AKý tringelt nechávate v reštaurácii?

sonicika
19. jún 2014

ahojte sme normalna 5 clenna rodina a vyzit vyzijeme musime sa uskromnit ale okay
boli sme s kamaratmi v restike kam sme ich pozvali z vdaky za nieco...a manzel teda platil a suma bola 26.90 kolko by ste nechali?

charlie1980
19. jún 2014

No, pokial ja viem, tak je to 10% z uctu, co sa mi ale na slovenske pomery zda dost...Je rozdiel dat 5EUR trinkgeld v state, kde je priemerna mesacna mzda 1500EUR a je rozdiel dat 5EUR, kde je priemerna mesacna mesacna mzda napr.400EUR v danom regione.
No a neda mi znovu sa vyjadrit k @tova 😀 Keby si chodila po svete a hlavne po rozvinutych statoch a nielen za humnami trcala /co usudzujem na zaklade viacerych prispevkov v roznych temach/, tak by si vedela, ze "Host je panom" a za kazdy jeden cent alebo hocijaku inu menu Ti vo svete oblizu zadok od spodu az nahor, nie kvoli trinkgeldu ale uz len preto, ze vobec do tej restauracie vojdes, na recepcii ta uvitaju, podaju ti ruku, opytaju sa ta, ako sa mas, usadia ta ku stolu. A ked budes odchadzat, tak ti znova podaju ruku a pozdravia ta so slovami, ze sa tesia na tvoju buducu navstevu. A ver tomu, ze si ta budu nabuduce este aj pamatat, bez ohladu na to aky trinkgeld si nechala na stole,hm....? Lenze ako som spominala, na to treba chodit po svete a nie sediet tam niekde v kopcoch. Od toho su zamestnanci plateni, ale je nad slnko jasne, ze trinkgeldu sa urcite potesi. A tesia sa, ze maju vobec robotu, su motivovani, usilovni a pracoviti. No ale tebe neviem, ci ma zmysel o tom pisat 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Ja osobne, keby som zila na Slovensku a zarabala na Slovensku, tak by som zaokruhlila na 28 EUR 🙂

evulienkaslx
20. jún 2014

podla spokojnosti 5-10%

simca06022011
20. jún 2014

tak ja som v restikach pravidelne, a nie v lacnych. Tringelt nechavame stylom, ze to zaokruhlime na cele EUR, alebo 10EUR. Neriesim kolko to bude. Pripadne 30EUR ak je to napr. 28,9EUR, alebo napodobne podla obsluhy, okolnosti... Ani by ma nenapadlo nechavat 10% z uctu pausalne. Bez urazky ale 99% obsluhy si nezasluzi ani to Euro, tkaze zaokruhlovanie je iba pre lahkost mojej penazenky od medenakov :P

exupery
20. jún 2014

Nechodime do restiky-nemame nato,bohuzial,ak predsa len,tak nejakych 50centov-1euro,viac nie,ak by som mala prachy nazvys necham viac.Argumenty akoze,nechod do restiky ,ked si chudobny a nemas na tringelt,ako nehnevajte sa,ale chudobny clovek je spodina?Nema narok spolocensky sa vyzit?Ja som tiez behala okolo pasu za min.mzdu a nik mi tringel nedal,musela som sa X ludom strkat do zadku,usmievat sa na nich a pocuvat naslovo...hold zivot je tazky,ci je to casnik alebo hoc kto iny,nema sa spoliehat na tringelt.

adeala
20. jún 2014

Raz som sa prepočula a namiesto 510Kč som rozumela 910Kč a dala som im 1000Kč, takže to mám teraz nadrobené na polovicu života 😀 Ale normálne tu zaokrúhľujem väčšinou na celé stovky, príp. im prihodím 50Kč, ak je to 590 alebo tak.
V tomto konkrétom prípade by som ale dala 30 eur.

marthuska
20. jún 2014

Kazdy dava tringelt podla konkretneho zazitku a stavu penazenky. Obsluhovat hosti je zlozite, treba vystihnut stav hosti, ci sa len usadzaju pat minut, obzeraju sa a jedalny listok ani neotvorili, vtedy je super, ked casnik chvilku pocka alebo ak pride, nech je ochotny pomoct objednavajucim s vyberom, poradit atd. A nie gulanim oci naznacit hostom- preboha uz si nieco vyberte a rovno aj s napojmi aj s jedlom aj s kavou lebo nebudem tu furt behat.. Najradsej platim kartou, ked sa neda, nechavam si vydat a na stole nechavam sumicku podla situacie. Priznam sa, ze vacsi tringelt ako v restike nechavam vodicovi autobusu a mojej kadernicke🙂) alebo pri pokladni v hypermarkete, ked brigadnicka je usmiata.

