Kedy začať učiť dieťa abecedu?

elieandkate
20. aug 2013

Ahojte maminy, chcela by som vediet vase nazory/skusenosti/postrehy na temu kedy je vhodne zacat ucit dieta abecedu. Viem, ze nie je potrebne na nastup do prvej triedy, aby dieta vedelo abecedu. Avsak mam dojem, ze rastie tlak okolo (vidim to aj v zahranici), aby sa dieta naucilo abecedu, co najskor. A tak 3-4 rocne dieta uz pozna pismenka a zacina citat v 5-6 rokoch. Kedy je dieta rozumovo na to zdatne? Neriskuje sa, ze neskor v skole moze spomalit a moze sa zacat nudit. Rada by som pocula skusenosti aj od pani uciteliek z MS alebo 1-2 rocnika. Dakujem.

mirage
21. aug 2013

@tova Co je to "U nas" ? Nasi nemaju i-pady, ani elektronicke hracky. A hraju sa s kamenmi a stavaju si bunkre. Nepozeraju naucne dvd. A nedavala by som cisla, farby a abecedu do jedneho suflika, vety.

tova
21. aug 2013

@mirage zijem v zahranici preto pisem" u nas" sa to vyzaduje od prvakov. Nemyslim, ze sk. deti maju inu strukturu mozgu a nevedia sa to naucit tiez. O elektronicych hrackach pisem ze globalne su pristupne vsade, urcite niektorym detom to pali menej aj napriek tymto hrackam ak si to myslela sorkasticky. Ak tvoje deti to nemaju tak musia pracovat s kamienkami, mozno by si im mala na kazdy kamienok napisat pismeno, cislo a takto by sa to naucili hrou.

dai
21. aug 2013

@tova mozem vediet kde to je u vas? lebo mi to pride zazracne ze 6rocne deti vedia citat s porozumenim😉 a k tomu vsetky... prepac ale toto mi pride prehnane... to ze precitaju vety a tak , ok , beriem - ked to deti vedome ucis v skolke tak sa to vsetky naucia - ale to ze textu ktory citaju aj rozumeju a vedia ho zreprodukovat - o tom velmi silno pochybujem - s tymto maju problem aj 5taci - a to som teda bola v roznych eu statoch na skolach... akurat zeby si bola v japonsku 😀

ellahop
21. aug 2013

@dai ved toto, ale aj u nas sa to dufam zmeni. Citat sa musi s porozumenim. Nie len odrapotanie textu. Ak piatak nevie o com cital, tak to uz ma co za pedagoga?. Prosim nerobme z nasich deti blbe.
A uz predskolak by mal dokazat prerozpravat jednoduchy text.
Aspon hlavne veci z neho

mirage
21. aug 2013

@tova Mohla by som im pisat pismena na kamienky, ale nevidim v tom ziadny zmysel. Moje deti s kamienkami nepracuju, oni sa s nimi hraju. Podotykam ze su sikovne a inteligentne. Starsi zapisom presiel bez problemov, dokonca pri ulohach co riesil zdoraznil veci, co ine deti prehliadli. Vedel cisla a par pismen.

effkaa
21. aug 2013

ja som ako jedina plakala v skole na slavnostnom zapise, lebo moja spoluziacka (jedna jedina) vedela citat a ja nie. Pisat, citat som sa naucila v prvom rocniku, tak isto ako moj brat. Ten najmladsi uz par pismen vedel, ale nie vsetky. A ja osobne som za to, aby rodicia ucili deti to, co ich zaujima. Ked chce poznat zvieratka, som tu prenho, aby som mu povedala, ktore ako robi, kde zije, ako zije, ci je niecim zvlastne. Ked chce do nemoty srobovat srobiky vymyslim to tak, aby mohol. Teraz je tolko hraciek kadejakych, dieta sa moze venovat tomu, comu chce. A s mm mame na maleho jedinu poziadavku. Okrem dobreho spravania (ale to je predovsetkym na nas... to spravanie) nech v zivote robi, co chce, ale nech to robi dobre a nech sa v tom snazi zdokonalovat. Ale to som uz odbocila...

