Usadeniny z práčky na prádle

18. apr 2023

Ahote, posledné prania nachádzam na prádle hnedé Slizké usadeniny,biele pradlo mam cele špinavé z toho.... Uz som vyčistila cele tesnenie, kupila som denkmit na vodný kameň a nič! Uz chytam dobre nervy..pracka ma tak 5r. Otvára sa z boku a tam bol bordel no stále to po praní najdem tak neviem kde ten bordel este je!

Aj zospodu ten filter sme vyčistili a stále... Pomoc!

crazy_lazy
18. apr 2023

Nepoužívaš náhodou tekuté pracie prášky alebo kapsule? Plus ak perieš na nízkych teplotách tak to môže mať za následok tie slizké usadeniny.

ivula251
18. apr 2023

Ahoj , my sme mali tiež tento problém a zničilo mi to kopec oblečenia , kým sme zavolali opravarov tiez sme skúsili všetko .
Opravar prišiel kuka na práčku , že veď je nová , mala asi 5rokov ,potom hovorí , že chce vidieť tie fľaky , tak mu ukazujem a on z fleku , že zanesena práčka od tekutých pracích prostriedkov..... Že čím periem , samozrejme kapsule a tekuté pracie
Tak nám kázal zapnúť práčku na najdlhší cyklus a keď začne práčka napustat vodu do zásobníka, keď berie prášok začať liať k tej vode savo-cely liter 🤔a nechat prať najdlhší cyklus a najvyšší stupeň - tá voda v tej práčke bola ako ropa! O mesiac sme to urobili preventívne znova a máme pokoj.
Odvtedy tekuté používam minimálne . Len na nutné odevy.

ivula251
18. apr 2023

Ešte doplním že tie usadeniny sú vo vnútri práčke , za bubnom a pod ním

autor
18. apr 2023

Super,kiezby to bolo ono. Ja som používala gel.. teraz som presla na prach a začala ho sypať do bubna,nasypky som vyčistila a nepoužívam ich uz. Odvtedy to začalo... Tak neviem co som pokazila. Periem teraz na 90tke.. uvidim čo to urobí. Inak hej. Vacsinou periem na 30-40...

Ďakujem, a to savo ake ? Na prianie ci klasické?

palomka
18. apr 2023

Ja raz za mesiac použijem na vyčistenie práčky Lanzu

tosomja
18. apr 2023

Skúsila by som dve tri kapsule do umývačky riadu a na 90st vyprať naprázdno.

autor
18. apr 2023

Mozem to savo vyliať do bubna a dať prať na 90 dlhý cyklus?

autor
18. apr 2023

@tosomja nemam. Nemáme umývačku 😀

tosomja
18. apr 2023

Tak skús to savo. Som zvedavá, či pomôže. Potom , prosím, daj vedieť.

viestta
18. apr 2023

Ked kupis jednu krabicu najobycajnejsich tabletiek do umyvacky budes mat zasobu najucinnejsieho cistidla na pracku na dlhe roky za par drobnych. Hod do pracky nejake nedolezite handry, pracovne tricka, stare obliecky, k tomu 2 tablety do umyvacky a vyper to na najdlhsi program aky pracka ma a najvyssiu teplotu aku da. Vycisti ti zo vsetkych zakuti slizy z avovaze, na ktorych si radostne ziju kadejeke bakterie a chyta sa na nich spina. Pre istotu po tomto cistiacom programe to daj vyprat este raz s praskom, aby sa vyplavili vsetky slizy, ktore ostali niekde zasite

viestta
18. apr 2023

Savo urcite nie, savo je bielidko, dezinfekcia ale urcite nie cistiaci prostriedok

ivula251
18. apr 2023

Neviem či do bubna to asi nie , vyslovene povedal že keď začne napustat do tej vody
Aj keď vyššie podkopávajú tento názor , ten pán bol opravár 50 rokov a mal pravdu

My sme skúšali tablety do mycky , tu kryštalickú sódu , calgon, z Nayka nejaké špeciálne veci ale nič nepomohlo riešili sme to vtedy 4mesiace

ivula251
18. apr 2023

Ale je možné že ti pomôže aj niečo slabšie 🤷🤷 ťažko povedať v akom to máš stadiu

veselo_neveselo
18. apr 2023

Na vycistenie ti aj postaci ocot, a najdlhsi program na pranie.
A inak, gely nevadia, ale musis dodrziavat davkovanie. Ono tam toho gelu ide fakt malo na normalne pranie. Ak dlhodobo peries na tak nizke teploty, s privela gelom, a este nedajboze aj avivazou, tak necudo ze to tam zoslizovatelo.
Menej gelu, ziadna avivaz, a obcas dat preprat handry na vysoku teplotu.

