Kedy začať učiť dieťa abecedu?

elieandkate
20. aug 2013

Ahojte maminy, chcela by som vediet vase nazory/skusenosti/postrehy na temu kedy je vhodne zacat ucit dieta abecedu. Viem, ze nie je potrebne na nastup do prvej triedy, aby dieta vedelo abecedu. Avsak mam dojem, ze rastie tlak okolo (vidim to aj v zahranici), aby sa dieta naucilo abecedu, co najskor. A tak 3-4 rocne dieta uz pozna pismenka a zacina citat v 5-6 rokoch. Kedy je dieta rozumovo na to zdatne? Neriskuje sa, ze neskor v skole moze spomalit a moze sa zacat nudit. Rada by som pocula skusenosti aj od pani uciteliek z MS alebo 1-2 rocnika. Dakujem.

mariuskaa
23. aug 2013

@dai ahoj.
Myslím si ze @tova ti len opísala ako je to v USA. Nikto neporovnava IQ alebo vzdelanie.
Proste je to tu tak. Ja s tym nesúhlasím, ale aspoň trochu sa prispobujem. Môj maly čo sa týka učenia už teraz protestuje. Všetko čo len zavana školou ako obtahovanie pismenok, podpisanie sa, spajanie cisielok do obrázkov, všetko odmieta. Lebo už od 3 mal drezuru v škôlke. Ja len dúfam ze sa to časom zlepší lebo ja ho nenutim práve preto.
Niektore mamičky čo poznám začali skôr hlavne kvôli tomu aby sa ukazovali. Mám kamosku čo proste chcela ohurit za každú cenu. Predbehovacky čo jej mala už vie. Mne je to jedno a nepodlieham tomu čo sa deje naokolo. Ked sa chce niekto ukazovať ok. Ked bude maly pripravený sám bude chcieť sa učiť. A sa chce hrať nech sa hra. Abecedu ako som už napísala vyššie sa naučil sám z puzzle ako 18 mesačný. A počítať vie do 30 vie čo sú opozita, tvary, farby.
Neuveriteľne sa vyjadruje na svoj vek a rozumie 3 reči. ;) (proste je to zamozrejme kedze sme 3 jazycna rodina nie žeby si myslím ze je nejako specialne nadany na jazyky) ostatne neriesim. Aj ked si ma zavolali na kobercek ze môj syn si nerobi domáce úlohy a to raz som ja zabudla!!! Sm sa pohadala s nimi. Však kto vlastne tie úlohy aj robí aj tak? Len my rodičia. Dali mi už pokoj. 😀

tova
23. aug 2013

@mariuskaa moje deti maju 4r. a praveze obtahovanie a vseliake tie workbooks sa im pacia. Mna to skor nebavi pri nich sediet a ukazovat co maju robit, Oni za jedno posedenie spravia aj 15 stran. Ja vyberam zosity preschool, ale pozeram ze tam je uz spocitavanie, patterns aj dost tazsie veci, som si myslela ze my na sk v 1 triede sme robili vlnovky, zig zag, a ciarky tu to ani nemaju a tu mi dcera obtahuje cisla a pismena skoro ako dospely. Syn mi tu pred hodinou na noviny napisal cislice striedavo ako som mu diktovala do 10, sam si zacal pisat nenutila som ho bola som na pc, len som mu diktovala sa mu to pacilo. Oni pri knihach vydrzia max. 5 min., a pri tv 10 minut denne. Tu neide o vytahovanie ja som si par krat vsimla aj v triede v skolke ked som tam vosla a prave pisali ze ine deti to vedeli a niektore uz spocitavat a pekne vymalovat, moje vedia tak pocmarat obrazky. V skolke ich do nicoho nenutia, kazdy spravi ako vie na konci dna to odovzdaju rodicom. Rozpravame tiez 3 jazykmi teraz anj, ako hlavny jazyk lebo zacali pozaostavat v jayku a chcem aby anj hlavne dobehli kym pojdu do 1 triedy. Na druhej strane odplienkovali sa nedavno pred 4r bez kriku, placu, same., do nicoho som ich nenutila, v skolke mali 1/3 deti este co nosili jednorazove nohavicky. Na sk nutia 1r. deti na wc,v noci budia, a v 3r. ked neni odplienkovany ani do skolky nevezmu, no aky je rozdiel ked do 1 triedy pojdu deti nikto nespozna ci sa odplienkovali v 2r, alebo 4r. Kazde dieta bavi nieco ine preto je v niecom lepsie a nieco dobehne.

