Nervové záchvaty u trojročnej dcéry

dity13
8. jan 2015

mamicky, pomoooooc!!! som totalne, ale totalne zufala... dcera bude mat o mesiac 3 roky, a pocas tychto vianocnych prazdnin, sa zmenila na nepoznanie. Chodi od septembra do skolky, zaciatky boli vselijake, ale zvykla si, pred Vianocami to bolo dokonale, rada tam chodila, ma tam kamaratov, zacala tam pekne jest, aj sa zapajat do aktivit. Pani ucitelka bola s nou velmi spokojna! Prisli Vianoce, ochorela, ale nic vazne, len nachladenie a horucky. Od 31.12. az dodnes ma ale uplne zachvaty hysterie, vlastne, su to cele dni a aj noci, co vyvadza. Nikdy nebola tiche dieta, od babatka bola uplakana, ale toto uz nieje normalne, co robi. Beriem, ze rastie, ze si presadzuje svoje, ale je to s nou na nevydrzanie. To by som musela zverejnit nejake video, aby ste mali predstavu ☹ dnes bola prvy den po vianociach v skolke, a ucitelka mi vravela, ze bola umrncana, ani nejedla... co sa aj dalo cakat, kedze 3 hodinyv noci bola hore!!! Poviem priklad. Zobudi sa v noci, reve... idem do jej izby, ze co che, a zacne... chcem vodu. prinesiem jej, uz ju nechce. chem dzus, prinesiem, to iste. Chcem si ist lahnut na gauc, este tam ani neprideme, uz chce ist do spalne, a stadial do detskej. a dookola. skusam pekne dohovorit, vysvetlit, utisit, ale nic... skor mam pocit, ze dobrym slovom sa to este stupnuje! Kolko vydrzite v noci chodit hore dole po dome? Dostane po riti, reve este viac. Pytam sa jej ci ju nieco boli, nic. Ona ani slzy neroni, len vrieska! Uplne nerva. a toto trva uz tyzden, som zrela na psychiatriu. Aj dnes po prichode zo skolky,sa najedla a poriadne doma, kedze tam nic nechcela, a zacala.. mala 3-hodinovy vystup, a len pyta jedno, druhe atd... teraz, samozrejme, od tolkeho revu, spi. cize v noci nas caka zasa divadlo 😠 co mam robit? chcem sa zbalit a uprostred noci niekam odist, mat konecne ticho! som na dne... ☹ ☹ ☹

saskia_repcikova
8. jan 2015

To musí byť naozaj zúfalá situácia. Trojročné dievčatko je už však veľké na to, aby regulovalo primerane svoje správanie sa. Všetky odporúčania ako vydržať, to prejde atď. sú tu podľa mňa zbytočné. Situácia sa môže len zhoršovať a Vy začnete kolabovať z napätia a nevyspatia.
V tomto okamihu pomôže naozaj to posledné - ale v spolupráci s manželom, alebo rodinou. Choďte preč. Choďte sa proste vyspať napríklad k rodičom a keď Vás bude dcérka v noci hľadať, nech jej manžel (s pokojom a láskou!!!) vysvetlí, že ste veľmi unavená keď Vás takto trápi a nenechá v noci spať, že z toho môžete ochorieť a že prídete, až keď sa upokojí a prestane Vás v noci trápiť. Kladie to síce obrovské nároky na všetkých, ale zafunguje to. Len netreba spanikáriť, podľahnúť nijakej hystérii a všetko robiť s láskou, nežne a s pochopením, ale dôsledne. Držím palce.

domak2
8. jan 2015

@dity13 hm neviem, ale davas jej dost zmiesane signaly. Najprv jej pojdes vytrhat aj vlasy deda vseveda a potom dostane po riti. Ak chce vodu fajn, tu by som jej doniesla, ale zvysok proste nie, koniec debaty. Ak chce tak pri nej ostan kym zaspi, ak nie tak nie. Vzdy by som nachvilku vysla z izby a potom sa pripadne vratila. Ja osobne skusam metodu 1-2-3 trochu upravenu ako sa mi hodi a na tri bud ide za dvere ona alebo ja. Par minut pockam a spytam sa ci mozeme pokracovat a funguje takmer pri vsetkom 🙂 Aj ked takmer je tu dost dolezite slovo 😀

