Mám dosť mliečka a papá moje dieťatko dosť?

dugyna
14. máj 2011

Mám dosť mlieka ? Papá moje dieťatko dosť?
Mnoho mamičiek hlavne prvorodičiek si kladie otázku: Mám dosť mliečka? Papá moje dieťatko dosť?
Ako to zistíte?
Je to jednoduché, treba sledovať pauzy v pohybe brady bábätka počas kojenia. Ak je dieťatko správne prisaté, tak pauza znamená, že dieťa práve nasalo a prehltlo plné ústa mlieka. Čím je táto pauza dlhšia, tým viac mlieka dieťatko nasalo. Nie je podstatný čas, ktorý dieťatko strávi na prsníku, ale táto pauza. Pokiaľ sa „kojí“ dieťatko bez páuz, saje naprázdno,
A tým pádom môže byť na prsníku aj hodiny, ale stále bude hladné. Pokiaľ u dieťatka je počas kojenia vidieť pauzy, je možné, že si svoju „dávku“ vysaje už v priebehu 5 minút.
Keď prestane piť, treba ponúknuť druhý prsník.
Často krát mamičky trápi, že ich dieťatko si často pýta mliečko a potom si mysli, že ich mliečko nie je dosť „husté“ či nie je ako „smotana“, či nebodaj je ho málo. Mliečko mamičky je prispôsobené potrebám dieťatka, nielen veku dieťatka, ale aj počas dňa sa potreby dieťatka menia a tomu je materské mliečko prispôsobené.. Nenechajte sa „znechutiť poznámkami, že keď Vaše dieťatko chce prsník, každú hodinu a aj v noci, že je Vaše „mlieko“ nekvalitné alebo ho máte málo. Sú to len fámy. Ako aj to, že mlieko má byť husté alebo ako smotana. Nie je tomu, tak dieťatko si pýta mliečko, tak často ako potrebuje. Menšie deti častejšie. Je to individuálne od potrieb bábätka. Niekedy si môže, pýtať aj každú hodinu, inokedy bude spinkať aj päť hodín v kuse, no netreba ho budiť na kojenie.
Bábätko, ktoré sa správne prisaje na prsník a saje mliečko, ak je mliečka dosť je kľudné a pokojné.
To či dieťatko dosť papá môžeme odpozorovať aj od počtu plienok. Bábätko, ktoré sa dostatočne kojí má 6-8 ťažkých pocikaných plienok za deň a kaká do 3-6 tt asi tak 3-6 krát za deň. Kakať môže aj do každej plienky, ale aj nemusí niekoľko dní.
Kedy treba zlepšiť dojčenie? Ak je bábätko neustále spavé, môže byť na prsníku, ale nesaje.
Problém môže byť :
- nesprávne prisaté bábätko, či nesprávna technika dojčenia
- slabý tok prsníka –malé bábo pri ňom zaspáva, väčšie je počas kojenie nepokojné, tok zvýšime stláčaním prsník alebo výmenou prsníka, pri silnom toku má bábätko otvorené očká

Ak má bábätko dosť mliečka je spokojné a kľudné a nemalo by plakať, ak na to nemá inú príčinu.

Ak už aj nebodaj je problém, že je mliečka menej, tak tvorbu mliečka zvýšime odsávaním mliečka po kojení. Ak by sa odsávačka neplnila, nech Vás to neodradí. Do prsníka ide „stimul“ o tom, že treba viacej mliečka. Takisto môžu pomôcť bylinné čaje s obsahom feniklu, anízu, senovka grécka, benedikt lekárskya, takisto kôpor, majorán, rasca a preparátov na predpis Domeprium (Motilium, Costi).

dugyna
autor
24. júl 2011

@dreamer4 ahojky ak plne kojis tak cajik nie je nutne davat. prave aj tym cajikom jej mozes sposobit zbytocne plynenie. ak chces feniklovy cajik dat malej postaci ak ho vypijes ty. dieta do casu kym nezavadzame prikrmy nepotrebuje tekutiny, staci mu materske mlieko, ktore hradi aj jedlo aj pitie.
preplace 3-4 h? stale v kuse? place ako place? ale len mrka a je nespokojna? je vtedy nakojena? vecer je to ked ju ulozis do postielky? prda a kaka? s mliekom urcite nic nemas to mozes byt kludna. pricina bude inde..