20erika07
18. apr 2023

Pouzivala si gel, teraz prach, asi tie slizy zacal uz prach "odstranovat" ale nevycisti ti to práčku, akurat len skonci na obleceni. Niekde som citala , ze krystalicku sodu vysypat do bubna, zaliat 2l horucej vody, dat na najdlhsi program s najvyssou teplotou, po tomto procese znova pustit pracku s octom. Vraj sa vycisti. Ja som to skusala na zapach, nieco pomohlo ,ale ja som nemala sliz, vacsinou som vzdy prala v prachu a sem tam som davala kapsule, ale tie uz 2roky tiez nepouzivam

autor
18. apr 2023

@viestta a pokazim tym niečo? Akurát muž prišiel s 1,2l sava domov chudák. Zajtra kuoim tie kapsule do mycky ale chcem už skúsiť hneď ráno stým savom.. myslíš ze poškodim niečo?

autor
18. apr 2023

Ďakujem za rady.. skúsim zajtra dlhy program na 90tke s niečím účinným.. asi som dávala vela gelu a nízke stupne 😔

viestta
18. apr 2023

To nebude gelom, roky periem iba s gelom ale avivaz pouzivam minimalne a ziadne slizy sa mi neuvolnuju. Tie slizy su z avivaze

autor
18. apr 2023

@viestta nepoužívam aviváž absolútne

simca06022011
18. apr 2023

nie je to prostriedkom na pranie. Kup si cistic na pracku, nevymyslaj s kapsulami a neviem cim. Pusti program riadny horuci, s tym cisticom, umyt treba aj davkovac predtym, vybrat, vycisti tam vsetky tie "dierky a rurky" (ak mas spredu plnenu asi to tiez mas tak), aj filtre na pracke. Potom ked skonci program, poutieraj tie tesnenia.
Neexistuje ze to nezide, taka usadenina sa neurobi iba tak, ak to nepomoze, tak skor to vidim na nerozpusteny prach na pranie, ako "staru usadeninu". Moja pracka napr. niekedy nevie ten prasok rozpustit, pri nizkych teplotach mi cast ostane "zgebnuta" v davkovaci...
Mam 10rocnu pracku, pouzivam IBA gely a ZIADNE usadeniny nikde nemam ;) Z avivaze sa robia, v davkovaci na avivaz, a tak, ale podla mna len ak sa ho pouziva vela, alebo nalejes, nechas ho tam dlho... atd. Vtedy aj upchava napr. davkovace.

autor
18. apr 2023

Davkovac som umyla.nedavmo cely kompletne. Lebo som.sa.rozhodla ze uz budem používať iba sypký prach a do bubna.. a odvtedy to zacalo a neviem čo stým. Ja tiw usadeniny vidim na tesnení po praní. Ale tesnenie s.cele uz vyumyvala kam som dociahla.. a stále sa to robí takže to bude vnútri pod bubnom

simca06022011
18. apr 2023

no lebo sa ti ten sypky prach nerozpusti v tom bubne, takto sa on ani nepouziva... urcite ti "usadeninu" v hrudkach, nenatiahne spoza bubna...
no vyskusaj ten cistis na pracky, alebo nieco, uvidis potom

autor
18. apr 2023

@simca06022011 ale ako ho.mam použiť ked v nasyoke nezide dole do bubna? Ostal mi tam a musela som to cele čistiť... Tak preto ho dávam do bubna

autor
18. apr 2023

Ale je pravda,ze dokým som používala gely nerobilo to, az teraz ked používam ten prach a sypem ho do bubna

simca06022011
18. apr 2023

no neviem, mne sa tiez nerozpusti, preto ho nepouzivam. A teraz pracky maju este aj setrne programy, oproti starym, niekedy je tepla voda, inokedy nie, vody je tam menej.. podla mna kludne sa moze stat ze to bude dovod. Vycisti pracku a uvidis. Potom oper klasicky s tekutym niecim ak mas este, ci to bude robit tiez...
Inak mozno tie prasky zalezi na ake su teploty? neviem... fakt chcela som par prachov vyskusat, nemala som na to nervy :D darovala som ich mame, ona ma z vrchu plnenu a s tymto problem nema...

autor
18. apr 2023

@simca06022011 ďakujem, vyskúšam to zájtra naplno stým savom a uvidím ,potom dam oprať s gélom ci sa to stane.. a ak to bude prachom tak ho rovno dam tiež mame.. krasne vonia ale nestojí to zato

ivula251
18. apr 2023

Prečo vlastne sypes prášok do bubna a nie do nádržky na prášok ?

gabika128
18. apr 2023

Takto zanesenu pračku som riešila v byte kde mám podnájomnika a bola to hotová katastrofa. Tá práčka nebola čistená 4 roky 🤦‍♀️ snažila som sa ju vyčistiť, potom prať na 90 niekoľko krát s rôznymi prípravkami aj octom.... Som zvedavá v akom stave ju nájdem teraz. Neviem čo s ňou podnajomnicka robila ale prišlo mi, že používala veľa prášku, veľa avivaze, plus ju nečistila. 😨

autor
18. apr 2023

@ivula251 pretože mi neprejde dole, ostava hore,.keďže ma nádržku zboku a nie vzrchu.. týždeň som sypala do nádržky a potom sommju šla čistiť a bola tam veľká guca prášku čo nezisiel dole

cacianka
19. apr 2023

Fľaša octu, 90°C dlhý cyklus. Alebo kapsuly do umývačky, kľudne používaj gély na pranie, ale čisti práčku pravidelnejšie, častejšie.
Pri častom praní z toho množstva zanesie, pri praní málo zaschne usadenina, a furt dookola. Takže čistiť.
Aj odtokovu hadicu