sendy182
21. aug 2013

@elieandkate ahoj ....dieti si individuálne......niektoré sa o abecedu zaujímajú iné nie.....neboj v prvom ročníku sa všetko naučí.........ja mám dve deti a môžem si porovnať sú v tomto úplne rozdielne.....kým starší vedel dávno abcedu a trojciferné čísla.... odiete farieb poznal v 3 rokoch...a pod.........tááááák mladší je pohoďák........pozná len pár veľkých tlačených písmeniek... 😀 ..a je v pohode.. 😉 .za to vie nádherne kresliť.........verím že si pochopila čo som chcela mojím príspevkom povedať...........

sisaka
21. aug 2013

ja mozem z vlastnej skusenosti porovnat "zapadny" styl a nas tradicny slovensky. Dcera chodila do skolky na SLovensku a pismenkam sa vobec nevenovali (v tom case), ju to nezaujimalo a ja som ju to neucila. V Kanade nastupila do nulteho rocnika, kde sa naucila rozpoznavat nejake pismenka + podpisat sa (to mala 5 rokov) Ked v 6 rokoch nastupovala do prvej triedy ucitelka bola zhrozena, ze nepozna vsetky pismena a nevie citat. V priebehu rocnika nielenze dobehla ale aj predbehla kanadske deti, ktore sa "ucili" pismenka od narodenia. Dostala sa na najvyssi "level" v citani, patrila k najlepsim, co sa tyka porozumenia citaneho textu, spellingu a pisala uzasne slohove prace. Stacil jeden rok, aby dobehla deti, ktore boli ucene citat a pisat prakticky od narodenia a to bola stale znevyhodnena, kedze anglictina nebola jej rodna rec. Syn sa uz narodil tu, pismenka, cislice ho doma vobec neucim, ale kedze chodi do skolky je to sucastou vzdelavacieho programu a tak uz od nejakych 4 rokov sa vie podpisat, rozoznava vacsinu pismen, ale zaujima ho to asi ako vlanajsi sneh, nastastie je to v skolke vsetko hravou formou, takze tomu nechavam volny priebeh. teraz nastupuje do nulteho rocnika a uz je popredu oproti dcere, ale v porovnani s rovesnikmi je uplny priemer - niektore deti, hlavne dievcata uz pisu jednoduche slova, chlapci to maju skor v pazi a niektori sa este ani nevedia podpisat ...
Osobne nevidim ziaden vyznam v skorom uceni sa abecedy, do zivota to neprinasa ziadne vyhody a to, ci dieta poznalo abecedu v 2 rokoch, alebo az v 6 uz nikto v ich 10 rokoch nebude schopny rozlisit

dai
21. aug 2013

@sisaka ved to... tak ako v 5tich nikto neriesi to ci dieta zacalo rozpravat ako 12mesacne alevo 3rocne, ci zacslo chodit ako 8mesacne ci 18😉 ja mam pocit ze toto je skor pre rodicov aby sa deckami hrdili a bili si do prs😉 to akl sa bude ucit, ake je inteligentne a podobne s tymito mechanickymi vecami absolutne nesuvisi😉
pre porovnanie - dcera mi rozprava od 14tich mesiacov pkynule - teraz ma 6 tokov a stale mame problemy s vyslovnostou... neter v 3och nastupovala do skolky ako nerozpravajuce dieta a v 3och a mesiaci rozpravala krajsie ako moja dcera...
dcera vie napr. citat kedze na logo uz dlhsie robime cvicemia s rozoznavanim pismien v slovach - tym padom sa citat sama naucila ako predskolacka , keby na logo nechodime tak by sa klasucky vedela podpisat a poznala pismena. s porozumenim ale zdaleka necita napriek tomu ze nema problem prerozpravat pocuty text ci 10minutovu rozpravku po 3tom pocuti naspamaet... proste citat s porozumenim je vo vaecsine eu krajin cielom prvych 2och rocnikov skoly, dlhodobo to ale vyskakuje vo vaecsine eu krajin v studiach ako problem aj uz mnou u tych spominanych 5takov - odrapkaju ti sice text ale nevedia riesit napr. slovne ulohy ns matike, nechapu zlozitejsie texty etc... kedze zial to pprozumenie vela suvisi s nacitanym textom a to sa velmi zanedbava... v amerike je to horsie ako v eu lepsie len v azijskych krajinach....