dugyna
autor
24. júl 2011

@lenusa87 Lenusa m pises ze tri hodiny po kojeni neodsajes ani 100ml, a ako casto kojis? sak to uz je cca na dalsie kojenie...treba v prvom rade kojit na poziadanie. pise o plienkach...a predtym mavam kolko pocikanych?predpokladam ze tiez ich mal pre kojenim-aj ked teda mi ma zaujimalo ako casto kojis? rep kojis na poziadanie? kojit na poziadanie je zaklad. kakanie nie je smerodajne, plne kojene deti mozu nekakat aj niekolko dni . to ci odsajes alebo neodsajes a kolko odsajes nie je absolutne smerodajne...pretoze niektore zeny neodsaju nic...a maju mlieka az az. je potrebne striedat odstriekavanie s odsavanim. odsavat treba hned po kojeni, aby prsnik dostal stimul ze este treba mlieko a tvorilo sa ho viac. aj ked nic neodsajes, ide tu o stimul.
tu je zazornene ako odtriekavat mlieko http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...
tie linky si si precitala c som ti napisala?
pomoct sa urcite da , ale v prvom rade si nesmies dat do toho kecat maminine rady. bohuzial mamina je z doby komunizmu kedy sa propagovala UM...a hotovo...vznikali rozne famy..kazda jedna z nas mame takuto mamu ci svokru doma. treba mamine povedat ze dakujes ze chce byt napomocna, ale teda proste jej poznatky su klamne.
treba dojcit na poziadanie.
prec s flasou a bolo by fajn keby ste dali prec aj cumel.ak chces dojcit. urcite flasku prec, prikromovat ked je nevyhnutne treba cez poharik,lyzicku ci hadicku http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
co sa tyka jedovanie na prsniku problem moze byt v slabom toku a a takisto aj v tom ze maly si navykol na flasku z ktorej to ide velmi lahko...a nechce sa mu tahat...je predsa jedoduchsie ked to tecie, druha vec ze z flase to ide hned ale z prsnika to chvilu trva kym ho roztaha. http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
treba skontrolovat pauzy, prilozenie ci je spravne, stlacat prsnik pocas kojenia http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
te prsnik co je slabsi castejsie odsavat / a prikladat/ dojcit na poziadanie. je mozne podla toho aj co pises ze maly ide neskoro na prso. pisala si aj ze v oci prespi celu noc...takze ak chceme zvysit tvorbu mlieka bolo byt dobre ak by si aj v noci odsala obe prsia.
a prestuduj si tie linky co som aj minule ti poslala aj teraz. a maminu jednym uchom dnu a druhym von.
ak si citas o dojceni najlespia je tato stranka http://dojcenie.wordpress.com

gabika7706
25. júl 2011

@lenusa8 suhlasim s @dugyna a z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze kazda laktacna kriza sa da zvladnut, zvlast ak mas doma niekoho dalsieho, kto sa postara o domacnost...odporucam lahnut s malym do postele (cez den aj v noci), co najvacsi kontakt skin to skin (maly nech je len v plienocke, Ty "hore bez", oddychuj, mojkajte sa, papajte ...a takto dookola (ziadnu vodu malemu, ci caj - nepotrebuje to). U nas to trvalo 4 dlhe dni a noci a to mam doma este 5 rocnu (ktora ako prvorodene dieta zial skoncila - a zbytocne - na nutrilone) Tvorba mliecka sa okrem casteho prikladania da zvysit aj uzivanim senovky greckej s benediktom lekarskym, prip. homeopatikami, kazdej pomaha nieco ine, no senovka s benediktom su No1. Hlavne klud, mamine rady jednym uchom dnu-druhym von ;)
Neviem odkial si, ak mas pochybnosti, volaj laktacnu poradkynu a dohodni si osobne stretnutie, skontroluje prilozenie, poradi, pomoze.
Este - celu noc maly kludne prespi, lebo ma v puse cumlik? - ten by som tak ci onak urcite zrusila - alebo spi kludne aj bez neho? Cez den to potom vobec nemusi byt len o hlade...moze mat velmi vela podnetov okolo seba, moze mu nieco vadit - nema ten svoj klud, kt. potrebuje.

