Ako ste riešili otázku bývania na začiatku?

karin415
29. dec 2010

Ahojte, zujímal by ma Váš názor na to, ako ste riešili bývanie na začiatku. My plánujeme bábo niekedy v priebehu buducého roka a rada by som najprv mala zabezpečené bývanie. Pôvodne sme uvažovali, že budeme bývať s priateľovou mamou v rod. dome kde sme si aj jednu väčšiu izbu zariadili, uvažovali sme nad prerobením na dvojgeneračný dom aby sme mali aj súkromie keďže moja budúca svokra je typ, že sa stále do všetkého musí miešať a vie vždy všetko najlepšie 🙂 no keď sa nám montovala aj do toho ako si zariadiť aj tú izbu tak som povedala, že toto nie... bola by som radšej za vlastné bývanie, uvažujeme nad hypotékou no dosť sa bojím tejto predstavy na také dlhé obdobie sa zadĺžiť a potom je tu ešte podnájom to sa zase velmi nepáči môjmu priateľovi. Už z toho začínam byť fakt nešťastná ... Ako ste to riešili vy? máte hypotéku alebo ste v podnájme? ako sa vám býva v podnájme? da sa finančne hypotéka zvládnuť aj pre mladú rodinu?

ela2710
29. dec 2010

@karin415 no len v ba su aj platy vyssie 🙂 kamoska chodi strazit jedno babo za 600 eur a je snim naozaj len par hodin do dna

ela2710
29. dec 2010

@lucadra my tiez sporime v kooperative sporenie dukatik - davame 13,50 e mesacne, v 18 dostane 2330 eur a ma samozrejme preplatene vsetky urazy

karin415
autor
29. dec 2010

Tak to mate super ze mate takeho prenajimatela 😀 , my tiez si tak pomaly kupujeme take somariny ako obliecky na postelne, pohare a tak...aspon to ked teraz su nejake tie peniazky kym nie je babo.

kvojtanikova
29. dec 2010

@karin415 ja si myslim ze hypoteka nie je zla vec, ak ti ju banka da, kludne sa mozes zaviazat aj na vela rokov, ved keby sa vam financne polepsilo alebo by ste nieco zdedili tak sa potom da vyplatit aj naraz alebo cez mimoriadne splatky. My sme tak mali hypoteku najprv na 15 rokov, splacame ju zatial 4 roky, potom sme dali mimoriadnu splatku vacsiu sumu co sme mali nasetrene a uz mame splacat len 5 rokov, takze spolu 9. Ak sa nam znovu podari nasetrit, mozeme si to obdobie este skratit. 350 E platime spolu hypoteku aj najom a zatial to zvladame, a to sme taka ta "stredne vrstva", ziadne mega platy.

lucadra
29. dec 2010

@ela2710 ja som k malej hladala niekoho len na utorky na osem hodin a že hodina pod tri eura nie je. tak dat 30 eur za pol dna, to radsej kaslat na to. ja ked som robila pred tehu, tak som zarobila asi 400eur priemerne, robila som ranne, poobedne, asi 100 hodín mesačne.môj muž jazdí na kamione do talianska už desať rokov , tak ten drží našu kasu. ale moje kamošky priemerne normálna baba čo je, v potravinách alebo take normal baby zarobia asi 70-80 korun za hodinu

ela2710
29. dec 2010

@lucadra u nas su tiez sa zaraba po 2 e na hodinu

lucadra
29. dec 2010

@ela2710 no ja v generali davam rovných 20 eur plus mozem hocikedy dat kolko chcem navyse a dostane nejak 5000e, neviem teraz presnu sumu. aj kebyze sa nieco stane, tak tiez sa tam preplaca nieco. ale dala som to na 20 rokov.

ela2710
29. dec 2010

@lucadra ja na 18, potom by som mu chcela od takych 14 setrit aj na stavebne sporenie, predsa len pri uveroch to bude mat potom lahsie

lucadra
29. dec 2010

@ela2710 a dve eura na hodinu si neviem predstavit, predsa je rozdiel, ked mas 100 hodin po 70 korun co je 7000 ako 100 hodin po 60 korun co je 6000 tisic. no ale clovek si nenavybera

lucadra
29. dec 2010

@karin415 ja som celu vybavu pre babo zmestila do 400eur asi. nebola som narocna a svokra mi kupila potom take tie znackovejsie veci, ja som vsetko kupovala v tescu, cherokee, zakaždým ked som išla na nákup, tak som aj malej niečo kúpila. tak sa mi to zdalo po troške a málo, no ked som si to potom zrátala, tak to bolo dosť. a teraz už len také po pár kusov, tak po 5 z každého oblečenia na doma, kupujem a hlavne hračky vela zaberu a také somarinky pre malú. a kočík chcem novy

