Ako si ušetriť na dom?

emma2510
14. mar 2013

Chcem sa opytat ci vsetci co staviate dom tak ste si nasetrili peniaze z klasickych vyplat alebo mate vsetci pozicky? Ja teraz na materskej neviem vobec nic usetrit vsetko stale miniem zaplatim najom, stravu vzdy nieco kupim malej a peniaze su fuc. Teraz je len 14.marec a mne ostalo len 20 eur a dalsia vyplata je az 1.aprila. Ako sa da usetrit si peniaze ale popritom aj zit nie byt na chlebe s maslom lebo poznam aj takych ludi co si setria sposobom ze si otvoria na obed konzervu s fazulou a s chlebom to ja nechcem. Ale chcem si aj usetrit aby som mohla konecne stavat dom.

irriss
14. mar 2013

@emma2510

Doporucuju Ti se momentalne nezaobirat touto myslenkou aby ses pri soucasne situaci "nezblaznila"..Chce to realne stat na zemi..snazit se zit a radovat z toho co mas...

...sama vidis, podle Tveho popisu situace, ze je to SEN..nektere SNY jsou zakazane.. ☹
Smutna realita, ale realita mnohych z nas..
...nerikam se smirit se situaci, ale nedelat si plany, ktere jsou rovne Zazrakum.. 😉

simca06022011
14. mar 2013

@emma2510 prestan snivat na dom si neusetris ani z 20EUR ani z 200EUR, poicka to isti, ale ty na nu nemas... cize zatial neries este dostanes depresiu 🙂

emma2510
autor
14. mar 2013

@irriss ale ked ja by som chcela mat dom aspon do 5 rokov zacat stavat ale nechcem sa zadlzovat banke do konca zivota

ckatka
14. mar 2013

ahoj...no tak my to riesime hypo ... inak by sme nebyvali vo svojom ani do konca zivota ... tolko penazi sa nasetrit neda (resp da ale za cca 30 rokov)

anjelicek26
14. mar 2013

@emma2510 – no pri vasom rozpocte sa na dom setrit neda, da sa ho v najlepsom pripade splacat, ak je splatka taka nizka, ako vase najomne. Väcsina zacala stavat az ked mali dva platy, alebo odkladali z dvoch platov. Ak si na materskej ci rodicovskej, urcite to nebude vychadzat.. Drahy nas dom splacal 17 rokov, bral hypoteku… nikto podla mna nema taku hotovost…

Dom nie je priorita, zit sa da aj v byte, vasa financna situacia sa casom urcite zmeni a rieste to aj potom. Urcite by som nesla do situacie, ze hypoteka na hranici a akekolvek vydavky navyse nebudu mozne… Stavba – kolko to bude stat – je vzdy len odhad, ono to bude vzdy viac… nie, ze drahy prijde o pracu a vy bez akejkolvek rezervy prijdete za dom (ten sa v aukcii rozostavany preda za babku), ze ani dlhy nepoplatite… je to risk… a to by som pri detoch nerobila. Pockajte troche. To, ze to iny uz maju… je neporovnatelne… vela vela mladym rodinam pomohli financne rodicia… inak to nejde.

bubelko
14. mar 2013

@emma2510 pokial tvoj muz alebo ty nezarabate miliony, tak bez pozicky/hypoteky v banke alebo u privatnej osoby to nepojde 😉

emma2510
autor
14. mar 2013

@ckatka no a do kolko rokov budete splacat hypoteku a este kolko preplatite banke ☹

sissy27
14. mar 2013

a že som tak smelá, koľko máš rokov? 😅 lebo teda dospelý človek si vie vyrátať, koľko zarobí, koľko minie a koľko je schopný odložiť.. píšeš, že TY by si chcela šetriť a stavať, tak neviem, ale z materskej to celkom určite nie je reálne a ešte si aj normálne žiť...
hypotéku ti tiež nikto na materskej nedá, ale ak máš muža s dobrým príjmom, tak to môžete skúsiť... ale tiež ak nesedí v dozornej rade VSŽ tak sa budete musieť pri splácaní hypotéky značne uskromniť...

