my sme si pri kúpeli s vodou s hypermangánom vlásky oplachovali každý deň, obe deti sa mi krásne kúpelmi s hypermangánom zhojili