Financovanie domácnosti

impulse3
28. aug 2022

Ahojte, mam otazku, ze ci je v poriadku nasledovna situacia.
Manzel plati hypo, najom, energie, vsetko ohladom auta (kupa, poistenie, nafta), nabytok, TV a proste vybavenie bytu, sem-tam dovolenku/vylety, 90% potravin (vratane potravy pre dieta). Ma priemerny plat plus nieco nasetrene. Ja som na RD, tiez mam nasetrene. Ucty mame oddelene. Vlastne moje jedine naklady su oblecenie pre dieta (velku cast nakupia stari rodicia) a oblecenie pre mna. Manzelove naklady teda vysoko prevysuju moje. Nemala by som mu prispievat nejakou castou, aby to bolo trochu spravodlive ? Uz mi to aj tak nejak opatrne naznacil, ze na financovani by sme sa mali podielat obaja... Pred RD som to tak robila, no mam tak nejak zafixovane v hlave, ze to ma tahat manzel pocas RD.

viestta
29. aug 2022

@impulse3 máš to dobre nastevene. Počas rodičovskej ma muž financne zabezpečiť chod rodiny. Ak z rodičaku kupuješ aj pre dieťa, aj pre seba a ešte aj ušetríš je to v poriadku. Žiaľ, nie všade to tak je. Keď budeš mat aj iny príjem ako rodičak, tak financovanie si prerozdelite ináč.

angela85
29. aug 2022

Ja keď som bola na rodičku,tak muž mi dal financie,na ktorých sme sa dohodli a ja som hospodárila a môj rodicak skoro celý padol na domácnosť. Vtedy som si dávala bokom aspoň 50€ pre dobrý pocit a muž ďalej financoval dom a auta a dovolenky a čo ostalo odkladal. I keď máme financie zvlášť tak sú to naše financie,len ja mám na starostosti účty,môj plus rôzne sporiace a platby z účtov a on platby v hotovosti.takze keď ty tie zvyšné financie odkladas,tak to odkladas pre vás,ale ak tvoj muž ide s peniazmi na doraz a ty máš rodicak na blbosti,tak to není fer

natalala
29. aug 2022

@impulse3 kym som mala matersku, tak sme sa podielali na chode domacnosti rovnako ako pred porodom (aj ked matersku som mala nizsiu ako prijem), pocas rodicaku este manzel sa pytal, ci nepotrebujem peniaze s tym, ze vsetko platil on. Ja nerozumiem ale akoze z tych 400e mas riesit veci pre dieta, okrajovo aj pre seba a este mas prispievat na domacnost?! 🙄 toto je pre mna nepochopitelne, ved manzel vedel do coho idete a ze tvoj prijem bude docasne takmer nulovy.

viestta
29. aug 2022

@impulse3 tak bud minies celý rodičak alebo z neho aj ušetríš. Co je pravda? A na co ho minies?

ivkarel
29. aug 2022

Ano, bezne to funguje tak ze manžel ťahá väčšinu financií počas RD. Lenže počas toho obdobia by sa malo zmeniť aj naše myslenie pri utracani a trochu sa uskromniť. Mne by svedomie nedovolilo sa správať finančne tak, ze všetky peniaze, ktoré dostávam na RD, by som oplieskala ani neviem na co (kedze píšeš, ze aj oblečenie pre dieta ti kupujú stari rodicia, jedlo manžel), cize mi z toho vychádza, ze všetky peniaze minas len na seba.
Ja osobne by som sa hanbila ako pes takto sa finančne správať keď počas rd je príjem nižší o jeden plat... Ano, človek si ma raz za cas urobiť radosť ale svedomie by mi nedovolilo nechať všetko cvakat muža a ja si peniaze užívať len tak. Samozrejme, pokiaľ na to mate a muž je s tym ok, tak ok ale evidentne nie je a mne samej by to bolo blbé, najma keby viem, ze ten jeden plat proste chyba.
Zacni platiť aspoň čiastočne potraviny, to je minimum, co môžeš urobiť....