lila77
14. mar 2013

blbost praveze musis snivat riesenie je ist do prace dat dieta do jasli sukromnych musis nieco aj preto spravit v igelitke dom nepride a co poznam tych ci zbohatli dost setrili ako ty vravis otvorili si konzervu zadarmo nic nie je alebo potom musis zdedit alebo niekoho ofajcit o peniaze takze tak ale urcite treba snivat a predstavovat si to potom sa to splni kup si nejaku knihu o tom je to o anjeloch a potom uvidis ze to funguje

zivika
14. mar 2013

@emma2510 pridavam sa k @irriss usetrit si na dom je naozaj len sen...

ved si len zrataj, ze za kolko by ste chceli dom zacat stavat a kolko by ten dom stal a teda kolko by si musela mesacne odlozit, aby si sa k tomu dopracovala...ja osobne nepoznam ani jedneho cloveka, ktory by mal byvanie z nasetrenych penazi, ale zase je pravda, ze nepoznam ani ziadneho politika ani prezidenta, ani kollara 😀 a vobec nad setrenim nerozmyslaj na materskej alebo rodicovskej, ved z toho ak sa da usetrit, tak mozno na nejaku malu radost, urcite nie na dom 😉

daol
14. mar 2013

No ak ste neodložili do teraz tak v dnešnej dobe ťažko niečo odložiš a ak ma človek už aj dieťa tak je to ešte ťažšie a ja osobne by som úver na 20rokov a viac nebrala je to zložité
😒

simca06022011
14. mar 2013

@emma2510 emma k hypoteke ti poviem tolko.. otvor si strankku akejkolvek banky a daj si hypotekarnu kalkulacku a vypocitaj si... hotovost nikdy nenasetris, ja mam naozaj prijem ako kon a na dom v hotovosti nemame. Hypoteka sa da aj predcasne splatit, napr za 5 rokov (kazdy rok 1/5 kupovali sme tak byt) ale to si proste dovolit nemoze rodina co zije od vyplaty k vyplate.. ani keby si mala druhy plat v normalnej slovenskej vyske... cize nie minimalnu mzdu. Vydel si cenu domu a POZEMKU s vasim mesacnym prijmom a uvidis kolko mesiacvo nebudete jest a pit aby ste mali dom, ktory je precenovany v tejto dobe, zit sa da aj v byte a cast aj pokojnejsie ;) ako s u nas hovori, clovek dostava dom a hned zacina s opravami a prerabkami 🙂))

clarissa
14. mar 2013

Ak si chces setrit na dom s materskej,tak vela stastia 😀 😕 Pises dve veci ktore sa vylucuju....na konci mesiaca ti ostane 20 eur a zaroven chces setrit na dom a nebrat pozicku....musim povedat ze si optimistka....Treba trosku zlozit ruzove okuliare a pozriet sa na vec rozumne....Teraz ked si na materskej neurobis nic,jedine ze by tvoj manzel mal nadstandardny prijem...Mozno potom,ked sa dobre zamestnas a budes zarabat aspon 1000eur mesacne tak uvazuj nad hypotekou a aj nad domom

k_a_j_k_a
14. mar 2013

@emma2510 chcela som napisat to iste ako @bubelko. Pokial proste nedostanete nejaku financnu injekciu (banka, bohata teta z USA 🙂 )alebo manzel nezaraba veeeeelmi vela, byvat nebudete. A je jedno, ci sa jedna o byt alebo o dom. My sme dokonca "startovne" mali a vyhadzali sme sa zo vsetkych penazi, no i tak mame hypo na 30rokov. A to nemame dom ale byt. Urok mame sice maly a fixny- cez SFRB, ale ked sme to vybavovali a predstavila som si, ze budeme platit do 56tich, tak mi az zle prislo. Ale ak sme chceli byvat, inak sa nedalo. Inak, neviem si predstavit nasetrit 100 000€ z vyplaty 🙂

zivika
14. mar 2013

@emma2510 a teraz byvate vo svojom, alebo ako?