gabika7706
25. júl 2011

@dreamer4 podla mna s mliekom urcite nic nemas, cajik by som malej nedavala vobec, moze ist o klasicku dojcensku koliku, kt. sice mavaju castejsie chlapci ako dievcata, ale ani u dievcat to nie je ziadna rarita, vacsinou to do 3 mesiacov prejde...
Tu je kratky clanok http://www.choredieta.sk/index.php/brucho/kolik...

elinka27
25. júl 2011

@dreamer4 ahoj, malej urcite nic nieje, deticky vecer takto plakavaju, vyplacu s a zrazu zaspia.Akekolvek pokusy o utisenie zvacsa zlyhavaju.Toto presne sme mali aj my cca tak do 3-4 mesiacov, mohli by to byt aj tromesacne koliky, ktovie.Cajik ani ine tekutiny sa detickam minimalne do 6 mesiacov ak je plne dojcena vobec nemusia podavat.Materske mlieko obsahuje dostatok vody, aby pokrylo aj potrebu tekutin.Ci ich ma dostatok, zistis podla pocikanych plienok.je dokazane, ze cim viac inych tekutin dieta vypije, tym menej vypije materskeho mliecka,a kedze to sa tvori podla dopytu, moze sa laktacia utlimit.Mliecko mas urcite dobre, ziadne zle ani slabe mlieko neexistuje su ten famy sunarovej doby.Pokial podas dietatku tekutiny flasou dalsia vec okrem znizenia laktacie je ta, ze sa moze zhorsit prisatie, pretoze pri sani dudlika,alebo flase pouziva ine tvarove svaly ako pri sani z prsnika.Ak by si potrebovala odbornesiu pomoc, je miznost osobnej navstevy laktacnou poradkynou, jej navsteva nestoji viac ako 10€.

avenev
28. júl 2011

Mna by zaujimalo, preco sa vsade pise, ze prec s flasou. Ja stale kojim a aj odstriekavam lebo moje dieta sa casto dozaduje papat. Mala papa pekne z prsnika, vobec ho neodmieta, skor z flase mala problem. Museli sme ju nanu naucit ked som mala skusky, tak ju krmil manzel alebo mama. Cumlik jej nedavam vobec, vypluvala ho. Kamaratka takisto davala aj z flase a tiez jej pekne papala z prsnika, koila rok potom odstavila. Naozaj su deti, ktore po flasi zacali odmietat prsnik?

sisaha
28. júl 2011

@avenev ano, su take deti. Moja starsia dcera je tiez jeho prikladom. K odstaveniu od prsnika ale pride vtedy, ked je dokrmovanie flasou kazdodenne. u teba to bolo iba obcas, ked si sla do skoly. U tvojej kamosky tiez neviem ako casto ponukala flasu. Je to individualne, ale v mojom okoli je mamicka, ktora sa tazko zotavovala z porodu, dala flasu na preklenutie a uz pri nej aj ostala...maly sa jej odmietol viac prisat..