vanda323
29. aug 2022

@caroline_ Ja som pracovala, ale od kedy Mame 4 deti tiež sme sa dohodli že budem chvíľku doma....tiež nám to tak vyhovuje

77katarina
29. aug 2022

Verím, že táto téma je vymyslené .... Inak nechápem 🥴😫 minút 400 euro za oblečenie. A čo by si robila keby si dostávala ako ja v roku 2013 rodičovský cca 200 euro ? A to som už mala odpracované pre tento štát 16 rokov 🤮😫 ale holt Mihál zjednotil všetko na 200 euro a bolo jedno či žena pred MD pracovala, alebo nie 🥴🤮

rachelkk
29. aug 2022

@viestta to nemyslíš snáď vážne ?😄 Takže muž má všetko ťahať a žena myslieť len na seba ? A potom tu plakať že " nemám mu aj niečo prispiet "? Podľa mňa je všetko o dohode predtým než si spravíte dieťa .. ale aby muž mal všetko na pleciach .. to prečo ? Za trest že sexoval ? 😄😄

slovenka753
29. aug 2022

Ja tieto oddelené účty nepochopím. Véd sú to v manželstve spoločne peniaze.

andrejka1974
29. aug 2022

@impulse3 túto jedinú vec nechápem ste manželia ako môžete mať ešte stále moje tvoje peniaze však sú spoločné bez ohľadu či jeden zarába viac a druhý menej my sa na všetkom dohodneme spolu peniaze máme spoločné

zuzanockamt
29. aug 2022

@rachelkk Tu na tejto sociálnej sieti panuje takýto názor - všetko cvaká chlap, nech má aj 6 robôt, lebo žena sa chudinka doma stará o jeho deti. Ja len dúfam, že moji synovia si takéto čosi nedovlečú niekedy domov.

viestta
29. aug 2022

@rachelkk v prvom príspevku píše, že rodičak mina na seba, na dieťa a spori. Co je podla mňa v poriadku. Potom sa už ináč vyjadrila. A áno, financie sú spoločné, ale v tomto prípade hlavný prijem je ten mužov, a keď nemaju peniaze na jednom účte, tak réžia ide hlavne z mužovho príjmu. Ak by dávali peniaze na jednu kopu, aj tak väčšinu ťahá mužov príjem a tak je to v poriadku. Ale ak cely rodičak považuje za svoje "vreckové", tak to v poriadku nie je.

sissy27
29. aug 2022

@viestta ja som to z prvého príspevku pochopila tak, že “mám našetrené” je z čias pred manželstvom / dieťaťom a na to nesiaha, to sú jej úspory a rodičák míňa na oblečenie viac-menej pre seba, lebo pre dieťa nakúpia z väčšej časti starí rodičia.
A muž ťahá všetko ako taký chuj a kedže má priemerný plat a všetko išlo hore, tak je možné, že už siaha aj na svoje úspory a preto sa aj ozval…
Určite tá najväčšia vyživovacia povinnosť za celú rodinu je počas rd na chlapovi. Ale na druhej strane rodičák je sociálna dávka určená ako príspevok na starostlivosť o dieťa a nie náhrada príjmu pre rozmaznanú nánu, aby si z toho kupovala každý mesiac handry. Nemá právo z toho minúť ani jediný cent na seba.

viestta
29. aug 2022

@sissy27 aj to môže byť pravda. V každom prípade mali by dávať peniaze na jednu kopu a po zaplatení nevyhnutných výdavkov sa dohodnut co spravia zo zvyškom. A je úplne jedno či tie peniaze budu "na kope" na jednom účte alebo na dvoch. A to platí nielen počas rodičaku a v každej normálnej rodine. Také, že ja ti dám, ja si od teba vypýtam normálne nie je.

rachelkk
29. aug 2022

@viestta nemáš pravdu . Normálne je to čo sa dvaja dohodnú . Ale čo mi príde nenormálne písať a pýtať sa cudzích žien či má pomáhať vlastnému mužovi ...

viestta
29. aug 2022

@rachelkk v manželstve sú všetky peniaze (až na pár výnimiek) spoločne. Zo zákona. Ale ak sa dohodnú ináč, tak nikto im to zazlievať nebude.

