Ako ste riešili otázku bývania na začiatku?

karin415
29. dec 2010

Ahojte, zujímal by ma Váš názor na to, ako ste riešili bývanie na začiatku. My plánujeme bábo niekedy v priebehu buducého roka a rada by som najprv mala zabezpečené bývanie. Pôvodne sme uvažovali, že budeme bývať s priateľovou mamou v rod. dome kde sme si aj jednu väčšiu izbu zariadili, uvažovali sme nad prerobením na dvojgeneračný dom aby sme mali aj súkromie keďže moja budúca svokra je typ, že sa stále do všetkého musí miešať a vie vždy všetko najlepšie 🙂 no keď sa nám montovala aj do toho ako si zariadiť aj tú izbu tak som povedala, že toto nie... bola by som radšej za vlastné bývanie, uvažujeme nad hypotékou no dosť sa bojím tejto predstavy na také dlhé obdobie sa zadĺžiť a potom je tu ešte podnájom to sa zase velmi nepáči môjmu priateľovi. Už z toho začínam byť fakt nešťastná ... Ako ste to riešili vy? máte hypotéku alebo ste v podnájme? ako sa vám býva v podnájme? da sa finančne hypotéka zvládnuť aj pre mladú rodinu?

lucka1987
14. jan 2011

@petra80sd mam este taku otazku teda ak mozem... aka mesacna splatka vychadza asi ked ste si brali tych 66 tis.... my sme chceli najskor nasetrit nejakych 25 tis. a potom brat uver ostatnych cca max. 40 tis... ved za to sa da pekne postavit

petra80sd
14. jan 2011

mi ked sme žiadali tak ja som mala 29 a mm 39 takže najvyšší čas,muž zarábal okolo 650 a ja som mala tých 256 eur a v pohode...rozostavanú stavbu nám ohodnotil znalec na 2,5 mil.sk , takže nám dali asi 80% z ohodnotenia...vy chcete skôr dom alebo byt lebo sa to dá aj s bytom,že si nejaký vyberiete ktorý by ste kúpili dali ohodnotiť a s tým ísť do banky....nám splátka vychádzala na 320 eur a teraz nám ju znížili podľa úroku na 290 eur,no neoplatí sa to? 🙂 ,a čím ste mladší tak aj lepšie vychádza splátka lebo si ju môžete posunúť nie na 30ale aj viac

petra80sd
14. jan 2011

a gratulujem k mimi 😅 ...ináč nie si na fcb?a ešte som zabudla ... s toho úveru sme dali 30 tis. za tú stavbu takže sme to dokončili za ten zbytok peňazí 😉, dom má 88 metrov štvorcových zastavanú plochu a je 3-izbový,jedná sa o bungalow,mesačné poplatky ( elekt.,plyn) robia 100euro.

lucka1987
15. jan 2011

@petra80sd o my chceme domcek.. mame zo par pozemkov tak presne ani nevieme kde by sme stavali.. fuuha aj tak mate drahy domcek... otec robi mnazera v stavebnej firme (hant)majitel je kamarat je dost znama mozno poznas... tam by sme si mozno dali urobit na kluc... a mm je stavbar tak tiez vie vela urobit.. ale kedze chodi na jazdy tak radsej nech zaraba a lacnejsie vyjde ked nam ho postavia... otec mal kopec projektov, kde za 4 izb dom ( projekt premier zatial bez garaze) by dokazal znizit cenu na cca 7 tis eur... a bungalov je samozrejme lacnejsi... takze ja poctam tak do 7 tis na stavbu.. no ktovie ked zacneme stavat o 8 rokov (ked ja budem mat 30) tak budu ceny uplne ine.. a mozno nebudeme mat na domcek, si kupime neco stasrie a tym budeme rucit... aj ked fajn by bolo kym bude babo male, my sme mlady, a mm ma dobru robotu.. ked ja teraz este zarabam tak mame spolu cca 2 tis eur, ale ked pojdem na matersku sa to znizi, a potom ktovie ako to bude zo zamestanim.... treba hladat viac moznosti...dik za radu... to nemate vysoke splatky... tolko sme my platili leasing 260 eur + rocna pistka havarijna 1500 eur + zakona 230 eur rocne.... a teraz v maji platime poslednu splatku tak huraaaaaa 😀 😀