novamamima
14. mar 2013

Na niektoré veci sa ozaj nevypláca čakať a sporiť. Keď som sa chcela odsťahovať od rodičov a riešila 1.hypo, celénoci som nespala mala som zlé sny trápilo ma, že sa zadlžujem na 30 rokov, teraz keď som sa vydala máme aspoň kde bývať a nemuseli sme riešiť bývanie, aj keď nám teraz pribudol synček chcelo by to ešte izbu navyše ale zatiať sa zmestíme v 2-izbáku. S manželom sme už 1.hypo prefinancovali a získali výhodnejšie podmienky a skrátili si dobu splácania, predpokladám že to ešte pár krát zopakujeme. Dokonca Rytmus raz v telke povedal, že aj on si požičiava z bánk peniaze, lebo na niektoré veci je výhodnejšie si požičať. Ako to tu už niekto napísal, ak chceš bývať po svojom musíš si požičať. A snívať snívaj, rieš kde chceš domček postaviť, ako bude vyzerať a pod. My by sme tiež chceli raz domček ale máme veľký problém rozhodnúť kde by náš domček mal stáť.

billam
14. mar 2013

@emma2510 neviem ako je to vo vašom meste, ale v BA je najdrahší pozemok...v normalnych častiach - primestskych vyjde m2 od 150eur...dom /bungalov/ postavis za cca 100.000eur....čiže ked to spocitas pozemok /1000m2/ s domom by vychádzal 250.000eur...málokto má takúto hotovosť priamo na ucte, a ak aj má, tak je to uz inak majetny clovek a kúpi si dom za vyššiu cenu....ak si poziciate celých 250.000eur...napr.na FIX 3 roky a dobu splacania 30 rokov, tak budete mesačne splácať 1192eur!!!...pri úroku 3,99%....a z čoho teraz zit?....takýto úver Vam neschvalia, pokial dokopy mesačne nezarabate min.4000eur....a dalsia vec, budete tak zarábať 30 rokov?....napisala som príklad v BA, u Vás by určite pozemok a dom vyšli lacnejsie.

vadimka
14. mar 2013

@emma2510

nezaoberaj sa setrenim, ale chod smerom, co robit, aby zarobit....to je jedina perpektiva
@novamamima rytmus? to je teda kapacita na fin.poradenstvo 😅 😉 ....moj mm ma matematicky talent a ako rata tak rata za 30 rokov hypoteky das banke DVOJNASOBOK....takze slovo vyhodnejsie je uuuuplne ale uuuplne od veci...jedine, ked je perspektiva splatenia za 10-15rokov mozeme o tom s odretymi usami uvazovat...

zuzulica
14. mar 2013

@emma2510 Ak chceš stavať,tak najprv treba pozemok+prípojky,najlepšie za svoje a potom ak ušetríš aspoň 300e mesačne,tak môžeš rozmýšľať nad domom. Ja dokiaľ by som nemala aspoň polovicu na dom zo svojho+každý mesiac mi nezostávalo aspoň200-300e,tak do toho nejdem 😒 Netreba to vzdávať,treba šetriť ako sa dá a keď budeš aj ty chodiť do práce,prípadne budete mať aj každý dve práce tak to pôjde rýchlejšie,keď sa budete snažiť,tak to možno pôjde,ale nemysli si,že hneď 😉

novamamima
14. mar 2013

@vadimka Nie nie je 🙂 od neho by som si radiť nenechala 🙂 Ja len že keď už on čo je za vodou si požičiava tak prečo nie aj ja. A čo sa týka hypo 30 rokov tak nikdy by sme nebývali vo svojom, hypo splacame mesačne menej akoby sme platitli podnájom. A hypo sa dá splatiť predčasne, prefinancovať a pod.

mau
14. mar 2013

@vadimka Pri tom dvojnásobnom preplatení by mal človek pozerať aj na infláciu... Tá minuloročná bola na úrovni 2%. Navyše mzda medziročne rastie (určite boli mzdy iné desať rokov dozadu ako dnes), takže splátka sa v podstate medziročne znižuje - za predpokladu, že má človek fixnú ú.s. resp. sa medziročne ú.s. nemenila výrazne. Ja by som osobne volila radšej dlhšiu splatnosť s možnosťou bezplatných mimoriadnych splátok, ktorými by sa skracovala doba splácania. Človek sa tak neocitá v hraničnej situácii a splácanie vie prispôsobiť svojim aktuálnym možnostiam.
@emma2510 Hypotéka je jediná možnosť, ako sa vie človek dopracovať k vlastnému bývaniu, pokiaľ sa "dobre" nenarodil. 😉

hradnapani
14. mar 2013

@emma2510 nasetrit na dom, z jedneho ci dvoch platov, sa jednoducho neda! To musis zobrat ako fakt a zrealnit svoje predstavy. Drviva vacsina ludi, ktora peniaze nezdedila ci nenakradla alebo nema nadstandardne prijmy, si jednoducho musela zobrat pozicku. Ked ti vadi preplatenie pozicky na urokoch, tak sa da zit aj v prenajatych domoch, ale to tiez nie je ono.

