Dvojročné dieťa nechce opäť jesť samo

dominniqua
28. júl 2015

Dobry deň môj dvojročný syn
n mi nechce jest sám, všetko pekne sa vyvíjal, vedel predtým jesť normálne sám napríklad chlieb bagetu keksik chrumky tyčinky si bral normálne do rúk sám a teraz tak asi pol roka nechce ja ho musím kŕmiť, neviem čo sa stalo som zúfalá,.môže to byť tým že moja mama skoro každý deň ho krmila do úst že si zvykol nato,.a môže sa to zmeniť že opäť bude papať, keď bude kúsok starší? lebo teraz pomalicky tak si chytá tyčinky chrumky do ruky a papa, ale nič nechce okrem toho, chlieb a podobné,,nechce si zobrať do ruky a sám papať,,

rebroza
28. júl 2015

@dominniqua podla mna je mozne, ze si tvoj syn zvykol na krmenie a je pohodlny 🙂. ja mam problem s oboma detmi a ich stravovanim, do 3 rokov som ich krmila po lyzickach a aj potom obcasne, len aby sa najedli. ked som to nechala na nich, bolo to zufale. ked uz doma jedli samostatne, u babky vzdy cakali, az ich babka nakrmila. Ale aj babka to uz obmedzila, hlavne ked som jej povedala, ze si treba uvedomit, ze vnuk ide do skoly a proste sa musi vediet sam najest.
chce to cas, trpezlivost, pevne nervy, odhodlanie, jasne pravidla, doslednost 🙂 drzim palce
ale ak tvoj dvojrocny syn zje "normalne" jedla a problem je, ze "len" ho musis krmit - to by som za to ja neviem, co dala.

sardinka333
28. júl 2015

@dominniqua ,, ti soudruzi někde udělali chybu,,.. 🙂

Je kludne možné že si zvykol na krmenie od babiny a preto protestuje. Je to pohodlné a pači sa mu to a zdá sa že s tebou aj trošku cviči - chrumky, tyčinky a somariny ano a chleba nie? Ja by som tie tyčinky a chrumky ,,zlikvidovala,, to nie je jedlo..ale mnohé mamičky su radi, že dieťa ,,aspon niečo zjedlo,, aj ked to ,,niečo,, je vyživovo v suterene. Načo by jedol chlebik ked stači že ,,nepapam,, a mama mi da to čo chcem, čomi chutí - keks, chrumku a pod. Všetko sa može zmeniť, ale je to o pristupe rodiča.
Ja by som ponukala jedlá v pravidelnom časovom intervale, ranajky, desiata, obed, olovrant, večera - jedlá ktoré si mu davala, papajte spolu pri stole nech aj teba vidí. Je možné ze to bude trvať kým sa zase ,,nastaví,, ale chce to čas, trpezlivost a neustupiť čo sa týka keksov, chrumiek miesto ,,normálneho,, jedla. Ja nie som proti keksom a kludne jeme aj Brumika ale decká sa naučili ze najprv ,,normálne jedlo,, a potom ked tak mlsota.

timea7
29. júl 2015

@dominniqua škoda, že si nenapísala presný vek, totiž dva roky a mesiac a dva roky a desať mesiacov je rozdiel, každopádne babka zrejme prispela k tomu, že sa dieťa nechá kŕmiť, lebo pochopilo, že je to pohodlnejšie Tak, ako ti písali predo mnou, zruš chrumky, keksíky, tyčinky. Varené jedlo je sám, alebo ho tiež kŕmiš? Ak áno, jednoducho s tým skonči, to je celé, aké zúfalstvo? Dobrovoľne žiadne dieťa od hladu ešte nezomrelo, ale s rodičom cvičí každé dieťa, ktoré vycíti jeho nervozitu a strach z toho, že sa nenaje a bude hladné. Deti majú oveľa citlivejšie senzory, ako si myslíš, odhadne človeka úplne presne, preto vie, že sa mu neoplatí najesť sa samému, lebo mama, babka dokŕmi. Začni hneď raňajkami, daj na stôl, ty si nalož tiež, sadni si oproti nemu, zaželaj mu dobrú chuť a jedzte. Ak neje, spýtaj sa ho, či nie je hladný? Žiadne vyslovenie svojích obáv!!!! Žiadne komentovanie jedla, aké je to dobré, ako z toho vyrastie, aký bude hladný, keď sa nenaje.....skončia raňajky, jedlo odlož, nedaj v žiadnom prípade najavo, že ťa rozhodilo, že nič nezjedol. A hajde von, do desiatej len tekutiny, nie sladké! Žiadne tyčinky a chrumky! Ani ovocie. Na desiatu mu daj niečo podobné, ako na raňajky, teda chlieb s niečím, za tým ovocie. Ak sa nedotkne, zase hajde von! So sebou len tekutiny, nie že sa dotlačí bagetou, alebo bude prelievať sladkým nápojom! Na obed pred neho obed, lyžicu a takto dookola. Musíš si nájsť na to čas, aj keď pár dní neurobíš vôbec nič a variť budeš večer. Syn pochopí, že inej cesty, ako že sa naje sám, nie je. Musí ale pocítiť hlad, nie že ty ho medzi jedlami láduješ keksíkmi, len aby zjedol aspoň niečo. Netreba okolo jedla robiť žiadne cirkusy - jesť pri rozprávkach, robiť z lyžice lietadlo, bager a podobné somariny. Dieťa aj oveľa menšie veľmi rýchlo zistí, že rodič má obavy, veľké obavy, že sa nenaje a potom to krásne zneužíva, má proti tebe zbraň. Ale keď zistí, že ti to je jedno, či zje alebo nie (aj keď to tak samozrejme nie je), pochopí. Chce to len dôslednosť a vytrvalosť, to je celé. A všetci dospelí musia k nemu pristupovať rovnako. Držím palce.

