Je potrebné po ukončení dojčenia dopĺňať príjem mlieka?

Zodpovedané
29. júl 2021

Dobrý deň,

mám ročného syna, ktorý už normálne je všetko čo je pre neho vhodné v tomto veku. Bol plne dojčený, postupne sa kojenie obmedzilo na večer chvíľku a ráno chvíľku. Skôr mi to pripadá ako zvyk nie ako potreba.

Ak by sme s dojčením úplne skončili, je potrebné mlieko nejakým spôsobom dopĺňať?

Syn má cez deň slušný príjem mliečnych výrobkov - jogurty, syry a mlieko polotučné.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dieťatko nemusí nutne piť mliečko, ak má dostatok mliečnych produktov, z ktorých získava vápnik.

Do 2. roka života by to malo byť okolo 350 ml denne (1 jogurt sa ráta ako 150 ml mlieka a 30 gramov syra tiež je akoby 150 ml mlieka). Mlieko polotučné neviem či synček pije či ako ste to mysleli. Vhodnejšie pre deti je každopádne plnotučné.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička