19 mesačné dieťa ešte nerozpráva

zoodiac
24. nov 2014

ahojte, chcem sa spytat, ci mate niekto skusenosti s nasledovnym: dieta v 19 mesiacoch nepovie ani slovo. viem ze sa o rozpravani popisalo vela ale nikde som nenasiel diskusiu alebo pripad kedy dieta nepovie ani mama, ticho nie je, ale slabiky nepouziva. komunikuje casto a rad ale nie slovami. inak vidno ze je velmi mudry a aj sikovny ale do rozpravania sa mu vobec nechce. ja vravim ze nemusi lebo cokolvek chce ma do par sekund, staci aby na to ukazal, alebo ta zoberie za ruku, posadi, ukaze, chyti ruku naviguje... tiez som pocul ze ked sa na tak male dieta rozprava naraz dvoma jazykmi - hlavne ked to je mix od jedneho cloveka slovensko-anglicke vety, maju v tom zmatok a rozpravaju neskor. ale predsa by ma zaujimalo ci ste sa s tym uz stretli. je to moj synovec a tak sa zaujimam kedy sa uz konecne rozkeca 🙂

luka2510
24. nov 2014

ahoj vobec ale vobec sa nad tym nepozastavuj. moj syn do troch rokoch nerozpraval takze tvoj synovec ma co dohanat 🙂 presne stale ukazoval.neboj on to pride az vas hlava bude boliet 🙂

tenerifka
24. nov 2014

@zoodiac chlapci zacinaju rozpravat neskor ako dievcata. S tou dvojjazycnostou to tak moze byt aj nemusi, moja dcera vyrastala dvojjazycne a v roku hovorila jednoduche vety v obidvoch jazykoch, ale baby byvaju viacej ukecane.
Zatial by som v tom problem nevidela, ale vsimajte si, ci reaguje na svoje meno, na rec svojich rodicov, aby sa vylucilo poskodenie sluchu

belaavah
24. nov 2014

Neboj, má ešte kopu času. Ja mám 2 ročného, ten rozpráva všetko a stále, no na našej ulici máme ešte 4 deti v rovnakom veku 24 až 26 mesiacov, 2 rozprávajú ale málo a asi po čínsky 🙂 , a dvaja vôbec, ale čo potrebujú to dosiahnu. . . Mám aj 2 staršie netere, staršia v 2 rokoch rozprávala úplne čisto a všetko, mladšia začala až pred 3 rokom a nič nezmeškala, proste nepotrebovala, teraz má 6r. a huba sa jej nezavre 🙂 . Máme v rodine ešte chlapca, ktorý v 3 rokoch nerozprával vôbec, vedel iba dedo aj to za odmenu. V auguste nerozprával vôbec, v septembri po nástupe do škôlky začal, v októbri rozpr. všetko s menšími nedostatkami a to má ešte 2 starších bratov, tí rozprávali cca ako 2 roční. Inak pekný a šikovný chalan. Som inak detská sestra s 20 roč.praxou - neporovnávaj deti a tabulky sú len vypočítaný priemer. . .

betunka39
24. nov 2014

Moja najladsia dcerka do dvoch rokov nerozpravala .vedela max.desat slov.Po mesiaci od druhych narodenin.ako keby zazrakom zacala zo dna na den rozpravat postupne slovo pk slove.teraz ma dva a pol a je ukecana ze az.Treba vyckat.sestrin syn nerozpraval do troch vobec.

maminag
24. nov 2014

@zoodiac ahoj, moj starší tiež do troch rokov nerozprával, chodili sme po neurológoch, logopedkach, na krčnom mu na dvakrát podstrihovali jazýček, keď mal tri roky, dala som ho do škôlky, a to mu veľmi pomohlo, bol medzi deťmi....a teraz rozpráva tak rýchlo, že ho občas musím zastaviť, aby som stihla registrovať....druhý má teraz 2 roky, a tiež nerozpráva súvislé vety, už opakuje jednotlivé slovíčka.....všetko má svoj čas 🙂

jlp
24. nov 2014

Ja by som si tak priala aby ten moj 28 mesacny prestal niekedy tozpravat. Jemu sa pusa nezavrie ani pocas spanku :D a to rozprava v suvetiach od roka. On je zase druhy extrem. Az sa desim obdobia A PRECO? Nic sa neboj, on sa rozrozprava.

