Absces prsníka, ako dlho trvá preplachovanie?

ladybug138
1. sep 2019

Dobry den. Ma niekto skusenost s abscesom prsnika? V piatok ma prijali do nemocnice na odstranenie, mala som tam uplnu hrôzu 5x4cm lozisko, veľmi to bolelo, ale stale som si myslela, ze to prejde. Bolo to take zahnisane, ze mi to museli robit v celkovej narkoze. Teraz tam mam dren, hnisa to uz menej, kazdy den chodim na preplachy peroxidom, co ma celkom dost boli. Prosim kto ma skusenost, ako dlho ste chodili na preplach? Mam tam este miernu zatvrdlinu, neboli ale uz, dufam, ze zmizne, uzivam atb Amoksiklav. Radsej by som znovu rodila ako toto.

ladyvi
1. sep 2019

@ladybug138 drzim ti velmi palce 😍

Toto je vystraha pre vsetky baby, ktore bojuju so zapalom prsnika same. Lebo sa pise na nete, ze sa to da zvladnut samoliecbou. Presla som si zapalom, doma skusala kadeco z netu, z dosli 40tky teploty, pohotovost a poriadne zhucanie od Dr., ze uz som tam davno mala byt a nie doma skusat internetove rady, ze moje prso vyzera strasne, a to posledne, po com ako cerstva mamina tuzim je absces. Takze baby, pri bolestiach prsnika radsej zbytocne merat cestu na pohotovost, ako zazit toto co autorka. Mne stacil ten zapal a takisto radsej pojdem rodit.

akcul13
1. sep 2019

@ladybug138 Ahoj, ja som to prežívala minulý rok. V máji som rodila, malá sa zle prisávala, musela som kojit cez klobúčiky, to sa jej nepáčilo, tak som odstrekovala, dostala som zápal, doktor ma liečil antibiotikami, no nakoniec som skončila v nemocnici s abscesom. To bol jún, dcérka mala necelý mesiac. V pondelok mi to rezali, do piatku som bola v nemocnici a antibiotiká do žily, a po prepustení ešte asi 4x na čistenie, kým som to mala čisté. Hurá, konečne pokoj, vydýchla som si, kojit som už nekojila, dali mi lieky na zastavu laktacie, no ako som ich doužívala, opať sa mi spustilo mlieko a absces sa po 3 týždňoch vrátil ešte vačší. Takže znova rezanie. Našťastie už si ma v nemocnici nenechali kedže som nemala horúčky, iba som každý den dochádzala na výmenu drenu, tiež asi 4x. Taká je moja skúsenosť. Pre mna je kojenie strach a hrôza. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo nechcem druhé dieťa, bojím sa, že by som to musela všetko prežívať odznova

akcul13
1. sep 2019

@akcul13 ešte k tej zatvrdline, tú som tam mala ešte pár mesiacov potom. A tento rok v januári som bola na kontrolné sono, či je všetko ok 🙂

0silvia0
1. sep 2019

@ladybug138 ja pridám len moju skúsenosť, u mňa k abscesu neprišlo, ale pri prvom dieťati som mávala neustále zápaly prsníka, prvý krát som tiež skončila s atb, potom som už vedela, čo s tým mám robiť. Vždy pri náznaku začínajúceho zápalu ( a to som ich mala neúrekom) som si hrčku nahrubo natrela octanovou masťou, prikryla igelitom a do rána poväčšine bol zápal fuč. Nič iné nepomáhalo, žiadne sprchy, masírovanie, nič. Vždy zabrala octanová masť. Základom bolo nenechať zápal rozvinúť, ale hneď v zárodku ho podchytiť a natrieť. Pri druhom dieťati som nemala zápal ani raz, neviem čím to bolo, ale asi sa telo už s druhým tehotenstvom inak vyrovnalo...

seahorse27
2. sep 2019

Mam rovnaku skusenost, ale je to uz vyse 10 rokov dozadu. Tiez excizia abscesu v celkovej anesteze. Predtym xy zapalov prsnika - takmer vzdy liecene ATB...boze, kolko som ich ja len vtedy pojedla. Napriek tomu som skoncila s abscesom ako svet. Nepamatam si uz presne, ako dlho som chodila na to cistenie/preplach a mala som dren...zda sa mi, ze cca 10 dni. Operacia ani potom nic nebolelo, ale to cistenie kazdy/kazdy druhy den bolo velmi neprijemne. Mne nazastavili laktaciu, nadalej som si aj po operacii mlieko odsavala. Spravili mi rez na takom mieste, aby to bolo technicky mozne.

ladybug138
autor
2. sep 2019

@ladyvi ďakujem ❤️ naozaj, ak mate hrcu, ktora sa nelepsi, utekajte lekarovi, radsej zbytocne ako vobec, ja son bohuzial stale myslela, ze to zvladnem a prišla som a museli ma uplne uspat, dovtedy ma bikdy neoperovali, takze velky strach.. A to nehovorim o tom, ze to mlieko musim vylievat a mam ho malo, takze by som ho velmi potrebovala...