novamamima
14. mar 2013

Ak nie hypotéka tak potom už len výhra v športke.

hradnapani
14. mar 2013

@emma2510 a potom je tu este taka ekologicka alternativa, na ktoru by sa snad nasporit nejako aj dalo, alebo pozicka by nebola vysoka: to su tie rozne domy z prirodnych materialov (hlina, slama atd), ale to tiez asi nebude tvoja predstava, ale nasetrit by sa na nu dalo 😉

katkas1
14. mar 2013

my sme v lete kupili dom, mm zaraba slusne mesacne odkladam min 300 euro, boli mesiace ked aj 900 ale aj tak sa nasetrit neda, ako aj dakych 100 - 200 tisic nasetrit, my tiey mame uver ako ako skoro kazdy, inak to jednoducho nejde. 😉Nevies si predsatvit co to vsetko obnasa, darmo ti niekto povie ze za tolkoto asi by to postavili, lenze vzdy sa vyskytne nieco neratane, co je pekne mastne. Ved si zober kolko len pozemok stoji, my byvame v malom meste ale taky pozemok ako mame teraz bz stal cca 30 tisic.Mz sme kupili dom, komplet ho perobili, na novy by sme museli vyhrat v sportke asi. A ked si porat vsetky investicie co sme do toho dali tak nas to vyslo asi na polovocu ako kebz sme chceli takyto dom postavit novy.

amouramour
14. mar 2013

vela zarabat, malo minat, nesediet doma tri roky...robit nieco navyse?

katkas1
14. mar 2013

@k_a_j_k_a no a ja si neviem predstavit dom za 100 000, to bz bolo asi len nieco take roylohou ako byt a asi bez pozemku.Veru ked nema clovek startovne alebo nadstandardne nezaraba tak o dome ani neuvazovat.

dada1212
14. mar 2013

a kde teraz bývaš? a vieš si predstaviť aké výdavky sú s domom? ja nechcem nikoho strašiť, len mi nepríde dobrý nápad zobrať si pôžičku na dom napríklad na 30 rokov, lebo hoci bude dom prerobený alebo zrekonštruovaný, tak po 10-15 rokoch bude dom treba postupne znova rekonštruovať.
a z čoho ak budete mať peniaze na doraz a neostane vám ani euro mesačne naviac? a do domu idú iné peniaze, ked si opravujete všetko len vy, nie napríklad ako v paneláku že sa nato poskladá napríklad 50 rodín.
a na to, že žena nebude na materskej by som sa nespoliehala, na materskej dostane 200€, ale je doma, ale väčšina žien aj potom zarobí okolo 300-400 eur a ked si spočítate nové výdavky, napríklad cestovné do práce, poplatky za škôlku alebo školy, za krúžky, obedy v práci a deti v škôlke alebo škole, tak budete natom možno ešte horšie ako počas materskej.

mima4
14. mar 2013

@emma2510
no, podla toho ako opisujes vasu financnu situacia, patrite medzi chudobnych ludi s manzelom, cize ak ti ja mozem dat dobre odporucanie, zacnite riesit vase prijmy ako nejaky dom, lebo mozno budete mat za obrovsku hypoteku starucky domcek ale budete este viac zivorit ako teraz zivorite a mat po tri prace kazdy.

Ked chces zlepsit vase prijmy, zmente s manzelom pracu, aj ty sama, zacni na sebe pracovat, vzdelavat sa, ucit sa nove veci, karierne rast... investovat do seba, aby si mohla mat slusny prijem. Ina cesta nie je podla mna. Pises ze si na materskej, no ked budes na rodicovsskej, uz mozes aj robit... a ostane ti aj rodicak.

k_a_j_k_a
14. mar 2013

@katkas1 v tu chvilku som myslela byt 🙂