Ako si ušetriť na dom?

emma2510
14. mar 2013

Chcem sa opytat ci vsetci co staviate dom tak ste si nasetrili peniaze z klasickych vyplat alebo mate vsetci pozicky? Ja teraz na materskej neviem vobec nic usetrit vsetko stale miniem zaplatim najom, stravu vzdy nieco kupim malej a peniaze su fuc. Teraz je len 14.marec a mne ostalo len 20 eur a dalsia vyplata je az 1.aprila. Ako sa da usetrit si peniaze ale popritom aj zit nie byt na chlebe s maslom lebo poznam aj takych ludi co si setria sposobom ze si otvoria na obed konzervu s fazulou a s chlebom to ja nechcem. Ale chcem si aj usetrit aby som mohla konecne stavat dom.

hoblinka13
5. jan 2014

@zivika a preco si kazda zena s detmi na krku mysli,ze bezdetne zeny,ktore sa snazia zabezpecit buducnost detom,su nestastne a utrapene zeny a nariekaju doma do vanskusa? kazdy ma svoje priority a ked ty si stastna s detmi a nebojis sa buducnosti,tvoja vec.ja by som nedokazala zit v strachu,ci nas nevyhodia s podnajmu,ci budem mat na zaplatenie zivobytia a podobne.ak mas sudene mat deti,budes ich mat.ak nie,tak nie.

zivika
5. jan 2014

@hoblinka13 prosim ta, kde som napisala, ze bezdetne zeny su utrapene, nestastne a nariekaju doma do vankusa? To si ja vobec nemyslim...len som napisala, ze by som nemenila...preco si myslis, ze by som mala zit v strachu a bat sa buducnosti? Ako som ti uz pisala, 100tisic, ktore potrebujeme by sa nam nepodarilo nasetrit v rozumnej dobe, takze u nas je hypo nevyhnutna, no a nebojim sa, lebo tie iste peniaze, ktore teraz davame za najom, budeme platit za hypo, takze ziadna zmena, akurat aj ja budem chodit opat do prace...takze jedine, coho sa bojim je, aby niekto z nas neochorel, ale toho sa budem bat, aj ked budem vo svojom 🙂

hoblinka13
5. jan 2014

@zivika vyznelo to tak z napisaneho.a je to tak.stretavam sa v okoli s tymto nazorom,ze zarabajuce zeny su vlastne nestastne atd.ale to je na inu temu.a v tom je rozdiel,ze co davas na najom uz davno si ich mohla davat na hypo a mohla si uz par rokov platit hypo a nie najom,toto su ludia neuvedomia.kazdy potrebuje hypo,len vyska zavisi od toho,kolko ma clovek nasporene

zivika
5. jan 2014

@hoblinka13 tazko je debatovat s niekym, kto cita z nepisaneho 🙂

mpatricia777
28. jan 2014

my sme nasetrili na dom ale bolo to sakra tazke...

manzel ma plat 1350 a ja 1200, 350 sme dali za najom a 200 e na stravu a ostatne sme odkladali.

2000 sme mesacne odkladali ale poviem vam ze to nebol zivot....Byvali sme v malej garsonke, stary nabytok, maly televizor z bazos.sk , jedlo len ked bol nevyhnutny hlad. Ale za 7 rokov sme mali dost penazi a dokazali si postavit dom mimo BA bez hypo

sisaka
28. jan 2014

na dom sme nesetrili, ja totizto chcem zit a nie prezivat, mame hypoteku (je poistena) a vdaka nej si nemusime otrhat s prepacenim od huby, zit si na urovni, podla nasich predstav, dopriat nam aj detom ... Pri predstave, ze by som mala nasetrit nejakeho pol miliona ma oblieva horucava. Radsej hypoteku, ako platiti niekomu najom a 5 ci viac rokov zivorit

katarinka289
29. jan 2014

@sisaka nesuhlasim...my sme s manzelom na dom nasetrili. Uver sme zobrali 20tis.€ na kupelnu,kuchynu a dokoncovacky.Ja si naopak neviem predstavit byt cely zivot zadlzena sumou 100tis.€ A nebolo to ako pises,zivorenie a odtrhanie od ust...uzivali sme si,chodili sme kazdy rok k moru...teraz si uzivame v nezadlzenom dome

petronela1985
29. jan 2014

@katarinka289 Presne, ako píšeš, dá sa našetriť. Tiež máme novostavbu postavenú bez hypotéky. Časť pokrylo moje dedičstvo, časť manželov plat, ktorý sa zdiera na stavbách v zahraničí. Stojí to však za to a nemusíme sa 30 rokov triasť.

dai
29. jan 2014

@katarinka289 hm... potom ale musite krasne zarabat🙂 teda my zarabame vysoko nadstandartne a tych 100 000 v hotovosti sme mali ale teda na pekny byt v novostavbe v ba tolko zdaleka nestaci🙂 takze sme aj tak brali hypo...
zijeme aj popri tomu normalne - deti maju to najlepsiw vzdelanie, pravidelne dovolenky etc. ...
necitim absolutne hypo ako nejaku gulu na nohach... moj muz chodi kazdy den domov, nikde sa nezdiera a neohrozuje nase manzelstvo len preto aby sme frajerili ze nemame hypo - nerozumiem ani takemuto mysleniu... co ma zena zo zivota ked je s detmi sama? co muz ked len maka ako deb.l? ☹
ale tak kazdy je si strojcom vlastneho osudu...