petra80sd
15. jan 2011

tebe sa to sa drahé? vsak ten domček máme v podstate za 66tis. a byty u nás sú ešte drahšie...k domčeku máme pomaly 5 árov pozemku 🙂,starší domček radšej neberte lebo mám známu a tá povedala,že do sterého uúž tolko vrazila že by mala vilu 😀 ....a čo tak predať niektoré pozemky? nerozmýšľali ste nad tým 😉

lucka1987
15. jan 2011

@petra80sd jaj tak en tych 66 tis? no ja som k tomu pocitala aj tych 3O tis co si pisala.. ta som potom nerozumela... nie nezda sa mi to drahe ved ceny domov idu bezne nad 100 tis eur.. len hladame s mm co najlepsiu alternativu pre nas.... koli tomu zarobku... platit uver by sme dokazali cca do 400 eur mesacne.. (zatial) len vsade od nas pytaju potrvdenia o prijime, ja mam zmluvu do marca teraz mozno na matersku pojdem a mm ma na tej paske 350 (aj ked mozno sa bude dat napisat viac po dohode so sefom)
vy ste si vybrali super sposob... fajn ze vam to vyslo... no pozemky su svokrovcov.. a preisali na mm len jeden zatial ktroy zrejme nikgy nepredame, lebo je v srede ich pozemkov.... a chcu aby sme mali hned vedla nich postavene.... a to my necheme... (kopec humien a zle vztahy, oni su tak trochu neporiadny)..... a tie ostatne musime vybehat, ale cheme to az ked bueme mat cosi na istom ze naozaj mame nejake prasule na zacatie.... a to este nemale .. zle sa zacina od nuly 😅 ale musime to asi popohnat.. asi mas pravdu s tym uverom.. je lepsie ked sme mlady mm ma uz 29.. horsie bude ked mu bude tahat na 40.. vtedy na 30 rokov isto nedostaneme uver...

rano som kukla na nete u nas v okoli rozostavane stavby a cheli za ne, nenormalne prachy, a stavby boli zbytocne velikanske... pride mm z jazdy dnes,musime pokecat...bolo by fajn keby stavame cim skor... ..
normalne ma to zacina stvat... ze je to tazke s tym byvanim... no je vela moznosti.. len treba sa pytat..

lucka1987
15. jan 2011

@petra80sd somsi to lepsie precitala takze vam dali uver na zaklade ohodnotenia stavby.. ale tu ste museli za nieco kupit... to ste kupovali z toho uveru teda ??? uz chaapeeem 😅 my sme tak planovali najskor. ze postavime hrubu stavbu a nou budeme rucit.

petra80sd
15. jan 2011

áno, to sme kupovali s toho úveru a potom nám teda ostalo na dostavanie 36tis.,dá sa aj tak ručiť ako píšeš.... ako som písala ja som bola na materskej a brali môj vek do splácania lebo to vychádzalo lepšie a aj to že som na materskej 😀 , mi sme čakali na naše bývanie až 7 rokov 😢 ,ked sme si to vybavovali tak sme sa boli najprv všade opýtať kde nám kolko dajú a najlep. v slov. sporitelni....trba si to dobre premyslieť....držím palčeky 😵

lucka1987
15. jan 2011

@petra80sd dik, aj za radu 😉 ved hej . taky uver nie je na dva tri roky.. to uz je na cely zivot.... mozno predca len pockame (no max 5 rokov) kym nebudeme mat aspon po mil. sk a potom sa da lesie brat aj uver aj vsetko.. dik za pomoc a uzivajte si domceka 😉

petra80sd
15. jan 2011

užívama, užívame 😀 😀 😀 ,rada som pomohla aspon takto

karin415
autor
16. jan 2011

Ahojte, 🙂 rada by som sa s vami este poradila ohladom vasich mesac.vydavkov. Vypocitala som si na nete vysku mesac.splatky ak by sme si vzali hypoteku vyslo nam cca 340 eur. Momentalne byvame s rodicmi tak nemam cekom predstavu kolko to moze byt myslim najom + strava pre dvoch ludi, viem ze je to rozne od regionu ale aspon orientacne.aby som mala predstavu ci sa tu hypoteku unesieme 😀

