Strabizmus u ročného syna

muskam
24. jan 2011

ahojte, prosim napiste mi mamicky ktore mate skusenosti s vysetrenim ociciek, ako prebieha. Obvodny lekar nas odporucil na ocne kvoli skuleniu-strabizmu. Volne to na mojom synovi nie je viditelne, na niektorych fotkach trosku. Ma rok, niekde som citala ze do roka to je normalne. Bojim sa aby nemusel nosit okuliariky. Buduci pondelok ideme na ocne, tak uvidime.

pani_haf
24. jan 2011

@muskam ahojky, byla jsem na tom s malým v listopadu. Nejdřív lékař rozkapal očička kapkami, pak jsme měla malého na klíně a sestra před ním "hrála divadlo"....klasické okýnko a lákalal očičko na jednu stranu apak druhou, používala takové destičky, knížky, neumím to správně popsat. Pak dr zase orzkapal oči, protože malý je má hrozně tmavé, tak aby viděl oční pozadí a díval se mu tam takovým přístrojem. Hlavně se nebpj, dětem je to nepřéjemné, ale jde to zvládnout.

marjama
24. jan 2011

@muskam Ahojky, my jsme taky byli na vyšetření kvůli šilhání, když byl malé rok. Doktorka k tomu používala nějaký speciální přístroj, který měřil i dioptrie. Posadila jsem si malou na klín, doktorka si sedla naproti nám a držela takový přístroj (vypadalo to jako větší foťák), na kterém blikaly různá světýlka. Malá se koukala, jak to všechno bliká a asi během 3 min. bylo vše hotové. Ten přístroj nějak umí zaměřit očíčko na dálku, takže žádné rozkapávání očí atd. Platili jsme 100,- Kč za použití toho přístroje, ale stovka dneska nic není a bylo to opravdu během chvilky hotové a malá ani nevěděla, že je u doktorky 🙂 Tak ať vás doktorka moc netrápí a vyšetření dopadne dobře!

muskam
autor
24. jan 2011

dokonca som pocula, ze lekarka nakvapka kvapky a na 3 hodiny mame ist domov a potom prist znova.

marjama
24. jan 2011

@muskam A odkud jsi? Nám to dělali v Praze na Budějovické. Tak zkus zavolat k té doktorce, jak to bude probíhat a zkus se zeptat na ten přístroj. Já jsem se taky informovala předem, na tom nic není, když tam jdeš s malým dítětem.

muskam
autor
24. jan 2011

@marjama tak to uz asi nebudem volat, pretoze sme tam objednani uz mesiac a pol a do vysetrenia ostava tyzden. Uz to budem absolvovat u tejto lekarky, co uz, som z vychodneho Slovenska...nejako zvladneme to vysetrenie...potom dam vediet.

marjama
24. jan 2011

@muskam Jasně, tak hodně štěstí! Pak dej vědět, jak to probíhalo. My se teď za měsíc zrovna chystáme na kontrolu, tak jsem taky zvědavá.

miriamp
24. jan 2011

@muskam ahoj, my sme boli s malou pred par mesiacmi presne na takom vysetreni. praveze na nej to bolo aj viditelne volne, no este viac na fotkach. tiez ju nakvapkali, mala som ju na kolenach a doktorka vselico pozerala a zistovala....pristrojom, 3D obrazkami, rozne finty skusala, dioptrie merala, no vsetko mala v norme. uzavrela to asi tak, ze to je len klamlivy dojem, ze vobec neskuli, ze taketo male deticky este nemaju riadne vyvinuty ""nosovy mostik, cize ma dost siroku medzeru medzi ockami. teraz po dvoch mesiacoch sa to vyrazne zmenilo. a uz sme nejako aj na to zabudli...........

petronuska
26. jan 2011

Ahojky, ja uz s nasim prdolou byla na tom vysetreni 2x plus teda, kdyz mel 8M, tak mu pichali ty slzne kanalky, takDr rikal, ze maly ma ty ocicka trosku jinak, ale ze to nic nemusi byt. Ze ma hodne siroky tu nosni prepazku.
No a na vysetreni ocnim jsme byli v roce a tedka ve dvou letech. Probihalo to stejne. Kapky, 20min cekani a pak koukani do ocicek, nejak prej predni a zadni a dioptire a vzdalenost a pod. No a vyslo z toho v obou pripadech, ze je ma uplne rovne a taky zdrave a vidi dobre. Ma proste hodne siroky ten mustek plus ten tvar vicek/ocicek taky k tomu prispiva 🙂 Jako super, jsem moc rada, za rok jdem na ko zase.
Akorat me stve, jak to sem tam na malem vidim, ne porad a taky na fotkach je to dost videt.

berynka
26. jan 2011

My taky s malou absolvovaly vyšetření očí. Jednak jí sestřička svítila do každého oka, vždy se jedním dítě dívá na nějaké světýlko (stromeček) a pak taky "foukala". Pak následovalo rozkapání očí a prohlídka u doktorky.
A taky se dělá ještě nějaké vyšetření na každé oko s takovejma hrabičkama (vypadá to jako E). Dítě ty hrabičky dostane do ruky a podle toho, na co ukazuje doktorka na tabuli, to natáčí nahoru, dolu, doprava, doleva 😉 . Ale to chce podle mne trochu nacvičit, menší děti nespolupracují, když vlastně nevědí, co se po nich chce.

miriamp
26. jan 2011

@petronuska tak aj u vas ta siroka prepazka ? a tiez tvar oci ? my sme nasej malej semtam aj sikmoocka hovorili,
pretoze ich mala velmi uzke, 😀 a vnutorne kutiky take divne, akoby nedokoncene..... 😉 ale casom sa jej to uz meni, a nejako to uz ani neregistrujeme, asi aj preto, ze sme radi ze to vlastne neni nic vazneho. kazdy mesic na poradni som to prizvukovala, a lekarka vzdy povedala , ze to bude ta siroka prepazka, no nemala som pokoj pokym sme na ocne neisli.

muskam
autor
31. jan 2011

@marjama Tak dnes sme boli na tom vysetreni a prebiehalo to takto (kazda si urobte svoj usudok): Najprv som drzala maleho na rukach a dr. mu asi zo vzdialenosti ani nie meter svietila so svetielkom tak, aby pozeral na svetielko dopredu a potom aj na strany. Potom sme presli do miestnosti kde bolo sero a mali sme ho dat lahnut na lehatko. Na lehatku bola prestreta taka mala biela plachta. Na moj velky udiv maleho doktorka a sestricka zabalili do tej plachty tak, aby mu trcala len hlavka. No proste ako v kazajke. Chapem ze sa deti vrtia, ale... No a dr. mu pozerala s takym pristrojom do ociek. Maly plakal a zatvaral ocka. Tym sa to len predlzovalo.
No nakoniec sme odchadzali s tym, ze je vsetko v poriadku, len ma sirsi koren nosa. V troch rokoch na kontrolu.
Prezili sme, OK, ale preco potom zavadzaju v zdravotnictve take postupy, aby sa dieta nebalo zubarky a nemalo z vysetrenia zubkov stresy, ked prideme na ocne a dieta ma neskutocne stresy. A rodicia tiez.
Ale nakoniec maly zakyval doktorke papa a isli sme. Sikulko moj...

muskam
autor
31. jan 2011

A este som zabudla, ze tomu vsetkemu predchadzalo rozkapanie ociciek v cakarni, dvakrat. Stravili sme tam asi pol hodiny. Sestricka mu kapla do ociciek a povedala aby mal zavrete oci. No rozkaz rocnemu dietatu!

katiz
31. jan 2011

@muskam jejda.. tak to nezávidím takový zážitek.. my byli na očním v září, sestra mi vše vysvětlila, doma jsme týden rozkapávali očička, trénovali koukání do dalekohledu, krasohledu, tuliček s toal papírem, prostě jsme si hrály, na vyšetření mě dr. upozornila že pokud enbude spolupracovat tak bude muset být zavázana a vyšetřena násilím... ale tím že jsme všechno doma trénovali tak do přístroje se dívala jako profík, vyšetření světýlkem taky zvládla a to jen proto že mi to peřdtím bylo vysvětleno a měli jsme cca měsíc nato aby jsme se vše naučily, jen to rozkapání očiček bylo náročné, jak se chuderka motala, narážela do nábytku do stěn, prostě nezaostřila zrak a nevěděla kde je.. no a dopadli jsme tak že nosíme brejličky, zdědila oční vadu po manželovi, astigmatismu, hypermetropie a nevím co všechno v té zprávě bylo.. příští týden jdeme na kontrolu, tak snad to vyšetření opět proběhne v klidu

marjama
31. jan 2011

@muskam Ahojky, tak to máte za sebou, viď! Zážitek teda asi hrozný co, to zabalení do té plachty, no šílený přístup 😠 To už dítě vystresují jenom tou plachtou, no naše malá by tam udělala scénu a žádné vyšetření by nebylo, jak jí znám 😀 Takhle ji omezit v pohybu, tak se zblázní 😅 Dítě by měli spíš něčím zabavit, ukazovat hračky atd. a ne mu dát "svěrací kazajku". No hlavně, že jste to zvládli a výsledek vyšetření je ok 🙂

petronuska
3. feb 2011

@muskam No tak to jste si teda uzili, jsem jeste neslysela, ze pri vysetreni ocicek se dava do "kazajky" 😒 Chudaci deti.

@katiz vy jste taky meli docela dobry vysetreni s pripravou doma. Taky nevim, ze se to tak dela. Preju hodne stesti na KO, at je to lepsi 🙂