Ukončenie dojčenia

malazuzana85
4. nov 2016

Ahojte. Prosím o radu. Mam maleho ročného syna. Doteraz som ho kojila vecer, ráno a v noci. V noci sa mi budil aj 4x. Vždy som mu ponúkla, on len potiahol zo 3 minúty a bolo. Myslím, že to bolo len o zvyku... Teraz som sa rozhodla ukončiť kojenie. Prosím poraďte ako na to. Začala som mu dávať ráno flasku s mliekom, ale nechce mi to. Ocenim kazdu radu a postreh.

mimi8814
4. nov 2016

ja som mu proste nedala a vysvetlovala som ze je uz velky a ze uz mliecko nepotrebuje... ale bol starsi( 22 mesiacov)... flasku som mu ani nedavala, lebo to nechcel a nevedel z toho pit... asi dve noci boli horsie ale tretiu uz prespal celu a nepytal mliecko...

veronca2204
4. nov 2016

Ahoj...ja som prveho chlapca kojila 9 mesiacov...mala som uz menej mliecka...a zacala som mu davat flasu s UM vecer...ked sme sli spat....v noci som ho ešte kojila.a postupne som prestala Aj v noci.......no a postupne si akosi odvykol ...az sme uplne prestali....skuste to zmenit na vecer...a uvidite...teraz mam 9 mesacnu slecnu...ktoru tiez ešte kojim...ale teraz mam ešte mliecka dost...tak som zvedava....ako to pojde nam...chcela by som tak aspon do roka..uvidim...lebo malá mi nechce ani cumel... A tiez sa mi dost casto budi....🙂

timea7
6. nov 2016

@malazuzana85 riešením je aj to, že k nemu v noci bude vstávať manžel, ty k nemu nepôjdeš. Pár dní vydržíte a bude vybavené. Určite ho neuč na fľašu, budeš o rok tam, kde si dnes, iba ho budeš odúčať od fľaše. Máloktoré dieťa sa samé odstaví. Cez deň mu daj malý umelohmotný hrnček na mlieko, nevadí, ak mlieka vypije oveľa menej,nie je pre neho až také dôležité, nahradíš ho jogurtami a syrom.

izabellik
7. nov 2016

kamoska to vyriesila tak isto. ale zabralo to ked vstaval k malemu jej priatel tak ho pohladkal a ked si maly pytal papat najskor mu dali trochu cajika a potom uz neskor ani to nie prisiel utisil ho a povedal mu ze ide po cajik ale uz sa nevratil a maly medzi tym zaspal. akoze aj cakal chvilku ale potom ho zalomilo a nejako si zvykol uz potom aj bez cajika.ale nemusi to fungovat na kazde dietatko

malazuzana85
autor
7. nov 2016

@mimi8814 tak na vysvetľovanie je este žiaľ maly. Snažím sa nedať mu stále v noci, ale je to boj....

malazuzana85
autor
7. nov 2016

@veronca2204 dik. Skúsila som dať fľašku vecer. Zo začiatku veľmi nechcel, potiahol strasne malo. Ale dnes konečne 150 ml. Uvidím ako bude spať.... A ak sa môžem opytat, u vás ako dlho trvalo potom odvykanie si v noci??? To len pre zaujímavosť, viem, že každé dieťa je iné 😉

malazuzana85
autor
7. nov 2016

@timea7 to s manzelom bude problém. Maly totiž spi stále s nami v spálni.... Ale tiež som už na to myslela....

timea7
7. nov 2016

@malazuzana85 prečo by to mal byť s manželom problém, ak spí malý s vami v spálni? Nerozumiem. Ty pôjdeš spať do inej izby, alebo na pár nocí k mame, kamarátke, do hotela, to je jedno, skrátka mimo domov.

belka27
7. nov 2016

Syn ked mal 14 mesiacov sa v noci budil casto a samozrejme len cucol a spal dalej.poriadne ani nepil. Zacala som postupne obmedzovat dojcenie a teda na kazde druhe zobudenie som mu mliecko dala.samozrejme ze ak sa zobudil a mlieko nebolo, vzala som ho k nam do postele a nechala medzi nami.aj hodinu vystrajal ale nechala som ho. Nastastie neplakal len mrncal a to sa dalo zniesť. Po dvoch dnoch boja som pokracovala dalej a mlieko som vymenila za vodu. Nechcel pit vodu ale mlieko nedostal.zaspal po boji a tak po tyzdni som ani vodu nedala a pekne sa odnaucil od nocneho dojcenia.nechcela som pouzivat metodu odist z izby a nechat ho tak s otcom, ked vyše roka len na mojich rukach a mojom Prsniku zaspaval.myslim ze to nebol pre neho nejaky velky sok. Neviem ci som poradila,ale u nas toto fungovalo

marmota
7. nov 2016

Ahoj, podľa mňa je škoda, že si sa rozhodla ukončiť dojčenie ty a nie tvoj synček. Vo fóre tu na MK je veľa diskusií na túto tému, zadaj si do vyhľadávača odstavenie a určite nájdeš informácie, ktoré hľadáš, príp. kontaktuj laktačnú poradkyňu napr. z OZ Mamila.

malazuzana85
autor
8. nov 2016

@timea7 myslela som problem s tým, že by v spálni videl zároveň mňa. A navyše si neviem predstaviť, že by som odišla na noc z domu 😀.

malazuzana85
autor
8. nov 2016

@belka27 jej super. Skúsim takto. Ani ja ho nechcem nechávať samého. Dnes v noci som mu inak aj ja 2x nedala. A zaspal. Ale 3x v noci aj tak dostal 😄. Len viem, že už je to presne iba o zvyku, lebo ani poriadne nepije a po chvíľke sa zvalí na bol a spi...