miskap2111
29. jan 2014

Na otázku, či sa dá našetriť, alebo nie, sa treba pozrieť jednoducho a čisto pragmaticky. Hlavne treba vedieť, koľko financií budeš potrebovať - aspoň orientačne. A na to si treba pozrieť ceny nehnuteľností na mieste, kde chceš bývať, lebo to može byť veľmi rozdielne, samozrejme. Potom sa treba pozrieť na svoje príjmy- koľko z tých prijímov si môžete dovoliť odkladať a následne použiť jednoduchú matematiku na výpočet toho, za akú dobu sa dá s tým, čo budete odkladať, našetriť. Samozrejme možeš si povedať, že časom sa možno situácia zmení a budete zarábať viac, takže budete možno odkladať viac, ale tu treba byť realistický a počítať s tým, čo mám, nie s tým, čo ešte nemám.

tatiana1985
29. jan 2014

na dom nemas sancu nasetrit...bud si vezmes hypo,alebo ostanes tamkde si teraz 🙂

katarinka289
29. jan 2014

@dai Nemyslim si,ze zarabame vysoko nadstandartne.Manzel 1200 a ja som tiez mala okolo 1000, ked som pracovala v Rakusku.Kazdy ma tu moznost
@hoblinka13 to,ze niekto nema deti nemusi znamenat,ze je nestastny.Ja som tiez s materstvom cakala po 30tke.Najskor sme sa s manzelom zabezpecili.No v dnesnej dobe by asi nikto nerodil,keby sa vsetci bali buducnosti.

dai
29. jan 2014

@katarinka289 a z tychto platov ste dokazali pri normalnom zivote ako si pisala ( dovolenky, neodtrhanie si od ust ) zarobit na dom bez hypo? teda za predpokladu ze pises ciste platy a minuli ste polovicku z toho prijmu ( co podla mna vylucuje nejake normalne dovolenky ) tak by ste museli sporit na dom najmenej 6 rokov ( a to teda beriem uplne tie najnizsie mozne cisla pri svojpomocne stavanom dome na darovanom pozemku )

katarinka289
29. jan 2014

@dai Nezacali sme so setrenim az v momente,ked sme si povedali...tak,na jar ideme stavat.Uz ked sme spolu chodili,sme mysleli na buducnost.A ano vela veci urobil manzel na dome sam.Keby som mala muza s dvomi lavymi rukami,tak by som sa do toho nepustala...no a na Zahori su pozemky ovela ovela lacnejsie nez v BA.Sme dokazom,ze to ide.Len treba mysliet par okov dopredu.Myslim tym hned ako zacnem zarabat.Nie az sa vydam a mam dieta.To uz potom ide tazko

matozazzo
29. jan 2014

Pridam sa... Ak by sme si chceli nasetrit, slo by to, ale... nezili by sme, ale prezivali :( A to sme nechceli. Cestovali sme, sli na dovcu, nieco nasetrili, ale na dom, aspon u nas v meste by to ani nahodou nestacilo! Tak akurat na pozemok... Mame hypoteku, dost vysoku, ale z vacsej casti nam ju plati (ak nie aj celu) biznis. Preto sme do domu aj sli. A sme v meste, nemusime cestovat.. Ked si vezmem znamych, ktori maju dom mimo mesta, tak davaju 100 Eur na benzin len jeden... Tak mohli dat na hypoteku...

sisaka
29. jan 2014

@katarinka289 tak je fajn,ze ste s takym prijmom dokazali na SLovensku nasetrit na dom a popritom si este uzivat. Ocividne su na SLovensku stale velmi nizke ceny. Z vaseho prijmu by som tu v Kanade fakt mozno len prezila, s tym by som sa nielenze nekvalifikovala na hypoteku, ale nemala by som ani zvysne peniaze na nejake setrenie. Taktiez ja som nikdy nechcela mat dom za kazdu cenu, len aby bol, nie som ochotna sa z velkomesta odstahovat kdesi na vidiek, len preto, aby bol moj dom o $ 200 000 lacnejsi.
Ak je vas prijem na SLovenske pomery nadstandartny potom nema vyznam ludom, ktory maju priemerne prijmy, hovorit, aby si nebrali hypoteky, ale setrili, predpokladam, ze z priemerneho prijmu to nie je mozne a ani to nema vyznam, kedze s casom rastu aj ceny nehnutelnosti, tak by sa toho vlastneho ani nemuseli dockat.

sisaka
29. jan 2014

@petronela1985 nemusite sa triast? Radsej nech sa muz zdiera v zahranici na stavbach? To je fakt vyhra, ked muz sa koli tomu ide zodrat v praci a deti poznaju otca akurat zo Skype .....

katarinka289
29. jan 2014

@sisaka kazdy ma tu moznost odist do zahranicia zarobit,pokial este nema zavazky.Zo Slovenskeho priemerneho platu sa postavit bez hypo neda.To mate pravdu...

