Ako ste riešili otázku bývania na začiatku?

karin415
29. dec 2010

Ahojte, zujímal by ma Váš názor na to, ako ste riešili bývanie na začiatku. My plánujeme bábo niekedy v priebehu buducého roka a rada by som najprv mala zabezpečené bývanie. Pôvodne sme uvažovali, že budeme bývať s priateľovou mamou v rod. dome kde sme si aj jednu väčšiu izbu zariadili, uvažovali sme nad prerobením na dvojgeneračný dom aby sme mali aj súkromie keďže moja budúca svokra je typ, že sa stále do všetkého musí miešať a vie vždy všetko najlepšie 🙂 no keď sa nám montovala aj do toho ako si zariadiť aj tú izbu tak som povedala, že toto nie... bola by som radšej za vlastné bývanie, uvažujeme nad hypotékou no dosť sa bojím tejto predstavy na také dlhé obdobie sa zadĺžiť a potom je tu ešte podnájom to sa zase velmi nepáči môjmu priateľovi. Už z toho začínam byť fakt nešťastná ... Ako ste to riešili vy? máte hypotéku alebo ste v podnájme? ako sa vám býva v podnájme? da sa finančne hypotéka zvládnuť aj pre mladú rodinu?

dadis
30. dec 2010

inak ja prenajimam 1-izb byt, takze na to pozeram aj z ineho uhla a poviem Vam, ze je to len taka "hlupa" predstava, ze hypoteka sa oplati viac ako prenajom...teraz su 3-izbove byty na prenajom v Bratislave za taku dobru sumu, ze sa podla mna ani neoplati brat hypoteku, to co zaplatite za prenajom, by ste zaplatili len na urokoch, keby ste chceli taky byt kupit a ta predstava, ze "platim" do svojho a nie do vrecka prenajimatela je stiez skreslena, pretoze pri uverena 30r aj tak polovicu zhltne banka a nie nehhnutelnost, ako si mnohi predstavuju...ale vsetko ma svoje pre a proti, predsa len domov je domov...ale zase prenajom ma x vyhod typu: ides uz do zrekonstruovaneho, mozes byt (takmer) kedykolvek vymenit, napr. za blizsi k praci, skolke, skole, pri zlych susedoch, prenajimateloch...mozes sa kedykolvek zobrat a odist do zahranicia na dlhsiu dobu a nemas starost s platenim najmu, kontrolou bytu atd...

alca85
30. dec 2010

@bea1971 tí zamestnávatelia sú riadne svine....a ty si ich nemohla nejak zažalovať, že ti ako tehotnej neprispôsobili pracovné podmienky?

badzova
30. dec 2010

ahojte
tak my mame hypoteku a 2,5 izoby bytik, ktory ideme dat od marca do prenajmu na 1 rok a ideme byvat k mojim rodicom. uz sa to financne nedalo zvladat. po roku sa vratime, mala pojde do jasli a ja do prace. inka sa neda, dosli by sme o byt a to nechcem konecne mame taky ako som chcela, v centre mesta v dobrej lokalite. tak 1 rok nejako prezijeme, snad 😀

lucka1987
30. dec 2010

@alca85 no to viem sme si kedysi o tom pisali... aj mna ide z toho rozhodit.... ale tak co uz.. by teda zatial byvame v mensom bytiku, ale v nasom.. ale kupu bytu neriesime tiez lebo ani ja ani mm sme neni bytove typy... ja chem domceeeeeeeeeeek 😀 😀

bea1971
30. dec 2010

@alca85 nemali sme uz inu moznost a pristupit na tuto doslova vydieracsku variantu ☹

alca85
30. dec 2010

@bea1971 no veď ani my nemáme inú možnosť....zamestnávateľ mu povedal jasne, že ak chce plnú mzdu, musí si zaplatiť odvody 😒
@lucka1987 hééj? Bože ja sa už ani nepamätám. katastrofa.