tova
22. aug 2013

@dai u nas v usa. Ja sa nevytahujem co moje deti vedia a nevedia ale pisem co tu od deti vyzaduju a co ich v skolke ucia. naozaj som este nevidela 6r. dieta aby nevedelo abecedu. Hracky od Fisher Price, a Leap Frog atd. su vsetky naucne a od 1r. skoro kazda hracka uci abecedu, cisla slova. Deti su schopne od 2r. sa naucit pismena, a na zapisnom do 1 roc. by to vsetko mali vediet. Neter mi nastupuje teraz do 1 rocnika, preto viem co vie a co ju skusali. Vie precitat jednoduchu knihu a povedat obsah a to sa ucili cely 0 rocnik. Ja som chodila v usa na strednu a vysoku a je to uplne iny styl vyucovania, na sk je to skor na sposob biflovania. Zase mi niekto urcite odpise ze americania nevedia kde je Slovensko, no veru polovica slovakov by nevedela kde je Rhode Island, alebo Alabama, treba si tiez uvedomit ze v usa je zmes ludi z celeho sveta a 1/3 je ich z juznej ameriky kde iq je torcha ine, to ale neni bezny American.

dai
22. aug 2013

@tova ja som ti napisala vysledky medzinarodnych vyskumov - napr. http://www2.statpedu.sk/buxus/docs/PIRLSweb.pdf - tu su usa v priemere o 9 bodov lepsie ako SR v citani a porozumeni textu v 4tom rocniku pricom pre usa sa nulty rocnik nerata ako sucast skoly - cize nato ze sa ucia citat o rok skor ten vysledok teda bohvieaky nie je - nehovoriac o tom ze vaecsina eu krajin je natom lepsie ako usa...
pozri ak to v us pozaduju tak nech sa to teda v us ucia... ja myslim ze aj na sr vaecsina deti ktore idu do skoly pismena poznaju napriek tomu ze im to nikto nevtlka do hlavy, detto skolstvo na slovensku sa meni - ja som napr. na vs zazila ucitelov ktori viedli k biflovaniu ale uz aj vela takych u ktorych po biflovani nebolo ani stopa, skor naozaj islo o vyskum, pracu a vysledky, cize by som netvrdila ze v us je to takto a v sr takto , detto si nedovolim ani tvrdit akych uspesnych jedincov skoly vychovavaju... amerika ma obrovsky potencial prave v svojej velkosti a pocte ludi, Slovensko nato cim si preslo v historii, ake je malinke a kolko ma ludi produkuje stale percentualne prekvapujuco vysoke cislo uspesnych ludi oproti supervyspelym krajinam😉

ja som inak rada ze moja dcera mala detstvo vonku, na stromoch, preliezkach, hrala sa s hrackami normalnymi , na princezne etc. ... nielen so superedukativnymi hovadinami - prepac ze to tak pisem, ale tieto edukativne hracky podla mna uz v rannom veku podporuju sposob zivota ktory produkuje jednotlivcov akych stretavas v amerike velmi casto - myslim tym hlavne nadvahu, neskorsie sedenie pri pocitaci, za telkou etc. ... proste ja som chcela aby moje dieta bolo aj fyzicky zdatne a robilo to co sa v detstve podla mna robit ma - byt dietatom😉 teraz mala 6, ide do skoly a moze sa zacat ucit - je nato pripravena, tesi sa velmi a ja s nou😉