ale vždy je lepšie všetko postupne kupovať

mishuu
29. dec 2010

Ahoj,

ja osobne mám síce zlatých svokrovcov, ale bývanie by som riešila určite vlastné kvôli súkromiu. My sme si s priateľom kúpili byt na hypotéku ešte v roku 2006 a z našetrených peniažkov sme si ho prerobili (mám foto na modrastrecha.sk).
Toto rozhodnutie by sme nikdy nemenili, sme veľmi radi, že máme svoje hniezdočko a teraz keď plánujeme rodinku tak je to na nezaplatenie, neviem si predstaviť bývať s rodičmi a mať bábo. Iste kvôli financiám to veľa mladých párov rieši (a musí riešiť) len takto, ale ak Vám to financie dovolia tak ja odporúčam úver (ak je zamestnanie tak sa splácať dá) a zabezpečiť si vlastné bývanie. Uvidíš, budete určite radi... držím Vám palce 🙂

lucadra
29. dec 2010

@ela2710 no ved hej to je pravda a dobre je ze po šiestich rokoch si môžeš nasporenú sumu aj s úrokmi použiť na čo chceš, do šiestich len na bývanie. a výhodna požička sa poskytuje po dvoch rokoch sa mi zdá, dúfam, že som to nedoplietla nejak.

mamutka
29. dec 2010

tie obavy z hypoteky - ze je to zavazok na strasne dlhu dobu - no, aspon clovek vie ake ma podmienky v zmluve a ma aku taku istotu zamestnania. Kdezto pri byvani so svokrou sa podmienky neustale menia - v 99 percentach pripadov k horsiemu a je to na dozivotie vacsinou, nie na 10, 20 ci 30 rokov - zmluva je na dobu urcitu, da sa splacat predcasne, ked sa postasti, kdezto u svokry clovek nikdy nevie kde ma koniec - zvacsa to vyzera, ze nevestu prezije! Takze radsej hypoteka s odretymi usami, ako pocuchane nervy so svokrou v kazdom hrnci, skrini, zrkadle, toaletaku........ 😀 😀 😀

norcima
29. dec 2010

Ja sa priklanam tiez k hypoteke, predsa len tie peniaze budes vkladat do vlastneho a nie niekomu do vrecka. Ja som mala to stastie, ze ked som zacala riesit byvanie nasi sa rozhodli prestahovat do rodicovskeho domu, ked umrel starky, no bolo treba dom prerobit a tak sme to vzriesili tak, ze som si zobrala uver a dala peniaze nasim, lebo im by uz uver nedali a mne ostal byt. Teraz splacam hypoteku a zatial to zvladam a uz mam plany na domcek 😀 , ale to je len hudba dalekej buducnosti, ale na to uz nebudem sama ...teda dufam 😀 .
Mohli by sme byvat aj u potencialnej svokry, no to neriskujem, nie som za viacgeneracne spoluzitie, nerobi to dobrotu.
Ak pojdes k financnemu poradcovi, tak by si nemala platit nic.
@kvojtanikova Mozem sa opytat, ze ci ked ste si predcasne splatili cast uveru, ci sa vam nejako zmenili podmienky uveru, vyska splatky, alebo nieco.... sporim si na stavebnom sporeni a uvazujem o tom, ze by som tie peniazky pouzila na tento ucel...

mimi_galis
29. dec 2010

no, my sme nastastie s manzelom zacali riesit buduce byvanie este davno predtym, ako sme sa spoznali...ked musis, tak musis..v oboch rodinach je to tak, ze nie sme nejaki bohaci, taka stredna vrstva, co neda detickam hotove byvanie pod nos, tak sme obaja odisli do zahranicia..vlastne uz na vyske som si zarobila na stavebne a potom po roku v UK som kupila byt na uver, ktory som splatila za 3 roky..on spravil podobne a tak nastasie byvanie je vyriesene...dokoncujeme domcek a v moj byt v Kosiciach je v podnajme, takze uz vracia investiciu vlastne....pomoz si clovece, aj Pan Boh ti pomoze... 🙂
Viacmenej nas k takemuto zmyslaniu prinutili okolnosti, obaja sme boli a sme samostatne fungujuce jednotky od mala 🙂 osobne si neviem predstavit byvat uz teraz, ked je mrnate na ceste, v jednej domacnosti a kuchyni so svokrovcami ( aj ked su v pohode ) alebo nasimi....sukromie je sukromie, predsalen... a urcite radsej vlastne na uver, aj ked treba dobre premysliet na ako dlho a za akych podmienok...aby z 1 milionu neboli 3 za 30 rokov... 😒