lucka1987
30. dec 2010

@alca85 heh sak ani ja si vsetko nepamatam...to sme davno rozoberali, v junovych zlatickach 😉

dadis
30. dec 2010

inak s tymi "peniazmi na ruku" by som ja osobne pracu nikdy nezobrala, je to podla mna nespravodlive aj voci zamestnancovi, aj voci inym platitelom odvodov, inym ludom (o kolko penazi viac by bolo na zdravotnictvo atd)...vyhody z toho cerpa jedine zamestnavatel...setri na odvodoch, drzi zamestnancov "v sachu", pri odstupnom dtto..darmo sa stazujete, ak ste sa na tom "popalili", vy ste na taketo podmienky pristali...
pri vodicoch MKD ale vobec nemusi ist o "ciernu pracu", pretoze vacsia cast vyplaty moze pozostavat z cestovnych nahrad (tzv. diet)

alca85
30. dec 2010

@dadis hmm, to sa ľahko povie...ale človek je rád, že má vôbec v dnešnej dobe nejakú robotu a plat, z ktorého ako tak vyžije. Pred tým mal robotu, kde mu išla celá výplata na pásku, ale ten plat bol asi polovičný z toho čo má teraz, a ver, že teraz to tiež nie je bohviečo, pokiaľ sú neni práve sviatky a odmeny.

bea1971
30. dec 2010

@alca85 no oni sa potom kryli,tym ze vsak mi hovorili nedvihaj tazke ,hovorit ja jedna vec a zariadit to oficialne druha,bola som aj na inspektorate prace,ale ti zamestnavatelia to tu maju vsetko podchytene pod palcom az o vsetkeho sa vzdy vykrutili,aby unikli spravodlivosti a doslovne sa bavia na nestasti druhych a to je uz viac ludi s podobnym osudom co takto s nimi zametali az boli psychicky radsej donuteni odist,ja som bola oproti nim velmi malicka,ale keby som mala dobreho pravnika,tak by mali sakra problemy a mozno by sa aj nedplatili,ale ten super dobry pravnik by stal nekrestanske peniaze co v nasej situacii nepripada v uvahu,aj muz odtial odisiel ,vyvadil sa s nimi kvoli tomu,ze ma nepreradili na inu pracu,lebo to bola tazka praca vo velkosklade potravin a samozrejme zima,mohli ma dat aj do kancelarie prijimat a vydavat objednavky ,ale nestalo sa,musela so vlacit a dvihat aj 12-15 kilove balenia,krabice,bednicky,nezaujem bolo treba robit rychlo a kvalitne a o prescasoch ani nevravim,povedali komu sa nepaci,moze odist,no sila,ale aspon,ze uz mame ten byt

bea1971
30. dec 2010

@alca85 ved tie odvody to je pre nich povinne zo zakona a oni este takto vydieraju a za chrbtom sa smeju ako sa mladi trapia,no sila

zuzanockamt
30. dec 2010

@karin415 my byvame v jednoizbaku - 25 m2 ... teraz uz aj s dietatkom 🙂 😵 ... byt je manzelov, ma nan pozicku, nastastie ale nie hypo 🙂

alca85
30. dec 2010

@bea1971 no takto zaobchádzali aj s mojou kamoškou v jednom hypermarkete. Ani im nevadilo, že má papier od doktora, že nemá zdvíhať ťažké, úplne ju každý odignoroval.
Ja som to v zamestnaní tiež nemala ružové, tak som sa hodila na PN, aj keď sa to dr. moc nepáčilo.

dadis
30. dec 2010

@alca85 to je pravda, ale darmo sa potom cudujeme, ze to tu na SK ani lepsie nebude, ked sa nechame zamestnavat omrdavacmi, staneme sa nimi aj my, a ani si tym ani tak nepomozeme, ako by sme ocakavali, vzdy sa to vykompenzuje na niecom inom...

bea1971
30. dec 2010

@alca85 no keby som bola vedela ako dopadnem tak,prisam vacku idem na PN az do porodu,ale kto vedel,kaslem na nich,nech sa obohacuju este viac,mne je to jedno,nech len maju,ja by som na ich mieste kludne spavat nemohla,ale ludia su vselijaki,ale musim povedat cest vynimkam,je ine ked ozaj maly zamestnavatel vidim,ze zjie od vyplaty do vyplaty,nestiha ,platit a je chudak zadlzeny po usi na nielkolko rokov,ale je ine ked sa niekto topi v peniazoch,nevie uz co s nimi,ma viac domov a viac luxusnych aut atd. a tu bude este zgrlosit na par odvodikoch pre niekolko desiatok zamestnancoch,no tam u nich sa tocia ine peniaze,to raz nechtiac vyslo z ust ich osobnej uctovnicky,ale nemala to nikomu vobec hovorit,ale nikde sa bohuzial preriekla,oni si mozu dovolit ine drahe byvanie za nie ciste peniaze,co je aj overene,no nech si len maju,ani troch im nezavidim,iba ich lutujem ake maju kamenne srdcia bez kuska tepla a pochopenia 😢