tova
22. aug 2013

@dai tabulka je stara z roku 2006. poviem ti napr. ako to je v nasom meste, Mame tu cca 8 zakladnych skol, deti patria do tej skoly pri ktorej byvaju, su stvrte kde vysledky skoly su velmi vysoke, chodi tam 90% bielych deti, su 2 skoly kde je 75% ziakov z juznej ameriky a ciernych. V prepocte na ziaka najviac na nich minaju, modernizuju im skoly nevedia co s nimi, lebo su to mexicke dilina (ako na sk cigani) Potom ked sa pocita priemer vysledkov v meste tak tito to znacne znizuju. A tak to je, z juz. ameriky chodia do usa rodit deti aj 5 za sebou, ziju zo statu, detom mesto, stat dava vsetko zadarmo a rodicia samotny maju iq druhaka. Mam napr. susedou mexosov, uz ma 3 starsie deti od 12+r. rodicia sedia doma stale, chodia na 2 starych autach ktre non stop opravjuju, chlap si hlada prace len na brigady, dostavaju od statu co sa da, a najmenej 3 krat tyzdenne ich vidim ako chodia nabaleny vecerou z McDonald, co ich vijde cca $40/ 5 ludi. A to by kraksna navarila taku zdravu veceru ale 2 dievcata a ona su obezne. Dalsia suseda su biely, vidim ze maju donasku cerstveho mlieka denne, auto im vozi bio potravny, cvicia, chodia bicyklovat, postavy aj deti maju vyborne. Toto je typicky americka rodina, nie ako tito mexosi co doma rozpavaju spanielsky. Co sa tyka prirody je tu nekonecne vela moznosti, ja chodim denne s detmi von, zoo, botnicka,legoland, framy, turistiku, oberat jablka, tekvice, na lod, plaze, do velkho mesta, do malych historickych miest, detskeho muzea, hor, lyzovacku, 6 detskych ihrisk do 5 min. z domu, tie su na kazdom kroku. zabavne parky, vodne parky atd. vcetko mam do cca 30 min. autom myslim, ze maju to ovela pestrejsie a naucnejsie ako ja a nasa generacia na sk. Pozri akych jednotlivci vyrastaju na sk v dnesnej dobe, 12-13r. deti nemaju nic na mysli ako sex, frajerov, alcohol, I pad, facebook, znackove veci, dovolenky to asi z nudy z preliezok, stromov a "normalnych" hraciek.

sisaka
22. aug 2013

@dai
@tova uroven citania v nejakom 4. rocniku podla mna nema vyznam porovnavat medzi SK a USA kedze ide o 2 rozlicne jazyky a v obidvoch sa uci citat inak. Kym v slovencine staci sa naucit pismena, potom ich len pospajat a vies citat v anglictine je to ovela dlhsi process (prave preto asi zacinaju skor, neviem .... tak ako som pisala vyssie stale nechapem, na co je dobre kupovat miminu kocky s pismenkami skladat si pismenkove puzzle a pod. ....), kedze sa inak pise, inak cita, takze deti sa ucia citat niekolko rokov, nie je to zalezitost len prveho rocnika. Taktiez mam pocit, ze u nas v Severnej Amerike sa kladie ovela vacsi doraz na porozumenie citaneho textu, mam pocit, ze na Sk sa na tom az tak nebaziruje a nepracuje sa tolko s textom - ci uz ide o citanie, alebo pisomne vyjadrovanie. Myslim si, ze deti zo sever. Ameriky su na zivot daleko lepsie pripravene ako tie slovenske co sa tyka prace s textom, s roznymi mediami, ziskavanie info z roznych zdrojov ich spracovanie, kriticke myslenie, vyjadrovanie vlastneho stanoviska, zaujimanie stanoviska, jeho prezentacia.
@tova s tymi Mexicanmi to tam mate fakt tazke, my sme sa vratili prave z Floridy a teda hruza, vacsina mexicanov totalne tucnych vratane malych deti, nevychovani, su schopni do teba vrazit a nepovedia ani sorry, predbiehat sa v rade (boli sme v nejakych zabavnych parkoch) fakt jak telce ....

tova
22. aug 2013

@sisaka ano s mexosami je to tak. Potom ked pridu turisti a narazia na takuto komunitu, tak si pomyslia ze to su americania. Pritom vacsina je z nich v usa nelegalne, alebo nelegalne ziskali papiere, byvaju aj 10ludi v 2 izbach, anj sa ucit nechcu, vsetky napisy maju v spanielcine aj u lekaroch, uradoch vsade s adohovoria spanielsky este aj vodicsky mozu robit v spanielcine, Vacsina bielych ludi z juz. ameriky nema rada. Najdu sa aj slusny, ti ale sa tu uz narodili, vystudovali, vedia plynule anj, a sami sa strania svojich, radsej idu byvat a pracovat medzi bielych.

briketa
22. aug 2013

ked som chodila do skoly na Slovensku, ucili na drilovat sa. ked som chodila v zahranici, ucili nas veci si vyvodzovat a dopracovat sa k nim.
v tom vidim zakladny rozdiel vyucby. aj jedno aj druhe ma svoje pozitiva a negativa.
napriklad idem v aute po dialnici do LA a hlavou sa mi muti Ó, mojej matky reč je krásota,
je milota, je rozkoš, láska svätá;
je, vidím, cítim, celok života,
môj pokrm dobrý, moja čaša zlatá
a moja odev, ktorej neviem ceny...