svatava74
29. júl 2015

@dominniqua nesil to.....isto je to len chvilkove, fazy vyvoja dietata su tu preto, aby sa dieta posuval vpred....mozno len chce mat maminku pre seba a ked ho krmis, sedis pri nom a maly si to uziva...evedomovanei si svojho ja atd....neriesila by som to....nebdue to dlho trvat....kamoska by ti poradila, ze nechaj ho nad tanierom s lyzicou a ked bdue hladny , naje sa sam, ak nie, necha tak....ale na to som ja makka....pero chyti, ceruzku????ak je uchop v poriadku , niet o com....ma svoje dni...vydrz a netrap sa...a ked bude v kolektive sa napapa sam a krasne 😉

lilitela
29. júl 2015

@dominniqua Vraj to moze byt aj faza. Riesila som podobne a docitala som sa na zahranicnom fore, ale to skor vo veku 4 rokov, ze to mamina neriesila, ked chcela mat najedene dieta, dala mu, a casom to same preslo. Zalezi od toho, kolko mas na taketo hranie sa casu. A v skolke, skole bude snad nuteny hladom, hoci ani ten nie vsetci pocitujeme rovnako. Zalezi asi na tebe, ako ta to obtazuje, urcite treba skusat a precvicovat, motivovat k samojedeniu.

timea7
30. júl 2015

@svatava74 nie vždy sa dieťa doma kŕmené napapá v kolektíve samé a krásne, ako píšeš, skôr naopak. Nechápe, prečo by malo jesť samé, keď bolo doteraz kŕmené. Niekedy začne jesť samé, odpozerá od iných detí, ale je to skôr výnimka, naopak, bojí sa, že to nebude vedieť, že sa pooblieva, tak radšej neje. Ak sú takéto deti v triede dve, tri, tak sa to ešte dá, učiteľky ich nakŕmia, ale aj ich je viac, musia čakať a jedlo je už pomaly studené, kým prídu na radu....lebo aj deťom, ktoré jedia samé, ale majú len tri roky, treba ešte pomáhať. S jedlom majú v škôlke problémy niekedy aj deti, ktoré jedia doma samé, tak by som určite nečakala, kým pôjde do škôlky, najmä preto nie, že to, čo chce zje a pred časom jedol sám, takže je to vyslovenie pohodlnosť. Dieťa treba motivovať, chváliť, ale neustúpiť. Zo začiatku stačí, ak zje polovicu, potom ho dokŕmiť, ale musí sa snažiť aj on. Dohoda musí platiť, polovicu zješ sám, s druhou ti pomôžem. Čím viac bude dieťa vedieť, tým bude sebavedomejšie.

svatava74
30. júl 2015

@timea7 pracujem s detmi od skoncenia pedag.fakulty t.j.skoro 20 rokov a z toho 7 rokov v jasliach a skolke...cize viem o com hovorim....netreba stresovat ani maminu ani dieta...moje pismenka su z praxe....a moja skusenost je taka.....moj pohlad je pozitivny...a vzdy bude.... 😉 😉

1982zuzka
30. júl 2015

Nas syn ma tri roky chodi do skolky a tiez mal ma a bude mat rozne obdobia, medzi ne patri aj to ze nechce papat. Ked mal dva vobec som neriesila ze neje sam. A ani nejedol, mi to pride aj divne aby to zvladal. Max tak asistoval rukami a obcas lyzickou. Citala som tu na MK chvalenia supermatiek ze ich super deti stoluju s priborom hadam od porodnice. Ma dva a neje sam? No a? Nauci sa 🙂 cim viac bude niekto dieta do niecoho nutit tym viac tu cinnost dietatu sprotivy.