monikabubko
20. jún 2014

Ja nechavam vzdy,samozrejme podla toho aka som bola spokojna je aj vyska trinkgeltu.Ja nechavam aj kurierom,co mi donesu balik domov nejake sprepitne 0,50-2 eura podla sumy objednavky,ale zase mam od nich avizo uz rano a donesu mi to vtedy,ked som doma,nie,ze listocek v schranke a podobne. Robila som casnicku preto,ze ma to nesmierne bavilo....vobec nie kvoli trinkgeltom a uz vobec nie za taku vyplatu.Lebo robila som mesacne zakladne hodiny 220-260 za plat 335 eur v cistom .Ked sme mali akciu,musela som tahat do rana bez naroku na zaplatenie akehokolvek nadcasu a ak mi vysla sluzba aj na druhy den,tak po akcii upratat a pekne krasne rano nastupit do prace s usmevom.Moja napln prace bola obsluha zakaznikov,staranie sa o prevadzku,t.zn. nachystat stoly,upratovat celu prevadzku pocas celeho dna,takisto udrziavat sanitu v cistote,capovanie,debarasovanie,uctovanie,umyvanie poharov,kedze umyvacku sme nemali 🙂 ,prijem a vydaj tovaru a po kazdej smene inventura.Obedov sme mavali asi 120,to som mala na tri hodiny pomocnu casnicku,inak nie,bola som sama. K tomu hmotna zodpovednost. Keby ma to nebavilo a hostia by neboli so mnou spokojni,za tie peniaze by som to nerobila ani nahodou.Porovnavat pracu za pasom s casnictvom mi pride scestne. Pri pase nevyzaduju od nikoho vediet komunikovat tromi jazykmi za minimalnu mzdu,ani tahat 16-tky denne,nehovoriac o tom ,ze taka restauracia,teda aspon nasa bola otvorena stale, mimo 4 dni v roku.A este aj ked som chcela dovolenku,tak som si to musela najprv nadrobit.

ckatka
20. jún 2014

ked chodime z prace na obedove menu, nenechavam ani cent - lebo si zvykneme restiku vybrat podla ceny menu (ak maju niekde za 3-4 eura a inde za 4,50, tak asi ze idem do tej 4eurovej ked chodime denne - a keby som nechala tringelt to rovno mozem ist do tej drahsej - a co kradnem? niekedy si aj tu troj-stvoreurovu rozmyslim ked je pred vyplatou)

pri inej ako obedovej navsteve restauracie nechavame LEN niekedy - od 2o centov do eura, ak sme spokojni, ak nie sme, tak nic

inac velmi ocenujem system - ze casnik vseko vyda, a potom v puzdre mu mozte nechat kolko uznate za vhodne, je to korektnejsie ako pri platemi a vydavani na seba pri stole zazerat ze kto z koho a kto kolko :D

ivett1
20. jún 2014

no, tak ja nechávam "tringelt" vždy ... jeho výška závisí od spokojnosti s obsluhou ... ak idem ja a niekto, tak nezaokrúhľujem, počkám kým donesú účet a vydajú mi a až potom odrátam "sprepitné"...ak ideme s mm, tak platí väčšinou on a zaokrúhľuje ...
tento konkrétny by zaokrúhlil na 30€ ...ja podľa spokojnosti 🙂 ...

lucinkab
20. jún 2014

nedávam žiadny, ved maju plat 🙂 anko isto nie je skvelý ale to ani u nás v zdravotnictve a nám tam nikto nedáva tringelt 🙂 a ani inde nedostanete tringelt tak preto tu? kamoska si to popočítala a mesačne minula 20€ na tringelty.. a ja nechodim do prace aby som robila na druhych ale na svoju rodinu - kludne ma odsudte ale zamyslite sa aj nad tym ze v xy podnikoch beru tringelt majitelia a časnik nema ani fuka 😀

majdus
20. jún 2014

Ziadny 🙂 Maju predsa plat, nie? Nikde inde nedavaju tringelty, niekde ani odmeny, tak preco prave tu? Ved je to obchod. Pridem, kupim, odidem. 🙂 Ani v obchode bez samoobsluhy nedam predavacke tringelt, aj ked som s tovarom spokojna. 🙂
Do kelu, mne pride uplne normalne, ze zaplatim prave za to, co som kupila. Vsetko spapam a ked sa mi paci aj jedlo aj prostredie, tak pridem zas. Ak nie, nepridem.
Uctivo sa k nim spravam, podakujem, poprosim, tak isto aj oni, ved je to normalne a slusne. Neslusne je hnevat sa na zakaznika, ktory bol slusny, aj ked jedlo nebolo ktovieco a nic nepovedal, ze mi nenechal nieco navyse.
Moj manzel dava tringelt, ale mna tato tema vie vzdy nastartovat. 🙂 Aj preto do restiky nechodim. Okrem toho, ze je to drahe, este sa musim popasovat aj takymito situaciami 😀. Ale tuto sumu by som zaokrulila na 28EUR. 🙂