.. co sme sa ucili niekde hadam vo stvrtej triede ZS a dnes mam 38. pakaren. vbicovali to do mna cez pot a krv 😀 a dodnes si pamatam velku cast slovenskej klasickej poezie a uz ju nikdy nedostanem z hlavy

sisaka
22. aug 2013

@briketa booze, mna zase napadne Mor ho! a ostatne morbidaky ako : Stoji, stoji mohyla na mohyle zla chvila, na mohyle trnie, chrastie a v tom trni chrasti rastie, rastie kvety rozvija jedna zlta lalia .... alebo od Erbena ani neviem ako sa to volalo: zemrela matka a do hrobu dana siroty po ni zustali a prichazeli kazdickeho rana a maticku svou hledali .... 😝 - brutal - to sme sa ucili na zakladke! My sme sa museli biflovat este aj nemcinu a to uz bolo na gympli. Profesor trieskal ukazovatkom po lavici a ty si musel ziapat do rytmu: aus bei mit nach von zu (viem len ze to boli nejake predlozky, bolo potrebne ich vediet, to uz bolo jedno,z e som ich nedokazala vo vete pouzit.)

briketa
22. aug 2013

@tova
citujem: ano s mexosami je to tak. Potom ked pridu turisti a narazia na takuto komunitu, tak si pomyslia ze to su americania. Pritom vacsina je z nich v usa nelegalne, alebo nelegalne ziskali papiere, byvaju aj 10ludi v 2 izbach, anj sa ucit nechcu, vsetky napisy maju v spanielcine aj u lekaroch, uradoch vsade s adohovoria spanielsky este aj vodicsky mozu robit v spanielcine, Vacsina bielych ludi z juz. ameriky nema rada.

Nechcem rypat, ale ako clenke bielej komunity s patricnym vzdelanim a IQ Ti musim pripomenut, ze uz na slovenskej zakladnej skole nas ucili, ze Mexico spolu s USA a Canadou je geograficky sucastou Severnej Ameriky ;)
To ze oni sa povazuju za Latinos je druha vec.

Do USA samozrejme pridu ludia, ktori sa doma nemaju dobre. V Mexicu vsak rovnako najdes superbohate stvrte, strvrte ktore vyzeraju omnoho lepsie ako sidliska na Slovensku a velmi vzdelanych ludi.
IQ sa nemeria skolami. IQ je prirodzena inteligencia. A az tak by som vsetkych nezatracovala, pretoze vedia perfekne bezat system a do poslednej kvapky vyuzit naivitu a nevsimavost nas Gringos. Ako nas uctovat za sluzby dvojmo, ako dostat vsetky vyhody ktore sa poskytuju od statu za minimalnu namahu. .... nie je nahlupejsi ten kto ho hra...
Kulturalne rozdiely boli, su a budu. ALe nie je len to najlepsie co je najlepsie v mojich ociach...
A ked uz rypem do detailov, taka California patrila povodne Mexicanom. Oni si ju len mudro presidluju sami znova ku sebe. Potichu. A nepotrebuju ani pomoc vojenskych jednotiek.

briketa
22. aug 2013

@sisaka tiez som chodila na jazykovu ZS a nemecke predlozky na mi vo Svajci velmi zisli 😀
Nemcina ma aspon vyhodu - co nas nabiflili, to sa dalo krasne vyvodzovat a vzdy to platilo. Kdezto v anglictine mas co poucku, to desat vynimiek.

