Dá sa prestravovať zo 40 eur na týždeň?

22ke
13. máj 2015

Ľudia, dá sa výjsť zo 40€ na týždeň už čiste len na stravu??? Sme 4-členná rodina a tento mesiac bol jednoducho pre nás tak finančne náročný, že po vyplatení všetkého mi ostalo 160€ :( z toho dcéra a manžel obedujú v škole/v práci, ja som na RD s drobcom. Moji nie sú nároční, nepotrebujú vkuse mäso ani varené...ale aj tak :( ďalšia výplata bude až 10.6. :(

katrin21
29. máj 2017

@alaguema no..s tou kontumaciou masa ja nesuhlasim... Samozrejme ale s vela zeleniny ..tak je to ok... O strukovinach pises sice spravne ale fakt to nie su plnohodnotne bielkoviny
.tu suhlasim s dai ze stare mamy ich pouzivali lebo ine nebolo a navyse ked nebolo maso tak taka ususena fazula ci sosovica vydrzala dlhoooo bez potreby mrazenia ako je to u masa..to sa jedlo vacsinou ked sa priamo zabilo....a bolo zdravsie..

Ja proste ohladne stravy povazujem za spravnu stravu paleo alebo GAPS...su podobne..nizky obsah sacharidov a vylucenie muky uplne. Je to strava ktora zabezpeci ze v tele sa nepodporuju zapalove procesy ktore mame kazdy druhy clovek a ani o tom nevieme..ale vieme ze nam nieco je..deti maju alergie a ekzemy. A to aj preto lebo ich crevna flora je nespravna..podporovana zlou stravou a utlacene su beneficne bakterie.... Ak ma zlu floru matka ma ju zarucene aj dieta....duplom ak nebolo dojcene ... To su fakty a bphuzial klasicka medicina sa malokedy nad nimi zamysla.. Ale to je na dlhu debatu mimo tejto temy... Ja sa prave snazim opat trochu vratit k tejto strave a teda maso jem denne urcite...lebo ma aj zasyti a chuti mi. Sachry mi chybaju lebo telo si pri ich konzumacii tvori priam opiaty a alkohol..takze ak sme ich cely zivot jedli je to zavislost....hlavne pri muke...tvori sa gliadomorfin...a z mlieka tiez...kazeinomorfin. No a napr.aj cholesterol sa tvori hlavne pri vysokej konzum.sacharidov... Vajec mozme jest kolko chceme.. Vajce je top potravina.. Svojim ulozenim je pre nas tak vyznamna ako.materske mlieko....
Je toho vela co sa da o tom popisat..otazka je skor kto je o com presbedceny..co cital a ako.mu to bolo podane..ake argumenty...a tym padom si z toho nieco vezme alebo nie.
. sory za ciarky .pisem z mobilu..neriesim

katrin21
29. máj 2017

@momoqui no ale oni su mega velki nie z toho masa prave...ale z kombinacie jedal z mnozstvom tuku a sacharidov/ hranolky hlavne a rozne ranajkove palacinky plavajuce v javormsirupe/... Keby jedli maso ale bez sachrov aj na tony tsk budu stihli... Nenadarmo fitnesaci pred sutazami sa rysuju tak ze jedia bielkoviny a zeleninu...

elise
29. máj 2017

@22ke v pohode my mame na mesia 120 euro uz roky.