ferkos
26. jún 2014

Podla mna zalezi aj od toho za akym ucelom navstevujem tu danu restauraciu ?
Idems niekym na veceru raz za cas tak tipnem 10-15% ak som spokojny s obsluhou, ak spokojny niesom (casnik je arogantny, nema sposoby) tak este mu explicitne poviem ze za jeho sluzby si prosim vydat presne (stava sa ojedinele)
Na druhej strane ked som chodil na obedy denne niekam na denne menu, nezalezalo od vykonu casnika/cky vzdy som nechal zaokruhlit len na 10 centov pretoze nechat trebars 50centov kazdy den 20x v mesiaci = 10 eur. (Vazim si kazdeho pracujuceho, sam som dokonca pol roka casnikoval ale tych 10 eur nakonci mesiaca odlozim bokom).
V baroch/taxikarovi/obchodoch/hoteloch(s vynimkou ze trebars mam specialnu prosbu s ktorou mi chyzna/recepcny vyhovie) prepitne nenechavam v zasade ziadne (okrem nenechania vydat si centy)

neiuska
27. júl 2014

bolo by mi jedno aky by bol ucet....moj tringelt by bol stale v centoch max do eura...argumen ze casnicka zaraba minimalnu mzdu je trapny...ja tiez som na hranici a nikto mi nedava peniaze...ak by si pracovala v oblasti zemiakov dostavala by si ich namiesto sprepitneho ako uplatok ci vdaku...

zvolsiinylogin
27. júl 2014

nic....ako vzdy... 🙂

l3yla
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stellamaris
27. júl 2014

Trinkgeld nechavam podla uvazenia 🙂 niekedy nedam ani Cent,ked je obluha neochotna a drza,milej obsluhe dam aj niekolko eur 😉

alietam
27. júl 2014

A preco by som mala nechavat tringelt? Je to praca ktora je platena ako kazda ina to potom moze kazdy ocakavat dake drobne.my nenechavame vobec a je nam jedno c je obsluha dobra alebo nie ja som tiez nedostaval tringelty a to som robila tiez z peniazmi ale nebola som odkazana na to aby mi niekto nechaval par drobnych ale uz ked chces nechat tak zaokruhli

motylek17
27. júl 2014

asi 28, mozno viac... zalezi aky bol personal.... ak o nicom, tak aj nic.... u nas vacsinou zalezi na obsluhe....

inffinity
27. júl 2014

Já nechávám tringelt jen velmi vyjímečně, to už musí být obsluha parádní abych nechala.za 1. je to jejich práce obsloužit mě a platí jim zaměstnavatel a za 2. mě peníze zadarmo taky nikdo nedává 😉

bubinko1506
14. aug 2014

sprepitne davam vzdy podla spokojnosti. ked mam v restike pocit, ze obsluhu otravujem - nema zaujem sa spytat, co si dame, trva jej dlho, kym prinesie napoje, tak si necham vydat do posledneho centu.
ak som spokojna, davam sprepitne podla toho, kolko nas bolo, ci "iba" obsluhoval, alebo ci sa nam venoval, tak ze sme boli nadseni, aka je skvela obsluha - vtedy nemam problem dat aj vacsie sprepitne.
ak sme len dvaja niekde v pizzerii, tak ucet zaokruhlim na cele euro. ak sme vacsia spolocnost, tak obsluha dostane 10 percent z uctu

dohna
4. sep 2014

ja teda neviem, ale je kopec iných pracovných odvetví kde ľudia robia tiež za minimálnu mzdu a nedostávajú tringelt, ja teda sa snažím vždy zaokruhliť napr platba 25,60 tka nechám 27€ ale ked si to človek prepočíta na Skk tak to asi vníma naozaj inak ako v €

zimajetu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sonnenshein
16. aug 2021

10-15% z vysky uctu, ak som spokojna, cize vo Vasom pripade 30 euro.
Nie vzdy som si mohla dovolit ist do restauracie, a ani by som do nej nesla, ak by som si nemohla dovolit dat aj tringelt personalu. (Moj nazor, nevnucujem nikomu)

luciaangela
16. aug 2021

@sonicika Urcite minimalne 30€, aj keby bola obsluha a jedlo len priemerne. Casnicke vypaty su minimalne, prave preto, ze sa pocita s tym, ze dostavaju tringelt.
Ti co chcete prepocitavat na koruny, zaratajte si tam aj inflaciu, lebo takto to nedava vobec zmysel. Aj mlieko stalo kedysi 5 korun a teraz za neho v pohode zaplatime 30….