ladybug138
autor
2. sep 2019

@akcul13 no to je uplne priserne, druhýkrát bybsom to rozhodne nechcela zazit, bol to snad najhorsi zazitok mojho zivota doteraz... Aj pre mna je kojenie strasne, rady laktacnych poradkyn doslova nenavidim

ladybug138
autor
2. sep 2019

@seahorse27 aj ja odsavam, na tom operovanom kraj odsavacky chyta tie dreny, takze neprijemne... A to cistenie je fakt asi najhoršie... Mne to den po operacii isli cistit, mala som to poprilepovane z kazdej strany, sestricka to chytila a cely dren ni vytrhla z rany... Takze este mi aj ten dren davali znovu, ja som vsetkych svatych videla

miskachrumka
29. okt 2021

@ladybug138 mne to robili zaživa bez úmrtvenia som kričala ako divá 😢

akcul13
29. okt 2021

@miskachrumka pane bože, to si neviem ani predstavit, šak len na dotyk to bolelo jak sľak 🙈

miskachrumka
29. okt 2021

Prosím poraďte mi ako sa ho zbaviť tiež,som mala zápal prsníka a zapálila sa mi hrčka a vznikol absces ktory mi pred 2t rezali a čistili bez, úmrtvenia 😭 lebo tam bol zápal skoro som skapala absces mám pod prsníkom viac do stredu hrude... Keď sa mi v sobotu zacelilo v nedeľu sa začal opäť kopiť hnis tak som si to sama natrhla a vyteká mi to od pondelku nechcela som zas prežívať rezanie za živa. .. lenže ako ten hnis vyteká tak mi vyziera kožu okolo som už zúfalá ako sa toho zbaviť?! 😭 Ževraj pomáha petržlenová vňať??

miskachrumka
29. okt 2021

@akcul13 áno nič horšie som nezažila a to mám za sebou mnoho a tri sekcie od pupka dole

miskachrumka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miskachrumka
29. okt 2021

A výter vyšiel sterilny čiže tam nič nieje takže tomu nechápem

juliet86
29. okt 2021

@miskachrumka skusila by som obklady z repika. idealne domaci zohnat z nejakej bylinkarne. pripadne sa skontaktuj s institut na podporu dojcenia. michaela galkova riaditelka +421908873750. skus jej napisat sms o co ide lebo mozno sluzi alebo ma nocnu. ospravedlnujem sa ze zdielam jej tc ale tak ide o akutnu vec

miskachrumka
29. okt 2021

@juliet86 dávam repík

ladybug138
autor
29. okt 2021

@miskachrumka au, nemas moznost ist do inej nemocnice alebo skratka poziadat o nejake umrtvenie? Aspon lokalne musia dat

11michaela11
30. máj 2023

Napíšem svoju skúsenosť, ak niekomu pomôže v budúcnosti. Už na konci tehotenstva sa mi spravili v prsníku dve hrčky, keďže je to bežné a všimla som si ich len náhodou nechala som to tak. Po pôrode sa mi rozbehla laktácia, kojenie prebiehalo v pohode, aj keď z toho prsníka kúsok horšie, tak to bolo aj pri prvom dieťati, lebo tam mám horšiu bradavku. Keď som prišla domov ďalej som kojila, ale zrazu ma začali hrčky občas bolieť, skúšala som samozrejme všetky možné babské recepty, kapustný list, masírovanie v sprche, octanovu masť, čo najviac kojit z toho prsníka a podobne. Vždy mi chvíľku pomohlo a zas sa vrátilo, až raz ma už bolelo veľmi a vystúpila mi teplota. Bolo to cez sviatky a moja doktorka, ani jej zastupujúci lekár nerobili, tak som šla na urgent. Diagnóza zapálené mliekovody, veľa mlieka, čo najviac kojit, antibiotiká, kultivácia z mlieka a oxytocín do zadku. Z mlieka vyšiel zlatý stafylokok. Antibiotiká pomohli bolesť má prešla ale asi o štyri dni mi tie hrče vyšli von na prsník, znova som šla na urgent, kde už bola diagnóza absces, narezali mi to, vytlačili, vyčistili a nechali tam taký obväz na vytekanie hnisu. O dva dni som šla znova na čistenie, už mi len vybrali ten obväz a dezinfikovali to ešte raz, ďalej som brala antibiotiká a vyzeralo že už dobre. Kultivácia z hnisu bola negatívna. Stále mi z tej rany vytekalo mlieko, veľmi dlho. A nad tým narezaným sa mi znova ako keby hrčka robila aj keď som sa to snažila vytlačiť. Išla som k mojej doktorke, dala mi dalšie antibiotiká a znova kultivácia mlieka aj rany. Našťastie asi o dva dni mi to prasklo postupne asi štyri také malé bodky hnisavé a keďže som brala už antibiotiká tak som to len vydenzifikovala betadinom a už sa to samo zahojilo. Mám tam zatiaľ stále jazvu ale kojim ďalej.