zuzana323
7. sep 2011

ahojte maminky-poradte ci ste na tom boli podobne.mam 3-mesacnu dcerku,ktoru len kojim.ale zda sa mi,ze v poslednej dobe mam malo mliecka.mozno je to len moje vsugerovanie,preto sa obraciam na vas so ziadostou o radu.mam balonikovu odsavacku chicco,ktlora mi neodsaje skoro nic,maximalny rekord sa mi pred par dnami podaril 20 ml z oboch prsnikov spolu .tak som skusila rucne vytlacat.na zaciatku strieka mliecko aj viacerymi smermi,ale vydrzi to len cca.nejaku minutu maximalne.potom sa prud ako keby zastavi a uz sa mi ledva podari len nejaku kvapku vytlacit.znamena to,ze mam mliecka malo?alebo ze sa mi uz upravila tvorba a mam ho teraz len tolko,kolko malicka spotrebuje?aj tampony v podprske uz nemavam take premocene,dokonca v jednych vydrzim cely den.a a ni v noci ich nemam nejae moc mokre.vcera sme boli na poradni a malicka pribrala za mesiac 600 gramov,takze urcite nehladuje si myslim.ale napriek tomu by som chcela vediet,ci je to v mojom pripade normalne.kojim ju na poziadanie,takze aj po polhodinke niekedy.akurat v noci mi dokaze spinkat teraz aj 7 hodin vkuse ! aj vtedy sa bojim o mliecko,pri takej dlhej pauze.aj by som si v noci odsavala,ale naozaj to nema vyznam kvoli par kvapkam sa stresovat,ked viem,ze viac sa mi aj tak nepodari.nevadi ta dlhsia nocna pauza?dakujem vam velmi pekne za radu a prajem vsetko dobre.Zuzana

zuzana323
7. sep 2011

@dugyna
ahojcek,cj´hcem sa spytat na tvoj nazor.mam 3-mesacnu dcerku,ktoru len kojim.ale zda sa mi,ze v poslednej dobe mam malo mliecka.mozno je to len moje vsugerovanie,preto sa obraciam na vas so ziadostou o radu.mam balonikovu odsavacku chicco,ktlora mi neodsaje skoro nic,maximalny rekord sa mi pred par dnami podaril 20 ml z oboch prsnikov spolu .tak som skusila rucne vytlacat.na zaciatku strieka mliecko aj viacerymi smermi,ale vydrzi to len cca.nejaku minutu maximalne.potom sa prud ako keby zastavi a uz sa mi ledva podari len nejaku kvapku vytlacit.znamena to,ze mam mliecka malo?alebo ze sa mi uz upravila tvorba a mam ho teraz len tolko,kolko malicka spotrebuje?aj tampony v podprske uz nemavam take premocene,dokonca v jednych vydrzim cely den.a a ni v noci ich nemam nejae moc mokre.vcera sme boli na poradni a malicka pribrala za mesiac 600 gramov,takze urcite nehladuje si myslim.ale napriek tomu by som chcela vediet,ci je to v mojom pripade normalne.kojim ju na poziadanie,takze aj po polhodinke niekedy.akurat v noci mi dokaze spinkat teraz aj 7 hodin vkuse ! aj vtedy sa bojim o mliecko,pri takej dlhej pauze.aj by som si v noci odsavala,ale naozaj to nema vyznam kvoli par kvapkam sa stresovat,ked viem,ze viac sa mi aj tak nepodari.nevadi ta dlhsia nocna pauza?dakujem vam velmi pekne za radu a prajem vsetko dobre.Zuzana

mirkita
7. sep 2011

@zuzana323 zuzi a preco odsavas? ja som napr. do 6. mesiaca krpca nepotrebovala odsavat lebo som ho len kojila a nemala som preplnene prsniky aby som si musela takto ulavit...no a ked som potrebovala odstriekavat kvoli praci tak odsavacka mi bola na dve veci...nesla mi pomaly ani kvapka...najlepsie sa mi dari odstriekat mliecko rucne a to tak, ze z jedneho kojim a z druheho odstriekavam 🙂
mne tiez netecie mliecko z prsnikov pokial akurat nekojim alebo nie je cas kojit, to je normalne 🙂
podla toho co pises mi pripada ze mas asi fakt mliecka akurat a len nerozumiem preco odsavas, lebo nepises...a ze malinka ti spinka 7 hodin v kuse, to si uzivaj 🙂 lebo nechcem strasit, ale vela detickam sa spanok postupne zhorsuje, resp. sa budia castejsie....a ta pauza je OK, dokonca si na to prsia zvyknu...tvorba sa proste prisposobi potrebam...ak by sa ti moc naliali prsniky a boli by tvrde, tak odsat si samozrejme mozes nech neriskujes zapal...
podla mna ak malinka pekne pribera tak vobec neries ci mas dost mliecka..ak je spokojna po kojeni a prospieva tak co viac treba? 🙂