lucka1987
29. dec 2010

@lucadra ahoj no tak to mame asi aj my podobne... manzel beha na kamione do spanielska a francuzska tiez nas drzi nad vodou a ja mam priblizne rovnaky lat kazdy mesiac 400 eur +- 20 eur. sem tam nejaka fuska alebo privyrobenie u otca. a sme len dvaja takze zatial je to ok... pod 2 tis eur nejdeme mesacne. no vydavkymame na leasing, najom, telefonne ucty, net, a strava, a este si zariadujeme bytik ten nas malicky... prednedavnom som mala starosti ze pojdem na nakupy pre drobca do polska po novom roku tak sme odkladali na to.. teraz uz take "starosti" nemam 😖 nakupy sa odkladaju na neurcito.. ale peniazky odlozene budu....
a tiez mame zalozene stavebne len tam male len malu sumicku tak tam musime zacat davat, ale to az ked ten leasing doplatime cize na jar 😅 a chceli by sme si to stavebne predlzit.. teda neviem ci sa to da..lebo sa mi neche zas platit za zmluvu (minule som platila myslim ze 5tis sk)

kvojtanikova
30. dec 2010

@norcima my mame hypoteku v CSOB a tam je ze raz rocne sa moze akakolvek suma uveru (aj cely) splatit bez pokuty za predcasne splatenie, tak sme tam vlozili tu sumu a hned sa nam ten zostatok znizil. Ale inak ani ta pokuta nie je az taka vazna ak nahodou niekto pride k peniazom, urcite radsej splatit hned ako to 2x preplatit. Nam velmi vyhovovalo ze prve roky kym sme sa zariadovali sme platili malu sumu, lebo radsej sme si vzdy kupili co nam bolo treba do bytu aj pre maleho a teraz ked uz sme na tom financne lepsie sme si splatky trochu zvysili.

ela2710
30. dec 2010

@kvojtanikova a tam ste mali 100% na byt, ci ste uz mali daco nasetrene

kvojtanikova
30. dec 2010

@ela2710 nie my sme mali 80% krytie, nejake peniaze nam pozicali moji rodicia. Ale vtedy (pred 4 rokmi) nebol problem ani so 100% krytim banky, len nasi nam pozicali bezurocne tak sme to vyuzili a z banky sme uz potom brali len zvysok. Nasim to splacame tiez, ale v podstate to ide na ucet maleho, oni sa tak rozhodli. Lebo ja som ten typ ze "miniem kolko mam" ☹ Ked mam malo, viem vyzit z mala bez problemov, ale ked mam viac, doprajem si a tak nasi povedali ze hoci od nas tie peniaze nechcu naspat, mame im mesacne aspon 50E davat aby sme si nezvykli kupovat somariny co nam netreba, ze oni to ukladaju malemu na knizku a potom ked vyrastie to bude jeho. Takze uz tam ma nasetrene okolo 2500E.

slavik
30. dec 2010

My máme tiež byt na hypotéku. Ale radšej platiť hypo ako nájom niekomu do vrecka. A ten svätý pokoj je na nezaplatenie.
Lucka1987 stavebné môžeš mať aj 20 rokov. Nemusíš ho rušiť po 6 rokoch a zakladať nové. Jednoducho pokým nebudete súrne potrebovať peniaze tak si tam pekne šetri. Aj my to tak robíme. Stavebné už mám 8 rok.

karin415
autor
30. dec 2010

No tak už som sa určite rozhodla... začiatkom roka hned nabehnem do banky a pozistujem ake su moznosti 😀 ak by nam nahodou nedali hypoteku tak urcite podnajom , este by som sa chcela opytat tich co si brali hypoteku boli ste manzelia ked ste si ju brali? my zatial niesme manzelia a pocula som ze je to vyhodnejsie vraj ked si beru manzelia pozicku. co som ale tak priebezne pozerala na nete hypoteky ake su druhy a tak ... nic take som tam nenasla, mate s tym niekto skusenost? 🙂

slavik
30. dec 2010

karin415 niekedy je výhodnejšie byť slobodný niekedy manželia. Najlepšie je prísť do banky a tam ti určite poradia čo je pre vás výhodnejšie.

kvojtanikova
30. dec 2010

@karin415 zalezi asi od sumy ktoru si chcete vziat. Napriklad 50tisE podla mna skor daju manzelom lebo tam je vacsi predpoklad ze to stihnu splatit, ved ty keby si to mala sama zo svojho prijmu splacat tak by ti to trvalo 50 rokov. Ked ste manzelia posudzuju vas spolu ako financny celok takze je to lepsie, pokial nikto z vas nema uz ziadne ine zavazky (alimenty, spotrebne uvery atd). Ako pise slavik, najlepsie je sa informovat priamo v banke. Inak teraz su celko dobre urokove sadzby najlepsie je si ju fixovat na co najdlhsie lebo s touto dnesnou vladou clovek nikdy nevie. My mame fixnu len na jeden rok a kazdy rok sa nam to zvysuje, co je dost naprd.