adusat
24. nov 2014

my mame 20mesiacov a tiez to neni bohvieco.. povie len mama, baba a to je vsetko... rozumie vsetkemu, pocuje vsetko dobre, len proste nechce sa mu rozpravat, len hmka a hmkaaaa...alebo ahaaa.. toto dokola. na neurologii povedala doktorka ze hlavne ze vie povedat mama 🙂 tak ma mamicky ukludnili ze niektori do 3 rokov nerozpravali, lebo uz som sa zacinala bat, ze neni vsetko ok... kedze starsia dcera uz od roka vedela povedat par viet...

katrin21
24. nov 2014

@zoodiac podla mna je rozhodujuce, ci nerozprava vobec, to znamena, ani mama , baba.... alebo len " nerozprava" akoze vety a viac slov....
V druhom pripade je to OK, kazde dieta je ine.. rozrozprava sa neskor.
ak ale je fakt doslova " neme", ze nepovie ani slabiky, ani nijaky zvukovy prejav, MAMA a pod.... tak to asi OK nebude.... navstivila by som foniatra, ORL a pod... S inteligenciou to nic nema, moze byt velmi sikovne, ale problem tam byt moze byt - sluch, hlasivky, psych. blok a pod..

danieli
24. nov 2014

Moj syn, ma tri roky, prve slovo mama a tata povedal ked mal dva a pol roka, dovtedy nic, ani tuk, teraz veeeeeeeeeeeeeeelmi pomaly napredujeme, rozumie vsetko, ale rozprava do 30 jedno maximalne dvojslabicnych slov, chodime k logopedke, vola sa to nerovnomerny vyvin reci, nie oneskoreny, lebo rozumie a ukaze co potrebuje, len nerovnomerny, raz hadam dame aj celu vetu a zelam si, aby sa rozkecal az ma bude hlava boliet 🙂

niktoska
24. nov 2014

Moja v 19 mesiacoch vedela tak maximálne napodobniť zvieratká a mama vravela len vtedy keď sa hnevala. Rozumela všetkému a keď niečo chcela tak posunkami ukázala, príp. chytila za ruku a doviedla ma tam, kde chcela aby som bola. V 2 rokoch nastúpila do jasličiek a po 4 mesiacoch sa je ústa nezavrú. Čo deň to nové slová, síce nie všetko je zrozumiteľné, ale my si rozumieme.

babulka82
24. nov 2014

@adusat presne aj naš ma 19 mesiacov a len mama,tata,baba .Viac ani slovo 🙂 ale rozkazat si vie aj bez toho a rozumu ma za 3 deti.

saurian
24. nov 2014

@zoodiac dieta v 19m zvyčajne "mama" hovorí. Alebo aspoň čokoľvek, niečo malo s jasným komunikačným zámerom, aj keby výslovnost hneď nebola čistá.

veriiii
24. nov 2014

@zoodiac v 19.mesiacoch by mal naozaj pouzivat aspon zopar kratkych slov,mama ,tata atd..?nehovorim,ze to hned musi nieco zle znamenat,ale rodicia by sa mali poradit s pediatrom, ci ich netreba poslat na logopodiu ,na vysetenie..inac, nema problemy s uskami maly?ci dobre pocuje ?

lauricka
24. nov 2014

@zoodiac moze to byt a nemusi to nic znamenat. Do dvoch rokov by mal zacat pouzivat par slov a spajat ich do dvojslovnych viet. Ale su aj taki, co zacali neskor. Vhodna by bola konzultacia s neurologom. A, medzi nami, ktory magor na neho rozprava mixom dvoch jazykov naraz a naco? 😕 😕 😕

ivca88
24. nov 2014

Ahoj 🙂 moja neterka zacala rozpravat az tak tesne po dvoch rokoch .... a take zmysluplnejsie az dva a pol roka 🙂

Zlepsilo sa to ked sme sa jej zacalu venovat mi s muzom - boli u nas na mesiac na navsteve....

I ked dietatko čuší... treba sa s nim rozpravat... a treba opakovat....,

Cize kto som ? Kto som ? Ocko .... ahaaa maminka... ked vidis ze ciká ..tak opakuj pipi ... ked kaka popo 😉 musi si spajat veci s objektami ktore vidi 🙂

jolinka
26. nov 2014

@zoodiac to co rozpravas o synovcovi "nemusi, lebo to co chce, dostane" je skor mytus nez pravda 😉 😉 😉

Komunikacia recou je cloveku vlastna a pre dieta je VZDY vacsou namahou sa dorozumievat posunkami a ukazovanim , nez recou. Drviva vacsina deti nerozprava nie preto, ze su lenive, ci rozmaznane ale preto ze to NEDOKAZU. Mam dieta s poruchou porozumenia s oneskorenym vyvinom reci...mam daco prezite i nacitane 😉 😉

