Ako ste riešili otázku bývania na začiatku?

karin415
29. dec 2010

Ahojte, zujímal by ma Váš názor na to, ako ste riešili bývanie na začiatku. My plánujeme bábo niekedy v priebehu buducého roka a rada by som najprv mala zabezpečené bývanie. Pôvodne sme uvažovali, že budeme bývať s priateľovou mamou v rod. dome kde sme si aj jednu väčšiu izbu zariadili, uvažovali sme nad prerobením na dvojgeneračný dom aby sme mali aj súkromie keďže moja budúca svokra je typ, že sa stále do všetkého musí miešať a vie vždy všetko najlepšie 🙂 no keď sa nám montovala aj do toho ako si zariadiť aj tú izbu tak som povedala, že toto nie... bola by som radšej za vlastné bývanie, uvažujeme nad hypotékou no dosť sa bojím tejto predstavy na také dlhé obdobie sa zadĺžiť a potom je tu ešte podnájom to sa zase velmi nepáči môjmu priateľovi. Už z toho začínam byť fakt nešťastná ... Ako ste to riešili vy? máte hypotéku alebo ste v podnájme? ako sa vám býva v podnájme? da sa finančne hypotéka zvládnuť aj pre mladú rodinu?

lucka1987
6. jan 2011

@milagrosss20 zabudla som dodat ze ak ste manzelmi tak mas naviac narok si uplatnit danovy bonus co je mylsim 30 eur mesacne...... socialka teraz naozaj malo dava.. a uz aj pre buducnost je manzelstvo lepsie(moj osobny nazor) pre pripadny uver na dom ci byt vam daju skor mazelom ako jednotlivcovi.. (podla toho kolko mm zaraba)
a este ma napadla jedna vec...ak ches ziadost o najmny byt .. mesta a obce vzdy uprednostnuju mlade rodiny s detmi

ela2710
6. jan 2011

@lucka1987 ja len, ze ten danovy bonus je 20 eur na kazde vyzivovane dieta...inak my asi tiez skusime ten obecny byt, dufam, ze sa nam podari, oplati sa viac ako hypoteka

lucka1987
6. jan 2011

@ela2710 no hej ja to neviem presne lebo deti nemam 😀 😀 ale vedela som ze je to tak nejako.. my aj ed mame byt.. len dvojizbak. tak tuuzime mat domcek.... 😅 😅 dufam ze s to splni niekedy.. ale najomne byty (a hlavne obecne) su dobra volba.. mas tam ziadnu pravdepodobnost ze ta vyhodia.. to by si musela dllho neplatit.. hlavne ak na urade su to vsetko kamarati ci rodina 😀 😀 a po case je tvoj. ak je to vyhoda.. a najma ak ide o novostavbu alebo tak.. ze sa do toho nemusi vrazat moc

dadis
6. jan 2011

@lucka1987 a to chces povedat, ze tych 400€ e energiami je akoze vela? Min 160€ su z toho naklady, ktore by si mala byte tak ci tak...240€ je z toho odplata prenajimatelovi (napr.), pod 50000€ som v PB nenasla trojizbak, tak to mas najomne pri rovnakej cene na 17rokov, vacsina ludi tych 50tis, len tak z vrecka neda, tak musis priratat naklady na hypoteku (poplatky banka, uroky, poplatky kataster, pravnik alebo realitka, udrziavanie bytu)...ak vsak mas 50000€, a vhodne ich investujes, a mas z nich rocne 5% vynos...tak porovnavaj... pri bratislavskych bytoch rataj s ovela vacsimi cenami za byt, cenami za najmy, ale aj tak to vyde +- rovnako...

lucka1987
6. jan 2011

@dadis na nas okres je to vela..je to vela aj na to ze byt nema plastove okna, ze okrem nabytku si tam musela doniest spotrebice...
pretoze tu sa 3 izb byt da v pohode kupit za 30 tis eur... 😉 neviem ake byty sa hladala.... zijem tu a my sami sme predavali trojizbak pred par rokmi...

lucka1987
6. jan 2011

@dadis jaj a zabudla som ti napisat ze som vysie v pispevku pisala ze byt ma standard 90 rokov.. je rok 2011.. cize nie je nejako prerobeny... ani jadro ani nic... cez okna fuka, a nabytok je polsky spred 15 rokov... vsetko vrzga, pripadne sa kazi.. vacsia polovica nabytku sluzi viac ako vypln do priestoru ako by mala splnat ucel...