mariuskaa
23. aug 2013

@tova hej!!!
Aj čo sa týka plienok súhlas.
Môj maly musel na to dozriet sám. Na nočnik išiel vždy už od 18 mes. Ale sám sa odplienkoval pred jeho 3 narodkami aj cez noc. A od vtedy dve nehody za vyše roka. Načo ho trápiť skôr. Podľa mna na všetko treba dozriet. Niektoré deti majú 4 a tiež nie sú ešte vôbec. Poznáme.
Na SK je nejaká Metoda teraz kde učia deti od prvého mesiaca! To si už o Tom počula? Neviem aký to ma účinok alebo dosah na IQ. Ja dávam všetkému voľnosť.

luy
23. aug 2013

Syn ked šiel do školy nevedel čítať,nepoznal písmenká,vedel sa len akože podpísať pod obrázok.jeho nikdy nič nezaujímalo okrem behania vonku,hrania sa a keď som mu čítala knižku prevracal oči,nepoznal značku aut ani nášho vlastného.I napriek tomu mi v MŠ povedali nech ho nenechávam ešte rok v škôlke,lebo ja som chcela.Dnes chodí na osemročné gymnázium.......

luy
23. aug 2013

A ešte k tomu čo som napísala,až v troch rokoch začal rozprávať,a v troch rokoch si dal dole plienku.Podľa veľa mám bol zaostalé dieťa 😀 😀 😀

libela
23. aug 2013

moja 4 ročná dcérka poznala cez 20 písmen a číslic, bola som z toho dosť prekvapená. keď som sa jej opýtala, že odkiaľ to vie, odpovedal mi, že mamka, predsa stlač kláves.... 🙂 a ja, že čo??? no z detskéh 🙂 počítača 😀 . eete ich zopár pozná, ale nenútim ju k ničomu..

dejka77
23. aug 2013

Mna rodicia neucili ziadne pismenka, cislice, aspon si na nic take nespominam. Myslim, ze moja generacia + tie starsie (30+, 40+) toto nevedeli pred nastupom do skoly.
Dodnes si este pamatam, neviem ako je to mozne, ked sme sa v skole ucili spajat slova. Tusim to bolo nieco ako: mama ma emu, ema ma mamu, a ako mi to "zaplo". Citat som sa naucila bez problemov. Dokonca ma ucitelka pochvalila ako pekne citam (a to aj neskor ked som citala anglicky). S pocitanim problem tiez nemam.
A teraz sa pytam: su azda dnesne deti ine? Alebo im hadam neverite, ze to v skole zvladnu?
V dnesnej dobe sa hovori skor o tom ake su dnesne deti inteligentne, sikovne... Je teda naozaj potrebne ich ucit dopredu veci, ktore ich ma naucit skola?

asandys
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mrvaj
2. sep 2013

Každé dieťa je na niečo šikovnejšie, na niečo menej. Náš posledný (2,5 roka) začal sám čítať písmená, keď mal 19 mesiacov - ale tak, že povedal slovo, ktoré začínalo na príslušné písmeno. O mesiac neskôr poznal celú abecedu, teraz už aj farby a geometrické tvary, AAALE, stále máme plienky! 😒 Vie, čo robí, kedy robí, lebo mi to oznámi, ale nočníku sa vyhýba. Takže je to veľmi individuálne. Ako som napísala, na niečo sú deti šikovnejšie, na niečo menej. Ja len dúfam, že ho tie plienky už začnú otravovať, lebo od januára by mal ísť do škôly. 🙂

winka99
2. sep 2013

nas okolo dvoch rokov poznal vsetky velke tlacene pismena....teraz ma 6 a polovicu pozabudal, pretoze vtedy sa o pismena zaujimal, pokym ich nepoznal..akonahle ich vedel uz vsetky, prestali ho zaujimat takze teraz v skole to tak ci tak bude prenho akoby nevedel nic...aj tak sa budu ucit pisane a ja som aj uvazovala ci to nebude len na skodu prenho, lebo sa mu budu pliest s tlacenymi, takze som aj rada ze ako tak zabudol

den22
13. mar 2014

Mam tiez take skusenosti, ze starsi syn poznal celu abecedu a vedel pocitat v skole sa nudil a zacal to flakat. V druhom polroku prveho rocnika zacal nosit zle znamky a ja som musela pritvrdit a aj menej sikovne deti sa ucili lepsie ako on. Teraz sa to uz dalo ako tak do poriadku ale musel si zvykat ze sa musi aj ucit a nie len opakovat to co uz vie. podla mna neucit deti ak sa neucia same, pred skolou 🙂 moj druhy syn ma 21 mesiacov a pozna skoro celu abecedu, ale uci sa sam a chce sa ucit, ale nedavam tomu velky vyznam a pevne verim, ze to este pozabuda, nech sa ma co v skole ucit ako ostatne deti 🙂

petkavka
27. mar 2014

@elieandkate Ahojky. Len by som ťa chcela podporiť v tvojom záujme podporiť rozvoj tvojho dieťatka. Len možno by som si dala pozor na slovíčka, lebo tu na fóre keď napíšeš "učiť", tak každý si predstaví že dieťa posadíš za stôl a budeš ho reálne učiť ....tak potom preto tie nápomocné komentáre typu "neučiť"