natalienka12
29. jan 2014

My staviame dom a môžem povedať, že na začiatku nikto nevie presne odhadnúť sumu, koľko to bude stáť. Najdrahšie sú dokončovačky a tiež veľa závisí od štandardu, aký si zvolíš. Ja poviem za seba, nám veľmi veľmi výrazne finančne pomohli moji rodičia (to bolo asi 30% celej ceny za dom) a manžel tiež veľmi slušne zarobí. Ešte v dome nebývame, sme tesne pred dokončením a dokončovačky a zariadenie sú najdrahšie, ale zároveň je to aj najpríjemnešie obdobie, keď si vyberám, kde čo bude ako vyzerať. Momentálne vyberáme všetko do kúpeľne. Držím palce.

petronela1985
30. jan 2014

@sisaka Nesprávne si to pochopila. Manžel pracuje na stavbách v zahraničí. Na Slovensku sa murár zdiera oveľa viac ako v zahraničí, kde to má lepšie zaplatené.

Deti zatiaľ nemáme. Ak budú, tak manžel si nájde prácu v mieste nášho bydliska. Dovtedy by sme chceli dom dokončiť. Z mojej výplaty uhradím akurát tak platby pre chod domácnosti.

Snáď sme sa pochopili.

katarinka289
30. jan 2014

@petronela1985 niekto tu chce zhodit nas nazoor,len preto,ze nedokazal nasetrit na dom ako my :D O tom to vzdy bolo.Kazdy zavidi len hotovu vec,no nepozera,co je za tym... Najradsej som mala otazky,ked sme stavali,ze kde na to beriete.No nesedim doma...Teda teraz ano.Teraz uz som na materskej :D

petronela1985
31. jan 2014

@katarinka289 Presne, veľmi dobre ti rozumiem. Tieto otázky sme riešili aj my. Aj teraz, keď sa ma niekto spýta, akú mám splátku hypotéky a keď poviem, že žiadnu, tak tie pohľady sú úchvatné, fakt. Ako by som niekoho okradla alebo si vymýšľala.

radoslav11
14. feb 2014

je možné si našetriť na dom ale musíš mať príjem, mne sa podarilo kúpiť priamo v meste starší dom a opraviť ale mám tam firmu takže tiež budem musieť časom riešiť bývanie pre seba a partnerku. Úver som nebral ale neviem či sa tomu vyhnem. Ak je človek slobodný lepšie ísť do sveta, makať na dve roboty 3-4 roky a šetriť, predstava hypotéky na 20-30 rokov ma desí :( A ešte niečo, ak máš pozemok, urob si základovú platňu s vývodmi na vodu, odpad... a nechaj si postaviť drevený dom Poliakmi. Bungalov vychádza okolo 25-27 tis a dvojpodlažný sa dá aj za 30-35 tis. Na Slovensku nevedia čo by za to pýtali, sám som neveril ale mám dve kamošky ktoré to riešili takto a plná spokojnosť.

bibika55
25. feb 2014

@emma2510 Žijete na Slovensku.Tak na to ako obyčajní ľudia zabudnite!!!!

janci1985
25. mar 2014

Možno som našiel spôsob ako ušetriť: 🙂

janci1985
25. mar 2014

Možno som našiel sposob ako ušetriť: http://homebook.aspone.cz

skoricaxx
25. mar 2014

ahoj - no ja mam 3 deti , byvame v prenajme a tiež chcem dom, realne na novy nebude, tak starší, ani najmodernejšie zariadenie asi mať nebudem, ani v centre mesta to nebude.... , ked pojdem po materskej do práce.....tak budem štastna ked sa nam niečo staršie padari kupiť na hypo.....momentálne som na materskej a tento mesiac som už začala stanovila strop čo môžem minúť na potraviny, oblečenie,drogeriu,,,aby keď budem na rodičovskej som neminala viac..............Ano bude to ťažke musiš mať vždy rezervu pre prípad núdze, choroby, straty zamestnania......hrozne sa bojim pôžičky (ale sny sú k tomu aby sa plnili} a tak dufam že všetko bude OK a podari sa nam ju čím najskor splatiť moj výhlad je max 10rokov,,,,ale to je optimizmus 15 rokov budem šťastná............20 dobre to dopadne............30aj tak to môže byť

karolina244
13. júl 2016

@radoslav11 ... zaujalo ma to s polskou firmou a ako potom riesily papiere na kolaudaciu? My sme nad tym rozmyslali ale ako s razitkami. Mali projekt od slovenskeho architekta a pni len stavali alebo ako dakujem

nyusika
13. júl 2016

Na dom ušetríte jednoducho (píšem o lokalite, kde žijem - BA a okolie).
Mesačne musíte ušetriť 3000 eur a za osem rokov mate dom. Keď budete ešte dva roky odkladať po 3000 eur, mate aj na zariadenie 😁

damoska
10. máj 2018
Používateľ damoska je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od damoska.

nijako, vziat si hypotéku a splácať to. Najat si firmu a rom si nechat postaviť. Iné riešenie nie je.