lucka1987
6. jan 2011

@dadis podnajom je fajn.. pokial je clovek mlady a neni rozhodnuty co vlastne chce kam chce ist.. ale ak su uz deti a chce sa uhniezdit....tak je to rozhodne zla volba .. dobra volba pre tych co si skutocne nemozu dovolit uver na dom ani vlastny byt) takze ti tvoj nazor neberiem.. len som ho okomentovala.. 🙂

lucka1987
6. jan 2011

dokaz ze naozaj sa da zohnat 3 izb byt aj lacnejsie ako 50 tis eur v PB http://www.regionalna-inzercia.sk/i/ponukame-na... za 38 tis a o som nehladala len so na to hned na prvej stranke narazila..... taktiez mam vela znamych co predali byty (koli tomu ze si postavili) a seny sli nie viac ako 40 tis eur..
to len pre info az tu nevyzeram ako cudacka z lacneho kraja.... 😀 😀

milagrosss20
6. jan 2011

lucka tak ti gratujem k prirastku :D len si davaj pozor teraz...ach aj ja by som cela zazit nieco taketo... A co sa tyka toho bytu tak to je take dost zlozite si myslim....nie?

ela2710
6. jan 2011

@lucka1987 ano, no domcek je fajn,ale je s nim viac prace 😉 nam zatial staci bytik, no aj my sme len v malom 2-izbovom, a nema ani balkon ☹ a aj my mame taky region ze 3-izb. byty po 30000 eur, a najom tu platime 300 e, takze si myslim, ze tento najom sa dako neoplati

lucka1987
6. jan 2011

@ela2710 hej jasne v ziari su lacne kukala som minule cosi v telke a davali regiony, a ze tam sa oplati investovat do bytov.. mate tam este lacnejsie ako u nas... hej je snim vela roobty.. ale ja som vyrastala na sidlisku potom sme kupil dom.. a tera zas byvam v byte ale na dedine. a mame velky rohovy balkon nastastie 😉 ale aj tak domcek je domcek.. zatial mame len chatu kam chodime aspon si to kompenzujeme.. (letne grilovacky, zimne sankovanie v horach a nasledne pitie vareneho vina a hriate sa pri krbe) 🙂 🙂 🙂 to mozem

ela2710
6. jan 2011

@lucka1987 no jasne, to uz hej, len do domceka ide aj vela koruniek, my chodime k mojej mame, ked si chceme uzit vidiek =D

marika1977
6. jan 2011

@lucka1987 tak ti k tym//gratulujem a drzim palceky nech sa uz dari 😀 moja sesternica nedavno tiez prisla o malinke...ale su v poriadku tak je len otazka casu kedy zacnu nanovo skusat 😉 veeeelmi by som im to dopriala.tak to aj ja robim u korejcov uz 8mi rok tiez som najprv za pasom a po materskej ako administratorka,tak to bolo uz ine kafe a s platom som tiez tak bola ako ty...viac som zarobila len z nadcasmi.mm je statny zamestnanec a tiez nezarobil viacej ako ja no a teraz pri 3detoch +uver,vydavky a ja len matersku...uskromnime sa a hadam to nejak zvladneme.pises ze tvoj otec ma stavebnu firmu,to je super vela vam pomoze...ja mam svokra murara tesara vodara strechara....skratka zivnostnika co spravi vsetko tiez sme mali v tom velke stastie.celi dom nam on z muzom zrekonstruovali.este stale je plno roboty len musime nejak nasetrit...novy dom je novy dom darmo,stary zozerie vela penazi a tie vecne opravy...

lucka1987
6. jan 2011

@marika1977 on ju nema.. ma to jeho kamarat.. on mu len robi nieco ako pravu ruku vo firme... 😉 keby ju mal tiez som asi za vodou 😀 😀 lebo ta firna stava stabvy po celom slovensku a aj v zahranici.. tak asi by som nebola v najomnom byte... ale ja nie som narocna, nepotrebujem miliony.. "len" aby som mala byvanie nejaky domcek 3 izby + kuchina, nejaky dvor malu garaz... a pracu natrvalo aj s mm, aby sme sa nemuseli bat o miesta... 😅

marika1977
6. jan 2011

@lucka1987 presne....to ako by som ja hovorila 😀 mojim snom bol kusok miesta na zemi,ktore je moje a odkial ma nikto nevyhodi a kde viem,zaco si platim...najom su vlastne peniaze za to, ze mas kde spat ale hypouver uz platis za svoju strechu nad hlavou 😉 aspon ja to tak vnimam...a vzdy si hovorim,ze raz ak tu uz nebudeme aspon nieco po nas detom ostane...najlepsie je na tom to,ze prvy krat v zivote mam spalnu 😀 a tesi ma,ze si mozem dovolit 2detske izby bo miesta mame habadej,ze tym mojim detom viem dat aj ich vlastny priestor co som ja nemala 😉 no,2detska sa bude robit az na jar alebo bud,rok...to aby mohla byt aj najstarsia sama sebe panom a nie prisposobovat sa drobcom 🙂 🙂 🙂