1: Na otázku kedy je vhodný čas?: - ak dieťa o hru s písmenkami prejaví záujem.
2. Kedy je rozumovo zdatné? - sú niektoré deti už aj v 2-och rokoch; reálne čítanie môže byť aj od 4-roch...ale všeobecne sú deti rozumovo zdatné až v tých 6-7 rokoch. Ak sa dieťatko naučí niečo skôr, je to fajn a na druhej strane ak nie, tak sa nič nedeje 🙂
3. Či sa v škole spomalí a začne nudiť ? Tu sú 2 možnosti:
I. dieťatko bavia písmenká, lebo je nadané = ÁNO BUDE SA NUDIŤ. Ale tvojou úlohou nie je ho umelo dávať do priemeru ale podporovať ho a nájsť mu v tomto prípade školu, kde budú obdobné detičky a nudiť sa nebude
II. dieťatko bavia hry s písmenkami ale pozná len niektoré a je to intelektovo bežné dieťatko = NEBUDE SA NUDIŤ. To že už písmenká bude poznať mu umožní aby venoval svoju pozornosť aj ďalším veciam ktoré sa v škole učia.
4. pripájam link na hry, ktoré rozvíjajú pozitívny vzťah detí k písmenkám a neskôr na samotné čítanie:

I.Doštička na písmenká:
http://www.mytoys.de/Larsen-Rahmenpuzzle-Puzzle...
II. Pexeso, kde hladá rovnaký tvar na začiatku slova napr. H a samotný tvar H - ty mu môžeš napomáhať ako sa daný tvar volá
http://www.mytoys.de/Clementoni-Photofun-Buchst...
III. Pre deti ktoré radi kreslia resp. obkreslujú tvary"
http://www.mytoys.de/Jessica-Greenwell-Mein-Wis...

Želám veľa zábavy a radosti pri objavovaní sveta písmenok 🙂

lauricka
27. mar 2014

a aky to ma vyznam, ze vie abecedu skor? 😀 Radsej ho nauc zaviazat si snurky, byt samostatne a zaroven socializovane v kolektive, pomahat inym detom a babke s detkom a robit bezne kazdodenne cinnosti. Vela mu citaj, vela sa hrajte. Abeceda mu fakt, ale ze fakt neutecie. Suhlasim s tym, ze ak sa dieta samo pyta, samo patra, tak potom mu odpoviem, ake je to pismenko a o com to cele je. Ale ak to nejde od neho, tak nie. Naozaj mi absolutne nechybalo, ze som nevedela abecedu, ked som isla do prvej triedy. Somarina. Skus si pozriet montessori aktivity, je tam kopec rozumnych veci, co mozes robit s dietatom okrem abecedy, urcite rozumnejsich.

lauricka
27. mar 2014

@luy nie, dieta nebolo zaostale. Maminky, ktore si to mysleli, boli zaostale 😀

lauricka
27. mar 2014

@mariuskaa ach, amici su fakt natvrdli v mnohych veciach. Ozaj teda, co pises, uplne zbytocne nezmysli. Nech nechaju tie male deti zit! Aj tak moc vzdelany narod to nie je. Takze co je im to platne? Prd makovy 😉

yanni
27. mar 2014

jaaaaaaaaaaaaaaj furt to iste dookola. To Slovensko. Naco je potom ZS, ked dieta uz ked nastupi do skoly vsetko vie? Mame prvaka. Okrem scitovania do ca. 10, a 4 pismenok, z ktorych pozostava jeho meno nevedel nic. A nema problem. Naucil sa uz aj citat, aj pisat, aj pocitat. nic mu neuslo. A naucil sa to v skole.
Druhorodeny ide do skoly teraz na jesen. Abecedu pozna od 4 rokov, v piatich zacal citat, teraz cita uz takmer plynule, lepsie ako velkac, co je v skole. nik mu to neukazova, nik ho neucil. Kolkokrat si len tak zoberie nejaku knihu do ruky a cita. Nik sa mu v tomto nevenuje.
Krpcek ma 4 a nema o "skolske veci" vobec zaujem. Ako cerstvy 3rocny sa sam odplienkoval, ca. 2 mesiace po tom mal este na noc, cez den nejake 2 nehody dokopy a vsetko v pohode. Ziadne stresy. A ked neprejavi sam zaujem o pismenka a cisla, tak ho ucit nebudem. Nauci sa v skole.