alaguema
29. máj 2017

@katrin21 ale mäso ti predsa nedá do poriadku črevnú mikroflóru. Na to máme probiotické baktérie rôznych kmeňov. Ja Paleo považujem za veľmi čudný koncept už vo svojej podstate. Naozaj sa dá ignorovať genetický vývoj, ktorým človek prešiel od čias paleolitu?? Ale ok. Naozaj to nechcem rozoberať...Každý nech sa stravuje, ako sám uzná za vhodné, len netreba kvôli tomu, aby si to pre ostatnými nejak obhájil, odsúdiť nejakú chudák potravinu, ktorá za nič nemôže 😉 O tom, že pri strave paleo nepriberieš, resp. schudneš, nemusíme polemizovať, každá nízkosacharidová strava vedie k úbytku na váhe, ale práve preto to má byť, aspoň z môjho pohľadu, dočasná diéta s určitým cieľom. Ja nechudnem, nemám dôvod stravovať sa na báze bielkovín. Nepochybujem, že pri niektorých diagnózach fungujú a tiež netvrdím, že sa pchám chlebom a cestovinami. Ale krajec kváskového chlebíka vlastnoručne upečeného z múky, ktorá bola zomletá tradičným spôsobom (aj s obilným klíčkom a šupkou) si kľudne dám. Chuť, vôňa a proces, ktorým prešiel ten chlebík, to je celkom iný príbeh. Pochopí ten, kto si doma pečie vlastný chlieb. Je to úplne hrejivý, zdravý kúsok jedla z kvalitných surovín, čerstvo upečený je aj gurmánsky zážitok. To nemá nič spoločné s tým chlebom, ktorý predávajú v obchodoch. Áno, je to obilnina, je to sacharid. Denne mám pohybu viac, než dosť, nemusím sa triasť pred každým sacharidom 🙂 O výživovej hodnote kváskového pečiva a o celkom odlišnom dopade na trávenie a črevá, je kopec informácii na nete, nechce sa mi to sem písať. Veď kto chce, nájde.

ostorha
29. máj 2017

@alaguema Este by som chcela pocut tvoj nazor na alternativy k bielemu cukru.Ja osobne sladit ani velmi nepotrebujem kupila som si 0,5kg balenie brezoveho cukrua mam ho uz 6 mesiacov je o dost menej sladky ako ostatne sladidla.Ale manzel s dcérou su dost na sladke tak kupujem trstinovy cukor a od vcelara mame medovicovy med.Ale ked tak rozmyslam tak cukrova trstina u nas nerastie,,kokosovy cukor,datlovy a neviem este aky ,ale ten med a kto zvlada chut melasy lebo je taka specificka tak tie dve sladidla su nam asi najprirodzenejsie,ale to len tak dedukujem,nemam o tom ńic nastudovane,takze sa rada necham poucit .

alaguema
30. máj 2017

@ostorha monosacharidy, disacharidy aj polysacharidy sa v tele premieňajú na glukózu, ktoré je krvou trasnportovaná k bunkám, kde slúži ako zdroj energie. Čo nespotrebujú, sa ukladá vo forme glykogénu v pečenia svaloch a čo je ešte stále navyše, sa už ukladá vo forme tuku. V konečnom dôsledku je to takto jednoduché. Ale. Spolu so sacharidmi povedzme zo zeleniny, sa do tela dostávajú aj cenné vitamíny a minerály. Z bieleho cukru dostáva telo len tú energiu, ale nič navyše. Preto ja osobne nemám rada tie označenia toto je "zlé", hento je "zlé". V konečnom dôsledku všetko je to pre nás zdroj energie, len si treba vyberať tie výhodnejšie zdroje, aby sme dodávali efektívne aj energiu, aj výživné látky. Preto je lepšie dať si do čaju med, ako biely cukor. Ale stále je to otázka množstva.

alaguema
30. máj 2017

@alaguema no, to neni len o mase, to je jasne, ale maso neprispieva k premnozovaniu zlych bakterii, napr. vyvary naopak prospievaju.... + zelenina je v GAPS zaklad.. tam ide skor o to, ze spolu s prisunom spravnych probiotik ( aj to je veda, ze ake si vybrat ) a to hlavne aj prirodnych najlepsie domacich pickles, gravlaxu, kyslej kapusty, domacich jogurtov a pod. ti vyvary zabezpecia vyhojenie oslabenej crevnej steny, ktora sa stava priepustnou tzv... tym padom nastupuju traviace problemy, ako striedanie hnacky, zapchy .. alebo len jedneho z toho... + chybajuce mikronutrienty, mineraly a pod.... Lebo proste tenke crevo nepracuje ako ma, zaludok nepracuje ako ma, kyseliny je malo, alebo vela.... tym padom ak je napr. malo tak pankreas nevyluci dostatok enzymov, zlcnik zlce atd..... je to cela veda, ale funguje to... Dokazom je vela pacientov s " nevyliecitelnym" Crohnom, Ulcer. kolitidou a pod... proste zapalove ochorenia traviaceho traktu, zvacsia autoimunitne podmienene...
Nepisem do vetra, lebo sama som si tym presla, dala som si takto pred 2r do poriadku zaludok, bola som predtym brutalne anemicka a mala som kopec inych problemov toto mi fakt pomohlo a okrem toho som aj zhodila 🙂 a nasledne konecne po x rokoch aj prirodzene otehotnela, to bol uz asi len bonus za odmenu, lebo lahke to nebolo 🙂 ....