petra80sd
16. jan 2011

@karin415 ahoj, mi bývame v rod. 3- izb.dome, hypo platíme 290 a poplatky za dom máme 100 a strava to záleží od vás ako si doprajete 🙂

ivana29
28. jan 2011

Caute kocky
Chcela som sa spytat, kedze nemam vobec skusenosti s pozickami a pod.
Tiez premyslam co bude do buducna a samozrejme by som sa chcela po vyske s priatelom osamostatnit..
U akej banky, je podla vas najlepsia hypoteka s najmensim urok.
Keby by sme si chceli zobrat tak 70 000 eur na 30 rokov tak kolko by asi vysla mesacna splatka?

karin415
autor
2. feb 2011

@ivana29 ahoj, tak ja som oslovila jedného fin. poradcu, vyrátal nám splátku na cca 240 eur mesacne ak by sme brali hypotéku na 56 tis. na 30 rokov, u nas bol problem v tom ze sme potrebovali 100% hodnoty nehnuteľnosti prefinancovat hypotekou co ponuka velmi malo bank, preto to stale zvazujeme nejako sa nevieme rozhodnut ci brat hypo alebo nie... 🙂

andrejo
4. feb 2011

no ja som mal vlastny byt sice 1 izbak (52m) ale bol moj a ked sme sa vzali nas. Bolo to fajn aspon sme krpca mali na ociach. Potom sme byt predali a kupili vacsi 3izbak (97m) s prislusenstvom mimo BA. Do tych cca. 2,5-3 rokov to bolo v pohode ze sme boli v jednozbaku po kope teraz uz syn (6 rocny) potrebuje svoj priestor. No a krpec je zatial (1 rocny) s nami v spalni ale maju 20metrov izbu tak o rok budu uz spolu.
Zaciatok bol taky ze som cast penazi dostal od rodicov ako start, kedze som nehandrkal o auto a ine veci. cca. 55% som si vzal uver cez PSS a ten som kym postavili byt a sme sa stahovali splatil.
Bol to krasny pocit ze sme sa tesili s kazdej jednej veci ktoru sme si do bytu kupili. Najprv len roztahovaciu sedacku potom stolik. nieco sme dostali od rodicov z bytu a postupne sme sa zariadovali. Clovek si podstatne viac vazi veci ked ich postupne nadobuda a nema vsetko hned nachystane ako z katalogu.

fliacik
17. jún 2022

@karin415 Ahoj, ak uvažuješ o hypotéke v krátkej dobe, tak odporúčam nečakať do nového roka. Mnohé banky už zdvihli úroky a je predpoklad, že budú iba rásť. Je pravda, že ceny realít sú na maxime a nie je dobrý čas na nákup, ale kým "realitná bublina" praskne, môže prejsť neurčito dlhý čas. Ak riešiť hypotéku teraz, tak zafixovať si priaznivý úrok na čo najdlhší čas. Neboj sa využiť služby finančného poradcu, ak máš v okolí niekoho s dobrými referenciami. Pomôže Ti astaviť všetko tak, aby aj hypo bola zvládnuteľná, aj ste dokázali hypo predčasne vyplatiť. Za ich služby sa naozaj neplatí, platia ich banky a poisťovne, u ktorých sa reálne zmluva uzavrie, Teba to nič nestojí. Práve naopak, ušetria Ti kopu času s vybavovaním, poskytnú Ti viac ponúk na porovnanie a ešte je šanca, že Ti vyjednajú lepšie podmienky, než keby si si hypo riešila sama. A ak sa Ti ponuka poradcu nebude páčiť, proste sa len poďakuješ a odídeš, k ničomu Ťa to nezaväzuje. PS: nie som finančný poradca, aby to neznelo ako reklama 😀 Ak má partner stabilnú prácu a dobrý príjem, nebála by som sa toho. Pokojne, aj keby ste kúpili menší byt a nejaký čas prenajímali, z nájomného si zaplatíte splátku hypo a môžete bývať so svokrou, kým pochopíte, aké je to strašné 😀 A potom šup pekne do svojho, kde zavrieš dvere a nikto sa nestará 🙂