Ako ušetriť?

novamamima
19. mar 2013

Ahojte maminy, minule som tu narazila na jednu tému kde sa diskutovalo o tom ako ušetriť a nasporiť po pri materskej. Mne ale napadlo ako sa dá šetriť na potravinách, ale tak aby zasa netrpelo naše zdravie. Ak máte nejaké tipy, dobré receptíky tak sem s nimi. 🙂

terezka1947
29. apr 2013

@atka3
@mexico_16 .....urcite ste sa len zle pochopili....na deti je kazda mama citliva-a na starostilovost o nich ani nehovorim 😉 ....ja som taka ista 😀
....na zasmiatie: my s muzom sme sa snad este nikdy nepohadali...ale ked "skypujeme"tak sme pri tretej vete do krvi pohadani...a pritom sa chytime na nejakom slovicku 😀
A MK je casto o slovickach...hoci,je pravda,ze niektori si tu aj radi "kopnu",ale takych riesit netreba.....nebudeme sa oberat o vnutorny pokoj 😉

aninocka4
22. máj 2013

@veronika_pp ahoj,mohla by som ta poprosit o recept,ako robis chlebik bez pekarne?ani my nemame pekaren a chcem zacat piect,tak hladam nejaky overeny recept a postup,dakujem🙂

katy2
23. máj 2013

@aninocka4 ja robim tento chlebik ale s mensou upravou:
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=45891&use... (da sa vymiesit aj rucne 🙂 )
nedavam hladku muku 00 ale miesam celozrnnu - spaldovu, raznu a pod (300g) s chlebovou hladkou T650 (400g).....
postup zachovavam ako je v recepte, peciem 20 min. na 220st, potom stisim na 190st. a prikryty papierom este peciem 15 min. Hotovy potriem vodou a zabalim do utierky... je fantasticky 🙂

veronika_pp
26. máj 2013

@aninocka4 ahoj, receptov na internete je plno. Ja nerobím zemiakový chlebík, ale iba "obyčajný". Najprv si pripravím kvások - pol kocky droždia, PL cukru a voda, nechám ho trochu pracovať. Do misky si dám cca 750 g múky (miešam hladkú - T65O - je lepšia ako hladká 00 extra, ražnú, celozrnnú - pomer tak 1:1 - ak chceš mať celozrnný chlieb, tak vždy dávaj aj klasickú múku, nebude taký ťažký). 1 PL soli, 1 PL octu a asi malú lyžičku rasce. Spolu s vodou cesto vymiešam najprv šľahačom a potom ručne, až je cesto také akurát (ak sa ti bude zdať veľmi riedke, jednoducho pridaj múku). Nechám odpočívať asi hodinku. Potom zoberiem, zase ho premiesim ručne, zase nechám odpočívať asi hodinku. Potom zase premiesim a dám na plech (na plech dám najprv papier na pečenie). Nechám na plechu asi pol hodinku a potom fuknem do rúry. Predtým ale potriem vodou so soľou - to isté aj v strede pečenia a na konci. Pečiem najprv na 250 stupňov asi desať minút a potom na 180 asi 45 minút.
Dôležité je pri chlebe to miesenie a kvasenie.. sú recepty aj bez odpočívania, ale mne sa najviac osvedčil tento postup, chlebík je potom pekne nadýchaný a krehký.. čo sa týka miesenia, tak medzi odpočívaním ho premiesim možno 2-3 minútky... takže tej práce nie je až toľko. Dobrý chlieb vyžaduje trpezlivosť 🙂.
Dosť dlho mi trvalo, kým som vychytala muchy, pretože najprv som nechala cesto odležať možno hodinu a rozdiel je naozaj viditeľný, že trebalo viac.
Po vybratí z rúry dám chlebík na mriežku, zakryjem handrou a nechám odležať - nemal by sa krájať, lebo sa bude veľmi drobiť.
Takže ak ho urobím večer, tak ráno nakrájam krajce, ktoré mrazím a potom vyberám len podľa potreby....
Dúfam, že som pomohla 🙂
(PS - aj zemiakový chlebík je super, ale my sme si už zvykli na ten náš).. - aj keď pečenie chleba vyžaduje určitú zručnosť.

lilli00
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
biba04
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bandura
2. sep 2013