Len upresnim , ze v pripade palea to prave NEMA byt kratkodoba dieta s cielom znizenia hmotnosti, mal by to byt zivotny styl.... a strava na baze bielkovin a zeleniny / + samozrejme nejake tie sacharidy tam su napr. vo forme ovocia, batatov a pod a aj samotna zelenina ma rozne mnozstva sacharidov, nie ze nie 🙂 / nema byt len pre tych , ktori chcu schudnut, na to sa skor zneuziva tato strava.....
ONo by to malo byt o tom, ze clovek chce byt dlhodobo zdravy, mat zdrave kosti, zuby.... ( v knihe od Robba Wolfa krasne opisuje antrolopologicke nalezy a porovnanie stavu anpr. kosti a zubov u ludi, co zili este na paleo a potom tych, co uz poznali polnohosporadstvo a psenicu/ ...
Samozrejme, ja si tiez nejaky ten chleba dam .. ( uplne chapem, co opisujes, ta vona a vsetko.. no mnam) .. kvaskovy je naozaj najlepsi v mnohych ohladoch, to suhlasim.... ale chcela by som byt tak uvedomela a silna, ze by som dokazala seba aj celu svoju rodinu viest ked aj nie paleom, tak GAPS stravou, ktora je pomerne rozmanita... ale hold, sme naucení a tazko sa zvyka na nove.... ale je fakt, ze nikdy som sa necitila zdravotne tak dobre, ako ked som bola na GAPS.. vazne 🙂

a k tym info na nete. ano, su .. ale nevies zdroj, ci je doveryhodny.. GAPS knihu vydala renomovana lekarka, ktora s tym ma dlhorocne velmi uspesne vysledky.... a paleo ma mnoho svedectviev, ze pomohlo napr. ludom so sklerozou multiplex a inymi autoim. ochoreniami... aj moja kamaratka sa tak stavuje prave kvoli tejto chorobe a ma sa skvele odvtedy.... Chybou je, ze po tom siahame, az ked chceme hasit... mali by sme sa tak stravovat uz preventivne... len keby to bolo take lahke... mozog ma rad tie " zle " veci :D

alaguema
30. máj 2017

@katrin21vyššie tvoj príspevok, ktorý si ma poprosila uverejniť

ajana1
30. máj 2017

@alaguema prave citam o tej GAPS a teda mas moj obdiv ze si to vydrzala. Verim tomu ze sa casom clovek citi lepsie ale na takyto krok treba riadnu davku odhodlania a urcite minimalne zo zaciatku aj sebazaprenia.

ostorha
30. máj 2017

@ajana1 To katrin 21 si tym spôsobom stravovania presla,alaguema to len na ziadost katrin uverejnila.

viskupovaandrea
30. máj 2017

@22ke Ahoj
Fuha zo 40e na tyzden neviem ci to bude stacit. Ale tak ked obeduju v skole a v praci tak by sa to dalo. Upec chlieb na ranajky a na vecere nejake omacky ci kolac. Da sa piect z jednoduchych surovin ( muka,cukor,mlieko,pras.do peciva,jablko nastruhane ....)
Mi sme tiez 4- Ja,manzel a dve deti male... Na tyzden mame 100libier ale presli sme si uz aj tazsimi obdobiami ked sme zili na Sk takze som rada ze je to za nami.....
Drzim palce aby ste to zvadli,po pripade nech vam rodina pomoze financne 😢

ostorha
30. máj 2017

@alaguema Hej ja chapem ze vsetko je o mnozstve vsak aj zo zdravého ked je vela sa pribera a skodi, ja som to myslela v tom zmysle ze uz aj napríklad steviu pred 3-4 rokm Bukowsky spochybnoval ci je az taka zdrava,alebo ze nekupujte trstinovy cukor lebo to je len karamelom ofarbeny biely cukor pokial to je z bezneho obchodného retazca a nie s bio obchodu,Takze preto som sa pytala napríklad ten brezovy cukor mozu aj diabetici lebo ma glykemicky index velmi nizky okolo 7.Mne je preto najsympatickejsi med lebo viem od koho ho kupujem a kolko je za tym roboty a urcite ludia k tomu musia mat vztah,lebo isto na tom nejako vela nezarobia to musi robit clovek z lasky.Ale som si vlastne aj odpovedala sama tak ako si pisala ze treba mat vo vsetkom zdravu mieru a usudok.