malazuzana85
autor
8. nov 2016

@marmota ja už pomaly mliecko ani nemám. Iba tak po kvapkách mu to ide... Je to trápenie pre mna aj pre neho. Ja som bola rozhodnutá kojit min. 1 rok, čo som dodržala. Aj napriek problémom v prvých 3 mesiacoch, kedy som kvoli prasknutej bradavke kojila so slzami v očiach som to nevzdala a bojovala, lebo som vedela, že je to pre neho to najlepšie. Bradavku mám citlivú doteraz a dojčenie pre mňa nebolo príjemné.

marmota
8. nov 2016

Ja som si v pôrodnici povedala, že budem rada, keď zvládnem dojčiť 6 až 8 mesiacov a nakoniec boli z toho 3 roky. Nebolo to vždy jednoduché, tiež sme si okrem iného prešli aj laktačnými krízami, niekoľkokrát som kontaktovala viacero laktačných poradkýň, jedna z nich bola aj u nás doma, no vďaka ich pomoci, vďaka drobcovej túžbe dojčiť sa, mojom odhodlaní a partnerovej podpore sme to zvládli. Dojčenie nemá bolieť, nemá byť nepríjemné, práve naopak, takže ja osobne by som sa v prípade akýchkoľvek problémov, hoci aj spomenutého odstavenia neváhala obrátiť priamo na certifikovanú poradkyňu pri dojčení. Držím palce!

maykaaa1122
8. nov 2016

Máloktoré dieťa sa samé odstaví. Cez deň mu daj malý umelohmotný hrnček na mlieko, nevadí, ak mlieka vypije oveľa menej,nie je pre neho až také dôležité, nahradíš ho jogurtami a syrom. 🙂

timea7
8. nov 2016

@malazuzana85 ak si nevieš predstaviť, že by si išla na noc mimo domu, tak len vytrvať, nie je a hotovo. Nie je malý na vysvetľovanie, neboj sa, chápe veľmi dobre.

jana_eyre
8. nov 2016

Prvé dve deti som kojila nad rok, prvého do 15m - keďže som už bola tehotna a mala som malinko mlieka, jeden večer som mu dala flasu zo sunarom a on bol šťastný ze konečne mu niečo tečie na moje mlieko si už ani nespomenul.. Druhu dcéru som kojila do 13m, najmä v noci sa rada prisala, odsala a tak dookola ze už som to nevydrzala, jednoducho som jej prsník nedala a ukludnila dudlom, keďže flasu nechcela.. Par noci bolo narocnych, ale rýchlo zabudla.. Podotykam deti vždy spavali somnou, ale myslím že uz to že zrazu piju z niečoho iného ako z mojich prsnikov je dost veľká zmena, nesla by som od nich na noc prec ako sa casto radi.. Par noci sa dá prezit a potom uz je všetko ok.. Takže moja rada je, ak uz nechceš kojit, proste nedaj a skus nájsť vhodnejsi dudlik na flasu (skus najobyčajnejší zifco, z toho vedeli iba moje deti piť) a výtvor večer nový rituál.. Hlavne treba vydržať a nepovolit..

veronca2204
15. nov 2016

@malazuzana85 pravdu povediac....ani si uz nepamatam.....ale asi postupne...najprv som mu davala flasu...no potom uy len cajik....a zvykol si....teraz skusam davat malej sunar...no tiez mi nechce .....ona nema ani cumel...len ju kojim...cajik troska cez den popije....som zvedava ako nam to pojde....🙂

1michaela2
6. dec 2016

Ja mám veľmi podobný problém. moja dcéra má 13 mesiacov. cez den papa normalnu stravu, z flase sa cez den napije bez problemov ale len od smädu. dudlik nechce vobec. chodime 2x cez den na prechadzku ci je pekne alebo nie lebo v kociku zaspi ale ked pride vecer tak to zacne. doma vie zaspat len na prsniku ale ja mam uz obe bradavky bolave a ziadne maste uz nepomahaju a v noci sa zobudi aj 10x. niekedy len cucne otoci sa a spi ale niekedy je nacucnuta aj 3 hodiny a nenecha si bradavku vybrat. uz som sa snazila aj jej nedat ale ona neplace ani nemrnci ale doslova vrieska priam az hisaci. budem vdacna za kazdu radu

malazuzana85
autor
10. jan 2017

Ahojte žienky. Keďže som začala túto temu, rada by som sa podelila o moju skúsenosť s ukončením. Trvalo to cca 2 mesiace, ale išlo to úplne bez plaču. A som naozaj za to rada. Išli sme na to naozaj postupne. Najskôr som večerné kŕmenie nahradila fľašou, v noci sme to postupne obmedzili na 1-2 dojčenia. A nakoniec sa jedného dňa malú zobudil o 5 ráno, dala som mu napiť vody, obrátil sa na bok a spal do rána 😁. Takže išlo to bez sĺz a bolo to ľahšie pre neho aj pre mňa.
PS: ale to dojčenie mi aj tak trochu chyba, uvedomujem si, že uz je z neho veľký chlap 😆

1michaela2
11. jan 2017

Ahojte tak aj ja sa podelim so skusenostou. Svoj problem som sem pisala na zaciatku decembra a este v ten den som sa pustila do odstavovania. Mala plakala asi 10 minut a zaspala bez vsetkeho. Prve tri noci sa zobudila dala som jej jogurt lebo flasu vobec nechcela a odvtedy spavame uz mesiac celu noc 20-7 a vobec sa nekojime a aj bradavky mam uz skoro uplne zotavene. Ale mysim povedat ze je vsetko omnoho lepsie aj v noci aj cez den