@veronika_pp ako sa volá ten včelar? Nápis prosim do správy, dík

efkap
12. sep 2013

Ahojte mamičky! Ak aj vás štvú stále sa zvyšujúce poplatky v bankách za vedenie účtu a spoplatnenie služieb, ktoré dennodenne využívate, je tu pre Vás riešenie ako tých pár euráčov ušetriť a ako bonus za otvorenie účtu Vám ponúkam bonus 10 eur...ak budete odporúčať ďalej... možte si zarobiť aj viac. Viac info cez IP

sirokez
22. okt 2013

@veronika_pp ahoj Veri akorobis ten jogurt?dakujem

veronika_pp
23. okt 2013

@sirokez ahoj 🙂 - na internete je veľa návodov, ako urobiť jogurt. Ja mám doma jogurtovač, ktorý spomína ešte na dobu dinosaurov - robím v ňom.
Ale ak nemáš jogurtovač, tak môžeš urobiť jogurt aj bez neho. Používam plnotučné mlieko - resp. ja mám mlieko z mliekomatu - čím "plnotučnejšie" tým lepšie. Zmiešaš mlieko s jedným bielym jogurtom - mne sa osvedčil biely hollandia, dáš do veľkej zaváracej fľaše. A je viacero variant čo s tým ďalej. Buď ho zabalíš do deky a dáš na radiátor, alebo ho šupneš do mierne rozohriatej rúry, alebo do jogurtovača. Mal by byť v teple aspoň 6 hodín - ja dávam na noc a potom je jogurt hotový. Jogurtovač akurát udržiava teplotu celých 6 hodín, ale to isté splní aj "tiché miesto na radiátori" 🙂
Niektorí pridávajú do mlieka aj smotanu, alebo sušené mlieko - ale je to zbytočné podľa mňa - na chuť a hustotu to nemá vôbec žiadny vplyv. Prajem veľa zdaru 😀

sirokez
26. okt 2013

@veronika_pp dakujem Veria skusim aj mliekomat🙂

katarinakmp
30. okt 2013

@veronika_pp ahoj,, mozem poprosit recept na chlieb, dakujem

anglicanka1981
30. okt 2013

Ahojte. Precitala som vase typy na usetrenie na strave. Ja mam vsak pocit, ze casto ludia, ktori nemaju moc penazi, setria na strave, no minu potom tie peniaze na zbytocnosti.
Napriklad kupia nieco len preto ,ze je v to v akcii (lebo raz sa to zide alebo kupia 4 kusy aj ked potrebuju len 1), maju zbytocne vela oblecenia, obuvi, deti hraciek. Kupuju aj veci ako chladnicka na splatky, cim sa im to predrazi. Maju ucty v bankach, kde zbytocne platia za vsetko, co urobia (aj ked su banky typu mbank, ktore su zadarmo).
Tiez vidim problem v tom ,ze casto nehladaju sposob ako si prijem zvysit. Ja by som radsej napriklad postrazila deti, ci upratala niekomu za 10-20 eur ako stravila hodiny a hodiny v kuchyni vyrobou ozaj este aj jogurtu, ci chleba kvoli uspore par centov.
Ozaj a domacu pizzu som robila raz, vysla ma drahsie ako kupovana, lebo som chcela milion veci na vrch 😀

libka1
1. nov 2013

@anglicanka1981 mnoho ludi si doma vyraba potraviny kvoli tomu ze vie co v nich je, napr. chlieb je toho prikladom. ja aj kupujem aj peciem doma. ten moj mi chuti ovela viac lebo presne viem co som do neho dala a dam tam to co mam rada. to ze je lacnejsi je uz len prijemny sprievodny jav 😉

gabikkas
1. nov 2013

@sirokez ahoj, ja mam jogurtovac, dlho som robila v nom, ale potom som si kupila hrniec na mlieko-piskaci, klasicky s dvojdnom nerezovy a robim v tom, nemusim sterilizovat 7poharikov a hlavne usetrim na elektrike, lebo v tom piskacom hrnci to chladne pomaly, co je princip, ze to dlho udrzi teplo 🙂 vecer dam na sporak, rano mam jogurt, mlieko je zohriate na max 40 stupnov, viac nie,lebo by sa ziva kutura co je v jogurte znicila....

sirokez
1. nov 2013

@gabikkas ahoj ako dlho to v tom zohrievas? teda ako vies kedy je uz tych 40°C? potom to vypnes a nechas tak?
dakujem za tip mamina ma takyto hrniec tak by som si ho vzala