viera27
30. dec 2010

urcite sami. Je jedno ci podnajom, alebo hypoteka. Ale radsej asi hypoteku. POkial mate nizke prijmy, skus fond rozvoja byvania, ci ako sa to vola. Tam ti daju vyhodnejsie sadzby. Ale neviem, nemam s tym skusenosti, to som len pocula. Tusim musite mat obaja prijem do 1000E.

slavik
30. dec 2010

Aj 50 tisic Eur dajú slobodnému ak má dobrý plat a vychádza mu to. Fakt záleží od veľa faktorov. Najlepšie sa spýtať v banke. Ja by som do podnajmu nešla. Ja platím hypo okolo 230 eur a máme 3-izbový byt. A ešte sa skús v banke opýtať na úver pre mladých, ja ho mám a štát mi každý mesiac vracia na účet nejakú sumu. (Tuším 2% z úrokov)

lucka1987
30. dec 2010

inak mate skusenosti s tym ked vam mm na paske doprace domov 350 aur a ostatne mu daju na ruku? mojmu tak na ruku daju tis eur a minimalnu mzdu na pasku úviem ze tym prichadza o vyhody ale zamestnavatel neche dat viac cez papier) pretoze raz sme chceli hlupych 4 tis sur v banke, a sa na nas pozreli ze co my chcel od nich ked ja mam 400 na paske a mm 350 😅

alca85
30. dec 2010

@lucka1987 my si vďaka tomuto nemôžme vybaviť úver, keďže MM má na páske min. mzdu a zvyšok na ruku + moja materská je o ničom a založiť nemáme čo a ani nám nikto nepôjde za ručiteľa. Takže u nás zostáva len bývanie u svokrovcov, ktoré sa teraz robí....našťastie so samostatným vchodom, len najhoršie na tom je, že to všetko zatiaľ financuje svokor, ale projektujem ja 😀 😀 . Takže ono to vlastne nikdy nebude naše, keďže do toho ani nejdú naše peniaze (aj keď by to mali svokrovci neskôr na MM prepísať ako samostatnú bytovú jednotku)...neni som z toho vôbec nadšená, ale začínam sa stým pomaly zmierovať. Byt neriešime, lebo MM by som do bytu nikdy nedostala 😒

bea1971
30. dec 2010

my sme s muzom pracovali v jednej firme a na pasku vsetkym daval minimum a zvysok do rukya ked sme casom isli brat hypoteku 2.miliony na byt tak sme museli mat aspon na 3-4 paskach urcity prijem na schvalenie hypoteky,tak zamestnavatel povedal dobre,dam vam na 4 mesiace ozajstnu vyplatu,ale odvody na vyse ako platieva z minima mu musime vratit spat,no to ma ale vyhodilo zo stolicky,tak to co ma za nas normalne roky odvadzat odvody,tak teraz za tie 4 mesiace ich pyta od nas naspat zaplatit,ze ako on ku tomu pride ,tolko odvodov platit,no ale co sme uz mali robit,aj ked sa nam to absolutne nepacilo,tak sme museli nedobrovolne nasilu suhlasit,kedze sme chceli byt,aby sme mali kde byvat a tak pekne krasne sme cvakali cele odvody zamestnavatelovi naspat a samozrejme po 4. mesiacoch zas minimum na pasku,hypoteku sme dostali ,byt teda kupili,potom som ostala tehotna aked som to oznamila zamestnavatelovi,aby ma podla zakona preradil na lahsiu pracu,tak to ani neurobil a ja som o babo prisla,ked som sa vratila z nemocnice,tak ma na stole v praci cakala vypoved ,ze bud to podpisem,alebo budem ozaj len dostavat tu minimalnu mzdu,a co sa tyka vyplaty co som este mala poslednu dostat,tak samozrejme minimum a vravim a ostatne? a oni ,ze co este chcete,to je vsetko uz nic nedostanete,tak s nami vybabrali,ale po 2 mesiacoch som znova otehotnela a dnes ma Adrianko presne 1.rocik a byvame v bytiku a pomaly splacame hypoteku ,no obraciame kazdy cent.

alca85
30. dec 2010

ale do zariaďovania mi nikto nebude nič hovoriť, veď len by skúsili. Ja som si povedala, kde čo a ako bude (napriek ich pripomienkam), lebo že inak tam bývať nepôjdem a musia byť ticho. Keď svokor urobil zo začiatku niečo unáhlene a nepremyslene ( z veľkej nudy) tak som narobila poriadky a už sa menilo. Nech si zvykajú, že ja si vydupem ak niečo chcem. A nerobí mi ani problém povedať čo si myslím.

alca85
30. dec 2010

@bea1971 toto ideme riešiť od nového roka aj my, aj keď to s tými odvodmi sa mi absolútne nepáči. no nejak to tie 3 mesiace prežijeme.