lucka1987
31. dec 2010

@alca85 kokso.. s tymi hypermarketmi to poznam.. robila som v tescu kedysi.. kolegina z oddelenia domace potreby bola tehu.. myslela som ze ju daju na ide oddelenie, lebo v domacich sa dvihala s krabicami hrncovymi supravami a podobne... no a oni nie.. vies co? do nastupu na matersku tam makala... no ja som mala dost.. radsej by som to rpemarodovala.. ale co uz ked pri mesacnej marodke by jej dali 180 eur... a ona bola sobodna mamina,. tak si chcela zarobit.. ☹

atinka22
4. jan 2011

No tak to je fakt sila, čo sa na tom Slovensku deje! 😠
Zamestnávatelia zdierajú ľudí, ktorí nechcú nič iné len svedomito pracovať a zarobiť si nejakú tú korunku.
Ja som z východu, viem aká je tu núdza o prácu. Sestru nedávno prepustili - konkurz vyhrala iná firma, ako tá v ktorej robila sedem rokov, chceli si ju síce nechať ale za takých podmienok - makať od 7.00 do 15.00 a to na polovičný úväzok, žiadne stravné lístky, žiadne iné "výhody". Tá firma bola zo Žiliny a tí šéfovia sa tvárili ako malí bohovia a sa čudovali, že tí ľudia tam nechcú za takých podmienok robiť a ešte sa pýtali - či to máme na východe toľko pracovných ponúk, že si vyberáme? Idioti, ľudia chcú robiť, ale každý by mal poznať svoju cenu na trhu práce a nenechať sa zdierať. 😖

adka12
4. jan 2011

my sme brali hypotéku. Radšej si budem platiť svoje, ako bývať v podnájme a dávať niekomu do vrecka!!! To nehrozí!!!
340€ za prenájom? My platíme 300€ hypotékou aj s platbami za byt a máme 3 izb. byt a je NÁŠ!!!

skuste1983
4. jan 2011

Ahojte. My sme tiež brali hypku na dom, ktorý tohto roku dokončíme. Ale vedieť, že sa dovtedy budem každý rok sťahovať, radšej za tie peniaze byt.Už sme sa 3x sťahovali a dúfam, že už sa budeme sťahovať len raz do nového. 😉 Ale už nám to končí. Prajem pekný večer.

reisi
5. jan 2011

zacinali sme s muzom vselijako, podarilo sa nam zabezpecit vzdy vlastny byt, teraz sme v uz dome.Bolo to narocne.
Tiez prenajimame byt ,no nie z dovodu zarobku ale aby byt nechatral. Mali sme ho dlhsie prazdny ale nemala som cas chodit vetrat , pustat vodu po case uz tam zacal byt zvlastny puch pritom je to novy zrekoonstruovany byt, tak padlo rozhodnutie prenajat niekomu kto potrebuje i pomoc... Prenajali sme znamym, no problem s platbou neustaly pritom mali ludovu cenu plus x-dalsich problemov .Teraz sme ho dali len za energie a zase boli problemy s platbami. To uz ked je problem zaplatit si len co miniem vodu ci energiu a najom, tak nemam slov 😠 Mne uz pripada, ze uz ani pomahat sa neoplati 😝

dadis
5. jan 2011

@reisi aj ja mam zle skusenosti s prenajmom pre znamych, aj za prenajom iba s energiami (s tym chalanom som sa potom aj sudila a na sude uviedol, ze mi platil viac a ze som okradala stat o dan 😒 )...najlepsie je prenajat byt cudzim ludom, nechat si za to riadne zaplatit, mat riadnu zmluvu, riadne platit dane...treba ratat s tym, ze nikto ti byt nebude "ochranovat" ako vlastny, ze vlastne "zarobene" peniaze potom aj tak budes musiet preinvestovat do oprav a noveho zariadenia..