something
1. nov 2013

Baby, super, obdivujem vas..jogurt asi vyskusam

anglicanka1981
1. nov 2013

@libka1 to suhlasim, chutnost a zdravost je uz ina vec, ako setrenie samo 🙂

gabikkas
2. nov 2013

@sirokez pouzivam plnotucne mlieko cerstve z kauflandu, alebo z lidla, zohrejem na cca 40, niekedy meriam teplomerom co mame microlife aj na tekutiny, alebo len tak prstom, ked udzis prst v mlieku, tak ma cca 40, ked je to vlemi horuce, tak uz ma viac...jogurt davam biely zvolensky-musi mat zivu kulturu....keby si chcela dat mlieko z automatu, musis ho najskor pasterizovat, t.j. zohriat na 70-80stupnov, nemalo by sa varit, schladit na 40 a pridat jogurt...jogurt by sa mal poriadne vmiesat, bud "šprudlovačkou" alebo metličkou a potom treba dat pokrievku...vecer to spravim a rano ho schovam do chladnicky hotovy vychladeny jogurt...nam chuti, aj ked nema taku chut ako kupovany....manzel a deti ho jedia biely, ja si davam domaci dzem a amarantove prelicky, pripadne ovcene vlocky, banan...u nas kazdy den zjeme 4 jogurty minimalne, niekedy aj viac....ale nerobim stale, niekedy spravim, niekedy zase kupime, tak na striedacku, tak isto aj s chlebom, niekedy peciem, niekedy kupim..

blbo
20. nov 2013

baby ste vynikajúce,keby takto robili všetky nemali by čas sťažovať sa na svokry,resp.na nevesty,díky za rady

jarka721
7. jan 2014

@efkap poprosím o viac info,dakujem

kofoluska
5. feb 2014

@novamamima Tak napisem, ako to realne chodi u nas doma. 🙂
V prvom rade nekupujeme NIJAKE polotovary, instantne veci ci podobne kravoviny. Su zbytocne drahe, bohvie z akych surovin a plne konzervantov a inej chemie. Naco? Knedlu napriklad tiez robim doma (a vyjde ma cca na polovicu toho, co bezne stoji v obchode). Pekavala som aj chleba, ale teraz nie je cas, tak sa kupuje.
Ani krpcovi nekupujem ziadne instantne kasicky a ine "lakocinky" vratane detskych vyziv. Varim z cerstvych surovin. Ked mu xcem spravit detsku vyzivu, aky je problem to ovocie a zeleninu do nej doma udisit a len tolko, kolko mi zje? Ked mu xcem spravit ryzovu kasu, aky je problem rozvarit ryzu a dochutit ju ovocim podla zelania? Ostatne, ked si pozriem zlozenie tych instantnych zazrakov pre deti, dviha sa mi zaludok.
Mlieko kupujeme z mliekomatu - stoji tu v Petrzalke 0.80eura, ale ked idem do obchodu a xcem plnotucne mlieko, zaplatila by som zan viac a rozhodne by v nom nebolo tolko zivin ako v tom cerstvom z mliekomatu. Nekupujeme syrokremy, resp. ziadne tavene syry. Vlastne - obcas ano. Ale to obcas znamena tak trikrat do roka. Klasicke syry kupujem v Lidli. Paradoxne, hoci som voci tomuto retazcu mala velke predsudky, nasla som tam vyrobky, ktore su kvalitne a zaroven za dobru cenu.
Co sa masa tyka, zacali sme so svokrovcami robit kazdy rok zabijacku, jedno prasa na polovicu. Takze bravcovina pokryta tymto, vratane klobas, jaternic a vsetkeho dalsieho. Varim vacsinou na bravcovej masti - a aj tu mame zo zabijacky. Sunky, salamy, parky a ine masove vyrobky kupujeme len obcas a zase najcastejsie v Lidli. Dulano presiel testami Dtestu a ma naozaj kvalitne vyrobky. Zase za rozumnu cenu. Hovadzie, telacie, kuracie, morcacie maso kupujeme ak je prave v akcii. Od svokrovcov mavame kralika.
Nekupujeme nijake malinovky, ochucovadla vody, tony sladkosti ci slanych veci. Radsej si dam jablko/hrusku/banan nez sladkost plnu chemie. Jasne, ze nejake sladkosti doma su, ale vacsinou su to kvalitne cokolady. Staci si zobnut trosku a chut na sladke je zazehnana. 🙂 (Mam tu par lakociniek este z cias, ked som bola tehotna a nejak nie je toho, kto by ich dojedol :D.) Pripadneme ked xceme mlsat, upeciem nejaky kolacik ci zakusok.
Pijeme vodu z vodovodu a caje, ktore nakupime raz do roka v CR, pretoze u nas je nasa oblubena znacka niekolkonasobne predrazena. Kofolu ci mineralku kupime obvykle len vtedy, ked cakame vacsiu navstevu. (T.z. tak dvakrat do roka :D.)
Do jedal nepouzivam "vychytavky" ako vegeta alebo bujon. Nechavam vyniknut prirodzenu chut jedla, ochutim solou, korenim a maximalne bylinkami (za mojim pecenym lososom posypanym koprom sa idu vsetci zabit). Smakuje nam to viac a este aj usetrime, pretoze nemusime hentie "ochucovadla" kupovat.