Chlapcek je este maly...zaklad je vysetrenie sluchu, ak dobre pocuje ... tak v jeho veku ten vyvoj moze byt taky ze..1. pojde o lahke omeskanie vyvoja reci, caste u chlapcov {to je najpravdepodobnejsi scenar{ a dieta bude rozpravat v poriadku len o cosi neskor. To su tie typicke priklady "moj dovtedy a dovtedy nerozpraval a zrazu sa mu nezastavia usta" 😵

2. moze mat poruchu reci, , kazde dieta musi mat dostacnu pasivnu slovnu zasobu cize dostatocnemu poctu slov musi rozumiet aby sa rozprozpravalo. Cize zaklad je porozumenie a potom nasleduje rec. Ked je nejaka zlozka narusena, cize dieta bud dobre nerozumie alebo ma problem reprodukovat pocutu rec...ide o poruchy reci DYSFAZIU...to treba riesit s odbornikmi...detsky psycholog, nasledne logoped.

Hlavne nech vysetria SLUCH...to ze v tomto veku nepovie ani slabiku, uz je trosku alarmujuce, aspon blabotat by uz mal...

jolinka
26. nov 2014

@zoodiac Inak nase 4 deti su dvojjazycne, zaklad je jeden rodic, jeden jazyk, nemixovat. 😉

U kazdeho bol vyvoj reci uplne iny, ale vseobecne nemam pocit, zeby prave dvojjazycnost nejak brzdila vyvoj reci...ak je samozrejme podana spravne.

Snahy niektorych rodicov "naucit" dieta nieco z anglictiny tak, ze rodeny slovak miesa do reci anglicke vyrazy ci vety .... ech 😠 😠 😠 ...robia viac skody nez uzitku.

andreasiskova3
26. nov 2014

Starší syn plynule rozprával veľmi skoro , ešte pred 1,5 rokom a mladší začal až keď mu padli 3 roky, dovtedy iba toto, ee, mama, tata - viac mu nebolo treba 😀 Nič mu neušlo , je štvrták a na vysvedčení samé jednotky. Takže každé dieťa má svoj čas. Tiež som z toho bola nešťastná, že prečo nerozpráva , ale doktorka povedala, že do troch rokov určite netreba nič riešiť a neverili by ste ale dva dni po tretích narodeninách zrazu prehovoril - on totiž vedel, ale jednoducho sa mu dovtedy nechcelo 😀

ichbinich
26. nov 2014

Suhlasim s ostatnymi, asi by bolo na case ist na ORL.
Pekne sa SPISOVNOU recou s nim rozpravat, jazyky nemiesat: OPOL (=One Person One Language).
Citat, rozpravat, komentovat, spievat,... ale nenutit.
Syn vedel povedat mama, papa, brm-brm, a dievca z ihriska, dokonca o 4 mesiace mladsie, hovorilo 2-4 slovne vety ("Unavena, spat, vankus." Moj syn by mi maximalne posunkom ukazal, dal by si ruku na ucho...). Ja som kukala, a mama toho dievcata zase kukala, co nakreslil moj syn 😉 😀 Takze priamo porovnavat sa neda.
Synovi sa jednoznacne "rozviazal jazyk", ked nastupil do jasli. Aj dcera uz vie nove slova jednoznacne z jasli (najma mena) a snazi sa opakovat. Ale obaja nechceli opakovat "na povel".

lucinocka
26. nov 2014

@zoodiac v 19 mesiacoch moja tiez nic nehovorila, a tiez je dvojazcna... zacala az nedavno, zo dna na den sa rozkecala, ale stale to nie je to co deti v jej veku....neboj, teraz je v nevyhode a za rok mu budu ostatni zavidiet, ze rozprava dvoma jazykmi plynulo🙂

ester79
26. nov 2014

Do troch rokov má ešte čas. Ak naňho hovoríš dvoma jazykmi, môže byť zmätený, tak to skús s jedným. Druhým nech hovorí tata, alebo niekto iný z rodiny.

zoodiac
autor
26. nov 2014

@jolinka ahoj dakujem za info, rozumiet rozumie dost vela a teda aj pocuje to je zjavne z reakcii na to co mu kto hovori a nejake slabiku si sem tam povie ale ja tvrdim ze to nie je cielene, vyjde to z neho ako zvuk nie ako naznak slova co nieco pomenuva a vyslovi to preto ze chce... aj ked je pravda ze ked je v uzkych tak zvykne robit take m-m-m-m-m-m alebo niekedy mamamamamama (ale podla mna skor mmmm ) co sa podoba na mamu lebo to robi ked tam mama nie je a chce ju...