milagrosss20
6. jan 2011

ahojte citala som vase prispevky...
no co sa tyka toho byvania tak moj zasa ani neche mat melicke koli tomu ze nema vlstny byt...takze torsku sa trapim ja koli tomu ako on....

a co sa tyka tych poradcou financnych tak ja sa tomu venujem a poviem vam ze financny poradca vie viac vybavit bezny clovek...a po dalsie jemu sa nic neplati urcite....

lucka1987
6. jan 2011

@milagrosss20 ahoj aj ja som bola financna poradkina.. teda pomahala som jednej.. v OVB neviem ci poznas... hej vybavy viac ako bezny clovek.. ale povedzme si uprimne.. ked som ta robila tak som robila tak, aby som mala najviac zarobene ja... 😅 nie je to o nezistnosti.. nebola som na zivnost len na cierno naozaj ako pomocnicka jednej znamej.. ale stretka s potencialnymi klientmi som mala aj ja sama .. potom som presla do poistovne a aj odtial som vypadla.. teraz ked nieco chem opytam sa znamej ale nic si u nej nevybavujem...

a k tomu byvaniu.. nemas moznost poziadat v tvomom meste ci obci o pridelenie najomneho bytu??? my sme to tak vyrielisli od obce sme doslai dvojizbak, ktory ma byt za (uz len 19 rokov nas) ale tiez setrime na domcek..pozemok uz mame.
a k tomu babetku co is pisala.. preco konkretne mm nchce? ako byvate teraz? mate aspon nejake sukromie? (zo dve izby v dome) to sa da aj s babatkom.. ale vzdy je to o prisposobovani... na dieta musia byt dvaja a ver mi cim viac sa na muza tlaci tym viac muz cuva...

nemam rada nazory ze dieta az ked budem mat vysku za sebou karieru rozbehnutu a postaveny dom... to moze trvat veky,a kym sa to splni ja budem ma 35 a zisim ze na dieta je uz neskoro... ja riesim aktivne otazku babatka uz dva roky.a stale nic.. raz sa podarilo ale neuspesne.. po 9 tt som potratila...

niekedy clovek mieni pan Boh meni.... mozno sa ani nenazdas a aj ked si bues davat pozor zrazu budes tehula

lucka1987
6. jan 2011

@dadis no nesuhlasim s nazorom ze prenajom sa oplati viac ako uver..... segrenka plati za 3 izb byt zariadeny aj s energiami 400 eur....je v centre mesta PB. nic moc msto male a h...o tam je 😅 . a ani neni prilis prerobeny.. taka klasika 90tych rokov.
my si chceme jednoznacne vziat uver... ale az vtedy ked si nasporime 50 % sumu z ciastky uveru.. cize ked nasporime podla nasich planov 30 tis eur. dalsich 15 vezeme uver.o je na sk asi 1.300 000 a mozme sa pustit do stavania (otec je na riadiacej pozicii v stavebnej firme, tak mame zlavu pri stavani aj na mateialy, preto taka mala suma ze 1300 000) ale uricte narastie s tym pocitam.. a mozno nie...nechem nic velke ani ziaden prepich..a mesacne nam teraz vychadza odkladat si po 400 eciek.. o 5 rokov mozme zacat vybavovat uver... a do mojej 30tky mozem mat postavene... samozrejme su to len nase plany a sny 😅 ale urcite lepsie ako davat 400 eur za prenajom , ktory nie je ani moj.... neznasam neistotu...

milagrosss20
6. jan 2011

Lucka1987- ja som pre OVB pracovala a viem co to obnasa...akoze je to o tom ako ti k tomu pristupujes alebo to beries ako vidim len prachy ale vidim aj ludi...ja som ta brala ze vidim aj ludi a preto to nerobim ako zarobok ale popri.Aj tak som tak zamestnan na dohodu a neviem co ako robit dalej....