Ked to zratam kol dokola, stravujeme sa kvalitne a nie draho. Prave preto, ze viem kde nakupovat, co nakupovat a vsetko co sa da varim z cerstvych surovin. A aj preto, ze nemame potrebu mat plny byt kdejakych kravin. Zabudla som - obaja sme nefajciari. Takze ani cigarety u nas nezasahuju do rozpoctu. Obcas sa kupi nejake pivko alebo vinko, ale to tiez nie je otazka kazdeho dna ci tyzdna a dokazeme bez toho byt. 🙂

novamamima
autor
5. feb 2014

@kofoluska
Môžem sa opýtať ako robíte ryžovú kašu ? Môj malý mi ju veľmi nechce ani krupicovú. ☹ Možno ju robím zle.

kofoluska
5. feb 2014

@novamamima Rozvarim ryzu uplne na maderu, pridam do nej banan alebo dusene jablko s hruskou a fenyklom, rozmixujem a podla potreby doriedim UM. Rovnako robim aj krupicovu kasu, ale miesto klasickej krupice pouzivam spaldovu. 🙂 Maly sa za tym ide zabit. 🙂

novamamima
autor
5. feb 2014

@kofoluska Tá moja je vždy taká nejaká tuhá a lepkavá 😒

kofoluska
5. feb 2014

@novamamima Mozno preto mu nechuti. Neviem, z akej ryze mu tu kasu robite, ja pouzivam basmati (varim ju aj nam, tak som proste nekupovala inu ryzu pre maleho, ale pouzivam to, co mam doma). Ak je kasa tuha, treba ju doriedit bud materskym alebo umelym mliekom. Inak aj tym, ze do nej pridam to dusene ovocie alebo cerstvy banan zmeni konzistenciu (banan pridavam samozrejme az ked ryza vychladne, pretoze inak by okamzite skysol).

1104
5. feb 2014

@kofoluska obdivujem ta keby som ja vedela takto setrit 🙂. Prosim ta ked nekupujete salamy a pod. co potom jete mimo obeda /desiata, vecera/? Lebo my na to minieme najviac ☹

bronia13
5. feb 2014

viete ako? najednoduchsie, manzel mi zobral kreditky a je koniec.... 😀 😎 lebo ja som furt chodila po nakupoch a nakupovala vsetko na "super" zlavach blbosti co nam nebolo treba ale stali len babku, ale babka k babce budu kapce nie?.... potom mi to trva aj rok ked nieco vratim atd...tak mi daju uz len kredit v obchode nie peniaze naspet takze tam musim zase nieco kupit. tak to je asi najlepsie co mohol urobit, a teraz mi chodi aj benzin pumpovat (co je suuuuuper ) a na nakupy len mu poviem co kupit a kupi... takze som fakt rada lebo ja som furt myslela ze ked je nieco super lacne ze to treba kupit...a potom sa to tu skladovalo, alebo darovalo a naco???? tak tot moj problem sa vyriesil 😉 😎 😀 😵

katy2
5. feb 2014

@1104 ja napriklad robim sunku doma... viem, co do nej dam, je tam 100% podiel masa, nie je slana, aj chutovo je vyborna.... a vyjde ovela lacnejsie ako akakolvek podradna lacna salama 😉

kofoluska
5. feb 2014

@1104 No, to setrenie ani nie je setrenie. Jednoducho mame radi dobre jedlo a to z polotovarov neuvaris. A obaja sme vyrastali v rodinach, kde penazi nazvys nebolo, takze ani dnes neinklinujeme k vyhadzovaniu penazi za zbytocnosti ako malinovky, mineralky, lakocinky.
K tej sunke. Ona sa u nas samozrejme obcas objavi. Aj parky ci salama. Ale ked to nie je, nechyba nam to. Prejde kolko razy aj mesiac a ja si spomeniem, ze v chladnicke nijaka sunka nie je :D :D :D. Tak ju kupim. A potom zase prejde nejaky cas. Manzel je cely den v praci, vacsinou ani neranajkuje. Ja som rada, ak sa stihnem najest pri krpcovi aspon raz za den :D. Vacsinou je to tepla vecera a pri troche stastia mi ostane do druheho dna. Ale ked uz, tak vacsinou je to chleba s maslom (zivocisnym, nie rastlinnym), pripadne medom alebo domacim dzemom. Prazenica, volske oko, leco. Niekedy si spravime krupicovu kasu alebo puding. Pomerne casto peciem - babovku, bananovy kolac, bublaninu, strudlu.... Takze tak. 🙂