kaja173
6. jan 2011

@karin415
ahoj.ja byvam u svokrovcov uz dva roky.planujeme stavat,al ecakame kym dostaneme povolenie.nie je nad to mat vlastne.niekedy mam stavy ze ujdem ku svojej mame.ta nam radila pred tym ako sme sa mali vratit zo zahranicia,ze najprv vlastne byvanie.spoznali sme sa tam,nasetrili sme si tak,ze by nam stacilo na kupu hotoveho bytu,ale sme ich nestastne investovali a musime na ne cakat,zostali sice v rodine,ale ako sa hovori,kto ta naviac osere ked nie vlastna rodina???ale skoda,kym sa odstahujeme ,prejdu asi este tri roky.preto radim kazdej,nie spolocne byvanie so svokrovcami,aj keby boli ako zlaty.1,nie je to vas dom,mozete sa aj roztrhat,ci v upratovani alebo v prerabani,vzdy to bude len ich dom 2,neplati tam vase slovo 3,mozete sa aj roztrhnut,vzdy budes ta zla TY...moj nazor

dadis
7. jan 2011

@lucka1987 neviem tie ceny, ja som pozerala cez google, ani sa nechcem hadat...ja som nemyslela, ze to je naj riesenie, ale ze je to jedno z rieseni, ktore sice na prvy pohlad vyzera uplne nevyhodne, ale pri blizsej analyze to tak nie je...ja tiez nebyvam v podnajme, ale rozhodne to bolo jedno z rieseni, ktore sme zvazovali, pretoze ma aj vela vyhod...my Slovaci sme v tomto take konzervy (priznavam, ze aj ja) 😒 ...a inak ja tiez do zariadenia bytu, ktory prenajimam nedavam de luxe zariadenie, pretoze som sa uz veeela krat sklamala z pristupu ludi k cudziemu majetku ☹...rada by som to tam mala pekne ako doma, dala by som do zariadenia srdce, ale to si musis odzit na vlastnej kozi, aby si sa vedela ☹

karin415
autor
8. jan 2011

@marika1977 @lucka1987 ak by som požiadala o pridelenie nájomného bytu ako dlho to asi trvá kým posúdia žiadosť? hľadala som nieco na neto ohladom toho a nasla som ze sa zmluva je stale na dobu urcitu, to znamena, ze sa moze stat ze nam ju niekedy nepredlzia? je to v podstate stale ako podnájom (mozno dlhodoby)... s moznostou odkupenia?

lucka1987
8. jan 2011

@karin415 zalezi to od miesta kde o pridelenie ziadas... na vychode neviem ako to chodi... u nas je to takto.. teraz sa v okrese a v meste aj na dedinach v okoli stava velmi vela bytoviek mensich co je asi do 20 bytov na jednu bytovku... takze sa davaju ziadosti na urad a v ked sa byty dostavaju tak sa najomnici stahuju u mna to trvalo dva roky... ale ked ides do starieho bytu, ktory sa uvolni... moze to trvat dva mesiace ale aj 5 rokov...(ziadost musis pisat opakovane) naozaj to zalezi od mesta, nie vsade je viac bytov volnych.. napr v nasom meste to bolo minuly rok cez 1000 ziadosti..a stavali sa len 4 bytovky s cca dokopy 50 bytmi... + byty co sa uvolnuju po neplaticoch, ci tych co odidu dobrovolne...
mym male zmluvu na 3 roky a predlzit ti ju nemusia , ale musia mat na to dovod.. napr ze presiahnes vysku prijimu, alebo ze mas maly prijem, alebo ze mas problemy s platenim najmu.. dalsia vec pre ktoru ti mozu nepredlzit najom, je ked ten byt kde byvas chce niekto kto ma na urade znameho a posle mu obalku s eckami.. vtedy je to o inom...
ale ak platis plarvidelne nestava sa ze ti nepredlzia zmluvu.. drzim palce nech si najdes vysnivane byvanie