no a byvame v podnajme v 1 izb.a platime 250 ecka a ktomu este hypoteku 300 eur na byt....ale to je trosku zlozite...takze tak nejako...a je to tiez smutne ked on chce len takto malinke...Mala som obdobie ked som hovorila vzdy o tom ale uz som prestala...radsej si precitam taketo fora a som spoko a tesim sa s inymi babmi :D

marika1977
6. jan 2011

@lucka1987 zapojim sa do temy 🙂 ....t velmi dobre uvazujes,vy este deticky nemate tak si dokazete nasporit..my sme s mm uvazovali aj nad stavanim ale nemali sme zakladne financie...som poziadala o 3i.najomny byt no dostali sme len2i.a to mali a ako tedy 4cl.rodina to nebolo bohvie co...ja som vsak uz dlhe roky tuzila po dome...tak akonahle mi v praci zodvihli zaklad,zacali sme vyberat,nakoniec po 1r.hladania sme nasli a poziadali o uver...platime sice viacej ako v 2i byte ale to sa ani neda porovnat...namiesto 4stien mame dvor zahradu a priestoru habadej...3tie babo sme vooobec neplanovali,akosi sa nam postastilo tak do noveho domu mame uz aj prirastok 😀 a ty si mladucka,na babo mate casu dost,mas vyhodu,ze uz teraz skusate....mnohe pary zacnu az volahde v 30ke a to je dost neskoro ak sa vyskytnu problemi...uvidis vsetko sa vam podari 😀

milagrosss20
6. jan 2011

lucka a ved ja som tiez robila v tescu a za marodku som dostavala asi 280 ecka takze nemoze tak malo mat za marodku...a ked je slobodna mamina tak ma viac tych nejakych privilegii nie?

milagrosss20
6. jan 2011

marika1977 a to ako ste poziadali o ten byt?

lucka1987
6. jan 2011

@marika1977 o ved nam sa uz raz podarilo... len neuspesne... pre dvoma mesicmi som mala MA a teraz sa ASI zas podarilo vcera som mala na testiku //.. je to dost skoro.. nezarabam nejake strasne peniaze.. ved makam u korejcov v zavode tam viac ako 420 nikto nema z robotnickok...a mm beha na kamione,. a viem ze ak teda naozaj budem teraz tehu tak nejake koruny pojdu na mrnusika... takze sa stavanie aj posunie o par rokov.. ties sme ziadali o vacsi byt ale doslali sme mensi.. ale apson nieco 😉
jsne byt sa neda porovnat s vlastnou zahradou a vyhladom a sukromim 😉 😉

lucka1987
6. jan 2011

@milagrosss20 jasne ak chces byt slobodna matka tak nemas privilegia ziadne..... ale socialne vyhody.... materku dovolenku ak mas na nu narok, poberas o dva mesiace dlhsie.....ak zijes sama a plais si sama byt , mas narok na prispevok na byvanie (pretoze z MD by ti to vyslo, ale ak by zis s tebou oficialne partner uz nie)
dalej ak mas dieta vacsie a je chore a podobne alebo potrebujes s nim ostat doma. mam u zamestnavatela vacsie vyhody na paragrafy na OCR a podobne...kedze si len jeden rodic..takzie v niektorych mestach a obciach mas ulavy od platenia dani za nehnutelnost v ktorej byvas.. napr, u nas domovu dan za dom platia aj slobodne mamicky ale nie v celej vyske sumy.. inu vyhodu nemas... sestrernicaje slobodna mamina.... uz bez partnera... teraz ma maly rok aj 4 mes.. a ona dostava 190 eur prispevku... + pridavok na dieta.. cca 20 eur.. to je naozaj malo....

@milagrosss20 das ziadost na papiery na mestsky urad (tam je na to zvlast kancelaria) alebo na obecny urad... niekde maju aj tlaciva ktore len vypises.. urad je poviiny tvoju ziadost zaregistrovat a nasledne ti na nu odpovedat , napr, kolkata si v poradi cakaelov, alebo nieco v tom zmysle ze ta zaevidovali...nemala by si zarabat malicko ani prilis vela, max 1.3 nasobok (teraz neviem cu priemernej mzdy asi 😅 ) cize ak makas napr za min 350- 700 eur malo by to byt akurat... ale menej uz nie... ked ste dvaja sa to samozrejeme meni..