katarina644
26. nov 2014

@zoodiac ahoj, ked tak sa chodte poradit ku logopedicke... ale neviem inak poradit. moje jedno zdrave dieta hovorilo pekne az po troch rokoch, ze ju bolo ako tak rozumiet. a maly, kedze sa narodil chory, tak s nim chodime aj ku logopedicke, zistili sme, ze ma lenivy jazyk, tak cvicime s nim a zacina pekne rozpravat.

corinne
4. dec 2014

ahojte,tiez si kladiem otazku kedze nasa 23mesacna dcera nerozprava,poviem mama,papa ,bebe,ale zijeme v zmiesanom manzelstve,kde rozpravame 2 jazykmi.Rozpravala som sa o tom s pediatrickou,tak mi povedala ze je tam moznost meskania,ked prideme na 2 rocnu kontolu tak vysetri sluch a pod.Problem so sluchom nema, ked jej nieco poviem spravit alebo priniest/odniest bud v jednom alebo druhom jazyku tak to spravi.Pri synovi si uz presne nespominam,kedy zacal rozpravat.

suvenyrka
16. dec 2014

ahoj tak ja zrovna ziju v nemecku ...mala ma 28 mesicu a jsme tu pres pul roku ...zacala tady chodit do jesli a co se tyce mluveni ...neco malo mluvi jak cesky tak nemecky ....ale nemecky opravdu par slov a co se tyce cestiny tak se snazi , ale strasne to komoli a myslim si ze to delaji dva jazyky nnajednou ...

olivka84
16. dec 2014

@zoodiac nas maly ma dva a pol roka a je to asi mesiac co zacal rozpravat. a to fakt pred tym ani mama nepovedal nic .ak reaguje na vas hra sa ma s vami ocny kontakt a hlavne ak rozumie co mu hovorite tak v 19 mesiacoch je to v poriadku ma cas

itmama15
12. nov 2018

@zoodiac Ako dopadol tvoj synovec? Presne takú istú mám aj ja malú☹ len áááá mmm ale blabotanie moc nie... mamam sa jej skôr náhodne podarí, ako cielene a tuším iba 3 x a naposledy 3 mesiace dozadu...

zoodiac
autor
13. nov 2018

@itmama15 ahoj, teraz ma cez 5 a uz rozprava plynule , no nie som si isty ci uz dobehol ostatne deti - mozno sa to ani neda kedze skoro 3r nerozpraval . teraz uz mam dieta aj ja a jedine co mozem povedat je ze ak by moje dieta do 3 nerozpravalo isiel by som to prediskutovat s nejakym odbornikom (pre istotu - lebo ja som taky, opatrny). ak by mi lekar povedal ze to je ok tak by som to neriesil ale sestra to neriesila vobec takze neviem ci to naozaj bolo v poriadku... na druhej strane je otazka ci sa s tym da nieco robit. kazdopadne co je dolezite je sa dietatu venovat , vela mu rozpravat citat , interakcia (a vela lekarov vsetkych odvetvi dnes zatracuje elektroniku ako mobily a tablety - synovec dostal tablet na 1rok)

itmama15
13. nov 2018

@zoodiac chvaľabohu, že rozpráva... mne stále pediater hovorí, že má čas, že mám prestať googliť a ísť do práce, lebo mi šibe, že nemusí vôbec rozprávať ešte, ale ja sa tak bojím, tiež som opatrná a chcem hneď všetko vyriešiť... ale toto je fakt niečo, že aj keby sa na hlavu postavím tak s tým nič nespravím, spievam ukazujem celý deň, nám zas ten tablet pomáha, fíha tralala pesničky úplne vníma, čo je zas podľa soc. pracovníčky fajn, tiež má ďalšie rečové podnety... no uvidíme, kedy sa mne rozreční (teda dúfam, že sa rozreční).... tej technike sa dnes človek nevyhne, aj keby veľmi chcel... informatika od 1 ročníka na ZŠ, elektronické žiacke knižky...

yanni
13. nov 2018

@suvenyrka To ze komoli, to je normalne. Deti väcsinou zacinaju rozoznavat jazyky medzi 3. a 4. narodeninami. A to cielene, nie len nahodou. Nasa najmladsia vyrasta na native urovni trojjazycne od narodenia. Ma teraz 3 roky a 3 mesiace, zacala, napriek viacjazycnosti rozpravat velmi skoro a uplne normalne trojjyzycnym mixom. Jazyky zacala rozoznavat v ca. 2,5 roku a teraz nema problem prepinat. Vie s ktorym clovekom ma pouzit ktory jazyk. Aj u cudzich ludi, nie len u tych, ktorych uz pozna. Toto je ale velmi individualne. Niekomu to "zapne" skor, niekomu neskor.