mnamko
8. jan 2015

kamoška to začala riešiť tým,že jej vždy donesie hned do šatne jesť,rožtek,chlebík,šišku,hocičo,zistila že je hadná lebo zle v školke papá a od hladu je nervózna

dity13
autor
8. jan 2015

@domak2 vies, ja aj z izby idem prec, lebo ona nechce, aby som si k nej lahla, normalne ma posiela prec. ale akonahle odidem, po par minutach, uz vrieska, ze preco som odisla! vo vsetko je to take iste, uplne protiklady, to co si pyta, v momente uz tvrdi opak. no snazim sa to stale najprv riesit po dobrom, ale aj moja trpezlivost ma hranice. Ona akoby ani sama nevedela, co vlastne chce. Este sme dnes rozmyslali, ci nema ,,z oci,, neviem, ci na to veris. tak uvidime, ked sa zobudi, v akej bude nalade.

natalym
8. jan 2015

@dity13 A koľko to už takto máte?

dity13
autor
8. jan 2015

@natalym no ono sa to akoby zhorsuje, trva to asi tyzden??

domak2
8. jan 2015

@dity13 nemyslim si, ze ona chce to co si pyta. Ale zistila , ze tymto sposobom ziska to co chce- nespat. Mozno mala zle sny alebo co a boji sa spat. Neverim na zoci, verim na to ze deticky su velmi sikovne a vedia ako dosiahnut co chcu a je na vas prist s novou taktikou 😀 Kludne jej povedz, ze si odisla lebo ta poslala prec a prides az ked sa ukludni. Normalne milo 🙂

dity13
autor
8. jan 2015

@domak2 vies ja ju nenutim v noci predsa spat, ale nemusi robit taketo sceny... jej dokonca vadi aj to, ked zakasleme. hned krici, ze tak nemame robit,no chapes? dnes ju skusim nechat vecer hore, az kym sama nepovie, ze chce ist spat. uvidime, co bude robit, hoci uz zas mrncala zo spanku pred chvilkou...

natalym
8. jan 2015

A čo tak zahrať jej rozprávku o zlom dievčatku, ktoré trápi svoju mamičku? S bábikami, zvieratkami. A v tej rozprávke to dievčatko by stále trápilo mamičku, mamička by začala hľadať iné dievčatko, lepšie, alebo by sa z nej stala zlá mamička, veľmi, veľmi zlá mamička. Niečo vymysli. Musí to mať nejakú príčinu, začiatok, rozmýšľaj kedy sa to začalo.
Zlé sny - vyžeňte ich, to je jasné.

vaapeter66
8. jan 2015

Citam,citam a divim sa.my mame deti5.tri vlastne,dve male,4rocne adoptovane,mame velku skusenost s detmi,robili sme 3roky profesionalnych rodicov...poviem vam jedno...s 20cudzimi detmi sme si dali rady,so svojim biologickym poslednym,7rocnym,nie🙂...mudry,sikovny,ale nesmeirne prespekulovany,sice nevyvadza toto,co vasa a spi,ale zachvaty mava denne,zasadne len doma,v skole je ukazkovy,mudry,sikovny,posluchne na slovo....
Co sa tyka vasej rebelky,podla mna skusa vasu trpezkivost,ktora je asi bezhranicna.moj navod-je chora?nie je,boli ju nieco?urcite nie.zrejme nebude ani smadna,ani hladna,teda boj natvrdo!bud ona,alebo vy!kto z koho...a kedze vy ste mama,starsia,silnejsia,sikovnejsia🙂,nedate jej sancu.nech vas vytaca do nepricetnosti-co doverne poznam,som nervacka;),odidte sa vyzurit inde,myslim,ze nepomoze ani oteckovo pekne dohovaranie vo vasej nepritomnosti,poznam to🙂,teda odidte,nechajte ju jacat,zurit,hocico.aj hodinu,dve.ignoracia zarucene pomoze,nakolko divadlo hra len ten,kto ma divaka....

dity13
autor
8. jan 2015

no ja teda skusim nevsimat si ju... teda, to som uz skusala, len sa posnazim vydrzat to, a hlane nepodlahnut nervom. len preco ju to pochytilo tak zrazu? z nicoho nic? ved sa nic v nasich zivotoch nezmenilo, ani v rodine, ani v mojom ci manzelovom pristupe. akurat, zesa zatvorila skolka. neviem, co bol ten moment, ze tak zacala vystrajat ☹

domak2
8. jan 2015

@dity13 Nejdem ti klamat, so spankom ti neporadim 😅 , ale jednoducho sa nenechaj vydierat.