alaguema
30. máj 2017

@ostorha Napr. Sucanat je pravý trstinový nerafinovaný cukor. Chuť je celkom iná, aj konzistencia, je taký lepivý, nie sypký. Bukovský má v tomto pravdu, v reťazcoch je to len zafarbený biely cukor. Xylitol (ten brezový), je tiež troška na polemizovanie. Používa sa do zubných pást pre svoje antibakteriálne účinky, zatiaľ nie je podrobne preskúmané, ako pôsobí na črevnú mikroflóru. Med používame tiež. Ale aj javorový sirup. Ja to zas nejak extra neriešim. Skutočne ide len o to, koľko si toho dáš.

katrin21
30. máj 2017

@ostorha brezovy cukor je super , mam ho aj ja doma , sladi super, aj do kolacov... akurat pozor, pri vyssich davkach moze mat laxitivne ucinky,a le bezne pouzitie je OK

katrin21
30. máj 2017

@alaguema
dakujem za uverejnenie... stale mi to blbne, uz som pisala aj na MK a nejako nevedia preco, ze som uz tretia co to uvadza ... ale poradili mi pouzzit enter na odoslanie a chvalabohu, dnes som skusila a ide... uvidime .. nechapem, co sa mi stalo z PC, inde stranky idu OK..
@ajana1 na GAPS som bola ja 🙂 a neni to take hrozne... da sa to.. super je, ze v knihe su aj recepty a aj na nete najdes.... a teda ono sa to da, ked to ma clovek v hlave. aj sladke si das, ale take, ake je povolene..
Ano, na zaciatku je to tazke , lebo sa treba tak nastavit a hlavne zvyknut si na poznamky typu : a ty nejes toto a toto? si normalna?? ale daj si a pod....
ale zvykli sme si... fakt mi to robilo dobre, len v tehotenstve som si povedala, ze si dam vsetko , co telo pyta a potom sa dostat naspat je uz zas tazsie...

ajana1
30. máj 2017

@katrin21 a este stale sa tak stravujes?

katrin21
30. máj 2017

@ajana1 no, snazim sa dostat na to... po Vianociach sa mi podarilo na nejaky cas,, ale potom prisli oslavy :D a akcie a bolo to v cudu... teraz od vcera skusam zas, uvidime, ci vydrzim alebo teda kolko... ja chcem na zaciatok najtvrdsiu verziu palea, chcem ist az do ketozy na nejakych par dni - mozno 2tyzdne a potom uz si dam aj nejake tie sacharidy zdrave v rozumnom mnozstve 🙂 a v postate budem na GAPS uz....

karinkad1
18. apr 2020

Staršia téma, dostala som sa sem keď som hľadala nové recepty nebaví nás jest stále to isté🤢 ale teda my sme dvaja s priateľom, varím bezlepkovo a bezlaktozovo (kilo múky min. 4 eura, liter mlieka 1,30€, nehovoriac o syroch atď.). Mäso mame 5krat v týždni ale v pohode vyjdeme zo 160 eur na mesiac. Ešte nám aj ostane. A to teda nehladujeme, takže keď to tu čítam, fakt neviem ako to robím 😂😂

leeo
18. apr 2020

Da sa.

danielinaa
18. apr 2020

@karinkad1 to bude tym ze ste dvaja. Ak by ste boli 4ria, z toho 2ha chlapci pubertiaci, rataj raz tolko aj to som malo povedala lebo pubertiaci chlapci, az na vynimky, velmi vela zjedia. 🙂 Potvrdia ti to vsetky matky.A tiez ti potvrdia ze hoc oni by si nedopriali ze by usetrili, detom dopraju vzdy, aj sladkosti aj vselico... Az budes mat deti, prides na to. 🙂

ema234
20. apr 2020

@22ke skor poradte co varit za tie peniaze, ja mam cca 400 eur na mesiac, teraz
budeme aj my musiet opasok stiahnuť na polovicu, pretože som musela ostať na OČR. Takže si neviem predstaviť čo variť za tie peniaze :((( sme 4.

mirage
20. apr 2020

@karinkad1 ved napis vas tyzdenny jedalnicek v skratke..