yanni
27. mar 2014

@luy presne aj nas najmensi. Rozpravat tiez zacal az po tretich narodeninach a podobne s plienkami.

katka253111
22. aug 2016

Moj bude mat o tyzden 23mesiacov a uz zo mesiac-dva pozna asi 10pismen malej (i velkej)abecedy... a nenutim ho, to absolutne... jednoducho mame drevenu vkladacku malu abecedu a tak ako sa hovoria zvieratka detom,ze co to je,som mu vravela pismenka a on sa naucil a teraz sam cita... vie vsetky samohlasky a zo spoluhlasok malej abecedy "m n c s a t ppvie ,ze je to tata" (niekedy aj f g d) a z velkej vie samohlasky,ale tam si niekedy ich pomyli a spoluhlasky pozna len N M... nenutim,kdeze, ale co spravim... prideme do Tesca a pri pokladni cita odusu pismenka na nalepkach ci rozne plagaty... 🙂

eddiem
12. feb 2018

Nas chlapcek, ktory ide mat 2 roky pozera obcas anglicke videa na youtube, tento tyzden nas prekvapil, ked zacal rozpoznavat vsetky cislice a cast abecedy. Hovori ich po anglicky. Napr. ked vidi zapnuty televizor precita, ze je pustene napr. TA3, povie: " Aha, tí ej thrí ". Alebo ked v reklame vidi cisla tiez ich zacne hovorit po anglicky alebo zakladne farby. Myslim, ze tie learning videa maju nieco do seba...

muffmuffinka
3. jún 2018

@katka253111 Aj náš 18 mesacny to robí, tiez hocikde (aj v Tescu) nahlas vsetko cita. 🙂) Uz vie skoro celú abecedu, veľmi ho to baví. Myslim ze je ok podporovať deti v tom, čo ich zaujíma. 🙂

muffmuffinka
3. jún 2018

@yanni Podľa mňa je škoda, že sa rodicia nevenuju deťom, keď ich nieco zaujima, nechce sa im pomôcť im, nasmerovať, veď sa tým pomáha vyvíjať či už ich intelekt, pohybová stranka, umelecke vlohy atď (podĺa toho o čo sa dieťa zaujima). Píšete, že starsi aj zaujem mal, ale vy nie, nechali ste to na ňom..

janba
3. jún 2018

Keď pozná niektoré tlačené písmená v prvej triede,to je úplne v poriadku..ale keď pozná všetky tvary všetkých písmen pred nástupom do prvej triedy, tak to je podľa mňa pre dieťa zle, lebo sa bude v škole nudiť a nebude ho to vôbec baviť

mikadooo
3. jún 2018

@elieandkate ja mám skúsenosti len od svojej školáčky... Na rozdiel od spolužiakov v škôlke ju písmená nikdy nezaujímali, čísla ledva do desať vedela, proste ju to nezaujímalo. Napriek tomu v cppp psychologička povedala že môže ísť do školy. Bola aj dosť neposedná. Od septembra je v škole, naučila sa písať čítať počítať bez problémov. Čiže my sme mali opak 😁. Keby ju to zaujimalo tak určite by som ju naučila, prečo nie, veď keď sa chce učiť škoda to nevyužiť nie?

siska53
3. jún 2018

@elieandkate vtedy,ked prejavi zaujem. Maly okolo roku a pol..mala,tu skor zaujimali cisla a o abecedu nejak zaujem.nejavila,skor az teraz okolo 6r. Zacina citat pismenka..

yanni
3. jún 2018

@muffmuffinka zle citas. Kde pisem, ze sme ho nepodporovali? Je ine, ked sa dieta nauci zvedavostou a pytanim sa sam citat a je ine, ked deti ani nechcu ale driluju ich rodicia dobre ze nie hned v porodnici. nas druhorodeny sa naucil citat SAM. Nikde nie je napisane, ze sme sa mu nevenovali tak, ako by sa mali rodicia detom venovat. Ale nedrilovali sme ho sa naucit abecedu. ked sa nieco opytal, odpovedali sme. Tak sa naucil vsetko sam. jasne, ze sme ho CIELENE (aka poniektore premotivovane mamicky) pisat a citat neucili. 3-4rocne deti maju rodicia ucit uplne ine veci. Ak ma dieta zaujem o "skolske" veci, najde si sposob ako sa ich nauci sam. Asi nemas vela skusenosti. Je to veeelmi stary prispevok. Chlapec ma uz 10 rokov, odvtedy je tu uz aj 4. dieta. To uz bude mat tri roky a je presne rovnake, ako on. Zo 4 deti su 2 uplne normalne priemerne decka, ktore pokym isli do skoly o skolu o veci okolo nej nejavyli ani minimalny zaujem a predsa su to dobri ziaci a naucili sa aj pisat, aj citat aj pocitat. Co na tom, ze nie ako dvojrocni ale 6 rocni?