natalym
8. jan 2015

@dity13 Skús ignorovať. Uvidíš? Hlavne, nesmie vidieť, že Ťa to trápi a hnevá. Musíš zachovať absolútny kľud.
Napila si sa, vycikala, dobrú noc. Dookola.

domak2
8. jan 2015

@dity13 Ja som malu nikdy nenechala vyrevat, ked bola babatko. Ale treba si uvedomit, ze uz babatka nie su. Uz su to male presibane deticky a treba ich s laskou ale pevne usmernit. Nikdy ju nenecham plakat dlho, par minut, ale zas hlavu si z toho nerobim, pokial teda viem ze place pre blbost. 😉 Aj ked niekedy jej poviem, ze sa sprava ako decko 😀
Vies a pre teba to moze byt z nicoho nic, tebe sa uz mozog vyvinul u nej to moze byt velikansky skok vo vyvoji 😉

sharlotta
8. jan 2015

@dity13 ona chce len vasu pozornost a prisla na to, ze robite to, co ona chce. Paci sa jej, ze vas ma vo svojej moci, tak skusa. Kedze jej ustupujete, davate jej tym zelenu. Toto chce len pevne pravidla a trvat na svojom. Tak to je a hotovo, koniec, bez debaty. Nervove zachvaty doverne poznam. Ja opakujem dorazne a kludne "nie, povedala som." a inak sa snazim ignorovat. Vyzuri sa (niekedy to trvalo aj hodinu, ked bola mladsia) a potom je ok a spolupracuje. Teraz, ked je uz starsia, je to lepsie. 😉

domak2
8. jan 2015

uff inak, tie rady, ze dievcatko robi svojim spravanim mamicku choru a ona odide tak to je trochu psycho nie? 😕

sharlotta
8. jan 2015

Na empatiu deti by som sa nejak zvlast nespoliehala. 😖 Treba im ukazat, kto je autorita, potrebuju hranice, dava im to istotu.

radka279
8. jan 2015

Ja som to zažila, keď sa mi narodilo druhé dieťa... dcéra bola ešte horšia a k tomu ešte novorodenec... spala napr v čiapke a zimných topánkach... nechcela sa dať prebaliť..bola schopná byť v pokakanej plienke aj 2 hodiny...potom sa prebalovalo tak, ze sme museli byť dvaja...večer sa 2-3 krát budila na hodinku dve... no pschyo...medzitým kojiť syna a pod. Spala som cca 4 hodiny. Pomohlo ako je hore uvedené...ignorovať záchvaty... raz som ju strčila pod sprchu (treba dať ale pozor aby si neublížila padom-ja som ju najprv posadila) s vlažnou vodou...teraz platí vydieranie...keď neurobí to, tak nepustím napr. rozprávku apod. A môžem povedať, že sa to začína zlepšovať...záchvaty trvajú už veľmi krátko a dá sa s nou aj rozumne porozprávať...

katpetdo
8. jan 2015

@dity13 som na tom rovnako len v muzskom vidani.estevaj vek rovnaky.zhanam rady, skusam rozne tahy ale len sa to zhorsuje s jedine co mi kazdy povie he vydrz a ja som psychycky uplne vycerpana

tortelinka
8. jan 2015

@natalym tak do tohto by som fakt nešla, povedať dieťaťu, že ju mama "vymenÍ" za iné dievčatko????? ☹

arwen88
8. jan 2015

@dity13 skus sa jej na tie jej zachvaty opytat, ked je v pohode...ci ju vtedy nieco trapilo, ci ti to vie vysvetlit...myslim, ze v jej veku ti to uz bude vediet povedat...skus taky kamaratsky rozhovor..aby sa necitila ako na vysluchu, alebo aby sa nezacala hanbit...lebo potom by ti to nemusela povedat...a hlavne jej stale hovor, ako sa ty citis, ked take veci robi...nevycitaj jej to, len to pomenuj...deti nechcu ublizovat svojim rodicom zamerne..jasne ze vedia manipulovat a vydierat, ale ruku na srdce..rodicia manipuluju a vydieraju viac ako deti...snad co najskor najdete riesenie