zmrzlinka2021
29. aug 2022

@zuzanockamt lenže chlap to cvaka zo spoločných peňazí, nie zo svojich. Oni sú už rodina.

sasa1310
29. aug 2022

@slovenka753 my máme oddelené účty. Prečo by som mala byť disponent na jeho účte? Okrem toho, keby sa mu niečo stalo, tak mám svoj účet plnohodnotne k dispozícii a nestresujem, kedy ten náš "akože" spoločný účet banka zablokuje do dedičského konania. Samozrejme, že hodnota na všetkých účtoch je spoločná. Ale nepotrebujem, aby mne alebo môjmu mužovi večne pípala aplikácia s každým prevodom na "spoločnom" účte. Dokopy máme 5 účtov len my dvaja. A peniaze obaja na svojom účte k dispozícii, ak by jeden z nás umrel. A spoločný účet neexistuje. Iba 1 majiteľ a druhý je disponent, čo sú dve rozdielne veci

dadis
29. aug 2022

@sasa1310 Existuje aj spolocny ucet, v mBank to je mozne

viestta
29. aug 2022

@sasa1310 aj SLSP ma možnosť dvoch majiteľov účtu.

sasa1310
29. aug 2022

@viestta
@dadis a v prípade smrti potom zablokujú účet dvoch majiteľov. ďakujem neprosím

dadis
29. aug 2022

@sasa1310 toto riesia manzelia bezne... ze to tak mate vy a ste spokojni, je ok..ale v tomto pripade mi to pride nespravodlive, ze muz nema volne prostriedky na svoje potreby..a zena ma mesacne 400eur na minanie a nic neusetri..keby videla ako z uctu utekaju kazdomesacne prostriedky na "seky" a bezny chod, inak by k tomu pristupovala, v manzelstve maju mat obaja rovnaku zivotnu uroven..nie ze jeden maka a plati a druhy si dozici aj na ukor prveho..

zuzanockamt
29. aug 2022

@viestta čiže po smrti jedného z majiteľov účtu v SLSP ten druhý môže bez obmedzení hýbať s účtom? 🤔

sasa1310
29. aug 2022

@dadis a aký je v tom rozdiel či by mali spoločný účet alebo obaja zvlášť? Všetko by bolo na spoločnom a autorka by minula ešte viac. Mne sa jednoducho hnusí takýto prístup žien. Pokiaľ je na RD tak ešte ako tak no. Ale poniektoré sa ani neskôr do práce nehrnú. Ako môže jedna inteligentná žena takto ostať zakrpatieť doma a byť spokojná, že chlap donesie peniaze na celý život. Pre mňa totálne na nepochopenie. Celý život čakať čo jej kápne z manželovej peňaženky. To musí byť riadne plnohodnotný život.

trema
29. aug 2022

Minies kazdy mesiac 400€ na oblecenie? Ja by som si 100 nechala a ostatne dala muzovi na domacnost. Ty nenakupujes potraviny? Ci muzovou kartou?

dadis
29. aug 2022

@zuzanockamt nasla som toto, ale v skutocnosti ozaj neviem

sasa1310
29. aug 2022

@dadis jasne, a do dedičského nejde nič, lebo však dvaja sú majitelia. Blbosť nad blbosť

zuzanockamt
29. aug 2022

@dadis Ja by som sa na toto nikdy nespoliehala. Pre mňa je jediná istota svoj vlastný účet so svojím vlastným príjmom.

zuzanockamt
29. aug 2022

@dadis v SLSP sa druhý majiteľ nespomína. Len oprávnená osoba, a to majiteľ nie je.

dadis
29. aug 2022

@sasa1310 Neviem, nikoho nesudim, ani autorku nepoznam. Castokrat je to vsak tak, ze zena finacuje vsetko co moze zo svojho rodicovskeho a muz jej nic nedava. Nic si nekupuje, k zubarovi nechodi (pripad jednej znamej, ktorej muz povedal, ze k zubarovi ma ust az pod RD - akoze riadiel v banke bol 🤦‍♀️) a muz si mina spolocne peniaze na oblecenie, hobby a pod..