swarovski
9. jan 2011

@karin415 svokrovci? Nikdy!!!! Rodičia môjho priateľa sú síce fantastickí ľudia, ale spoločné bývanie naruší akýkoľvek dobrý vzťah. My máme hypotéku, na 30 rokov, 2garsónku v Blave. Platíme dosť veľa, plus ja mám pôžičku, takže nemáme na ružiach ustlané, ale nemenila by som. Nikdy. 🙂
Hypotéka je len strašiak, ak vládzu ľudia platiť podnájom, určite je lepšie platiť to ako hypo 🙂

milagrosss20
10. jan 2011

Mi tiez s priatelom mame toho dost vela....Hypoteka na byt a potom aj platime si podnajom a ktomu tie vsetky polatky co patria k zivotu a ostane nam asi 30 euro namesiac...a ktomu ja nemam stabilnu pracu len na dohodu..a aj to je mizerne platena...takze asi tak nejako...malicke si budeme moct dovolit asi o 10 rokou... 😨 😨

lucka1987
10. jan 2011

@milagrosss20 30 eur??? fuuha... a ked platite hypoteku na byt preco byvate v podnajme.. nejako tomu nerozumiem.... kurnik a ja sa stazujem... a to nam mesacne ostava tak 300 eur, nie 30. 😅 babo je dost velka investicia.. ono sa to zda ra potrebuje to, raz to.. potom nieco nasetrit.. ved chces mu dat urcite nejake korunky ked vyrastie... a skolu zaplatit, povie mi ze chce ist na vysku drahsiu, a potom mu zaplatit svadbu a taaaaaaaak to ide stale dokola.. stale bude cosi...

petra80sd
12. jan 2011

Ahojte, môžem sa pridať? 🙂

lucka1987
13. jan 2011

@petra80sd ahoj.. no ved kludne 😉

petra80sd
13. jan 2011

začalo to asi takto...po svadbe sme bývali v bytovke so svokrou a švagrom a tá sa neskôr predala a išli sme bývať do rod. domu, kde mal každý jednu izbu a my sme mali už malého 🙂 ..to sa ešte dalo no švagor sa tiež oženil a narodilo sa im dieťa a ja som čakala druhé,takže v 3-izb.dome nás bolo 7 ľudí ☹ ...žiadne súkromie 😒 ,tak sme najprv žiadali o nájomné byty ale dostali to tí, ktorí to vôbec nepotrebovali(rodinka,známy) 😠 ...tak sme si išli zažiadať o úver a schválili nám ho a to som bola čerstvo na materskej s druhým ...kúpili sme si hrubú stavbu rod.domu a za 4 mesiace sme bývali v našom a sami,síce zadľžený na 30 rokov ale spokojný 🙂 ...takže kto má na podnájom má určite aj na hypo a vyjde vás to lacnejšie, predsa vo svojom je len vo svojom a nie v cudzom...tak vám podnájomníkom držím palce nech to vyjde 😅

lucka1987
14. jan 2011

@petra80sd jeeej , ale mas svoje.. tak parada... no u nas nam akosi zatial nechcu scvhavlit ziaden uver. lebo nemame nehnutelnost.. teda ja mam rodicovsky dom, ale ten mi zalozit nedovoli otec... (aj ked je na papiery moj) a ja mam nie iac ako 4OO eciek a mm zaraba cez pasku len minimalnu mzdu... ostatne do ruky... takze nam uver nevychaza... preto teraz mesacne setrime, ale sme mali nejaky kapital ulozeny v banke a potom by bakba dala lahsie peniaze. no aj tak viem ze to nebude med lizat 😅

petra80sd
14. jan 2011

mi sme dali ohodnotiť tú rozostavanú stavbu a na základe toho nám dali úver do čiastky 66 tisíc eur a samozrejme tým aj ručíme, pokiaľ úver nebude splatený....skús sa popýtať keby ste ručili tým domom alebo bytom čo si vyberiete to by malo ísť...mi máme úver v slov. sporiteľni tam to vychádzalo najlepšie skúste tam 🙂 ,keď môžem poradiť

lucka1987
14. jan 2011

@petra80sd dik za radu... no bytom sa nam neda, lebo je este obecny (po 20 rokoch ma byt az nas) a domov tak isto nebudem moct rucit... lebo tam byva otec aj s surodencami a to by mi neodvolil aj ked je moj na papiery... teraz odkladame.. ked budeme mat odlozene prasule tak nam lahsie daju uver.. mescne sa nam da odlozit asi 300 eur zatial, keby sa utiahneme tak aj 400... takze za par rockov mozno nasetrime a potom nam aj uver dufam daju.. zatial to vidim beznadejne.... jedine ako ste to urobili vy.... kupit rozostavanu stavbu, a nou rucit...