Najmladsia sa zacala o abecedu atd. zaujimat uz pred jej 2. narodeninami. ked sa pyta, odpovieme. Ale cielene ucenie je kontraproduktivne.

A podobne je to aj s umenim, sportom atd. Ked prejavi zaujem, ano. Ale len preto, ze dieta v roku rado carbe, ho neprihlasim hned do umeleckeho atelieru. Alebo rado beha, co male deti behaju takmer vsetky, nebudem ho prihlasovat na atletiku. To vsetko ma cas. Do veku 4-5 rokov sa da vsetko podporovat hrou. Az casom sa ukaze, nie v dvoch rokoch ale predskolskom veku, ci ma dieta na to ci ono naozaj vlohy.

malinovka333
3. jún 2018

@muffmuffinka 18mesacny cita 😂😂😂🤣😂🤣😂

michellemary
3. jún 2018

Pred nástupom do 1. triedy sa má dieťa vedieť okrem iného podpísať... Abecedu deti učia učiteľky vo "veľkáčskej triede" MŠ, aspoň v našom okrese to tak je. 🙂

muffmuffinka
4. jún 2018

@malinovka333 Nuž, je to tak. Máme doma taký ten motivačný nápis na stene v obývačke a začal ho veeeľmi zaujímať. Stále ukazoval na písmenká, tak som mu občas povedala čo to je. No a postupne si ich zapamätal, často k nim prišiel a čítal nahlas tie čo vedel. A potom hladal písmená všade, ukazuje na názvy spotrebičov, na značky áut, v časopisoch atď. Nejako ho to zaujalo. Možno ho to o pár mesiacov prejde a bude ho iné zaujímať, uvidíme. 🙂) Rozhodne som nemala cieľ ho to učiť, ale keď sa zaujíma, snáď to nebude na škodu. 🙂

muffmuffinka
4. jún 2018

@yanni Písala si, že si synček vezme knihu a sám si číta, ale nikto sa mu v tomto nevenuje. Na to som zareagovala. Veď čítanie s detičkami predstavuje krásne strávené spoločné chvíle a zároveň je podľa mňa veľmi užitočné predovšetkým v dnešnej dobe podporovať u detí čítanie. Tých väčších samozrejme. Inak súhlasím s tým čo píšeš, podporovať v tom čo ich zaujíma, nenútiť, neučiť nasilu pokiaľ netreba. Mimochodom gratulujem k veľkej rodine, úžasné! 🙂

yanni
4. jún 2018

@muffmuffinka Syncek ma uz 10 rokov, vtedy mal 4. Pokym so nevedel precitat sam, tak sme samozrejme (a aj vsetkym ostatnym) citali kazdy vecer. Ako sa naucil citat, nebolo treba. On si jednoducho zobral hocikedy hocikde knihu, casopis, noviny atd. a cital si sam. Nebolo treba si s nim citat. nevyzadoval to uz.
Je ine depom, ktore nevedia citat, predcitavat a ine, ked deti uz citat same vedia. To uz väcsina deti nechce aby si citala ty. Ked chcu, tak pridu a nie je problem.
Najmladsia (takmer 3 roky) citat este nevie, citame kazdy vecer pred spanim ale ona si tiez aj cez den zoberie sama od seba knihu a "cita". Ked pribehne, ze aby som precitala, tak samozrejme precitam. Ale presne ako starsi, myslim si, ze ked bude uz sama vediet citat, bude si väcsinou citat sama. Asistenciu uz nebude potrebovat.

Ale to je predsa normalny vyvoj: Pokym deti nieco nevedia, nieco sa ucia, potrebuju asistenciu, pomoc. ked to uz vedia, tak vsetko uz robia samostatne. Naco mam dieta, ktore vie samo pekne jest, krait? ALebo dieta sa uz nacucilo bicyklovat, tak naco ho mam este drzat za sedadlo, ked uz to dokaze aj samo? A je to tak aj s citanim a inymi zrunostami.