dity13
autor
8. jan 2015

@katpetdo a ako dlho u vas trva uz toto obdobie? viem, asi to bude u kazdeho dietata ine, to trvanie, j len ze si neviem predstavit, ako to psychicky zvladnem dlhsi cas ☹

arwen88
8. jan 2015

@dity13 myslim, ze ignorovat dieta, ktore ma problem nie je riesenie...dospelym by sa nepacilo, keby ich niekto ignoroval, ked na seba upozornuje nejakym problemom..a dospely si skor vie dat rady sam..dieta to este casto nevie, nedokaze sa o seba postarat v uplne kazdej situacii

dity13
autor
8. jan 2015

@arwen88 xaxaxaxa, to by musela vediet hovorit zo spanku, aby som s nou mohla mat normalny kludny rozhovor 😀 bohuzial, v poslednych dnoch je to jediny cas, ked je normalna...

arwen88
8. jan 2015

stale od rana do vecera len vrieska?ani sa nehra,alebo tak podobne?alebo nepozera tv?stale len a len vrieska? myslim, ze minutka by sa nasla

arwen88
8. jan 2015

@dity13 stale od rana do vecera len vrieska?ani sa nehra,alebo tak podobne?alebo nepozera tv?stale len a len vrieska? myslim, ze minutka by sa nasla

dity13
autor
8. jan 2015

inak, teraz som si uz ista, ze jej nieje nic ine, len a len mi robi natruc. ked sa zobudila, tak bola v pohode, kludna, ako pred Vianocami. Najedla sa, pozerala detske pesnicky, az kym som jej nepovedala, ze nech si oblecie pyzamo a potom jej zapnem dalsie pesnicky. Uz sa zacala hadzat, vrestat, ze si neda pyzamo, zobliekla som ju bez slova, a navliekla do pyzama, a zacala si to pyzamo zo seba tahat dole, ze ona chce to, co mala oblecene predtym, tak jej hovorim, ze tie veci su spinave, ze ich operiem a oblecie si ich v iny den. No ona po svojom, tahala topyzamo, az kym som jej nepohrozila, ze ju nevezmem na oslavu narodenin jej sesternice... tak sice mrncala nadalej to svoje, ale aspon to pyzamo celkom neznicila a prestala vrieskat. Neviem, uz siaham po kazdej moznosti, aj po takomto ubohom vydierani...

dity13
autor
8. jan 2015

@arwen88 no ano, este ked je, tak ako tak nereve, lebo prezuva a ked pozera tie detske pesnicky, tak je chvilka ticha. ale fakt len chvilka.

katpetdo
8. jan 2015

@dity13 prve zmeny prisli s nastupom do skolky. Potom november a a polka decembra to bolo lepsie a teraz cez prazdniny katastrofa. Najhorsi je posledny tyzden. A nie js to plac je to vreskot, vobec nic nevnima. Skusala som aj rozhovor ked bol kludny ale nic. Vxera vecer som uz revala ako male dieta od zufalstva. Robi to 3-4x denne ak veci nie su tak ako si to on zmysli. Snazila som sa ignorovat,aj odist z mietnosti ale len a estw vacsim vreskotom pride za mnou. Robi to inba mne takze chybu robim ja, ale zatial som neprisla na to ako spravne a ucinne reagovat.

domak2
8. jan 2015

@dity13 a toto je presne pripad kedy by som pouzila tu metodu. 1-2-3. Pod ideme si prezliect pyzamo, rev hodi sa o zem poviem 1, cakam poviem 2, cakam poviem 3. Ziadna zmena, zoberiem ju a dam za dvere-nezatvaram ich ( mozes pouzit roh, schod cokolvek- dolezite je ze tam ostane, prvych parkrat sa urcite bude z tade snazit dostat, len ju bez slova daj naspat, kludne aj 100krat) s kludom jej poviem, ze pockam kym sa bude chciet prezliect. Ja sa potom po par minutach chodim pytat ci uz a 90% si na prvykrat rozmysli a uz sa s nou da pracovat. Objimem ju a ukludnim a potom mozeme prezliect pyzamo atd. Teraz uz naozaj vacsinou staci povedat 2. Bez kriku-( z mojej strany 😀 ), bitiek a podobne. Ale treba byt dosledny. 🙂