hameeda
30. júl 2015

@dominniqua : mna napadlo že doveď ho na týždeň k nám a bude jesť všetko a sám, a hlavne rýchlo aby sa mu niečo ušlo 😀

timea7
30. júl 2015

@svatava74 prečo si myslíš, že môj pohľad je negatívny? Čiste náhodou pracujem s deťmi tiež, o pár rokov dlhšie ako ty, takže tiež sú moje písmenká z praxe, ale mojím krédom je - pomôž mi, aby som to dokázal sám a nie - rob to za mňa 😉

hameeda
30. júl 2015

@1982zuzka : moja najmladšia je sama od roka a osem mesiacov a to nie je žiadny zázrak, je to v tom že ma starších súrodencov a stolujú spolu a denne pozerala na nich ako jedia sami tak aj ona sa dožadovala jedenia sama, zase najstaršiu tu som krmila do asi štyroch rokov, nemala okolo seba nikoho od koho by okukala, a sú deti rôzne niektoré sú viac pohodlné, niektoré sú viac energické a chcú stihnuť všetko skôr, moje štyri deti sú každé úplne iné, takže nemusí isť o super matku či super dieťa ak v dvoch rokoch je samo 😉

timea7
30. júl 2015

@hameeda slová rozumnej matky, kde v rodine nelietajú všetci dospelí členovia okolo jedného dieťaťa za účelom toho, aby niečo zjedlo. Jedlo sa považuje za niečo prirodzené, ako dýchanie, netreba z toho robiť stred vesmíru. Pripomenula si mi pár detí z našej rodiny, ktoré boli u mňa na prázdninách a tiež som počúvala, ako nič nezjedia, ako ich treba kŕmiť, ako musia jesť pri pesničkách z CD, rozprávkach, inak nič nezjedia a podobné blbosti. Úplne stačilo pre tie deti zistenie, že ani mňa, ani nikoho z rodiny nerozhádže, ak nič nezjedia, alebo zjedia len veľmi málo. Ale ani nikto nepobeží variť niečo iné, ani sa nedotlačia keksíkmi. Majú právo niektoré jedlá neznášať, ale na divadelné predstavenia počas jedla sme nereagovali.

svatava74
30. júl 2015

@timea7 pracujem v montessori skolke....a jasliach....sorry , mala som potom zly pocit z tvojich pismenok, bolo to napisane podla mna tvrdsie...ako ucitelky zo statnych skolok ked im poviem ze to alebo ono....a teraz sa obuju do mna statne ucitelky 🙂

timea7
30. júl 2015

@svatava74 som veľmi rada, že si ma pochopila, možno to naozaj vyznelo inak, ako som myslela, www.montessoridoma odporúčam maminám v každej druhej téme, dnes tiež, mám za sebou niektoré školenia, veľmi mi to v mojej práci pomáha. Neboj, ak sa do teba obujú učiteľky zo štátnych škôlok, sú tam aj zlaté ženy, aj mne jedna napísala, že by nechcela byť mojou kolegyňou 😎

svatava74
30. júl 2015

@timea7 nebojim sa, svoj postoj k detom si ako specialny pedagog a clovek montessorian viem dokonale obhajit a este k tomu detska sestra- len vzdelanie ...xixix....som biopsycho matka, ale co sa tyka stravovania , mam prisne zasady....dieta sa musi napapat ked je to kvalitna strava, lebo potom to chyba telicku a trpi aj psychika....ale to pochopia len maminy, ktore maju napr dieta po transfuzii ako ja..matka zdraveho detata to tak neriesi...ja stravu riesim aj v jalsiach vsade....cize strava je zaklad do 3 rokov iste...
a kde robis, ak smiem vediet? 🙂

timea7
30. júl 2015

@svatava74 robím sto rokov v materskej škole, montessori je len vlastná iniciatíva, niektorými nepochopená, zaujímam sa o všetko okolo detí, nemám rada stagnáciu a keď tu občas čítam niektoré príspevky z prostredia MŠ, je mi do plaču.....čo sa týka stravy detí, to si ma tiež mohla stretnúť v mnohých témach, aj u vedúcich kuchýň v škôlkach som mimoriadne obľúbená .... Ja som za kvalitnú stravu, nie za napchatie dieťaťa hocičím, len aby niečo zjedlo. Ak dvojročné dieťa už jedlo samé a teraz zje len to, čo mu vyhovuje, nejde tu o nejaký blok, iba prišlo na to, čo na dospelých zaberá. Ale aj to je niečo, nie? 😉