tova
22. aug 2013

@briketa ja viem kde patri mexico, ale ked sa povie americania tak sa mysli na usa. Myslim, podstata bola pochopena, nechce sa mi ropisovat Mexiko, centralna Amerika , juzna amerika, cuba. puerto rico, Jamaica, Juh, mam na mysli od usa na dol. V kalifornii som tiez zila a tam je vacsi mix jjuznych krajin od usa a azie. East coast sa mi viac podoba na europu. Ja by som nebola proti aby si vzali Kaliforniu ale keby vsetci juzania z usa by sa tam prestahovali.

effkaa
22. aug 2013

@sisaka
@briketa sranda... ja som musela byt dobre odolna, ale skoda, ze si nepamatam skoro ziadnu basen. Mozno tie zo skolky sa mi teraz vynaraju, ked sa snazim zabavit maleho. Uz sa uci inak, ako si to pamatate, ucitelia sa snazia (ti mladsi) ucit porozumiet textu a motivovat deti, aby citali knihy. Su ochotni v niektorych pripadoch dat aj na vyber knihu, nemusia citat nejaku konkretnu, ale dostanu na vyber napriklad z piatich. A overuju si ovela lepsie, ci bola precitana alebo nie. To si zase pamatam ja ako sme sa pred hodinou biflili obsah knihy, ktoru sme vobec necitali. Lebo ucitelka (moja) vyzadovala obsah, ideu, postavy... Teraz sa normalne o knizke na hodine bavia, rozpravaju sa o podrobnostiach. uz sa to velmi oklamat neda. No som rada, kam to smeruje, ale este mame dlhu cestu pred sebou. Aj ked neucim slovencinu, viem, kam ta vyucba smeruje. No viem aj to ze v porozumeni textu a v rieseni komplexnejsich slovnych uloh (co uzko suvisi s tym porozumenim) na matematike nie sme na tom vobec dobre.

briketa
22. aug 2013

@tova ja inak naozaj proti Tebe nic nemam, len som sa nad tym zasmiala, lebo mi to pripomenulo mojho vlastneho otca, ktory je dost konzervativny da sa povedat aj rasisticky - je z tej generacie a pomahal mi v mojej subtropickej zahrade. V dobrej mienke bez opytania do pol pasa vyzleceny, holymi rukami vysekaval a vysekal obrovsky agave kaktus v snahe nech nespati po odkvitnuti.
A tu sme chlap, nuklearny inzinier spolu s elektrotechnickou a este neviemakou technickou skolou, plnou zasuvkou doktoratov a uznani... popaleny cely trup a ruky akoby spadol do kyseliny, na tri tyzdne posiate bolavymi pluzgiermi. Osetrujem ho a karam - vidis ty mudrc, aj posledny Mexos co nikdy nechodil do skoly vie, ze na agave sa nesmie holymi rukami a telom....
Mudrost je vsade ina. Doleziata je schopnost prezit.
Ja to beriem tak, ze nikto za to nemoze kde sa narodil. Ale pocas zivota sa moze kazdy aspon pokusit o to aby sa mal lepsie ako ti od ktorych prisiel...

briketa
22. aug 2013

@elieandkate myslim, ze ucitelky prvacikov Ti potvrdia, ze im omnoho viac pomoze aby dieta ked zacina skolu vedelo slusne sediet a sustredit sa. Povedat dakujem a prosim, podat ruku a normalne sa predstavit. Vediet pouzit slova a nie buchnaty. Pozerat sa pri rozhovore priamo do oci, neskakat do reci.
A tie potom sa zase im tie pismenka a cisla budu omnoho lahsie ucit a Ty sa s tym nemusis vobec zaoberat.

sisaka
22. aug 2013

@briketa
@tova tak ja neviem, co sa stane mexicanom, ked prekrocia hranice, ale mne sa zdali celkom normalni, ked som bola v Mexiku, ale to co som videla teraz na Floride - tucne, nevychovane, neslusne "prasce" a to sa za rasistku nepovazujem je mi jedno, kto ma aku farbu pokozky, kamosky mam vsetkych moznych odtienov a vierovyznani, ale toto tam bolo tak vypukle, ze mi to udrelo do oci, + ako si pisala vsetky napisy aj po spanielsky, este aj v lietadle (leteli sme s United - prvy a asi aj posledny krat) oznamy v oboch reciach. Ja som zvyknuta, ze vsetko je v dvoch jazykoch - anglina a franina, ale tu su to oficialne uradne jazyky, preco sa do certa nenaucia po anglicky ....