zuzana323
7. sep 2011

@mirkita
odsavam hlavne kvoli tomu,ze som si chcela pomoct tvorbe mliecka,aby sa zvysila a aby som sa tak nejako ukludnila,kolko mliecka tam v skutocnosti mam..ale je to naozaj asi velmi zly princip zistenia ☹ .a preto skusam teda aspon rucne,ze to je lepsia stilmulacia ,ale ani to nie je vyhra.ale malicka teda pribrala tych 600 g teraz,tak snad je to ok.len tie tampony ma trosku mätú,ze na zaciatku som si aj 2x v noci musela ist vymenit,co boli komplet mokre a kazdy mal asi pol kila 🙂 .a teraz su skoro stale suche,,,tak som chcela len vediet,ci ej to normalne aj u ostattnych mamiciek a ze aj napriek relativne suchym tamponom a takmer nulovemu odsatiu mali mliecka dost,kolko babatko potrebovalo.lekarka sice povedala,ze malicka je ok,ze je vsetko v uplnom poriadku a ze netreba ziadne prikrmovanie,napriek tomu som asi trosku viac uzkostlivejsia a stale sa potrebujem uistovat,ze je to normalne a ze nie som sama.🙂a to s tym spankom.-to mi takto spinkava nejake 3 tyzdne cca,predtym sme mali rusne noci,kazdu chvilku boloa hore,tak uz potom rovno od vecera som si ju davala k sebe do postele,uz som myslela,ze postielku uz nebudeme ani potrebovat,,ale nastal nejaky zlom,kedf som ju raz ulozila na brusko spinkat a odvtedy mi len tak spava tolko hodin.ja viem,ze by som nemala ju tak nechavat,ale vidim,ze to je jej poloha,a ked ju dam napr.na bok,alebo chbatik,tak spi len nejake 2 hodinky.

mirkita
8. sep 2011

@zuzana323 tak to je super ze si prisla na to ako sa malinkej najlepsie spi 🙂
kedze pribera a je spokojna tak sa vobec mliekom netrap...bud v klude...ja som napr. maleho nikdy nevazila pred a po kojeni aj ked som bola vzdy zvedava kolko vypil....to s tymi tamponmi mi ani nenapadlo ze podla toho by som sledovala "produkciu" mliecka 🙂 skor bud rada ze sa nemusis obtazovat vymienanim tamponov...
najlepsie je ak mas mliecka akurat...tym odsavanim by si si mohla vyvolat nadprodukciu...ak mala bude potrebovat viac tak sa bude castejsie pytat na prsnik a tebe sa tvorba mliecka postupne prisposobi, teda zvysi...potom mozno budes mat opat mokre tampony 🙂
a teda fakt netreba prikromovat do 6 mesiacov...a bud rada 🙂 ved potom si este uzijete prikrmov az az...asi si naozaj len uzkostlivejsia...tak neriesi a uzivaj si 🙂

vejula
8. sep 2011

@zuzana323 jaj nerobi si zbytočne starosti, tampony do podprsneky nebudeš použivať do konca dojčenia. Pokial ti mala prespi 7 hodin v kuse isto nemaš malo mliečka. Stym odstriekavanim by som to neriešila, niektore mamičky nedokažu odsať nič bnapriek tomu mliečka maju dosť akurat pre babo. Tak si len pekne uživaj bezproblemove kojenie, ktore podla tvojho prispevku maš 🙂

zuzana323
8. sep 2011

@mirkita a @vejula
Dakujem vam pekne dievcata za povzbudenie🙂 potesili ste ma 🙂 .
som rada,ze je vsetko v poriadku a ze si nemusim robit zbytcne starosti 🙂
prajem vam zatial vsetko dobre babulky ,keby nieco,ozvem sa 🙂