tova
22. aug 2013

@briketa ved to ze ti juzania sa neradi prisposobuju, dokonca biely v usa sa musia prisposobit im. Ved vieme ako to je ked volame niekde a treba stlacit 1 aby sme zvolili anglictinu, a este ma aj bude pokladnicka ucit po spanielsky lebo nevie ona po angicky, ked som jej odpovedala po slovensky uz bola z toho magor. Europania sa spon prisposobia, Inac, videla is uz mexicanov prvy krat na snehu ? oni by prezili v pusti ale v snehu nie to zalezi v akom prostredi vyrastali ako ich rodicia naucili..

tova
22. aug 2013

@sisaka niekedy bolo usa plne ludi ktory sem chceli nieco dosiahnut, prisli prcovat , vzdelavat sa, teraz tu akoby prichadzal odpad z juznyc krajin, len ti sa tu mozu dostat nelegalne a lahko, pre europanov a z azie ktory tu musia prist len lietadlom je to tazsie, musia mat vopred vybavene viza, pracu, a ked ich maju vybavene na cierno, zaplatia za to velke peniaze, takze odchadzaju ludia s vyssou urovnou. Ked tu bude viaz juzanov ja na dochodok idem do Europy.

sisaka
22. aug 2013

@tova a v ktorom state zijes, ak by ti nevadilo napisat. Nam sa California aj Florida pacili a hned by som sa stahovala, ale co uz ked mame kanadske obcianstvo a nemame sancu sa legalne prestahovat (nemozeme sa ani zapojit do losovania o green card) a teda zit niekde na cierno pre mna nie je, radsej zamrznem tu v Kanade

tova
22. aug 2013

@sisaka ny. Florida a Kalifornia su krasne, teda priroda je velmi pekna zila som v SF ale bola som aj v LA, vegas, colorade, do Disney na FL sa znova chystame o mesiac, bola som aj v Miami, ale z east coast je najblizsie k Europe. Na kanadske obciansto mozete do us chodit bezvizovo ale zit nie? vidis, staci mat rodny list z Kuby a automaticky dostanu us obcianstvo, ti hnedy z inych statov si ho aj kupuju a klamu ze sa tam narodili.

sisaka
22. aug 2013

@tova no mozem v USA zit 6 mesiacov v roku, len robit akosi nemozem a s muzom nie sme ziadni tazki profesionali, ze by sa o nas isli nejake firmy potrhat, aby si koli nam vybavili povolenie 😀 , tak to vyzera, ze budeme ako ostatni kanadania a zmenime sa na dochodku na "snow birds" - 6 mesiacov niekde v teple a na leto nazad do Kanady 😝

tova
22. aug 2013

@sisaka ja zatial mam zimu rada, ale najblizsie mame floridu kde nesnezi, vela ludi z okolia tam chodi prezimovat. Proti nasim cenam je tam velmi lacno. V kalifornii je idealne pocasie. v horach sneh, pri pobrezi teplo, v zime len prsi.

mariuskaa
22. aug 2013

Ja zijem v zahraničí.
Tu je to všetko odveci.
Deti už od 3 rokoch sa učia abecedu a písať písmena. Som proti lebo ak deti začínajú tak skoro o nic nenapreduju v takých 10 rokoch sa to všetko vyrovná. Veď maju dalších 20 rokov školu. Nechcem aby ju nemali radi. Pokial to dieťa nebaví samo netreba tlačiť.
Môj maly paradoxne vedel všetky písmena od 18 mesiacov.
Dostal darček puzzle Mellisa a Doug s abecedou.
A naucil sa to sám za 3 dni ked skladal abecedu.
Tu je fotka puzzle.
Je to po anglicky a ked skladate otvorí Vám to "A for Apple" ...

Takze. Abecedu vie od 18 mesiacov. Písať v škôlke neznáša a natlačim ho vôbec. Zavolali ma do škôlky ze nechce písať a ja ze ok nemusí ak nechce netlacit. Skoro odpadli. Som povedala ze ja som išla do školy v 6,5 a nevedela som ani jedno písmeno a aj výšku som vystudovala. Takze nech ho nenutia, ze mne je to jedno.